Рішення від 15.09.2021 по справі 400/7143/21

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 вересня 2021 р. № 400/7143/21

м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Гордієнко Т. О. розглянув у письмовому провадженні адміністративну справу

за позовом:Акціонерного товариства "Укрпошта" в особі Миколаївської дирекції АТ "Укрпошта", вул. Новозаводська, 1, м. Миколаїв, 54018,

до відповідача:Інгульського відділу державної виконавчої служби у місті Миколаєві Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса), вул. Космонавтів, 61, м. Миколаїв, 54056,

про:визнання протиправною та скасування постанови від 13.08.2021 ВП № 66489526,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом до Інгульського відділу Державної виконавчої служби у м. Миколаєві Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) про визнання протиправною та скасування постанови від 13.08.2021 у виконавчому провадженні № 66489526 про стягнення виконавчого збору у сумі 24335,32 грн.

Позивач обґрунтовує позовні вимоги тим, що виконавчий документ - наказ господарського суду Миколаївської області від 06.07.2021 він виконав самостійно і добровільно в повному обсязі 25.08.2021, до отримання постанови про відкриття виконавчого провадження від 13.08.2021 та постанови про стягнення виконавчого збору від 13.08.2021, оскільки відповідач всупереч ст.28 Закону України « Про виконавче провадження» не повідомив позивача про початок примусового провадження. Також позивачу не було відомо, що рішення суду по справі № 915/1530/20 набрало законної сили, оскільки суд апеляційної інстанції не повідомив позивача про результати розгляду апеляційної скарги та не надіслав на його адресу копію судового рішення. Спірна постанова порушує права позивача та підлягає скасуванню, оскільки позивач виконав рішення суду в добровільному порядку, до отримання постанови про відкриття виконавчого провадження.

Відповідач надав суду відзив, в якому позов не визнає, оскільки спірна постанова була прийнята відповідно до вимог Закону України « Про виконавче провадження».

Дослідив докази, суд встановив:

13.08.2021 державний виконавець виніс постанову про відкриття виконавчого провадження ВП № 66489526 з примусового виконання наказу господарського суду Миколаївської області по справі № 915/1530/20 від 06.07.2021 про стягнення з АТ «Укрпошта» в особі Миколаївської дирекції АТ «Укрпошта» на користь ТОВ «Рошен ТРЕЙД» матеріальних збитків у розмірі 213648,48грн., судовий збір 3204,73, грошові кошти на відшкодування витрат на професійну правничу допомогу на суму 10 000 грн. та витрат пов'язаних з проведенням експертизи в сумі 16500 грн.

13.08.2021 державний виконавець виніс постанову про стягнення виконавчого збору з боржника в сумі 24335,32грн.

27.08.2021 від представника АТ Укрпошта до державного виконавця надійшла заява про сплату матеріальних збитків в сумі 243353,21грн., що підтверджується платіжними дорученнями від 25.08.2021.

03.09.2021державним виконавцем винесено постанову про закінчення виконавчого провадження на підставі п.9 ч.1 ст.39 Закону України « Про виконавче провадження».

Частиною другою статті 19 Конституції України обумовлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Спеціальним законом, що визначає умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку, є Закон України від 02.06.2016 № 1404-VIII "Про виконавче провадження" (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Відповідно до статті 1 Закону України від 02.06.2016 № 1404-VIII "Про виконавче провадження" виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.

Відповідно до ст.27 Закону України « Про виконавчий збір» виконавчий збір - це збір, що справляється на всій території України за примусове виконання рішення органами державної виконавчої служби. Виконавчий збір стягується з боржника до Державного бюджету України.

Виконавчий збір стягується державним виконавцем у розмірі 10 відсотків суми, що підлягає примусовому стягненню, поверненню, або вартості майна боржника, що підлягає передачі стягувачу за виконавчим документом, заборгованості із сплати аліментів.

Державний виконавець виносить одночасно з постановою про відкриття виконавчого провадження постанову про стягнення виконавчого збору.

Відповідно до ч.5 ст.27 Закону України « Про виконавче провадження» виконавчий збір не стягується:

1) за виконавчими документами про конфіскацію майна, стягнення періодичних платежів (крім виконавчих документів про стягнення аліментів, за наявності заборгованості зі сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за дванадцять місяців), накладення арешту на майно для забезпечення позовних вимог, за виконавчими документами, що підлягають негайному виконанню;

2) у разі виконання рішень Європейського суду з прав людини;

3) якщо виконання рішення здійснюється за рахунок коштів, передбачених бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду в порядку, встановленому Законом України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень";

4) за виконавчими документами про стягнення виконавчого збору, стягнення витрат виконавчого провадження, штрафів, накладених виконавцем відповідно до вимог цього Закону;

5) у разі виконання рішення приватним виконавцем;

6) за виконавчими документами про стягнення заборгованості, яка підлягає врегулюванню відповідно до Закону України "Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення" та Закону України "Про заходи, спрямовані на подолання кризових явищ та забезпечення фінансової стабільності на ринку природного газу", а також згідно з постановами державних виконавців, винесеними до набрання чинності зазначеними законами.

Також виконавчий збір не стягується у разі закінчення виконавчого провадження на підставі пункту 9 частини першої статті 39 цього Закону, якщо рішення було виконано до винесення постанови про відкриття виконавчого провадження.

На підставі пункту восьмого Розділі 3 Інструкції з організації примусового виконання рішень, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 02 квітня 2012 року №512/5 (далі - Інструкція №512/5), виконавчий збір стягується з боржника на підставі постанови про стягнення виконавчого збору, у якій зазначаються розмір та порядок стягнення нарахованого виконавчого збору.

Розрахунок нарахування виконавчого збору обчислюється державним виконавцем в автоматизованій системі виконавчого провадження та долучається до матеріалів виконавчого провадження.

Стягнення виконавчого збору є безумовною дією державного виконавця у межах виконавчого провадження та ефективним засобом стимулювання боржника до намагання виконати рішення суду самостійно. Стягнення виконавчого збору є не правом, а обов'язком державного виконавця при здійсненні виконавчих дій.

Матеріали справи свідчать, що постанова про відкриття виконавчого провадження прийнята 13.08.2021, докази виконання рішення суду позивач надала державному виконавцю платіжні доручення від 25.08.2021, тобто після відкриття виконавчого провадження.

Підставою для не стягнення виконавчого збору є виконання рішення суду до винесення постанови про відкриття виконавчого провадження.

Відтак, позивач повинен був надати суду докази про добровільне виконання рішення суду до 13.08.2021. Позивач таких доказів суду не надав. Інших підстав для не стягнення з позивача виконавчого збору відповідно до ч.5 ст.27 ЗУ «Про виконавче провадження» матеріали справи не містить.

Постанова Південно-східного апеляційного господарського суду по справі № 915/1530/20 була прийнята 30.06.2021 та набрала законної сили з моменту прийняття. В реєстрі судових рішень вона була опублікована 01.07.2021 та позивач, як відповідач у справі, учасник справи мав права користуватись належними йому процесуальними права та дізнатись про наявність рішення суду, яке набрало законної сили та яке йому необхідно виконати, тому посилання позивача на те, що він не отримувала постанову суду не може бути підставою для визнання спірної постанови державного виконавця протиправними.

Посилання позивача на те, що спірна постанова від 13.08.2021 є протиправною та підлягає скасуванню, оскільки рішення суду позивачем виконано добровільно не приймаються судом до уваги, оскільки Законом України № 1404, а саме ч.9 ст.27 передбачена підстава для не стягнення з боржника виконавчого збору в зв'язку з добровільним виконанням рішення суду до відкриття виконавчого провадження, а не добровільне виконання рішення суду до отримання поштою постанови про стягнення виконавчого збору.

Відповідно до статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. Згідно зі ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів та у доведенні перед судом їх переконливості.

Позивач не надав суду належних доказів протиправності спірної постанови, тому позов задоволенню не підлягає.

Судові витрати покладаються на позивача.

Керуючись ст. 2, 19, 139, 241 - 246, 287 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову Акціонерного товариства "Укрпошта" в особі Миколаївської дирекції АТ "Укрпошта" (вул. Новозаводська, 1, м. Миколаїв, 54018, ідентифікаційний код 21560045) до Інгульського відділу державної виконавчої служби у місті Миколаєві Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) (вул. Космонавтів, 61, м. Миколаїв, 54056, ідентифікаційний код 34993225) про визнання протиправною та скасування постанови від 13.08.2021 ВП № 66489526 - відмовити.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційні скарги на судові рішення у справах, визначених ст. 287 КАС України, можуть бути подані протягом десяти днів з дня їх проголошення.

Апеляційна скарга подається в порядку, визначеному ст. 297 КАС України і п. 15.5 Перехідних положень КАС України.

Суддя Т. О. Гордієнко