Постанова від 07.09.2021 по справі 554/1973/21

ПОЛТАВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

Справа № 554/1973/21 Номер провадження 22-ц/814/2047/21Головуючий у 1-й інстанції Бугрій В. М. Доповідач ап. інст. Пікуль В. П.

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 вересня 2021 року м. Полтава

Полтавський апеляційний суд у складі колегії суддів судової палати з розгляду

цивільних справ:

головуючого Пікуля В.П.,

суддів Одринської Т.В., Панченка О.О.,

розглянувши у порядку письмового провадження цивільну справу за апеляційною скаргою Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Шевченківської районної у м. Полтаві ради на рішення Октябрського районного суду м. Полтави від 26 квітня 2021 року у справі за позовом Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Шевченківської районної у м. Полтаві ради до ОСОБА_1 про стягнення державних коштів,

ВСТАНОВИВ:
ОПИСОВА ЧАСТИНА

Короткий зміст позовних вимог

У березні 2021 року Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Шевченківської районної у м. Полтаві ради звернулося до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення державних коштів.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що до Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Шевченківської районної у м. Полтаві ради 01 вересня 2015 року звернулась ОСОБА_1 за призначенням житлової субсидії на оплату житлово-комунальних послуг відповідно до Положення про призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 848 від 21 жовтня 1995 року, представивши необхідні документи для призначення житлової субсидії.

На підставі наданих документів, ОСОБА_1 була призначена житлова субсидія, яка неодноразово самостійно перепризначалась позивачем.

З 01 травня 2018 року вступила в дію постанова Кабінету Міністрів України № 329 від 27 квітня 2018 року «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України», якою було внесено зміни в Положення про порядок призначення житлових субсидій.

З метою доведення до відома громадян, що фактично отримують житлову субсидію, інформації про зміни в законодавстві, Управлінням були направлені інформаційні листи- повідомлення з проханням з'явитися до Управління для перевірки відомостей, що надавалися під час написання заяви на отримання субсидії та які можуть впливати на подальше призначення субсидії, відповідно до змін.

Відповідач не з'явилась до Управління, тому позивачем було прийнято рішення про автоматичне продовження надання житлової субсидії на підставі поданих позивачем документів.

18 жовтня 2019 року на адресу ОСОБА_1 було направлено лист №6638 з проханням терміново з'явитися до Управління для уточнення складу сім'ї.

27 січня 2020 року ОСОБА_1 подала до Управління заяву, в якій повідомила, що станом на 01 травня 2018 року перебувала в зареєстрованому шлюбі.

Позивач зазначає, що заява, яку особа подає на призначення та надання житлової субсидії містить положення про обов'язок повідомляти про виникнення обставин, які можуть вплинути на отримання житлової субсидії.

Рішенням комісії від 05 лютого 2020 року № 8 припинено нарахування житлової субсидії ОСОБА_1 та здійснено перерахунок з 01 травня 2018 року.

Згідно подання Управління від 05 лютого 2020 року по рішенню комісії № 8 від 05 лютого 2020 року особі перераховано субсидію та повернуто кошти до державного бюджету за період з 01 травня 2018 року по 31 січня 2019 року з рахунків організацій- надавачів послуг.

За період з 01 лютого 2019 року по 30 вересня 2019 року включно кошти житлової субсидії отримано особою в готівковій формі в розмірі 5675, 84 грн.

Відтак, сума надміру виплаченої житлової субсидії, яка має бути повернена особою на рахунок Міністерства соціальної політики України складає 5675,84 грн.

На вимогу позивача добровільно повернути суму надміру виплаченої житлової субсидії відповідач не відреагувала.

Враховуючи вищевказане, позивач прохав стягнути із ОСОБА_1 кошти в розмірі 5675,84 грн на рахунок Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Шевченківської районної у м. Полтаві ради та судові витрати.

Короткий зміст рішення суду першої інстанції

Рішенням Октябрського районного суду м. Полтави від 26 квітня 2021 року у задоволенні позову Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Шевченківської районної у м. Полтаві ради до ОСОБА_1 про стягнення державних коштів відмовлено.

Короткий зміст вимог апеляційної скарги

З рішенням суду не погодився позивач та оскаржив його в апеляційному порядку. Просить рішення суду першої інстанції скасувати та ухвалити нове рішення, яким задовольнити вимоги Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Шевченківської районної у м. Полтаві радив повному обсязі.

Позиція учасників справи

Узагальнені доводи особи, яка подала апеляційну скаргу

В апеляційній скарзі Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Шевченківської районної у м. Полтаві ради вказує на те, що оскаржуване рішення суду першої інстанції прийняте з порушенням норм чинного законодавства.

Позивач зазначає, що під час прийняття заяви на отримання житлової субсидії від відповідача спеціалістами Управління було дотримано всіх вимог законодавства та перевірено достовірність даних та документів, що подавалися особою. Оскільки перебування у зареєстрованому шлюбі на момент подання заяви вперше у вересні 2015 року не впливало на призначення субсидії, то даний факт не брався до уваги.

З 01 травня 2018 року змінився порядок призначення житлових субсидій, про що позивач повідомляв отримувачів субсидій за допомогою інформаційних листів. Однак ОСОБА_1 для уточнення інформації не звернулася до Управління. Лише 27 січня 2020 року відповідач повідомила про свій сімейний стан, у зв'язку з чим стало відомо про невідповідність розрахованої субсидії відповідача положенням законодавства.

Рішенням районної комісії по вирішенню спірних питань для надання населенню пільг та субсидій Шевченківської районної у м. Полтаві ради від 05 лютого 2020 року № 8, керуючись пунктом 119 Порядку ОСОБА_1 припинено нарахування та перераховано житлову субсидію з 01 травня 2018 року у зв'язку з тим, що вона не повідомила Управління про свого чоловіка протягом 30 календарних днів з дня виникнення обставин.

Відповідно до пункту 22 Положення у випадку неповідомлення громадянином структурного підрозділу з питань соціального захисту населення про обставини, зазначені у пункті 16 цього Положення, протягом 30 календарних днів з дня їх виникнення, сума надмірно перерахованої житлової субсидії повертається громадянином до державного бюджету.

Позивач зазначає, що надана житлова субсидія є безповоротною лише у випадку правомірного її отримання.

Доводи, які викладені у відзиві на апеляційну скаргу

Відповідач зазначає, що апеляційна скарга позивача є необґрунтованою, а також ним не вказано яких саме порушень допустив суд першої інстанції. Обставини викладені позивачем не відповідають Порядку повернення коштів, надміру виплачених за призначеними субсидіями № 39/283/90/5.

Вказано, що Положенням № 848 передбачено можливість позивача самостійно збирати необхідну для перепризначення субсидії інформацію, із зазначенням строку перепризначення після отримання такої інформації.

Відповідачем зазначено, що позивач самостійно, тричі без участі відповідача перепризначав житлову субсидію.

Разом з тим, посилаючись на правову позицію Верховного Суду, відповідач зазначає, що стягнення надміру сплаченої субсидії може бути лише за умови доведеності недобросовісної поведінки набувача субсидії.

Також на дату набуття права на житлову субсидію відповідач вже перебувала в шлюбі.

МОТИВУВАЛЬНА ЧАСТИНА

Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, приходить до такого висновку.

Щодо розгляду справи без виклику сторін

Відповідно до частини тринадцятої статті 7 ЦПК України розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо цим Кодексом не передбачено повідомлення учасників справи. У такому випадку судове засідання не проводиться.

Згідно частини першої статті 369 ЦПК України апеляційні скарги на рішення суду у справах з ціною позову менше ста розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, крім тих, які не підлягають розгляду в порядку спрощеного позовного провадження, розглядаються судом апеляційної інстанції без повідомлення учасників справи.

Враховуючи, що ціна позову становить 5675,84 грн та беручи до уваги положення частини тринадцятої статті 7 та статті 369 ЦПК України, суд вважає за можливе розглянути справу без виклику сторін в порядку письмового провадження.

Встановлені обставини справи

Судом першої інстанції правильно встановлено та підтверджується матеріалами справи, що з 01 вересня 2015 року Управлінням соціального захисту населення виконавчого комітету Шевченківської районної у м. Полтаві ради (далі - Управління) призначено житлову субсидію ОСОБА_1 : субсидія була призначена одній особі, яка зареєстрована та фактично проживає в домогосподарстві за адресою: АДРЕСА_1 .

З 01 травня 2018 року позивач самостійно, тричі, без участі відповідача, перепризначав житлову субсидію відповідачеві - восени 2018 року на опалювальний період 2018-2019 років, весною 2019 року на весняно-літній період 2019 року, а восени 2019 року перепризначена на опалювальний період 2019-2020 року.

8 жовтня 2018 року Управління соціального захисту населення Шевченківської районної у м. Полтаві ради надіслало повідомлення ОСОБА_1 про необхідність з'явитися відповідачу до Управління за для уточнення сімейного стану та складу сім'ї. Відомості про отримання відповідачем даного повідомлення відсутні.

Повідомленням від 29 листопада 2018 року Управління соціального захисту населення Шевченківської районної у м. Полтаві ради повідомило ОСОБА_1 про необхідність з'явитися відповідачу до Управління за для уточнення складу сім'ї. Дане повідомлення власноручно отримано відповідачем 06 грудня 2018 року.

27 січня 2020 року ОСОБА_1 подала до Управління заяву, в якому вказала, що станом на 01 травня 2018 року одружена, зареєстрована одна, дитина зареєстрована разом з чоловіком, але проживає разом із ОСОБА_1 . З чоловіком спільного господарства не ведуть, дані його документів їй не відомі.

05 лютого 2020 року районна комісія по вирішенню спірних питань для надання населенню пільг та субсидій Шевченківської районної у м. Полтаві ради (далі - Комісія) протоколом № 8, застосувавши пункт 119 постанови Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року № 848 «Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива» припинила нарахування та прийняла рішення про перерахування житлової субсидії ОСОБА_1 з 01 травня 2018 року, в зв'язку з тим що відповідач своєчасно не повідомила Управління про свій сімейний стан та не надала дані про свого чоловіка протягом 30 календарних днів з дня виникнення обставин.

20 березня 2020 року Управління направило на адресу відповідача вимогу про повернення коштів, у зв'язку із здійсненням перерахунку наданої житлової субсидії.

Позиція апеляційного суду

Отримання житлової субсидії на оплату спожитих житлово-комунальних послуг в Україні врегульовано Положенням про порядок призначення житлових субсидій затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 848 від 21 жовтня 1995 року (далі - Положення № 848).

Пунктом 1 цього Положення встановлено, що це Положення визначає механізм використання коштів, передбачених у державному бюджеті Мінсоцполітики для виплати пільг і житлових субсидій громадянам на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу у грошовій формі, умови призначення та порядок надання громадянам житлових субсидій.

На момент звернення відповідача із заявою про призначення житлової субсидії на оплату житлово-комунальних послуг діяли норми Положення № 848, відповідно до пункту 13 якого для призначення субсидії громадянин, особа якого посвідчується паспортом або іншим документом, подає структурному підрозділу з питань соціального захисту населення за місцем реєстрації (орендарі - за місцем проживання): заяву про призначення житлової субсидії та декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, за встановленими формами; довідки про доходи - у випадках, передбачених абзацом третім пункту 12 цього Положення, а також у разі зазначення у декларації інших отриманих доходів, інформація про які відсутня у ДФС, Пенсійному фонді України, фондах соціального страхування тощо і відповідно до законодавства не може бути отримана за запитом структурного підрозділу з питань соціального захисту населення у порядку, встановленому цим Положенням; договір найму (оренди) житла (за наявності).

Разом з тим, нормами Положення № 848 забороняється вимагати від громадян документи, що не передбачені цим Положенням.

Положенням № 848 (норми, що діяли на час звернення відповідача із заявою) передбачалося, що субсидія для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг призначається на основі середньомісячного сукупного доходу осіб, зазначених у пункті 7 цього Положення, а для придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива - на основі річного доходу осіб за попередній календарний рік (пункт 12).

Разом з тим, в пункті 7 даного Положення вказано, що субсидія розраховується виходячи з кількості зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб (осіб, які фактично проживають), яким нараховується плата за житлово-комунальні послуги, у тому числі осіб, призваних на строкову військову службу.

Так, з матеріалів справи вбачається, що відповідач подала до Управління з метою отримання житлової субсидії заяву про призначення житлової субсидії від 01 вересня 2015 року та декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії. В декларації, поданій відповідачем, вказано, що особою, яка є зареєстрованою у житловому приміщенні є одна особа - ОСОБА_1 .

Також з копії паспорту відповідача вбачається, що на сторінці 10 «Сімейний стан» є запис про зареєстрований шлюб від 10 жовтня 2014 року № 126 із ОСОБА_2 .

З 01 травня 2018 року набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України №329 від 27 квітня 2018 року «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України», якою було внесено зміни в Положення про порядок призначення житлових субсидій.

Так, відповідно до вищевказаних змін, для розрахунку житлової субсидії враховуються доходи членів домогосподарства, членів сім'ї особи із складу домогосподарства, зазначених у пункті 9 цього Положення, які досягли 14-річного віку станом на початок періоду, за який враховуються такі доходи (пункт 10).

Відповідно до пункту 9 Положення № 848 житлова субсидія розраховується на всіх членів домогосподарства. До складу домогосподарства включаються особи, що зареєстровані і фактично проживають в житловому приміщенні (будинку), на яких розраховуються соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування і доходи яких враховуються під час призначення житлової субсидії. Під час призначення житлової субсидії враховуються також доходи членів сім'ї особи із складу домогосподарства у разі, коли їх зареєстроване (фактичне) місце проживання відмінне від адреси домогосподарства. При цьому соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування за адресою домогосподарства на таких осіб не розраховуються.

Отже, з вищевказаного вбачається, що для отримання житлової субсидії з 01 травня 2018 року має значення не лише кількість зареєстрованих осіб в житловому приміщенні, а й члени сім'ї особи зі складу домогосподарства.

З метою інформування осіб, які отримують житлову субсидію про зміни умов надання субсидії, відповідач направляв на адреси споживачів відповідні повідомлення, в яких вказував на необхідність уточнення сімейного стану всіх зареєстрованих осіб в домоволодінні, за адресою якого надається житлова субсидія.

Так, 06 грудня 2018 року ОСОБА_1 отримала вищевказане повідомлення, а 27 січня 2020 року подала до Управління заяву, в якій вказує, що станом на 01 травня 2018 року перебуває у зареєстрованому шлюбі.

Відповідно до пункту 13 Положення № 848 (в редакції від 01 травня 2018 року) для розгляду питань, що належать до компетенції комісії, у випадках, передбачених цим Положенням, структурний підрозділ з питань соціального захисту населення може запропонувати громадянину подати додаткові документи, які не передбачені цим Положенням, але необхідні для розгляду комісією питань.

Для призначення житлових субсидій на запит структурних підрозділів з питань соціального захисту населення у п'ятиденний строк з дня його отримання подаються відомості про:

склад зареєстрованих у житлових приміщеннях (будинках) осіб - органами місцевого самоврядування або уповноваженими ними органами;

забезпеченість громадян житловою площею та комунальними послугами - управителями, об'єднаннями, виконавцями комунальних послуг.

У разі неподання органами місцевого самоврядування або уповноваженими ними органами відомостей про склад зареєстрованих у житловому приміщенні осіб у строки, встановлені цим Положенням, а також відсутності таких відомостей рішення про кількість членів домогосподарства, на яких призначається житлова субсидія, приймається комісією на підставі акта обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства (пункт 14 Положення № 848 в редакції від 01 травня 2018 року).

Також пунктом 16 даного Положення передбачено, що після закінчення строку отримання житлової субсидії структурні підрозділи з питань соціального захисту населення самостійно здійснюють розрахунок житлової субсидії на наступний сезон для домогосподарств, які отримували житлову субсидію у попередньому сезоні (крім орендарів, внутрішньо переміщених осіб та осіб, які звертаються за призначенням житлової субсидії на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, а також домогосподарств, у яких кількість фактично проживаючих зареєстрованих осіб менша, ніж кількість зареєстрованих осіб).

Для цього структурні підрозділи з питань соціального захисту населення без звернення громадян збирають необхідну інформацію у порядку, передбаченому пунктом 14 цього Положення, і протягом 10 днів після отримання зазначеної інформації приймають рішення про призначення (відмову в призначенні) житлової субсидії та інформують про прийняте рішення громадян у порядку, визначеному пунктом 14 цього Положення.

З матеріалів справи вбачається, шо позивач, не отримавши уточнених даних від відповідача та не уточнивши їх самостійно в порядку, який передбачений чинними на момент виникнення даних правовідносин положень, здійснив самостійно перепризначення житлової субсидії відповідачеві - восени 2018 року на опалювальний період 2018-2019 років, весною 2019 року на весняно-літній період 2019 року, а восени 2019 року перепризначена на опалювальний період 2019-2020 року на основі поданих у 2015 році відомостей ОСОБА_1 .

Також судом першої інстанції було правильно зазначено, що право на отримання житлової субсидії відповідач набула 01 вересня 2015 року. На дату першочергового призначення субсидії, а саме 01 вересня 2015 року ОСОБА_1 вже одинадцять місяців перебувала у зареєстрованому 10 жовтня 2014 року шлюбі із ОСОБА_2 , тобто на дату набуття права на житлову субсидію відповідач вже перебувала в шлюбі, а паспорт відповідача, в якому стоїть відмітка про шлюб, був поданий позивачеві при призначенні субсидії.

Враховуючи, що на час подання заяви на отримання житлової субсидії відповідач вже перебувала у зареєстрованому шлюбі, то вищевказане позбавляло можливості відповідача повідомити Управління про укладений шлюб протягом 30 календарних днів з дня виникнення даної обставини.

Що ж стосується повернення надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії, то порядок повернення коштів надміру виплачених за призначенням субсидії врегульовано спеціальним нормативно-правовим актом - Порядком повернення коштів, надміру виплачених за призначеними субсидіями, затвердженого спільним наказом Міністерства фінансів України, Міністерством праці та соціальної політики України, Міністерством юстиції України № 39/283/90/5 від 29 грудня 1997 року.

Пунктом 1 Порядку №39/283/90/5 зазначено виключний перелік підстав у разі настання яких вже виплачена житлова субсидія може бути повернена, зокрема:

- виявлення подання громадянами свідомо документів із неправильними відомостями про доходи та майновий стан усіх зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб, приховання заробітку чи іншого доходу, подання фальшивих документів;

- виявлення помилки в розрахунку розміру призначеної субсидії;

- виявлення неправильних відомостей, виданих юридичними особами (довідки про доходи, про склад зареєстрованих осіб, про забезпеченість житловою площею та комунальними послугами) та фізичними особами-підприємцями (довідки про доходи);

- виявлення прихованої інформації про набуття права власності на житло (житлове приміщення) іншою особою, яка не була в ньому зареєстрована на перше число місяця, з якого призначена субсидія.

Згідно із частиною першою статті 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Отже, законодавець пов'язує повернення надмірно отриманих коштів, наданих у вигляді житлової субсидії, саме з недобросовісністю набувача, яку згідно статті 81 ЦПК України має довести позивач.

Враховуючи, що позивачем не було надано доказів, які б підтверджували недобросовісність дій отримувача житлової субсидії, колегія суддів погоджується із висновком суду першої інстанції щодо відсутності підстав для задоволення даного позову.

Що ж стосується посилання позивача на розгляд справи № 440/2672/20 в адміністративному порядку за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Шевченківської районної у м. Полтаві ради, в задоволенні якого було відмовлено, то колегія суддів не бере його до уваги, адже даний спір стосувався законності рішення районної комісії по вирішенню спірних питань для надання населенню пільг та субсидій Шевченківської районної у м. Полтаві ради, оформлене протоколом № 8 від 05 лютого 2020 року щодо припинення нарахування та проведення перерахунку наданої позивачу житлової субсидії з 01 травня 2018 року.

Висновки за результатами розгляду апеляційної скарги

Як вбачається з частини першої статті 367 ЦПК України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними в ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Відповідно до пункту 1 частини першої статті 374 ЦПК України суд апеляційної інстанції за результатами розгляду апеляційної скарги має право залишати судове рішення без змін, а скаргу без задоволення.

Згідно із статтею 375 ЦПК України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Оскільки доводи апеляційної скарги Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Шевченківської районної у м. Полтаві радине спростовують висновки суду першої інстанції, який ухвалив рішення із дотриманням норм матеріального та процесуального права, підстави для зміни чи скасування рішення суду відсутні.

Щодо судових витрат

За правилами частини першої статті 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Відповідно до частини тринадцятої статті 141 ЦПК України, якщо суд апеляційної інстанції чи касаційної інстанції, не передаючи справи на новий розгляд, змінює рішення або ухвалює нове, цей суд відповідно змінює розподіл витрат.

Оскільки апеляційний суд не задовольняє вимоги позивача, не змінює судове рішення та не ухвалює нове, розподіл судових витрат не здійснюється при розгляді цієї апеляційної скарги.

Керуючись статтями 367, 374, 375, 382 ЦПК України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Шевченківської районної у м. Полтаві ради- залишити без задоволення.

Рішення Октябрського районного суду м. Полтави від 26 квітня 2021 року - залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дня прийняття та може бути оскаржена до Верховного Суду шляхом подачі касаційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повний текст постанови складено 07 вересня 2021 року.

Головуючий В.П. Пікуль

Судді Т.В. Одринська

О.О. Панченко