Постанова від 15.09.2021 по справі 643/14371/21

Справа № 643/14371/21

Провадження № 3/643/3806/21

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15.09.2021 м.Харків

Суддя Московського районного суду м. Харкова Крівцов Д.А., розглянувши адміністративний матеріал, який надійшов від Управління патрульної поліції в Харківській області Департаменту патрульної поліції, про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2

за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 124 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -

ВСТАНОВИВ:

Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серія ААБ № 191009, водій ОСОБА_1 28.07.2021 року о 22-45 год. керував транспортним засобом «BMW 3281», номерний знак НОМЕР_1 , по вул. Академіка Павлова біля буд. 132 м. Харкові з ознаками алкогольного сп'яніння, а саме: нестійка хода, почервоніння очей, запах алкоголю з порожнини рота. Від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу за допомогою газоаналізатора «Драгер» та у закладі охорони здоров'я ОСОБА_1 відмовився в присутності двох свідків.

Розгляд вказаного адміністративного матеріалу призначено на 15.09.2021 року о 10-45 год.

ОСОБА_1 в судове засідання 15.09.2021 року не з'явився, про час, дату та місце судового розгляду повідомлявся належним чином. Надіслав на адресу суду клопотання, згідно якого просив суд направити справу до Ковпаківського районного суду м. Суми за місцем його проживання. В обґрунтування клопотання зазначив, що для розгляду вказаної категорії справ передбачено альтернативну підсудність, згідно якої справу може бути розглянуто за місцем вчинення правопорушення або за місцем проживання порушника. Він проживає та зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 . Враховуючи наведене, просив направити справу до суду за місцем його проживання.

Вирішуючи заявлене ОСОБА_1 клопотання, суд керується таким.

Відповідно до ч. 1 ст. 276 КУпАП, справа про адміністративне правопорушення розглядається за місцем його вчинення.

Частиною 2 ст. 276 КУпАП передбачено випадки, коли справи можуть також розглядатися за місцем обліку транспортних засобів або за місцем проживання порушників.

Так, згідно ч. 2 ст. 276 КУпАП справи про адміністративні правопорушення, передбачені статтями 80, 81, 121 - 126, 127-1 - 129 і статтею 139 (коли правопорушення вчинено водієм) цього Кодексу, можуть також розглядатися за місцем обліку транспортних засобів або за місцем проживання порушників.

Таким чином, правопорушення, передбачені ст. 130 КУпАП, не включені до переліку правопорушень, що можуть також розглядатися за місцем обліку транспортних засобів або за місцем проживання порушників.

Крім того, суд враховує наступне.

Виходячи із змісту статті 257 КУпАП, місце розгляду справи про адміністративне правопорушення визначається особою, уповноваженою на складання протоколу про адміністративне правопорушення, яка після його складання, направляє матеріали справи до органу, уповноваженого розглядати справу про адміністративне правопорушення. Аналогічні висновки щодо застосування вказаної норми права викладені в постанові Миколаївського апеляційного суду від 07.03.2019 року по справі № 33/812/19.

Згідно роз'яснень, викладених в постанові Пленуму Верховного Суду України від 11 червня 2004 р. № 11 «Про окремі питання, що виникають при застосуванні судами положень ст. 276 КУпАП», у випадках, коли законом передбачається альтернативна підсудність, питання про те, в який саме суд надіслати протокол про адміністративне правопорушення, вирішується відповідним органом внутрішніх справ.

Як вбачається з даних протоколу про адміністративне правопорушення серії ААБ № 191009 від 28.07.2021, місцем вчинення відповідного адміністративного правопорушення, у зв'язку із яким складений вказаний протокол, є територія Московського району м. Харкова.

За таких обставин суд приходить до висновку, що протокол про адміністративне правопорушення надіслано до Московського районного суду м. Харкова з дотриманням правил підсудності, встановлених КУпАП, та саме Московський районний суд м. Харкова є судом, встановленим законом в розумінні ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

При цьому КУпАП не передбачає можливість компетентного суду, на розгляд якого з дотриманням правил підсудності надійшли матеріали про адміністративне правопорушення, перенаправити їх на розгляд іншого суду за клопотанням особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.

Також суд звертає увагу, що в протоколі про адміністративне правопорушення адресою проживання (перебування) особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, вказана наступна адреса: АДРЕСА_1 . Як вбачається з протоколу, ОСОБА_1 не висловив зауважень щодо правильності зазначення його місця проживання.

Враховуючи наведені вище норми КУпАП, а також роз'яснення, викладені в постанові Пленуму Верховного Суду України від 11 червня 2004 р. № 11, суд приходить до висновку щодо відсутності підстав для задоволення клопотання.

Вирішуючи питання щодо можливості оскарження даної постанови в апеляційному порядку, суд керується таким.

У КУпАП, який має відповідну логічно вибудувану конструкцію, унормовано, зокрема, послідовність процедурних дій щодо розгляду та вирішення питань, пов'язаних із притягненням особи до адміністративної відповідальності; порядок оскарження постанови судді у справі про адміністративне правопорушення, ухваленої по суті; порядок виконання постанови про накладення адміністративного стягнення. Порядок провадження у справах про адміністративні правопорушення врегульовано у статтях 284, 287, 294 КУпАП України.

Згідно з ч.1 ст. 284 КУпАП, у справі про адміністративне правопорушення орган (посадова особа) ухвалює одну з таких постанов: про накладення адміністративного стягнення; про застосування заходів впливу, передбачених ст.24-1 Кодексу; про закриття справи.

Вказаний перелік видів постанов, якими завершується розгляд справи про адміністративне правопорушення по суті, є вичерпним.

Визначальною для встановлення видів постанов судді, що можуть бути оскаржені в інстанційному судовому порядку, є частина друга статті 287 Кодексу, в якій зазначено, що постанова суду про накладення адміністративного стягнення може бути оскаржена в порядку, передбаченому цим кодексом.

Процедура перегляду постанови судді у справі про адміністративне правопорушення в апеляційному порядку регулюється положеннями статті 294 глави 24 "Оскарження постанови по справі про адміністративні правопорушення" розділу IV Кодексу. Цільовим призначенням цієї глави є встановлення порядку оскарження, зокрема, постанови судді у справі про адміністративне правопорушення.

Проте порядок визначення місця розгляду справ про адміністративне правопорушення регламентується положеннями іншої глави Кодексу, а саме положеннями глав 18, 19 цього Кодексу. Вони не перебувають у безпосередньому зв'язку з положеннями глави 24 розділу IV Кодексу, якими унормовується порядок оскарження постанови судді у справі про адміністративне правопорушення, ухваленої по суті.

Наведене є підставою для висновку, що за результатами розгляду справи про адміністративне правопорушення не можуть бути оскаржені інші постанови судді, крім зазначених у ст. 284 Кодексу.

Аналогічні висновки щодо застосування вказаних норм права викладені в постанові Миколаївського апеляційного суду від 07.03.2019 року по справі № 33/812/19.

Конституційний Суд України у рішенні від 31 березня 2015 року у справі № 1-7/2015 прийшов до висновку, що положення частини другої статті 294 КпАП України стосовно оскарження в апеляційному порядку постанови судді у справі про адміністративне правопорушення необхідно розуміти так, що на підставі вказаної норми може бути оскаржена лише постанова судді у справі про адміністративне правопорушення, ухвалення якої передбачене у статті 284 цього кодексу.

Враховуючи, що вказаною постановою справа по суті не вирішується, суд приходить до висновку щодо неможливості її оскарження в апеляційному порядку.

З метою забезпечення права ОСОБА_1 на доступ до правосуддя та права приймати участь в судовому розгляді справи, суд вважає за необхідне відкласти розгляд справи на 22.10.2021 на 11-00 год.

Керуючись ст. 276, 284 КУпАП, -

ПОСТАНОВИВ :

В задоволенні клопотання ОСОБА_1 про направлення протоколу про адміністративне правопорушення до Ковпаківського районного суду м. Суми - відмовити.

Відкласти розгляд справи на 22.10.2021 на 11-00 год.

Постанова оскарженню не підлягає.

Суддя Д.А. Крівцов