Ухвала від 14.09.2021 по справі 909/973/20

Справа № 909/973/20

УХВАЛА

14.09.2021 м. Івано-Франківськ

Господарський суд Івано-Франківської області у складі: судді Фанди О.М., секретаря судового засідання Поліводи С.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні заяву Фізичної особи - підприємця Голубчака Ярослава Дмитровича вх. № 14735/21 від 02.09.2021 про зміну способу і порядку виконання судового рішення по справі

за позовом: Фізичної особи - підприємця Голубчака Ярослава Дмитровича,

до відповідача: Калуської міської ради,

про визнання незаконним та скасування рішення міської ради

за участю:

Від позивача (заявника): Булавинець Микола Миколайович - адвокат, (ордер про надання правової допомоги серія ІФ № 072049 від 28.10.2020 року; посвідчення адвоката № 819 від 18.11.2011 року)

Від відповідача представники не з'явилися.

ВСТАНОВИВ:

Рішенням Господарського суду Івано-Франківської області від 12.01.2021 у справі № 909/973/20 позов задоволено. Визнано незаконним та скасовано рішення Калуської міської ради № 3499 від 24.09.2020 "Про відмову у продовженні (поновленні) договору оренди землі з підприємцем Голубчаком Я.Д. та припинення терміну дії договору оренди землі" та стягнуто з Калуської міської ради на користь Фізичної особи - підприємця Голубчака Ярослава Дмитровича 2102 (дві тисячі сто дві) грн - витрат по сплаті судового збору.

Додатковим рішенням Господарського суду Івано-Франківської області від 18.01.2021 стягнуто з Калуської міської ради на користь Фізичної особи-підприємця Голубчака Ярослава Дмитровича - 10 000 грн 00 к. (десять тисяч гривень) витрат на професійну правничу допомогу в суді.

16.02.2021 та 17.02.2021 на виконання вищевказаних рішень Господарського суду Івано-Франківської області судом видано накази № 146 та № 145 відповідно, які направлені на адресу стягувача.

Ухвалою Господарського суду Івано-Франківської області від 16.07.2021 задоволено заяву Фізичної особи - підприємця Голубчака Ярослава Дмитровича вх. № 11543/21 від 15.07.2021 про видачу дублікатів наказів Господарського суду Івано-Франківської області у справі № 909/973/20 та видано позивачу дублікат наказу Господарського суду Івано-Франківської області № 146 від 16.02.2021 та дублікат наказу Господарського суду Івано-Франківської області № 145 від 17.02.2021.

02.09.2021 до Господарського суду Івано-Франківської області надійшла заява від Фізичної особи - підприємця Голубчака Ярослава Дмитровича вх. № 14735/21 від 02.09.2021 про зміну способу і порядку виконання судового рішення в частині стягнення судового збору та додаткового рішення в частині стягнення витрат на професійну правничу допомогу в суді, шляхом заміни боржника в дублікатах наказів від 16.02.2021 та 17.02.2021 з Калуської міської ради (вул. І.Франка, 1, м. Калуш, Івано-Франківська область,77300, код ЄДРПОУ 33578261) на Виконавчий комітет Калуської міської ради (вулиця І. Франка 1, м. Калуш, Івано-Франківська область, 77300, код ЄДРПОУ 04054300). Подана заява мотивована тим, що Калуським управлінням Державної казначейської служби України в Івано-Франківській області повернено дублікати наказів про стягнення судового збору та стягнення витрат на професійну правничу допомогу в суді без виконання, оскільки боржник Калуська міська рада не має відкритих рахунків в органі казначейства. Таким чином, для надання можливості виконати рішення суду від 12.01.2021 та додаткове рішення від 18.01.2021 у справі № 909/973/20 просить суд змінити боржника в наказах.

Розглянувши вищевказану заяву позивача про зміну способу і порядку виконання судового рішення, суд виходить з наступного.

У відповідності до ст. 129-1 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання.

Згідно ст. 326 ГПК України судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, - і за її межами. Невиконання судового рішення є підставою для відповідальності, встановленої законом.

Виконання судового рішення є невід'ємною складовою права кожного на судовий захист і охоплює, зокрема, законодавчо визначений комплекс дій, спрямованих на захист і відновлення порушених прав, свобод, законних інтересів фізичних та юридичних осіб, суспільства, держави (пункт 2 мотивувальної частини Рішення Конституційного Суду України від 13 грудня 2012 року N 18-рп/2012).

Невиконання судового рішення загрожує сутності права на справедливий розгляд судом (пункт 3 мотивувальної частини Рішення Конституційного Суду України від 25 квітня 2012 року N 11-рп/2012).

Відповідно до усталеної практики Європейського Суду з прав людини право на суд, захищене ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, було б ілюзорним, якби національна правова система Високої Договірної Сторони дозволяла, щоб остаточне, обов'язкове для виконання судове рішення залишалося невиконаним на шкоду будь-якій зі сторін (рішення у справі «Горнсбі проти Греції» (Hornsby v. Greece), від 19 березня 1997 року, п. 40, Reports of Judgments and Decisions 1997-II).

Держава зобов'язана організувати систему виконання судових рішень, яка буде ефективною як за законодавством, так і на практиці (рішення від 7 червня 2005 року у справі «Фуклев проти України», заява N 71186/01, п. 84).

Саме на державу покладається обов'язок вжиття у межах її компетенції усіх необхідних кроків для того, щоб виконати остаточне рішення суду та, діючи таким чином, забезпечити ефективне залучення усього її апарату. Не зробивши цього, вона не виконає вимоги, що містяться у пункті 1 статті 6 Конвенції.

Статтею 2 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» визначено, що держава гарантує виконання рішення суду про стягнення коштів та зобов'язання вчинити певні дії щодо майна, боржником за яким є, зокрема, державний орган.

Згідно із ч. 1 ст. 3 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.

Відповідно до ч. 1 ст. 5 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» у разі якщо центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, протягом трьох місяців не перерахував кошти за рішенням суду про стягнення коштів, крім випадку, зазначеного в частині четвертій статті 4 цього Закону, стягувачу виплачується компенсація в розмірі трьох відсотків річних від несплаченої суми за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.

Згідно Бюджетного Кодексу в Україні застосовується казначейська форма обслуговування Державного бюджету України і управління наявними коштами Державного бюджету України. Зокрема, безспірне списання коштів державного бюджету та місцевих бюджетів на підставі рішення суду входить до компетенції Державного казначейства України.

Пунктом 9 Прикінцевих та перехідних положень Бюджетного Кодексу України передбачено, що до законодавчого врегулювання безспірного списання коштів бюджету та відшкодування збитків, завданих бюджету рішення суду про стягнення (арешт) коштів державного бюджету (місцевих бюджетів) виконується виключно Казначейством України. Зазначені рішення передаються до Казначейства України для виконання.

Безспірне списання коштів державного бюджету (місцевих бюджетів) здійснюється Казначейством України у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, за черговістю надходження таких рішень, щодо видатків бюджету - в межах відповідних бюджетних призначень та наданих бюджетних асигнувань.

Механізм виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, прийнятих судами, а також іншими органами (посадовими особами), які відповідно до закону мають право приймати такі рішення врегульовано Порядком виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 845 від 03.08.2011.

Згідно із п. 2 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників безспірне списання - це операції з коштами державного та місцевих бюджетів, що здійснюються з метою виконання Казначейством та його територіальними органами (далі - органи Казначейства) рішень про стягнення коштів без згоди (подання) органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, боржників, органів місцевого самоврядування та/або державних органів на підставі виконавчих документів.

Пунктом 3 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників передбачено, що рішення про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників виконуються на підставі виконавчих документів виключно органами Казначейства у порядку черговості надходження таких документів (про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів - з попереднім інформуванням Мінфіну, про стягнення коштів боржників - у межах відповідних бюджетних призначень, наданих бюджетних асигнувань (залишків коштів на рахунках підприємств, установ, організацій).

Відповідно до п. 6 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників у разі прийняття рішення про стягнення коштів стягувач подає органові Казначейства в установлений зазначеним органом спосіб: заяву про виконання такого рішення із зазначенням реквізитів банківського рахунка, на який слід перерахувати кошти, або даних про перерахування коштів у готівковій формі через банки або підприємства поштового зв'язку, якщо зазначений рахунок відсутній; оригінал виконавчого документа; судові рішення про стягнення коштів (у разі наявності); оригінал або копію розрахункового документа (платіжного доручення, квитанції тощо), який підтверджує перерахування коштів до відповідного бюджету.

Згідно з п. 9 Порядку Орган Казначейства повертає виконавчий документ стягувачеві у разі, коли, зокрема, боржник не має відкритих рахунків в органі Казначейства або в органі Казначейства відкрито боржнику лише рахунок із спеціальним режимом використання, крім випадків виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за яким є державний орган згідно із Законом України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень».

Калуським управлінням Державної казначейської служби України в Івано-Франківській області повернено дублікати наказів про стягнення судового збору та стягнення витрат на професійну правничу допомогу в суді без виконання, оскільки боржник Калуська міська рада не має відкритих рахунків в органі казначейства. Одночасно повідомлено про наявність рахунків у Виконавчого комітету Калуської міської ради.

Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні" (ст.ст. 1, 2) встановлено, що місцеве самоврядування здійснюється територіальною громадою в порядку, встановленому законом, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування: сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи.

Рада є виборним представницьким органом місцевого самоврядування, який складається з депутатів, і відповідно до закону наділяється правом представляти інтереси територіальної громади і приймати від її імені рішення. Виконавчі органи створюються радами для здійснення виконавчих функцій і повноважень місцевого самоврядування. Відповідно до ст. 16 вказаного Закону органи місцевого самоврядування є юридичними особами і наділяються цим та іншими законами власними повноваженнями, в межах яких діють самостійно і несуть відповідальність за свою діяльність відповідно до закону.

Матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування є, зокрема, доходи місцевих бюджетів та інші кошти, що є у комунальній власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах. Місцеві бюджети є самостійними, вони не включаються до Державного бюджету України, бюджету Автономної Республіки Крим та інших місцевих бюджетів.

Статтею 1 Бюджетного кодексу України визначено, що місцевий бюджет - це нормативно-правовий акт відповідної місцевої ради, виданий в установленому порядку, що затверджує місцевий бюджет та визначає повноваження відповідно виконавчого органу місцевого самоврядування здійснювати виконання місцевого бюджету протягом бюджетного періоду.

Водночас, ст. 22 цього Кодексу до головних розпорядників бюджетних коштів віднесено виключно виконавчі органи та апарати місцевих рад, виконавчі органи місцевих рад в особі їх керівників. Також визначено, що у разі коли згідно із законом місцевою радою не створено виконавчий орган, функції головного розпорядника коштів відповідного місцевого бюджету виконує голова такої місцевої ради.

Фінансові ресурси закріплено за виконавчими органами Калуської міської ради, які і є розпорядниками коштів бюджету міської ради, та саме до їх повноважень віднесено виконання місцевого бюджету.

Згідно ч. 3 ст. 12 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" сільський, селищний, міський голова очолює виконавчий комітет відповідної сільської, селищної, міської ради, головує на її засіданнях.

Відповідно до приписів ст. 42 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" визначено повноваження сільського, селищного, міського голови. Зокрема, сільський, селищний, міський голова: 1) забезпечує здійснення у межах наданих законом повноважень органів виконавчої влади на відповідній території, додержання Конституції та законів України, виконання актів Президента України та відповідних органів виконавчої влади; 2) організує в межах, визначених цим Законом, роботу відповідної ради та її виконавчого комітету; 3) підписує рішення ради та її виконавчого комітету; 7) здійснює керівництво апаратом ради та її виконавчого комітету; 13) є розпорядником бюджетних коштів, використовує їх лише за призначенням, визначеним радою; 14) представляє територіальну громаду, раду та її виконавчий комітет у відносинах з державними органами, іншими органами місцевого самоврядування, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форм власності, громадянами, а також у міжнародних відносинах відповідно до законодавства; 19) здійснює інші повноваження місцевого самоврядування, визначені цим та іншими законами, якщо вони не віднесені до виключних повноважень ради або не віднесені радою до відання її виконавчих органів; 20) видає розпорядження у межах своїх повноважень.

Сільський, селищний, міський голова несе персональну відповідальність за здійснення наданих йому законом повноважень.

Здійснюючи контроль за виконанням судового рішення суд зазначає, що як вбачається з досліджених судом обставин та законодавства, голова міської ради, який є керівником виконавчого органу ради, має усі повноваження та зобов'язаний виконати судове рішення про стягнення з Калуської міської ради ,як боржника ,грошових коштів за наказом, що виданий стягувачеві у цій справі, але доказів виконання такого такого обов'язку суду не надано.

Враховуючи, що фінансові ресурси, власником яких виступає боржник Калуська міська рада, закріплено за виконавчими органами Калуської міської ради, які і є розпорядниками коштів бюджету міської ради, суд вважає, що заявником як виконавцем обрано правильний та ефективний спосіб для захисту права стягувача на відшкодування витрат зі сплати судового збору з боржника, шляхом безспірного списання коштів з рахунків виконавчого органу ради.

Відповідно до ст.331 ГПК України за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Заява про встановлення або зміну способу або порядку виконання, відстрочення або розстрочення виконання судового рішення розглядається у десятиденний строк з дня її надходження у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочки або розстрочки виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим. При цьому слід мати на увазі, що згоди сторін на вжиття заходів, передбачених статтею 331 ГПК, ця стаття не вимагає. Змінюючи спосіб і порядок виконання судового рішення, суд не може змінювати останнє по суті.

Отже, на переконання суду, відсутність рахунків у відповідача є обставиною, що робить неможливим виконання судового рішення в частині стягнення судового збору та стягнення витрат на професійну правничу допомогу в суді.

Виконавчий комітет Калуської міської ради, який відповідно до Закону України Про місцеве самоврядування в Україні від 21.05.1997 № 280/97-ВР є органом, який відповідно до Конституції України та цього Закону створений міською радою для здійснення виконавчих функцій і повноважень місцевого самоврядування у межах, визначених цим та іншими законами, має відкриті рахунки в органі Казначейства.

Відтак, для забезпечення належного виконання рішення, суд вважає за необхідне, змінити спосіб виконання судового рішення від 12.01.2021 в частині стягнення судового збору та додаткового рішення від 18.01.2021 в частині стягнення витрат на професійну правничу допомогу в суді, шляхом заміни боржника в дублікатах наказів від 16.02.2021 та 17.02.2021 з Калуської міської ради (вул. І.Франка, 1, м. Калуш, Івано-Франківська область,77300, код ЄДРПОУ 33578261) на Виконавчий комітет Калуської міської ради (вулиця І. Франка 1, м. Калуш, Івано-Франківська область, 77300, код ЄДРПОУ 04054300).

За наведеного, керуючись ст.ст.232, 233, 234, 331 ГПК України, суд, -

УХВАЛИВ:

заяву Фізичної особи - підприємця Голубчака Ярослава Дмитровича вх. № 14735/21 від 02.09.2021 про зміну способу і порядку виконання судового рішення по справі № 909/973/20 - задовольнити.

Змінити спосіб і порядок виконання рішення Господарського суду Івано-Франківської області від 12.01.2021 в частині стягнення судового збору в сумі 2102,00 грн. та додаткового рішення Господарського суду Івано-Франківської області від 18.01.2021 в частині стягнення витрат на професійну правничу допомогу в суді в сумі 10 000,00 грн., шляхом заміни боржника в наказах від 16.02.2021 та 17.02.2021 з Калуської міської ради (вул. І.Франка, 1, м. Калуш, Івано-Франківська область,77300, код ЄДРПОУ 33578261) на Виконавчий комітет Калуської міської ради (вулиця І. Франка 1, м. Калуш, Івано-Франківська область, 77300, код ЄДРПОУ 04054300).

Ухвала суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Західного апеляційного господарського суду відповідно до статті 255-257 Господарського процесуального кодексу України.

Суддя О.М.Фанда