Рішення від 31.08.2021 по справі 234/4566/21

Справа № 234/4566/21

Провадження № 2/234/2571/21

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 серпня 2021 року м. Краматорськ

Краматорський міський суд Донецької області у складі:

головуючого - судді Кравченко О.Ю.,

за участю секретаря судового засідання Малушка С.В.,

представника позивача ОСОБА_1

відповідача ОСОБА_2

справа №234/4566/21

розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради до ОСОБА_2 про стягнення переплати бюджетних коштів, -

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Управління соціального захисту населення Краматорської міської ради (далі - УПСЗН) звернулось до Краматорського міського суду Донецької області з позовом до ОСОБА_2 про стягнення переплати бюджетних коштів. Свої вимоги обґрунтовує тим, що ОСОБА_2 звернулася 21.10.2014 року до УПСЗН із заявою про призначення адресної допомоги внутрішньо перемішеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг. В своїй заяві зазначила, що у неї та у будь-кого з членів її сім'ї немає у володінні житлового приміщення, розташованого в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України, районах проведення антитерористичної операції.

Рішенням від 08.10.214 року відповідачу було призначено допомогу як особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України, районів проведення антитерористичної операції та населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг на період з 22.10.2014 року по 21.04.2015 року в розмірі 2210 грн. щомісячно.

В поданих заявах про призначення що місячної адресної допомоги, починаючи з 21.10.2014 року по 27.11.2019 року, відповідач зазначала, що вона або члени її сім'ї не мають у власності житлового приміщення/частини житлового приміщення, яке розташоване в інших регіонах, ніж тимчасово окуповані території у Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим і міста Севастополі, населені пункти, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження.

Відповідно до Порядку №505 та інформації, що зазначена в заявах відповідача, управління призначало та нараховувало щомісячну адресну допомогу.

За результатами перевірки особових справ отримувачів щомісячної адресної допомоги щодо достовірності інформації, зазначених в заявах, особова справа ОСОБА_2 була передана до відділу державних соціальних інспекторів для проведення подальшої перевірки.

Згідно інформаційної довідки №212772776 від 17.06.2020 року Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна у власності чоловіка ОСОБА_2 з 24.06.2009 року перебуває 1/3 частка квартири за адресою АДРЕСА_1 .

Згідно п.6 Порядку №505 «грошова допомога не призначається у разі, коли: будь-хто із членів сім'ї має у власності житлове приміщення/частину житлового приміщення, що розташоване в інших регіонах, ніж тимчасово окуповані території у Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим і м.Севастополі, населені пункти, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження».

Відповідно до вищенаведеного, заяви про призначення щомісячної адресної допомоги, надані у 2017-2020 роках, мали недостовірну інформацію щодо наявності житла у членів сім'ї заявника. Таким чином, відповідач не мала права на отримання щомісячної адресної допомоги.

На підставі отриманих даних позивачем було прийнято рішення від 29.01.2021 року здійснити перерахунок бюджетних коштів за період з 03.06.2017 по 31.05.2020 року у зв'язку з тим, що за вказаний період відповідач не мала права на отримання державної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання.

Розмір загальної переплати бюджетних коштів відповідно до перерахунку від 29.01.2021 року становить 50411,77 грн., яка до теперішнього часу не повернута відповідачем у добровільному порядку.

У зв'язку з чим, позивач просить суд стягнути з відповідача ОСОБА_2 заборговану переплату державних коштів у сумі 50411,77 грн., а також витрати по оплаті судового збору у сумі 2270 грн. на рахунок Управління соціального захисту населення Краматорської міської ради.

Ухвалою суду від 30.04.2021 року відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін, призначено судове засідання для розгляду справи по суті, відповідачці запропоновано подати письмовий відзив.

Відповідачка ОСОБА_2 подала письмовий відзив, в якому просила відмовити у задоволенні позову, посилаючись на те, що вона разом з донькою, ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 є внутрішньо переміщеними особами, які перемістилася з непідконтрольної території України м. Донецьк Донецької області до м. Краматорська Донецької області внаслідок проведення на даній території антитерористичної операції з 15.08.2014 року. З 23.08.2016 року вони з донькою зареєстровані та фактично проживаємо за адресою: АДРЕСА_2 , що підтверджується довідками про взяття на облік внутрішньо переміщених осіб № 74224 від 23.11.2018 р., № 74225 від 23.08.2016 року.

З 21.01.2006 року вона перебувала у шлюбі з ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який був зареєстровано Донецькім міським відділом реєстрації актів цивільного сану Донецького обласного управління юстиції, актовий запис № 31 від 21.01.2006 року.

З жовтня 2016 року ОСОБА_4 з власної ініціативи розірвав зі нею та своєю донькою сімейні стосунки та проживає окремо. 17.09.2020 року вона звернулася до Краматорського міського суду Донецької області з позовною заявою про розірвання шлюбу, справа № 234/13101/20, провадження № 2/234/3607/20. Рішенням Краматорського міського суду Донецької області від 05.11.2020 року по справі №234/13101/20, провадження №2/234/3607/20 шлюб між нею та ОСОБА_4 було розірвано.

З жовтня 2016 року по 17.09.2020 року, вона була позбавлена можливості звернутися до суду з позовною заявою про розірвання шлюбу з ОСОБА_4 в зв'язку з відсутністю вільних коштів для сплати судового збору.

Враховуючи, що ОСОБА_4 зареєстрований та постійно проживає за адресою, відмінною від її адреси проживання та реєстрації, керуючись ч.2 ст.3 СК України, можливо зробити висновок, що ОСОБА_4 з жовтня 2016 року не є членом її сім'ї із складу домогосподарства розташованого за адресою: АДРЕСА_2 .

Про наявність у приватній власності її колишнього чоловіка 1/3 частки квартири на підкоп і рольній території Україні вона нічого не знала. Зазначена 1/3 частка квартири за адресою: АДРЕСА_1 , належала її колишньому чоловікові до укладання зі нею шлюбу, і у розумінні частини 1 статті 57 Сімейного кодексу України є приватною власністю лише ОСОБА_4 .

Наголошує, що її родина складається виключно з неї та її малолітньої дитини, а вони чітко підпадають під дію Порядку про надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, який затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року № 505, і тому вона не повинна повертати грошові кошти за період з 03.06.2017 року по 31.05.2020 року, які вона отримала на себе та свою малолітню доньку.

Звертає особливу увагу суду на те, що змін у складі її сім'ї не відбувалося з жовтня 2016 року, а державну допомогу вона отримувала лише на себе та свою малолітню доньку ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

У судовому засіданні представник позивача підтримала позовні вимоги з підстав, викладених у позові та просила їх задовольнити.

Відповідачка у судовому засіданні просила відмовити у задоволенні позову, посилаючись на обставини, викладені у відзиві.

Вислухав пояснення сторін, дослідивши у сукупності надані докази, суд, -

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до ст.4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Як передбачено ст.13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачений цим Кодексом випадках.

Відповідачка ОСОБА_2 та її неповнолітня донька - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебувають на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради внутрішньо переміщені особи, фактично мешкають за адресою: АДРЕСА_3 , що підтверджується довідками про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи (а.с.48-49).

21.10.2014 року ОСОБА_2 вперше звернулася до із заявою до Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради (далі - Управління) про призначення державної соціальної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України, районів проведення антитерористичної операції та населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг. В заяві зазначила про відсутність у неї та членів її сім'ї житлового приміщення, розташованого в регіонах, інших, ніж тимчасово окупована територія України, райони проведення антитерористичної операції та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення.

Рішенням управління від 28.10.2014 року відповідачу було призначено державну соціальну допомогу на період з 22.10.2014 року по 21.04.2015 року в розмірі 2210 грн. щомісячно.

У подальшому відповідачка систематично (після шестимісячного періоду призначення) зверталась до Управління за призначенням державної соціальної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України, районів проведення антитерористичної операції та населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, а саме - з заявами від 16.05.2017 року, 16.11.2017 року, 16.05.2018 року, 26.11.2018 року, 14.05.2019 року, 27.11.2019 року. В усіх наданих заявах відповідач зазначала про відсутність у неї та членів її сім'ї у власності житлового приміщення, розташованого в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України, райони проведення антитерористичної операції та населених пунктах, що розташовані на лінії зіткнення (а.с.5, 7, 9, 11, 12, 14).

На підставі цих заяв Управлінням прийняті рішення про призначення відповідачу державної соціальної допомоги на сім'ю: з 16.05.2017 по 15.11.2017 року - у щомісячному розмірі 1326 грн. (а.с.6); з 16.11.2017 по 15.05.2018 у щомісячному розмірі 1326 грн. (а.с.8); з 16.05.2018 по 15.11.2018 року - у щомісячному розмірі 1442 грн. (А.с.10); з 26.11.2018 по 25.05.2019 - у щомісячному розмірі 1442 грн. (а.с.26); з 26.05.2019 по 25.11.2019 у щомісячному розмірі 1442 грн. (А.с.13); з 27.11.2019 року по 26.05.2020 року- у щомісячному розмірі 1442 грн. (а.с.15).

Відповідно до Акту про проведення перевірки правильності та повноти інформації, що надається заявником для призначення всіх видів державної соціальної допомоги №1662-20 від 30.07.2020 року, в результаті перевірки з'ясовано, що у власності чоловіка ОСОБА_2 з 24.06.2009 року перебуває 1/3 квартири відповідно свідоцтва про право власності, по АДРЕСА_4 (а.с.22).

Як вбачається з матеріалів справи, відповідачкою укладено шлюб з ОСОБА_4 21.01.2006 року, що підтверджується копією свідоцтва про шлюб (а.с.17).

З Відомостей з державного реєстру речових прав на нерухоме майно, сформованого 17.06.2020 року, вбачається, що чоловік відповідачки - ОСОБА_4 , з 24.06.2009 року є власником 1/3 частки квартири за адресою АДРЕСА_4 (а.с. 21).

Згідно довідки про склад сім'ї №26843 від 25.06.2020 року, ОСОБА_4 зареєстрований за адресою АДРЕСА_1 (а.с.19).

Як вбачається з копії пояснювальної записки ОСОБА_2 від 24.06.2020 року, остання надавала пояснення про те, що з 2015 року по теперішній час не спілкується зі своїм чоловіком і не проживає з ним. Про частку житла у чоловіка у м.Краматорськ вона не знала та вперше про це почула від державного інспектора (а.с.18).

На підставі акту №1662-20 від 30.07.2020 року про встановлення порушення п.6 ПКМУ №505, УПСЗН Краматорської міської ради було прийнято рішення від 29.01.2021 року про перерахунок надміру виплачених коштів з 03.06.2017 року по 31.05.2020 року, та припинення виплати допомоги з 01.06.2020 року (а.с.23).

На підставі отриманих відомостей, УПСЗН Краматорської міської ради прийнято рішення від 29.01.2021 року про здійснення перерахунку надміру виплачених коштів за період з 03.06.2017 року по 31.05.2020 року, у зв'язку з тим, за вказаний період відповідач не мала права на отримання державної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, виплату допомоги з 01.06.2020 року припинено (а.с.23).

На підставі рішення УПСЗН Краматорської міської ради від 29.01.2021 року розрахована сума надміру виплачених коштів за період з 03 червня 2017 року по 31 травня 2020 року, яка складає 50411,77 грн., що підтверджується довідкою від 29.01.2021 року (а.с.24).

Відповідач листом № 29-11-22/120 від 29.01.2021 року повідомлена про наявність у неї заборгованої переплати державних коштів в сумі 50411,77 грн. (а.с.25).

Заочним рішенням Краматорського міського суду Донецької області від 05.11.2020 року у справі №234/13101/20, шлюб між ОСОБА_2 та ОСОБА_4 , зареєстрований 21.01.2006 року Донецьким міським відділом реєстрації актів цивільного стану Донецького обласного управління юстиції, актовий запис №31 - розірвано. Зазначеним судовим рішенням встановлено, що з жовтня 2016 року сімейні відносини між сторонами були припинені, мешкають окремо (а.с.50).

Надання державної допомоги внутрішньо переміщеним особам визначається Порядком надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженим постановою КМУ від 01.10.2014 року №505 (далі - Порядок №505).

Згідно із п. 3 Порядку № 505 (в редакції на момент виникнення спірних правовідносин) грошова допомога внутрішньо переміщеним особам призначається на сім'ю та виплачується одному з її членів за умови надання письмової згоди у довільній формі про виплату йому грошової допомоги від інших членів сім'ї (далі - уповноважений представник сім'ї).

Згідно з п. 5 Порядку № 505 (в редакції на момент виникнення спірних правовідносин) для отримання грошової допомоги уповноважений представник сім'ї звертається за фактичним місцем проживання (перебування) сім'ї до уповноваженого органу із письмовою заявою, складеною у довільній формі, про надання грошової допомоги і подає документи, визначені цим пунктом. Уповноважений представник сім'ї пред'являє посадовій особі уповноваженого органу паспорт громадянина України або інший документ, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України, а для іноземців та осіб без громадянства - документ, що посвідчує особу та підтверджує її спеціальний статус.

Згідно з п. 11 Порядку уповноважений представник сім'ї, якому призначено грошову допомогу, зобов'язаний повідомляти уповноваженому органу про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги, протягом трьох днів з дня виникнення таких обставин.

Пунктом 3 Положення про головного державного соціального інспектора та державного соціального інспектора, затвердженого постановою КМУ України від 21 серпня 2001 року № 1091 (зі змінами та доповненнями) Головний державний соціальний інспектор та державний соціальний інспектор: проводять вибіркові перевірки особових справ одержувачів державної соціальної допомоги за рішенням керівника відповідного органу соціального захисту населення або його заступника; складають акти за підсумками перевірки з висновками щодо правильності призначення державної соціальної допомоги.

Положеннями статей 1212, 1215 ЦК України передбачено, що особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, за якої воно було набуте, згодом відпала.

Не підлягають поверненню безпідставно набуті, зокрема, заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.

При цьому правильність виконаних розрахунків, за якими була проведена виплата, а також добросовісність набувача презюмуються.

Механізм повернення надмірно отриманих коштів у виді допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, передбачає стягнення зазначених сум лише у випадку, якщо така надмірна виплата відбулась з вини отримувача такої допомоги, тобто внаслідок його зловживань, зокрема, шляхом повідомлення недостовірних відомостей.

Суд вважає, що доводи позивача стосовно внесення відповідачкою недостовірних даних про нерухомість є безпідставними та не доведеними.

Так відповідно до Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», 30.10.2014 року Кабінет Міністрів України прийняв Розпорядження №1053-р, яким було затверджено Перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція. Згідно з п. 20 ч.1 цього Розпорядження м. Краматорськ Донецької області входить до переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція.

Проте, 05.11.2014 року Кабінет Міністрів України прийняв Розпорядження № 1079-р про зупинення дії Розпорядження від 30.10.2014 року № 1053-р, яке в подальшому постановою окружного адміністративного суду м. Києва від 09.02.2015 року було визнано нечинним (справа №826/18330/14).

За наказом керівника Антитерористичного центру при СБУ від 07.10.2014 року № 33/6/а «Про визначення районів проведення антитерористичної операції та термінів її проведення» районами проведення АТО визначені всі населені пункти Донецької та Луганської області (без виключень).

Розпорядженням КМУ від 02.12.2015 року №1275-р «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, та визначення такими, що втратили чинність, деяких розпоряджень Кабінету Міністрів України» затверджено перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція і до цього переліку включено м. Краматорськ Донецької області.

При цьому до переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та Переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення затверджені розпорядженням КМУ від 07.11.2014 року №1085-р населений пункт, де розташовано житлове приміщення чоловіка відповідача, не внесено.

Відповідно до пункту 6 Постанови КМУ №505 (в редакції, яка діяла станом на час виникнення спірних правовідносин) грошова допомога не призначається у разі, коли будь-хто з членів сім'ї має у володінні житлове приміщення, розташоване в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України та райони проведення антитерористичної операції.

23 квітня 2015 року набрала чинності постанова КМУ від 31.03.2015 року №212, якою внесені зміни до абз. 2 п. 6 Порядку, з урахуванням яких було передбачено, що грошова допомога не призначається у разі, коли будь-хто з членів сім'ї має у власності житлове приміщення, розташоване в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України, райони проведення антитерористичної операції та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення.

Оскільки місто Краматорськ Донецької області відноситься до «Переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція», у своїх заявах про призначення щомісячної адресної допомоги, діючі добросовісно, відповідач повідомила правдиві відомості при поданні такої заяви.

Згідно ч. 1 ст.4 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, що діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 цього Закону.

Відповідно до ч. ч. 2, 3 ст.7 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» Україна вживає всіх можливих заходів, спрямованих на розв'язання проблем, пов'язаних із соціальним захистом, зокрема відновленням усіх соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам. Громадянин пенсійного віку, особа з інвалідністю, дитина з інвалідністю та інша особа, яка перебуває у складних життєвих обставинах, яких зареєстровано внутрішньо переміщеними особами, мають право на отримання соціальних послуг відповідно до законодавства України за місцем реєстрації фактичного місця проживання такої внутрішньо переміщеної особи.

На час звернення ОСОБА_2 до позивача з відповідною заявою 21.10.2014 року Порядок № 505 діяв в редакції від 01.10.2014 року. Пункт 6 Порядку також діяв в іншій редакції, зокрема: грошова допомога не призначається у разі, коли будь-хто з членів сім'ї має у володінні житлове приміщення, розташоване в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України та райони проведення антитерористичної операції.

На час звернення ОСОБА_2 із заявою про призначення грошової допомоги, м.Краматорськ входило до переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція.

Розпорядженням КМУ від 23.01.2019 року №28-р підтверджено, що м.Краматорськ входило до Переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція. Дане розпорядження є чинним на час ухвалення рішення.

Операція Об'єднаних сил (ООС) - це комплекс військових і спеціальних організаційно-правових заходів українських силових структур, спрямований на протидію діяльності незаконних російських та проросійських збройних формувань у війні на сході України. Проведення операції передбачається виконанням Закону України «Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях». Операція Об'єднаних сил, фактично, є переформатуванням Антитерористичної операції (АТО) з введенням воєнного або надзвичайного стану, початком якої визначено з 14:00 год. 30 квітня 2018 року.

Отже, що подаючи заяву про призначення допомоги, відповідач вказала правдиві відомості про те, що станом на 21.10.2014 року вона та члени її родини не мають житла поза межами тимчасово окупованої території та зони проведення АТО. Факт призначення адресної допомоги підтверджує наявність у ОСОБА_2 права на отримання такої допомоги на час звернення. Звертаючись в подальшому неодноразово з відповідними заявами відповідач жодним чином не змінювала даних, які підлягають зазначенню в заяві.

Зі змінами, внесеними до постанови КМУ від 01.10.2014 року №505 постановою КМУ від 31.05.2017 року №370, шо набрали чинності 03.06.2017 року грошова допомога не призначається у разі, коли: будь-хто із членів сім'ї має у власності житлове приміщення/частину житлового приміщення, що розташоване в інших регіонах, ніж тимчасово окупована територія України, населені пункти, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення, крім житлових приміщень, які непридатні для проживання, що підтверджується відповідним актом технічного стану (пункт 6 Постанови).

Однак, після внесення 03.06.2017 року змін до п.6 Порядку № 505, УПСЗН не пересвідчилось у наявності права у відповідача на подальше отримання адресної допомоги та продовжило її призначення та виплату.

За змістом пункту 11 Порядку уповноважений представник сім'ї, якому призначено грошову допомогу, зобов'язаний повідомляти уповноваженому органу про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги, протягом трьох днів з дня настання таких обставин. Суми грошової допомоги, виплачені надміру внаслідок подання документів з недостовірними відомостями, повертаються уповноваженим представником сім'ї на вимогу уповноваженого органу. У разі відмови добровільного повернення надміру перерахованих сум грошової допомоги вони стягуються у судовому порядку.

Так, повернення грошової допомоги можливо у випадках, коли особа навмисно подала недостовірні відомості, тобто в діях зазначеної особи має бути наявний прямий умисел, намір ввести в оману орган державної влади.

Разом з тим, зі змісту бланків заяв від 16.05.2017 року (а.с.5), від 16.11.2017 року (а.с.7), від 16.05.2018 року (а.с.9), 26.11.2018 року (а.с.11), 14.05.2019 року (а.с.12), які були надані для заповнення відповідачу, вбачається, що бланки заяв містили графу щодо «наявності житлового приміщення поза межами тимчасово окупованої території та зони проведення АТО та його місцезнаходження всіх членів», в якій відповідачка зазначала «ні». Крім того, у заявах від 14.05.2019 року та 27.11.2019 року відповідачка зазначала про відсутність у неї відомостей про нерухомість чоловіка, оскільки вони спільно не мешкають та не спілкуються.

Тобто форма бланку не була приведена відповідно до вимог Постанови КМУ від 31 травня 2017 р. № 370, якою були внесені зміни до наявності підстав для отримання допомоги, а саме вимога про відсутність у будь кого з членів сім'ї заявника у власності житлового приміщення, що розташоване в інших регіонах, ніж тимчасово окупована територія України, населені пункти, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення, крім житлових приміщень, які непридатні для проживання, що підтверджується відповідним актом технічного стану.

Дійсно зі змісту Порядку він був прийнятий саме з метою надання допомоги окремим категоріям громадян для покриття витрат на проживання в конкретному житловому приміщенні, що зумовлені вимушеною зміною місця проживання та необхідністю знайти та забезпечити себе іншим житлом.

Відповідно до ч. 1ст.317 ЦК України власникові належать права володіння, користування та розпорядження своїм майном. Правомочність володіння розуміють як передбачену законом (тобто юридично забезпечену) можливість мати (утримувати) в себе певне майно (фактично панувати над ним). Право користування нерозривно пов'язано з правом володіння. Без володіння, тобто без фактичного утримання речі (панування над нею), не можна добути з неї корисні властивості і тим самим використати її для задоволення потреб.

За змістом частини першої статті 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» внутрішньо переміщена особа має право, зокрема на єдність родини, безпечні умови життя і здоров'я.

Суду не надано належних доказів того, що ОСОБА_2 та її донька ОСОБА_6 мали можливість користуватися 1/3 часткою квартири за адресою АДРЕСА_4 , співвласником якої є колишній чоловік відповідача, та проживала в ній.

Судом встановлено, що відповідачка разом з донькою зареєстровані та мешкають за іншою адресою: АДРЕСА_3 , що підверджуються відповідними довідками (а.с.48-49).

Крім того, суд враховує, ту обставину, що заочним рішенням Краматорського міського суду Донецької області від 05.11.2020 року у справі №234/13101/20, шлюб між ОСОБА_2 та ОСОБА_4 , укладений 21.01.2006 року розірвано та зазначеним судовим рішенням встановлено, що з жовтня 2016 року сімейні відносини між ними були припинені (а.с.50).

Встановлені судом обставини не доводять того факту, що відповідачка ОСОБА_2 навмисно подала недостовірні відомості у заявах про призначення допомоги.

Відповідно до принципу «належного урядування», як зокрема визначено Європейським судом з прав людини в рішенні від 20 жовтня 2011 року в справі «Рисовський проти України» № 29979/04, п.71., відповідно до якого державні органи, які не впроваджують або не дотримуються своїх власних процедур, не повинні мати можливість отримувати вигоду від своїх протиправних дій або уникати виконання своїх обов'язків (див. зазначене вище рішення у справі «Лелас проти Хорватії» (Lelas v. Croatia), п. 74). Ризик будь-якої помилки державного органу повинен покладатися на саму державу, а помилки не можуть виправлятися за рахунок осіб, яких вони стосуються (див., серед інших джерел, mutatis mutandis, зазначене вище рішення у справі «Пінкова та Пінк проти Чеської Республіки» (Pincova and Pine v. the Czech Republic).

Таким чином, неприведення Управлінням форми бланку в частині подання відомостей про наявність житлового приміщення у власності у відповідність до вимог постанови КМУ від 31.05.2017 року не можна розглядати як протиправність дій відповідачки щодо ненадання інформації, яка не вимагалася.

Питання щодо призначення особі грошової допомоги, передбаченої Порядком № 505 вирішується уповноваженим органом, який зобов'язаний перевірити надані такою особою документи та на їх підставі прийняти відповідне рішення.

Виплата такої допомоги обмежена строком до шести місяців, але у випадку прийняття уповноваженим органом рішення на такий строк, останній не звільняється від обов'язку перевіряти та контролювати правомірність здійснення виплат призначеної грошової допомоги.

Зазначений висновок відповідає правовій позиції, викладеній у постанові Верховного Суду від 13 лютого 2019 року у справі № 127/27903/16-ц

Законодавець пов'язує повернення надмірно отриманих коштів наданих у вигляді грошової допомоги саме з недобросовісністю набувача, яку згідно частини першої статті 81 ЦПК України має довести позивач.

Виходячи із необхідності дотримання справедливого балансу між інтересами держави та втручанням у права відповідача, вказане свідчить про відсутність підстав для примусового повернення отриманих ОСОБА_2 коштів у виді щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, за період з 03.06.2017 року по 31.05.2020 року в сумі 50411,77 грн.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є необґрунтованими та задоволенню не підлягають, тому у задоволенні заявленого УПСЗН позову слід відмовити.

Відповідно до ч.1 ст.141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Позивачем документально підтверджено платіжним дорученням сплата при зверненні з позовом до суду судового збору в розмірі 2270 грн. Оскільки у позові відмовлено, судові витрати покладаються на позивача.

Керуючись ст.ст.12,13,81,89,141,263-265 ЦПК України, суд -

УХВАЛИВ:

У задоволенні позову Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради до ОСОБА_2 про стягнення переплати бюджетних коштів- відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Донецького апеляційного суду через Краматорський міський суд Донецької області. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.

Позивач - Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради, ЄДРПОУ 25953617, юридична адреса: Донецька область, м.Краматорськ, ул.Героїв Небесної Сотні, 23

Відповідач - ОСОБА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_3 .

Повний текст судового рішення виготовлено 03.09.2021 року.

Суддя Краматорського міського суду О. Ю. Кравченко