Провадження № 3/760/7052/21
Справа № 760/16520/21
25 червня 2021 року м. Київ
Солом'янський районний суд міста Києва в складі головуючого - судді Зуєвич Л.Л.,
за участю: секретаря судового засідання - Кушніра Р.С.,
представника Київської митниці Державної митної служби України - Келеберденка В.В. (довіреність від 13.11.2020),
розглянувши матеріали, які надійшли від Київської митниці Держмитслужби (далі - Київська митниця) про притягнення до адміністративної відповідальності громадянина Республіки Білорусь, ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ), ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , народився: Р Білорусь, м. Могильов, працює водій-експедитор «ООО ТЕЛС КАРГО ЛАЙН», проживає АДРЕСА_1 , паспорт НОМЕР_1 , виданий 08.02.2019 Октябрським РОВД м. Могильов), за ознаками порушення митних правил, передбачених ст. 472 Митного кодексу України (далі - МК України),
Обставини, викладені у протоколі митного органу
23.06.2021 до Солом'янського районного суду міста Києва надійшов протокол про порушення митних правил № 0319/10000/21 від 24.02.2021 (а.с. 1-4), за змістом якого:
«24 лютого 2021 року в пункт пропуску "Виступовичі" м/п «Овруч» Київської митниці Держмитслужби о 23 годині 07 хвилин заїхав вантажний автомобіль марки «MAN TGX» р/н НОМЕР_2 , який слідував з Республіки Білорусь в Україну з вантажем - «автозапчастини», під керуванням водія-експедитора гр. Р Білорусь ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ). В результаті проведеного митного огляду кабіни водія на спальному місці водія без ознак приховування було виявлено: 6 (шість) блоків, або 60 (шістдесят) пачок, або 1200 (одна тисяча двісті) шт. цигарок з фільтром марки «NZ» в картонних пачках сіро-білого кольору з акцизними марками Р Білорусь, розміщених в спосіб, що не утруднює їх виявлення. Вказані цигарки переміщувались вище норми встановленої ст. 376 Митного кодексу України та переміщення яких на митну територію України підлягає обов'язковому письмовому декларуванню. Своїми діями гр. ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) вчинив порушення митних правил, передбачене ст.472 МК України, а саме не заявив при митному контролі за встановленою формою як усно так і письмово у митній декларації з наміром перемістити них через митний кордон без обов'язкового письмового декларування.
Зазначені дії мають ознаки порушення (порушень) митних правил, передбаченого (передбачених) ст.472 Митного кодексу України.».
Щодо пояснень особи, про притягнення якої до адміністративної відповідальності ставиться питання, в протоколі опитування
В протоколі опитування від 24.02.2021 (а.с. 9) громадянин ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) по суті справи повідомив, зокрема, те що 24.02.2021 слідував автомобілем з вантажем та під час проходження митного контролю працівниками митниці було виявлено не задекларовані належним чином 6 блоків цигарок з фільтром марки «NZ», які він віз колегам у Румунію. Також, вказав, що не задекларував товар так як не знав українського митного законодавства.
Щодо явки учасників провадження в судові засідання та наданих у засіданні пояснень
Особа, яка притягується до адміністративної відповідальності за порушення митних правил - громадянин ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ), в судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлявся відповідальною особою Київської митниці шляхом направлення на його адресу протоколу про порушення митних правил за ст. 472 МК України, що підтверджується наявним в матеріалах доказами (а.с. 22).
Крім того, про дату час та місце судового розгляду суд повідомляв громадянина ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) через оголошення на офіційному веб-сайті судової влади України.
Будь-яких заяв та клопотань від особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, станом на момент розгляду справи не надійшло. Про причини неявки суд не повідомлено.
Згідно ч. 4 ст. 526 МК України, справа про порушення митних правил може бути розглянута за відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності за це правопорушення, лише у випадках, якщо є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про перенесення розгляду справи.
Приписами ст. 525 МК України встановлено, що справа про порушення митних правил розглядається у п'ятнадцятиденний строк з дня отримання посадовою особою митного органу або судом (суддею) матеріалів, необхідних для вирішення справи.
Тобто, законодавством встановлено строки здійснення провадження у справах про притягнення до відповідальності з метою забезпечення учасникам процесу визначеності у часі, протягом якого суд розгляне справу. Водночас протягом такого строку особу наділено процесуальними правами та обов'язками, що дає їй можливість, в тому числі з використанням адміністративного ресурсу (повноважень суду щодо витребування доказів, допиту свідків тощо), представити суду доводи на захист своєї правової позиції. Добросовісна участь особи у процесі вирішення її справи полягає в активній участі у розгляді її справи і недопущенні зловживань наданими їй правами.
Дотримання балансу між інтересами всіх сторін при розгляді справи покладено на суд, який, вирішуючи питання про права та обов'язки сторін, також зобов'язаний дотримуватися встановлених законодавством правил та строків розгляду справи.
За наведених обставин, з метою дотримання розумних строків розгляду справи та враховуючи, що особа, яка притягається до відповідальності, про час та місце розгляду справи повідомлялась, що підтверджується матеріалами справи, суд дійшов висновку про можливість розгляду справи за участі представника Київської митниці, який проти такого розгляду у судовому засіданні 25.06.2021 не заперечував.
З урахуванням наведеного, за наявності доказів належного повідомлення громадянина ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) про судове засідання, суд дійшов висновку про можливість розгляду справи за участі представника Київської митниці, який проти такого розгляду у судовому засіданні 25.06.2021 не заперечував.
Представник митного органу в судовому засіданні підтримав позицію Київської митниці щодо притягнення громадянина ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст. 472 МК України, посилаючись на наявність в матеріалах справи достатніх доказів, які свідчать про порушення ним митних правил.
Мотиви суду
Відповідно до ч. 1 ст. 458 МК України порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх митним органам для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на митні органи цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.
Згідно з ст.ст. 245, 251, 252, 280 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КупАП) при розгляді адміністративної справи органом (посадовою особою) повинно бути вжито всіх необхідних заходів для повного, всебічного і об'єктивного дослідження доказів та з'ясовано: чи було вчинено правопорушення, чи винна дана особа у його вчиненні, а також інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Частиною 1 ст. 487 МК України передбачено, що провадження у справах про порушення митних правил здійснюється відповідно до цього Кодексу, а в частині, що не регулюється ним, - відповідно до законодавства України про адміністративні правопорушення.
Стаття 33 КУпАП визначає, що стягнення за адміністративне правопорушення накладається у межах, установлених цим Кодексом та іншими законами України. При накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
Відповідно до ст. 23 КУпАП адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Підпунктом 3 та ч. 1 ст. 196 МК України встановлено, товари що переміщуються через митний кордон України з порушенням вимог цього Кодексу та інших законів України, крім випадків, передбачених цим Кодексом не можуть бути пропущені через митний кордон України.
Статтею 365 МК України передбачено, що громадяни за умови дотримання вимог та інших актів законодавства України можуть переміщувати через митний кордон України будь-які товари, крім тих, що заборонені до ввезення в Україну (у тому числі з метою транзиту) та вивезення з України.
Згідно п. 1 ч. 2 ст. 376 МК України громадяни, які досягли 18-річного віку, можуть ввозити алкогольні напої та тютюнові вироби на митну територію України в ручній поклажі або супроводжуваному багажі без сплати митних платежів та без письмового декларування у таких кількостях із розрахунку на одну особу 200 сигарет або 50 сигар чи 250 грамів тютюну, або ці вироби в наборі загальною вагою, що не перевищує 250 грамів.
Диспозицією ст. 472 МК України передбачено порушення митних правил, яке полягає у недекларуванні товарів, транспортних засобів комерційного призначення, що переміщуються через митний кордон України, тобто незаявлення за встановленою формою точних та достовірних відомостей (наявність, найменування або назва, кількість тощо) про товари, транспортні засоби комерційного призначення, які підлягають обов'язковому декларуванню у разі переміщення через митний кордон України.
Суб'єктивна сторона адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 472 МК України характеризується як умислом, так і необережністю.
Статтею 257 МК України встановлено, що декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення. Декларант зобов'язаний вносити до митної декларації відомості про товари, його найменування, кількість, торговельний опис, виробника, що дає змогу ідентифікувати та класифікувати товар, а також код товару згідно з УКТ ЗЕД, вартість товару, тощо.
Згідно з ч. 1 ст. 266 МК України декларант зобов'язаний здійснити декларування товарів, транспортних засобів комерційного призначення відповідно до порядку, встановленого Митним кодексом України; надати митному органу передбачені законодавством документи і відомості, необхідні для виконання митних формальностей; сплатити митні платежі або забезпечити їх сплату.
Відповідно до ч. 2 ст. 266 МК України перед подачею митної декларації декларант має право з дозволу митного органу здійснювати фізичний огляд товарів з метою перевірки їх відповідності опису (відомостям), зазначеному у товаросупровідних документах, брати проби та зразки товарів.
За змістом ст. 264 МК України з моменту прийняття митним органом митної декларації вона є документом, що засвідчує факти, які мають юридичне значення, а декларант або уповноважена ним особа несе відповідальність за подання недостовірних відомостей, наведених у цій декларації.
Санкція ст. 472 МК України передбачає застосування стягнень як основного, так і додаткового, які прив'язані до вартості товарів, безпосередніх предметів порушення митних правил. Наведене дає підстави стверджувати те, що у ході провадження у справі про порушення митних правил у обов'язковому порядку підлягає доказуванню вартість зазначених товарів.
При цьому суд враховує, що відповідно до ч. 1 ст. 495 МК України, доказами у справі про порушення митних правил є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку встановлюються наявність або відсутність порушення митних правил, винність особи у його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Такі дані встановлюються із наступних джерел: протоколу про порушення митних правил, протоколів процесуальних дій, додатків до зазначених протоколів; пояснень свідків; пояснень особи, яка притягується до відповідальності; висновку експерта; інших документів (належним чином завірених копій або витягів з них) та інформації у тому числі тієї, що перебуває в електронному вигляді, а також товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил.
Щодо вартості товару - безпосереднього предмету порушення митних правил, суд зазначає наступне.
Відповідно до ст. 49 МК України, митною вартістю товарів, які переміщуються через митний кордон України, є вартість товарів, що використовується для митних цілей, яка базується на ціні, що фактично сплачена або підлягає сплаті за ці товари.
Відповідно до Висновку № 1420003301-0439 складеного 26.05.2021 експертом Спеціалізованої лабораторії з питань експертизи та досліджень Держмитслужби загальна вартість товарів станом на дату оцінки становить 2 808,00 грн.
Разом з тим, матеріали не містять будь-яких документів, які б оспорювали чи заперечували вартість товару, визначену уповноваженою особою митниці.
Суд враховує, що вина правопорушника підтверджується складеним відносно нього протоколом про порушення митних правил № 0319/10000/21 від 24.02.2021, а також доказами, які долучені до матеріалів справи представником Київської митниці, які судом досліджено у судовому засіданні.
Таким чином, матеріалами справи підтверджено, що в діях громадянина ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) наявні ознаки порушення митних правил, передбачених статтею 472 МК України, а саме: недекларування товарів, що переміщуються через митний кордон України.
Безпосередні предмети правопорушення вилучено за протоколом про порушення митних правил та передано на відповідальне зберігання до Київської митниці.
Як вбачається з санкції ст. 472 МК України, незаявлення за встановленою формою точних та достовірних відомостей (наявність, найменування або назва, кількість тощо) про товари, транспортні засоби комерційного призначення, які підлягають обов'язковому декларуванню у разі переміщення через митний кордон України тягне за собою накладення штрафу в розмірі 100 відсотків вартості цих товарів, транспортних засобів з конфіскацією зазначених товарів, транспортних засобів.
Стягнення за вчинене адміністративне правопорушення має накладатися тільки в межах санкції статті МК України, застосування іншого, більш м'якого виду стягнення чинним законодавством про адміністративну відповідальність не передбачено.
Отже, враховуючи характер вчиненого правопорушення, обставини справи та ступінь вини порушника, суд вважає, що на громадянина ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) слід накласти адміністративне стягнення, передбачене санкцією ст. 472 МК України, яка є безальтернативною, у виді штрафу в розмірі ста відсотків вартості товарів, що були безпосередніми предметами порушення митних правил, з їх конфіскацією на користь держави.
Крім того, відповідно до ст. 40-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП) та Закону України «Про судовий збір» з громадянина ОСОБА_1 підлягає стягненню судовий збір у розмірі 454,00 грн.
Враховуючи наведене, керуючись ст.ст. 3, 257, 264, 266, 368, 458, 467, 472, 527-529 МК України, ст.ст. 8, 40-1, 247, 265, 283, 284, КУпАП, суд
Визнати винним громадянина Республіки Білорусь, ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ), ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , народився: Р Білорусь, м. Могильов, працює водій-експедитор «ООО ТЕЛС КАРГО ЛАЙН», проживає АДРЕСА_1 , паспорт НОМЕР_1 , виданий 08.02.2019 Октябрським РОВД м. Могильов), у вчиненні адміністративного правопорушення передбаченого ст. 472 Митного кодексу України.
Накласти на громадянина Республіки Білорусь, ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ), ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , народився: Р Білорусь, м. Могильов, працює водій-експедитор «ООО ТЕЛС КАРГО ЛАЙН», проживає АДРЕСА_1 , паспорт НОМЕР_1 , виданий 08.02.2019 Октябрським РОВД м. Могильов) адміністративне стягнення у вигляді штрафу на користь держави у розмірі ста відсотків вартості товару - безпосереднього предмету порушення митних правил, що становить 2 808 грн (дві тисячі вісімсот вісім гривень) 00 коп, який необхідно сплатити за наступними реквізитами:
Отримувач: ГУК у м.Києві/ Солом'янський район/21081100, код ЄДРПОУ: 37993783; МФО: 899998, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), р/р № UA568999980313040106005026010, призначення платежу: номер справи про ПМП №___, П.І.Б. (порушника).
Конфіскувати на користь держави безпосередні предмети порушення митних правил, а саме:
- 60 (шістдесят) пачок, або 1200 (одна тисяча двісті) цигарок з фільтром марки «NZ» в картонних пачках сіро-білого кольору з акцизними марками Р Білорусь, вилучені відповідно до протоколу митних правил від 24.02.2021 № 0319/10000/21.
Стягнути з громадянина громадянина Республіки Білорусь, ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ), ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , народився: Р Білорусь, м. Могильов, працює водій-експедитор «ООО ТЕЛС КАРГО ЛАЙН», проживає АДРЕСА_1 , паспорт НОМЕР_1 , виданий 08.02.2019 Октябрським РОВД м. Могильов), судовий збір у розмірі 454,00 (чотириста п'ятдесят чотири) гривні на наступні реквізити:
отримувач коштів: рахунок UA908999980313111256000026001, Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37993783, код класифікації доходів бюджету: 22030106, отримувач коштів: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106.
Апеляційна скарга може бути подана до Київського апеляційного суду через Солом'янський районний суд міста Києва протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова пред'являється до виконання протягом трьох місяців.
Суддя Л. Л. Зуєвич