Справа № 635/7276/21
Провадження № 3/635/2347/2021
15 вересня 2021 року смт. Покотилівка
Суддя Харківського районного суду Харківської області Назаренко О.В., розглянувши адміністративний матеріал, що надійшов з відділення поліції №1 Харківського районного управління поліції №2 Головного Управління Національної поліції в Харківській області про притягнення до адміністративної відповідальності за ст. 183-1 КУпАП ОСОБА_1 ,
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАБ №606694 від 03 вересня 2021 року, ОСОБА_1 з 14.11.2019 по 01.07.2021 не сплачує аліменти на утримання дітей ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , що призвело до виникнення заборгованості, сукупний розмір якої перевищує суму платежів за шість місяців.
Перевіривши надані матеріали у порядку, передбаченому ст. 278 КУпАП, приходжу до висновку про необхідність повернення матеріалів справи для доопрацювання, виходячи з наступних підстав.
Згідно з ч.1 ст. 278 КУпАП, орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує такі питання, зокрема: 1) чи належать до його компетенції розгляд даної справи; 2) чи правильно складений протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Відповідно до ст. 251 КУпАП доказами у справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані,на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність або відсутність адміністративного правопорушення, винність особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених ст. 255 КУпАП.
Відповідно до ст.256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Вище зазначений протокол не відповідає вимогам ст.256 КУпАП.
Так, у протоколі про адміністративне правопорушення серії ВАБ №606694 від 03 вересня 2021 року не зазначені прізвище, ім'я та по батькові, адреса потерпілої.
В протоколі про адміністративне правопорушення відсутні дані щодо розміру заборгованості, яка виникла в результаті несплати ОСОБА_1 аліментів на утримання дитини, що позбавляє суд можливості встановити чи перевищує сукупний розмір такої заборгованості суму відповідних платежів за шість місяців з дня пред'явлення виконавчого документа до примусового виконання, як це передбачено диспозицією статті 183-1 КУпАП. Вказана обставина має суттєве значення для правильного вирішення справи. Також в протоколі про адміністративне правопорушення відсутні відомості щодо судового рішення, за яким з ОСОБА_1 стягнуто аліменти на утримання дитини.
Крім того, в порушення вимог ст.256 КпАП України в протоколі про адміністративне правопорушення не зазначена нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення, а саме зазначено ст. 183-1 КУпАП, при цьому не зазначена частина статті КУпАП, яка передбачає відповідальність за діяння, яке інкримінується останньому.
Вищезазначені порушення свідчать про неповноту складеного протоколу про адміністративне правопорушення, що унеможливлює повний, всебічний та об'єктивний розгляд справи і прийняття законного рішення.
Згідно абзацу 2 п. 12 постанови Пленуму ВССУ з розгляду цивільних і кримінальних справ № 11 від 17 жовтня 2014 року «Про деякі питання дотримання розумних строків судами цивільних, кримінальних справ і справ про адміністративні правопорушення» визначено, що норми КУпАП не забороняють повернення протоколу про адміністративне правопорушення, складеного без додержання вимог ст. 256 КУпАП вмотивованою постановою для належного оформлення.
Відтак, зазначений адміністративний матеріал підлягає поверненню органу, який його направив, для належного оформлення.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 277-278 КУпАП, п. 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 14 від 23.12.2005 р. (з наступними змінами та доповненнями), -
повернути матеріал про притягнення до адміністративної ОСОБА_1 за ст. 183-1 КУпАП до відділення поліції №1 Харківського районного управління поліції №2 Головного Управління Національної поліції в Харківській області для належного оформлення.
Постанова оскарженню в апеляційному порядку не підлягає.
Суддя О.В.Назаренко