Справа № 645/1877/21
Провадження № 2/645/1318/21
(заочне)
15 вересня 2021 року м. Харків
Фрунзенський районний суд м. Харкова у складі:
головуючого - судді Алтухової О.Ю.
секретар судового засідання - Калягіна М.П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Харкові за правилами спрощеного позовного провадження в порядку заочного розгляду цивільну справу за позовом Управління соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення неправомірно отриманих бюджетних коштів, -
Позивач Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради (надалі УСЗН Немишлянського району ХМР), в особі начальника управління Стрєльцова Р.Г., звернувся до суду з позовом, в якому просить стягнути з відповідача ОСОБА_1 неправомірно отримані бюджетні кошти у розмірі 1643,28 грн та витрати на сплату судового збору у розмірі 2270,00 грн.
Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що 24.01.2020 року ОСОБА_1 , звернулась до УСЗН Немишлянського району ХМР з заявою про призначення державної допомоги на дітей одиноким матерям. Згідно з поданою відповідачем декларацією про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги від 24.01.2020 року відповідач зазначила, що ані вона ані її чоловік ОСОБА_2 не працюють, не навчаються, не є приватними підприємцями, не перебувають на обліку у центрі зайнятості та не мають інших офіційних доходів за звітний період з 01.07.2019 року по 31.12.2019 року. Згідно з рішенням позивача від 31.01.2020 року було призначено Допомогу відповідачу на період з 01.01.2020 року по 30.06.2020 року у розмірі 2218,00 грн щомісячно. Позивачем було встановлено, що відповідач приховав обставини, які впливають на право отримання самої допомоги та її розміру, оскільки згідно з довідкою ДПС про доходи відповідача встановлено, що її чоловік ОСОБА_2 отримав дохід за період з липня по вересень 2019 року у розмірі 6573,17 грн (заробітна плата), про що не було зазначено відповідачем у поданій декларації, та безпосередньо вплинуло на розмір призначеної допомоги. Обласним центром по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Харківської обласної державної адміністрації, який здійснює нарахування виплат, розраховано переплату бюджетних коштів відповідачу, яка склала 1643,28 грн. На адресу відповідача 30.11.2020 року та 20.01.2021 року було направлено вимогу про повернення коштів, проте жодних дій останнім вчинено не було. З метою забезпечення цільового принципу використання бюджетних коштів, ураховуючи неповернення відповідачем суми переплати у добровільному порядку, Управління змушене звернутися до суду з метою повернення коштів до бюджету в судовому порядку.
Ухвалою суду від 13 квітня 2021 року позовна заява залишена без руху, позивачу надано строк на усунення недоліків позовної заяви.
31 травня 2021 року недоліки позовної заяви усунуто позивачем у повному обсязі.
Ухвалою Фрунзенського районного суду м. Харкова від 01 червня 2021 року провадження по справі відкрито та призначено розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін.
Представник позивача Самойленко П.С., який діє на підставі довіреності, в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений своєчасно та належним чином, через канцелярію суду надав заяву про розгляд справи без його участі, позовні вимоги підтримав в повному обсязі, просив їх задовольнити та не заперечувала проти ухвалення у справі заочного рішення.
Відповідач у судове засідання повторно не з'явилась, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений своєчасно та належним чином в порядку ст. 128 ЦПК України. Причини неявки не повідомив, будь-яких заяв та клопотань від відповідача не надходило, в установлений ч. 7 ст. 178 ЦПК України строк відповідач не подала до суду відзив на позовну заяву.
У зв'язку із неявкою в судове засідання всіх учасників справи, відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Враховуючи неявку належним чином повідомленого відповідача в судове засідання, яка не повідомила про причини неявки та не подала відзив, відповідно до статті 280 ЦПК України суд, за згодою представника позивача, вважає за можливе проводити заочний розгляд справи та ухвалити заочне рішення.
Суд, дослідивши письмові докази по справі приходить до наступного висновку.
24.01.2020 року ОСОБА_1 звернулася до УСЗН Немишлянського району ХМР з заявою про призначення державної соціальної допомоги (а.с.5-6).
Рішенням УСЗН Немишлянського району ХМР від 31.01.2020 року ОСОБА_1 за зверненням було призначено Державну соціальну допомогу як одинокій матері з 01.01.2020 року по 30.06.2020 року в розмірі 2218,00 грн щомісячно (а.с. 7).
Згідно з поданою ОСОБА_1 декларацією про доходи та майновий стан осіб, які звернулись за призначенням усіх видів соціальної допомоги, до складу членів сім'ї ОСОБА_1 входить: чоловік - ОСОБА_2 , син - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , син - ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . Будь-яких доходів які отримані нею, або членами її сім'ї відповідач не зазначає.
Допомога призначається з урахуванням наявних в матеріалах справи документів, та тих відомостях, що зазначаються заявниками.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про державну соціальну допомогу сім'ям з дітьми» громадяни України, в сім'ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України.
Статтею 18-1 України «Про державну соціальну допомогу сім'ям з дітьми» встановлено, що право на допомогу на дітей одиноким матерям мають одинокі матері (які не перебувають у шлюбі), одинокі усиновлювачі, якщо у свідоцтві про народження дитини або документі про народження дитини, виданому компетентними органами іноземної держави, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку (рішенні про усиновлення дитини), відсутній запис про батька (матір) або запис про батька (матір) проведено в установленому порядку органом державної реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері (батька, усиновлювача) дитини.
Згідно з п. 36 постанови Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року № 1751 «Про затвердження порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги сім'ям з дітьми» допомога на дітей одиноким матерям призначається з місяця, в якому було подано заяву з усіма необхідними документами, та виплачується щомісяця по місяць досягнення дитиною 18-річного віку (якщо діти навчаються за денною формою у закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, - до закінчення такими дітьми навчальних закладів, але не довше ніж до досягнення ними 23 років) включно.
Відповідно ст. 18-3 Закону України «Про державну соціальну допомогу сім'ям з дітьми» Допомога на дітей одиноким матерям, одиноким усиновлювачам, матері (батьку) у разі смерті одного з батьків, які мають дітей віком до 18 років (якщо діти навчаються за денною формою навчання у закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, - до закінчення такими дітьми закладів освіти, але не довше ніж до досягнення ними 23 років), надається у розмірі, що дорівнює різниці між 100 відсотками прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців.
Відповідно п. 34 постанови Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року № 1751 «Про затвердження порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги сім'ям з дітьми» розмір соціальної допомоги визначається як різниця між 100 відсотками прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців.
Згідно ст. 22 Закону України «Про державну соціальну допомогу сім'ям з дітьми» одержувачі державної допомоги зобов'язані повідомляти органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги, про зміну всіх обставин, що впливають на виплату допомоги. Суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно з законом. Органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги, мають право перевіряти матеріальний стан сімей з дітьми.
Під час здійснення перевірки особової справи відповідача, державним інспектором було встановлено, що ОСОБА_1 приховала обставини, які впливають на право отримання допомоги та її розмір, а саме згідно з довідкою ДПС про доходи ОСОБА_2 встановлено, що останній отримував дохід у 2018 році, а саме заробітну плату у розмірі 6573,17 грн, про що не було зазначено відповідачем у поданих заявах, та безпосередньо вплинуло на розмір призначеної Допомоги.
Відповідно до довідки про завантажені доходи та довідки Комунального підрядного спеціалізованого підприємства по ремонту і будівництву автошляхів м. Харкова «Шляхрембуд» ОСОБА_2 отримав дохід у вигляді заробітної плати за період з 07.2019 року по 09.2019 року - 6573,17 грн (а.с. 8).
Відповідно ч. 1 ст. 1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
За таких обставин, суд приходить до висновку про те, що вимоги про стягнення з відповідача 1643,28 грн надміру виплаченої державної допомоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Питання про розподіл судових витрат суд вирішує відповідно до вимог ст. 141 ЦПК України, а саме з відповідача на користь позивача стягуються витрати по оплаті судового збору у розмірі 2270,00 грн.
Керуючись ст.ст. 12, 81, 141, 247, 263-265, 279, 280-281, 354 ЦПК України, суд, -
Позов Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення неправомірно отриманих бюджетних коштів - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради неправомірно отримані бюджетні кошти в розмірі 1643 (одна тисяча шістсот сорок три) грн 28 коп.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради витрати по сплаті судового збору в розмірі 2270,00 грн.
Відповідачем протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення може бути подана письмова заява про перегляд заочного рішення відповідно до вимог ст. ст. 284-285 ЦПК України.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд, якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржене в загальному порядку, встановленому цим Кодексом. У цьому разі строк на апеляційне оскарження рішення починає відраховуватися з дати постановлення ухвали про залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Фрунзенський районний суд м. Харкова.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом зазначених строків, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Позивач - Управління соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради, код ЄДРПОУ 03196653, юридична адреса: 61060, м. Харків, пр-т Льва Ландау, буд.48;
Відповідач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 .
Повний текст судового рішення складено 15.09.2021 року.
Суддя: