Рішення від 15.09.2021 по справі 400/4397/21

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 вересня 2021 р. № 400/4397/21

м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Гордієнко Т. О. розглянув у письмовому провадженні адміністративну справу

за позовом:ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,

до відповідача:Мигіївської сільської ради, вул. Первомайська, 50, с. Мигія, Первомайський район, Миколаївська область, 55223,

про:визнання протиправним та скасування рішення від 19.05.2021 № 136; зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом до Мигіївської сільської ради про:

- визнання протиправним та скасування рішення VІІ(позачергової) сесії восьмого скликання Мигіївської сільської ради від 19.05.2021 року № 136 про відмову у наданні дозволу на розроблення Проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 2 га на території Мигіївської сільської ради, за рахунок земельної ділянки кадастровий номер 4825485100:06:000:0810,

- зобов'язання Мигіївську сільську раду надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки площею 2га для ведення особистого селянського господарства із земель сільськогосподарського призначення комунальної власності, за рахунок земельної ділянки кадастровий номер 4825485100:06:000:0810.

Позивач обґрунтовує позовні вимоги тим, що підстави для відмови у наданні дозволу передбачені ст.118 ЗК України і це може бути тільки невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів. Чинним законодавством не передбачено право суб'єкта владних повноважень відступати від положень ст.118 ЗК України.

Відповідач надав суду відзив, в якому позов не визнає, оскільки 09.04.2021 на засіданні постійної комісії ради було розглянуто проект рішення «Про створення громадського пасовища», а 21.04.2021 було прийнято сільською радою рішення № 117 «Про створення громадянського пасовища» на земельній ділянці, яку позивач бажала отримати у власність.

Справа слухається за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання в порядку письмового провадження. Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складання повного судового рішення (ч. 5 ст. 250 КАС України).

Дослідив докази, суд дійшов висновку:

13.04.2021 позивач звернулась до Мигіївської сільської ради із заявою про надання дозволу на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства орієнтованою площею 2 га на території Мигіївської сільської ради, за рахунок земельної ділянки кадастровий номер 4825485100:06:000:0810.

Рішенням Мигіївської сільської ради Первомайського району Миколаївської області № 136 від 19.05.2021 відмовлено ОСОБА_1 в наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність за рахунок земельної ділянки сільськогосподарського призначення комунальної власності площею 4,3780га за кадастровим номером 4825485100:06:000:0810, оскільки рішенням 8 скликання 6 сесії Мигіївської сільської ради Первомайського району Миколаївської області від 21.04.2021 № 117 « Про створення громадського пасовища» земельна ділянка площею 4,3780 за кадастровим номером 4825485100:06:000:0810 відведена під створення громадського пасовища.

Відповідно до ч. 1 ст.122 Земельного Кодексу України, сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.

Згідно з ч. 6, 7 ст. 118 Земельного Кодексу України передбачено, громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства).

Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.

Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

У частині сьомій статті 118 ЗК України наведено два альтернативні варіанти правомірної поведінки органу, у разі звернення до нього особи з клопотанням про надання дозволу на розробку проекту землеустрою: прийняти рішення про надання дозволу або про відмову у наданні дозволу (якщо для цього є передбачені законом підстави).

Умови, за яких орган відмовляє у наданні дозволу, визначені законом. Якщо такі умови відсутні, орган повинен надати дозвіл.

Відповідно до ст.19, 20 ЗК України землі України за основним цільовим призначенням поділяються на певні категорії, зокрема землі сільськогосподарського призначення.

Земельні ділянки кожної категорії земель, які не надані у власність або користування громадян чи юридичних осіб, можуть перебувати у запасі.

Земельна ділянка, яка за основним цільовим призначенням належить до відповідної категорії земель, відноситься в порядку, визначеному цим Кодексом, до певного виду цільового призначення, що характеризує конкретний напрям її використання та її правовий режим.

При встановленні цільового призначення земельних ділянок здійснюється віднесення їх до певної категорії земель та виду цільового призначення.

При зміні цільового призначення земельних ділянок здійснюється зміна категорії земель та/або виду цільового призначення.

Віднесення земельних ділянок до певної категорії та виду цільового призначення земельних ділянок здійснюється щодо:

земельних ділянок, якими розпоряджаються Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, - за рішенням відповідного органу.

При внесенні до Державного земельного кадастру відомостей про встановлення або зміну цільового призначення земельної ділянки належність земельної ділянки до відповідної функціональної зони визначається за даними Державного земельного кадастру.

Відомості про цільове призначення земельної ділянки вносяться до Державного земельного кадастру.

Проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок складаються у разі зміни цільового призначення земельних ділянок або формування нових земельних ділянок.

Проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок розробляються у разі формування нових земельних ділянок із земель державної, комунальної власності (крім випадків формування земельних ділянок за іншою документацією із землеустрою) та у разі зміни цільового призначення земельних ділянок у випадках, визначених законом. Проекти землеустрою щодо відведення земельної ділянки також можуть передбачати поділ, об'єднання земельних ділянок, які перебувають у власності однієї особи. ( ст.50 Закону України « Про землеустрій»).

Згідно зі ст.22 ЗК України до земель сільськогосподарського призначення належать: а) сільськогосподарські угіддя (рілля, багаторічні насадження, сіножаті, пасовища та перелоги); б) несільськогосподарські угіддя (господарські шляхи і прогони, полезахисні лісові смуги та інші захисні насадження, крім тих, що віднесені до земель інших категорій, землі під господарськими будівлями і дворами, землі під інфраструктурою оптових ринків сільськогосподарської продукції, землі тимчасової консервації тощо).

Громадяни можуть орендувати земельні ділянки для сінокосіння і випасання худоби.

Органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування можуть створювати на землях, що перебувають у власності держави чи територіальної громади, громадські сіножаті і пасовища (ст.34 ЗК України).

Витяг з Публічної кадастрової карти України свідчить, що цільове призначення земельної ділянки із кадастровим номером: 4825485100:06:000:0810 віднесено до земель запасу(земельні ділянки кожної категорії, які не надані у власність або користування громадянам чи юридичним особам), категорія земель: землі сільськогосподарського призначення.

За таких обставин, прийняте відповідачем рішення 8 скликання 6 сесії Мигіївської сільської ради Первомайського району Миколаївської області від 21.04.2021 № 117 « Про створення громадського пасовища», за яким земельна ділянка площею 4,3780 за кадастровим номером 4825485100:06:000:0810 відведена під створення громадського пасовища станом на день прийняття судом рішення є нереалізованим, оскільки до Публічної кадастрової карти не внесено будь-яких змін стосовно цільового призначення земельної ділянки з кадастровим номером 4825485100:06:000:0810.

Ні спірне рішення, ні у відзиві відповідач не зазначає, в зв'язку з чим відмовлено позивачу у наданні дозволу. Ніяких доказів відповідач суду не надав, що ним вживаються заходи щодо виконання рішення сільської ради від 21.04.2021. До тих пір поки до Публічної кадастрової карти не будуть внесені зміни щодо цільового призначенні земельної ділянки з кадастровим номером 4825485100:06:000:0810 будь-яка особа має право отримати дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо спірної земельної ділянки. Відповідач не надав суду належних та допустимих доказів того, що спірна земельна ділянка відноситься до пасовищ та яку відповідно до ст.34 ЗК України можна надавати тільки в оренду.

Відтак, спірне рішення належить скасувати, як таке, що не відповідає вимогам ст.2 КАС України, а саме воно є необґрунтованим, тому позов належить задовольнити.

Відповідно до ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Таким чином, позов належить задовольнити.

Судові витрати відповідно до ст.139 КАС України підлягають розподілу та поверненню позивачу за рахунок коштів відповідача.

Керуючись ст. 2, 19, 139, 241 - 246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Мигіївської сільської ради (вул. Первомайська, 50, с. Мигія, Первомайський район, Миколаївська область, 55223, ідентифікаційний код 04376937) задовольнити.

2. Визнати протиправним та скасувати рішення VІІ (позачергової) сесії восьмого скликання Мигіївської сільської ради від 19.05.2021 року № 136 про відмову у наданні дозволу на розроблення Проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 2 га на території Мигіївської сільської ради, за рахунок земельної ділянки кадастровий номер 4825485100:06:000:0810.

3. Зобов'язати Мигіївську сільську раду (вул. Первомайська, 50, с. Мигія, Первомайський район, Миколаївська область, 55223, ідентифікаційний код 04376937) надати ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки площею 2га для ведення особистого селянського господарства із земель сільськогосподарського призначення комунальної власності, за рахунок земельної ділянки кадастровий номер 4825485100:06:000:0810.

4. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Мигіївської сільської ради (вул. Первомайська, 50, с. Мигія, Первомайський район, Миколаївська область, 55223, ідентифікаційний код 04376937) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судовий збір у сумі 908,00 грн. (дев'ятсот вісім гривень), сплачений квитанцією № 0.0.2154742823.1 від 09.06.2021 року.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Строк на апеляційне оскарження рішення суду - 30 днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження - 30 днів з дня складання повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається в порядку та строки, визначені ст.ст. 295-297 КАС України і п. 15.5 Перехідних положень КАС України.

Суддя Т. О. Гордієнко