ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
про залишення позовної заяви без руху
14 вересня 2021 року м. Київ № 640/25198/21
Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Донець В.А., розглянувши позовну заяву і додані до неї матеріали ОСОБА_1 до Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії,
Адвокат Хомич І.О. звернувся до суду в інтересах ОСОБА_1 з позовом про:
- визнання протиправною бездіяльності Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат щодо нездійснення нарахування та виплати ОСОБА_1 разової грошової допомоги до 5 травня у 2020 рік у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком;
- зобов'язання Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат нарахувати та виплатити ОСОБА_1 разову грошову допомогу до 5 травня у 2020 році у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком з урахуванням попередньо виплаченої суми допомоги;
- визнання протиправною бездіяльності Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат щодо нездійснення нарахування та виплати ОСОБА_1 разової грошової допомоги до 5 травня у 2021 рік у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком;
- зобов'язання Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат нарахувати та виплатити ОСОБА_1 разову грошову допомогу до 5 травня у 2021 році у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком з урахуванням попередньо виплаченої суми допомоги.
Відповідно до пункту 5 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними).
Згідно зі статтею 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами (частина перша). Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів (частина друга).
За змістом наведених норм строк звернення до адміністративного суду з позовом обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Позивачем оскаржується бездіяльність відповідача щодо не нарахування та невиплати щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік та 2021 рік у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком.
Представник позивача в позовній заяві зазначив, що нездійснення та нарахування у встановленому розмірі разової грошової виплати згідно з Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" з точки зору положень статті 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод має місце втручання у право власності позивача, і таке втручання є незаконним, а тому позивач має право захистити свої права в судовому порядку без обмеження будь-яким процесуальним строком.
Також представник позивача зазначив, про що одноразова грошова допомога як і пенсія є різновидом соціальної виплати, а тому адміністративний позов може бути подано без обмеження будь-яким строком, незалежно від того, чи були такі суми нараховані цим органом.
Рішенням Конституційного Суду України від 27.02.2020 № 3-р/2020 визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), окреме положення пункту 26 розділу VI "Прикінцеві та перехідні положення" Бюджетного кодексу України у частині, яка передбачає, що норми і положення статей 12, 13, 14, 15 та 16 Закону №3551-XII застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Як убачається зі змісту позовної заяви, позивач у квітні 2020 році отримав щорічну разову грошову допомогу до 5 травня. Відповідно до листа Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат від 05.08.2021 №051-044-652-04 ОСОБА_1 здійснено виплату разової грошової допомоги до 05 травня 2020 року в розмірі 1390,00грн.
Отже, на думку суду, з квітні 2020 року позивач міг та повинен був дізнатись, що йому виплачено разову грошову допомогу в розмірі, меншому ніж встановлено законом. Саме з цієї дати необхідно обраховувати строк звернення до адміністративного суду з позовними вимогами в частині, що стосується виплати разової грошової допомоги до 5 травня 2020 року, адже станом на 09.04.2020 Конституційним Судом України було прийнято рішення від 27.02.2020 №3-р/2020 та відновлено дію частини п'ятої статті 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" від 22.10.1993 №3551-XII у редакції Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" від 25.12.1998 №367-ХІV. Водночас позовна заява подана до суду 07.09.2021, тобто з пропуском шестимісячного строку.
На думку суду, доводи представника позивача щодо строку звернення до суду є помилковими, оскільки статтею 122 КАС України не встановлено виключень щодо звернення до суду з позовом стосовно відносин з виплати учасникам бойових дій щорічної грошової допомоги відповідно до частини четвертої статті 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" від 22.10.1993 №3551-ХІІ. Водночас вказаним Законом не врегульовано питання строку звернення до суду. Відтак до спірних відносин застосовуються правила щодо строку звернення до суду з адміністративним позовом, визначені статтею 122 КАС України
Згідно з частиною першою статті 123 КАС України в разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
На думку суду, наведені представником обґрунтування строків звернення до адміністративного суду не свідчать про їх поважність.
Відповідно до частини першої статті 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про наявність підстав для залишення позовної заяви без руху.
Для усунення недоліків позивачеві необхідно подати до суду заяву на усунення недоліків позовної заяви із зазначенням дати та номера справи, до якої долучити заяву про поновлення строку звернення до суду з обґрунтуванням поважності причин та наданням відповідних доказів у частині вимог про визнання протиправною бездіяльності Київського міського центру по нарахуванню та щодо нездійснення нарахування та виплати ОСОБА_1 разової грошової допомоги до 5 травня у 2020 році у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком.
Вказані недоліки позовної заяви позивачу необхідно усунути протягом десяти днів з дня наступного за днем отримання ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Керуючись статтями 123, 160, 161, 169 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Залишити позовну заяву без руху.
Надати позивачу десять днів з дня наступного за днем отримання ухвали про залишення позовної заяви без руху для усунення недоліків позовної заяви.
Попередити позивача про наслідки недотримання вимог ухвали про залишення позовної заяви без руху, передбачені частиною четвертою статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України, за якою позовна заява повертається позивачеві, якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, у встановлений судом строк.
Відповідно до частини другої статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України ухвала набирає законної сили з моменту її підписання. Кодексом адміністративного судочинства України не передбачено оскарження ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Суддя В.А. Донець