пр. Волі, 54а, м. Луцьк, 43010, тел./факс 72-41-10
E-mail: inbox@vl.arbitr.gov.ua Код ЄДРПОУ 03499885
07 вересня 2021 року Справа № 903/447/21
за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю «Реконбуд», м.Нововолинськ, Волинська область
до відповідача 1: Ковельського управління водопровідно-каналізаційного господарства «Ковельводоканал»
відповідача 2: Товариства з обмеженою відповідальністю «Кулев-Інвест», м.Івано-Франківськ
про визнання результатів процедури спрощеної закупівлі та договору недійсним
Суддя Шум М. С.
Секретар с/з Вижовець М. О.
Представники сторін:
від позивача: Микулик В. М. - адвокат
від відповідача-1: Гетьман І.О. - адвокат, Калитюк А.В., довіреність № 864 від 09.07.2021
від відповідача-2: Людва О.В., адвокат
встановив: Товариство з обмеженою відповідальністю «Реконбуд» в позовній заяві від 14.06.2021 до Ковельського управління водопровідно-каналізаційного господарства «Ковельводоканал» та Товариства з обмеженою відповідальністю «Кулев-Інвест» просить суд визнати недійсними:
- результати спрощеної закупівлі, оформлені протоколом №207 від 08.06.2021 щодо прийняття рішення уповноваженою особою «Ковельського УВКГ «Ковельводоканал» про визнання переможцем спрощеної закупівлі UA-2021-05-13-003701-а згідно з предметом закупівлі, код національного класифікатора України ДК 021:2015 «Єдиний закупівельний словник» - Роботи по об'єкту «Реконструкція водопровідної мережі від свердловини №11 до насосної станції II підйому (II етап) по вул. Геологів в м.Ковель Волинської області», (код національного класифікатора України ДК 021:2015 «Єдиний закупівельний словник» - «ДК 021:2015 - 45453000-7 Капітальний ремонт і реставрація), учасника торгів - Товариства з обмеженою відповідальністю «Кулев-Інвест»;
- договір про закупівлю робіт за державні кошти від 11.06.2021 №168/21, укладений між відповідачами.
Ухвалою суду від 22.06.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, справу постановлено розглядати за правилами загального позовного провадження, підготовче засідання призначено на 13.07.21, запропоновано відповідачам не пізніше ніж у 15-ти денний строк з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі подати суду обґрунтований письмовий відзив на позовну заяву у порядку, передбаченому статтею 178 ГПК України, з нормативно обґрунтованими поясненнями по суті заявлених вимог та доданням оригіналів для огляду та належним чином завірених копій підтверджуючих документів, на які міститься посилання у відзиві.
12.07.2021 на адресу суду надійшов відзив на позовну заяву Ковельського управління водопровідно-каналізаційного господарства «Ковельводоканал».
13.07.2021 через канцелярію суду надійшла відповідь на відзив відповідача 1.
Суд протокольною ухвалою від 13.07.2021 долучив відзив на позовну заяву відповідача 1 та відповідь представника позивача на відзив Відповідача 1 до матеріалів справи.
На підставі ст.ст. 182, 185 195, 234 ГПК України, господарський суд протокольною ухвалою від 13.07.2021 закрив підготовче провадження, розгляд справи по суті призначив на 17.08.2021.
19.07.2021 на адресу суду надійшов відзив на позовну заяву від ТзОВ «Кулев-Інвест» та клопотання про долучення відзиву до матеріалів справи.
17.08.2021 від представника ТзОВ «Кулев-Інвест» надійшло клопотання про зменшення судових витрат у справі.
17.08.2021 від Ковельського управління водопровідно-каналізаційного господарства «Ковельводоканал» надійшло клопотання про зменшення судових витрат у справі.
17.08.2021 Ковельське управління водопровідно-каналізаційного господарства «Ковельводоканал» подало додаткові пояснення у справі в порядку ст. 42 ГПК України.
Подані сторонами пояснення та клопотання протокольною ухвалою від 17.08.2021 долучено до матеріалів справи.
Ухвалою суду від 17.08.2021 розгляд справи по суті відкладено на 07.09.2021.
Ухвалою суду від 17.08.2021 у задоволенні заяви Товариства з обмеженою відповідальністю «Реконбуд» про забезпечення позову у справі №903/447/21 шляхом заборони Ковельському управлінню водопровідно-каналізаційного господарства «Ковельводоканал» та Товариству з обмеженою відповідальністю «Кулев-Інвест» здійснювати дії, на виконання договору про закупівлю робіт за державні кошти від 11.06.2021 №168/21 спрощеної процедури UA-2021-05-13-003701-а згідно з предметом закупівлі, код національного класифікатора України ДК 021:2015 "Єдиний закупівельний словник" - Роботи по об'єкту "Реконструкція водопровідної мережі від свердловини №11 до насосної станції ІІ підйому (ІІ етап) по вул. Геологів в м. Ковель, Волинської області", (код національного класифікатора України ДК 021:2015 "Єдиний закупівельний словник" - "ДК 021:2015 - 45453000-7 Капітальний ремонт і реставрація" відмовлено. У задоволенні клопотання Ковельського управління водопровідно-каналізаційного господарства «Ковельводоканал» про зустрічне забезпечення позову у справі №903/447/21 відмовлено. У задоволенні клопотання Товариства з обмеженою відповідальністю «Кулев-Інвест» про зустрічне забезпечення позову у справі №903/447/21 - відмовлено.
В судовому засіданні 07.09.2021 представник позивача позовні вимоги підтримав повністю з підстав викладених у позові та відповіді на відзив.
Відповідачі позовні вимоги заперечували, у позові просили відмовити.
Крім того, адвокат відповідача 1 повідомила, що роботи по спірному договору майже виконані, що підтверджується актами приймання виконаних робіт за липень-серпень 2021 та платіжними дорученнями про перерахування коштів підряднику. Відповідні докази не могли бути долучені раніше, оскільки таких об'єктивно ще не існувало.
Позиція позивача
25.05.2021 на виконання вимог спрощеної закупівлі, оголошеної Ковельським управлінням водопровідно-каналізаційного господарства «Ковельводоканал» щодо робіт по обєкту «Реконструкція водопровідної мережі від свердловини №11 до насосної станції ІІ підйому (ІІ етап) по вул. Геологів в м.Ковелі Волинської області», Товариство з обмеженою відповідальністю «Реконбуд» завантажив до Центральної бази Prozorro ряд документів, в тому числі ліцензію на виконання відповідних робіт.
26.05.2021 Ковельським управлінням водопровідно-каналізаційного господарства «Ковельводоканал» сформовано реєстр отриманих тендерних пропозицій, а саме: ТзОВ «ВолиньБудТех», ТзОВ «Реконбуд», ТзОВ «Кулев-Інвест», ТзОВ «ТерПолімерГаз».
Згідно з протоколом від 02.06.2021 №202 відповідачем 1 з посиланням на п. 1 ч. 13 ст. 14 ЗУ «Про публічні закупівлі» дискваліфіковано учасника спрощеної закупівлі- позивача з підстав невідповідності терміну дії ліцензії (21.06.2021) кінцевому терміну виконання робіт згідно календарного плану - 31.12.2021.
Позивач не погодившись з відповідним рішенням відповідача 1 подав через веб-сайт Уповноваженого органу вимогу про усунення порушення під час проведення спрощеної закупівлі.
ТзОВ «Реконбуд» вважає, що виконало належним чином усі умови тендерної пропозиції. Ліцензія позивача щодо виконання робіт, які були предметом оголошеного тендеру, є безстроковою в силу закону. Більше того, замовником під час оголошення тендеру висувалася вимога про те, що учасник повинен надати до кінцевого строку подання пропозицій наступні документи в електронному вигляді у складі своєї пропозиції: копія дозволу або ліцензії на провадження певного виду господарської діяльності, усі документи повинні бути дійсними на дату подання пропозиції. Відтак, навіть за формального підходу до розгляду пропозиції ТзОВ «Реконбуд» не вбачається порушень, оскільки на момент подання документів (25.05.2021) ліцензія була та є дійсною.
Щодо обґрунтування безстроковості ліцензії від 06.07.2016 №23-Л, що видана ДАБІ України Товариству з обмеженою відповідальністю «Реконбуд» на здійснення господарської діяльності з будівництва об'єктів IV і V категорії складності та як зазначено в ліцензії видана на строк дії по 21.06.2021 позивач зазначає:
Відповідно до ч. 6 ст. 21 ЗУ «Про ліцензування видів господарської діяльності» ліцензії на провадження видів господарської діяльності, що на день набрання чинності цим Законом є чинними, продовжують діяти.
Ліцензії на провадження видів господарської діяльності, зазначених у статті 7 цього Закону:
види господарської діяльності яких звужені, підлягають переоформленню, що здійснюється органом ліцензування у триденний строк безкоштовно;
які є чинними на день набрання чинності цим Законом та мали обмежений термін дії, є безстроковими і можуть бути, за заявою ліцензіата, переоформлені відповідним органом ліцензування безкоштовно у тижневий строк.
Відповідно до п. 9 ч. 1 ст. 7 ЗУ «Про ліцензування видів господарської діяльності» ліцензуванню підлягають такі види господарської діяльності як будівництво об'єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об'єктів з середніми (СС2) та значними (СС3) наслідками, за переліком видів робіт, що визначається Кабінетом Міністрів України, - з урахуванням особливостей, визначених Законом України "Про регулювання містобудівної діяльності".
В свою чергу, ТзОВ «Реконбуд» видано ліцензію на здійснення господарської діяльності з будівництва об'єктів IV і V категорії складності з переліком видів робіт з терміном по 21.06.2021.
Проте, положенням ч. 6 ст. 21 ЗУ «Про ліцензування видів господарської діяльності» встановлено імперативне правило про безстроковість усіх ліцензій, які є чинними на день набрання чинності цим Законом (28.06.2015).
Позивач стверджує, що незнання закону замовником не могло бути підставою для дискваліфікації ТзОВ «Реконбуд».
04.06.2021 позивач надсилав звернення на адресу Виконавчого комітету Ковельської міської ради, як органу, що здійснює контроль над замовником із зазначеним обґрунтуванням.
08.06.2021 протоколом №207 замовник визнав переможцем спрощеної закупівлі ТзОВ «Кулев-Інвест».
11.06.2021 за наслідками проведеної спрощеної закупівлі між відповідачами укладено договір про закупівлю робіт за державні кошти №168/21.
Позивач просить суд визнати недійсними результати процедури спрощеної закупівлі, оформлені протоколом №207 від 08.06.2021, визнати недійсним договір, укладений між відповідачами від 11.06.2021 №168/21 про закупівлю робіт за державні кошти.
У відповіді на відзив позивач щодо видачі ліцензії зі строком її дії вже після набрання чинності ЗУ «Про ліцензування видів господарської діяльності» також зазначає, що відповідно до ч. 12 ст. 13 цього Закону ліцензія видається на необмежений строк.
Одночасно згідно з ч. 8 ст. 21 цього Закону Кабінету Міністрів України слід привести свої нормативно-правові акти у відповідність із цим Законом. Нормативно-правові акти, які КМУ слід привести у відповідність до ЗУ «Про ліцензування видів господарської діяльності» були ЗУ «Про архітектурну діяльність», Порядок ліцензування господарської діяльності, пов'язаної із створенням об'єктів архітектури, затверджений постановою КМУ від 05.12.2007 №1396. Цей Порядком, що розроблений і затверджений до набрання чинності ЗУ «Про ліцензування видів господарської діяльності», в частині визначення строковості ліцензій суперечить положенням ч.12 ст.13, ч. 6 ст. 12 ЗУ «Про ліцензування видів господарської діяльності», з яких випливає, що з дня набрання чинності цього Закону, тобто з 28.06.2015 ліцензії мають видаватися на необмежений строк.
Окрім того, 14.04.2017 набула чинності постанова КМУ від 10.03.2017 №238 «Про внесення змін до Порядку ліцензування господарської діяльності, пов'язаної із створенням об'єктів архітектури» якою усунуто розбіжність між ЗУ «Про ліцензування видів господарської діяльності» та Порядком ліцензування господарської діяльності, пов'язаної із створенням об'єктів архітектури, а саме виключено п.12 який визначав строковість дії ліцензії. Отже, всі ліцензії, які видані до 14.04.2017 стали безстроковими.
Відтак, під час видачі спірної ліцензії існувала суперечність нормативно-правових актів. ДАБІ України при видачі позивачу ліцензії застосувала не норми ЗУ «Про ліцензування видів господарської діяльності», що має вищу юридичну силу, проте п.12 Порядку ліцензування господарської діяльності, пов'язаної із створенням об'єктів архітектури.
Посилання відповідача 1 щодо звернення до органу ліцензування із заявою ліцензіата про надання статусу ліцензії безстроковості є правом ліцензіата, проте не обов'язком. Разом з тим, з 18.03.2020 ліквідовано ДАБІ.
Позиція відповідача 1 - Ковельського управління водопровідно-каналізаційного господарства «Ковельводоканал»
Відповідач 1 у позові просить відмовити. Зазначає, що 02.06.2021 уповноваженою особою замовника розглянуто тендерну пропозицію ТзОВ «Реконбуд» (протокол №202), встановлено, що ТП даного учасника не відповідає умовам, визначеним в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі та предмета закупівлі. Згідно представленої копії ліцензії на виконання робіт, що були предметом спрощеної закупівлі, строк її дії встановлений по 21.06.2021.
Замовником в період розгляду документів пропозиції позивача здійснено перевірку інформації щодо ліцензії на провадження господарської діяльності з будівництва на Порталі Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва та виявлено: дата початку терміну дії ліцензії - 21.06.2016, дата граничного терміну дії - 21.06.2021 та відсутня інформація про продовження дії чи безстроковості даної ліцензії учасника ТзОВ «Реконбуд».
Відтак, враховуючи вимоги ч.6 ст. 21 ЗУ «Про ліцензування видів господарської діяльності» позивач мав можливість звернутися до органу ліцензування із заявою ліцензіата про надання ліцензії статусу безстрокової та долучити завірені скан-копії останніх до документації пропозиції учасника спрощеної закупівлі.
Крім того, відповідач 1 звертає увагу, що ЗУ «Про ліцензування видів господарської діяльності» набрав чинності в трьохмісячний термін з дати опублікування (02.03.2015), а саме 28.06.2015. Тобто на момент набрання чинності цього Закону спірна ліцензія ще не була видана, тому щодо неї не поширюється дія ч. 6 ст. 21 ЗУ «Про ліцензування видів господарської діяльності».
Ковельське управління водопровідно-каналізаційного господарства «Ковельводоканал» зауважує, що спрощена закупівля передбачала закупівлю робіт по об'єкту будівництва, а тому в оголошенні та в додатку до проєкту договору чітко визначався строк виконання робіт: початок - з дати укладення договору, закінчення - 31.12.2021. Зважаючи на надану позивачем ліцензію замовник мав право розглядати ТзОВ «Реконбуд» як суб'єкта господарювання, який після 21.06.2021 втратить право на провадження виду господарської діяльності, що був предметом закупівлі.
Відтак, відповідач 1 обґрунтовано дійшов висновку про невідповідність ліцензії ТзОВ «Реконбуд» тендерній пропозиції.
Ковельське управління водопровідно-каналізаційного господарства «Ковельводоканал» зазначає, що тільки з 18.03.2020 (ліквідація ДАБІ) видача нових ліцензій у сфері архітектури та будівництва стала неможливою. Відтак, реформування ДАБІ не є коректним для пояснень позивача щодо не переоформлення ліцензії на безстрокову, яка отримана до 14.07.2017.
Позиція відповідача 2 - Товариства з обмеженою відповідальністю «Кулев-Інвест»
Відповідач 2 стверджує, що позивач не довів та не обґрунтував, в чому полягає порушення його прав та законних інтересів Товариством з обмеженою відповідальністю «Кулев-Інвест».
ТзОВ «Кулев-Інвест» було добросовісним учасником спрощеної закупівлі. 08.07.2021 відповідача 2 визнано переможцем процедури закупівлі, укладено відповідний договір.
Відхилення пропозиції позивача відповідач 2 вважає цілком обґрунтованим та правомірним. Як в самій ліцензії, так і на Порталі Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва відсутні інформація про безстроковість спірної ліцензії.
Крім того, відповідач 2 зазначає, що позивачем обрано неефективний спосіб захисту.
Фактичні обставини справи:
Рішенням Уповноваженої особи, що оформлено протоколом №175 від 13.05.2021, оголошено про проведення спрощеної закупівлі згідно з якою: замовником є Ковельське управління водопровідно-каналізаційного господарства «Ковельводоканал» (код ЄДРПОУ 05500871); назва предмета закупівлі: роботи по об'єкту «Реконструкція водопровідної мережі від свердловини №11 до насосної станції II підйому (II етап) по вул. Геологів в м.Ковель Волинської області», (код національного класифікатора України ДК 021:2015 «Єдиний закупівельний словник» - «ДК 021:2015 - 45453000-7 Капітальний ремонт і реставрація», код економічної класифікації видатків бюджету - 3210); строк виконання робіт: з дати укладення договору до 31.12.2021; зазначено перелік документів для участі у тендерній пропозиції, проєкт договору тощо (а. с. 11-14).
Товариство з обмеженою відповідальністю «Реконбуд» згідно з формаою цінової пропозиції від 20.05.2021 №193 надало замовнику - Ковельському управлінню водопровідно-каналізаційного господарства «Ковельводоканал» свою цінову пропозицію щодо участі у спрощеній закупівлі на закупівлю послуг (а. с. 15). Товариством надано запитувані документи в тому числі ліцензію, виданої 06.07.2016 Державною архітектурно-будівельною інспекцією України на підставі рішення та номеру наказу про видачу ліцензії від 21.06.2016 №23-Л Товариству з обмеженою відповідальністю «Реконбуд» на здійснення господарської діяльності з будівництва об'єктів IV і V категорії складності (за переліком видів робіт згідно з додатком) зі стоком дії ліцензії по 21.06.2021. (а. с. 16-49, ліцензія а. с. 30).
В Реєстрі отриманих тендерних пропозицій зазначено чотири учасника: ТзОВ ВолиньБудТех», ТзОВ «ТерПолімерГаз», ТзОВ «Кулев-Інвест», ТзОВ «Реконбуд» (а. с. 50).
Протоколом №202 від 02.06.2021 щодо прийняття рішення Уповноваженою особою «Ковельського УВКГ» Ковельводоканал» у зв'язку з наявністю підстав для відхилення пропозиції, поданої на участь у спрощеній закупівлі UA-2021-05-13-003701-а та вжиття у зв'язку з цим заходів, передбачених ч.14 ст. 14 Закону України «Про публічні закупівлі» вирішено відповідно до п.1 ч. 13 ст. 14 ЗУ «Про публічні закупівлі» відхилити пропозицію учасника спрощеної закупівлі - Товариство з обмеженою відповідальністю «Реконбуд» з таких підстав:
У відповідності до вимог оголошення про проведення спрощеної закупівлі Учасник ТзОВ «Реконбуд» мав надати - скановану копію дозволу або ліцензії на провадження певного виду господарської діяльності.
Надана ТзОВ «Реконбуд» копія ліцензії на провадження господарської діяльності з будівництва об'єктів IV і V категорії складності (за переліком видів робіт згідно з додатком) видана 21.06.2016 за №23-Л. Згідно представленої копії строк дії даної ліцензії встановлений з 21.06.2016 по 21.06.2021. Необхідно зауважити, що учасником у складі пропозиції представлено Додаток 3 Проєкт договору із завіреним та погодженим календарним планом на виконання робіт по об'єкту згідно якого учасником погоджено термін виконання робіт: початок - з дати укладення договору, закінчення - 31.12.2021. Також варто звернути увагу на наступні терміни:
- строк розгляду пропозиції учасника спрощеної закупівлі максимально п'ять робочих днів - згідно абз. 2 ч. 11 ст. 14 ЗУ «Про публічні закупівлі»;
- не пізніше ніж через 20 днів з дня прийняття рішення про намір укласти договір про закупівлю - період на укладення договору по спрощеній закупівлі згідно ч. 15 ст. 14 ЗУ «Про публічні закупівлі».
Отже, враховуючи вищевказані терміни та той факт, що кінцевий термін дії ліцензії учасника ТзОВ «Реконбуд» (№23-Л від 21.06.2016), який становить 21.06.2021 не відповідає терміну виконання робіт (згідно календарного плану до 31.12.2021) орієнтовно припадає на період укладення договору на виконання робіт по об'єкту, дають підстави замовнику вважати, що надана учасником ТзОВ «Реконбуд» копія ліцензії на провадження господарської діяльності з будівництва не відповідає вимогам до учасників спрощеної закупівлі (а. с. 51).
У вимозі від 03.06.2021 ТзОВ «Реконбуд» просить Ковельське управління водопровідно-каналізаційного господарства «Ковельводоканал» усунути порушення прав та законних інтересів товариства як учасника спрощеної закупівлі, скасувати рішення замовника, оформленого протоколом №202 від 02.06.2021, розглянути пропозицію ТзОВ «Реконбуд» як учасника спрощеної закупівлі з урахуванням положень ч. 6 ст. 21 ЗУ «Про ліцензування видів господарської діяльності» (а .с. 52-53).
Згідно з протоколом №205 від 07.06.2021 Ковельське управління водопровідно-каналізаційного господарства «Ковельводоканал» вирішило надати роз'яснення-відповідь на вимогу учасника ТзОВ «Реконбуд». Замовник зазначає, що ним в період розгляду документів пропозиції учасника ТзОВ «Реконбуд» здійснено перевірку інформації щодо ліцензії на провадження господарської діяльності з будівництва, на порталі Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва та виявлено: дата початку ліцензії - 21.06.2016, дата граничного терміну дії - 21.06.2021 та відсутня інформація про продовження дії чи безстроковість даної ліцензії. А тому, враховуючи вимоги ч. 6 ст. 21 ЗУ «Про ліцензування видів господарської діяльності» учасник ТзОВ «Реконбуд» мав можливість звернутися до органів ліцензування із заявою про надання ліцензії статусу безстрокової та долучити відповідні документи до пропозиції.
Крім того, замовник зазначив, що ЗУ «Про ліцензування видів господарської діяльності» набрав чинності 30.06.2015. Тобто на час набрання чинності зазначеним Законом спірна ліцензія ще не була видана, а відтак його норми щодо безстроковості ліцензій (ч. 6 ст. 21) на ліцензію №23Л від 21.06.2016 не поширюється.
Ковельське управління водопровідно-каналізаційного господарства «Ковельводоканал» звернуло увагу учасника на строки виконання робіт та зазначило, що має підстави розглядати ТзОВ «Реконбуд» як суб'єкта господарювання, який 21.06.2021 втратить право на провадження виду господарської діяльності, що є предметом спрощеної закупівлі.
Підстави для задоволення вимоги від 03.06.2021 відсутні (а. с. 54-55).
Протоколом від 08.06.2021 №207 переможцем спрощеної закупівлі визнано ТзОВ «Кулев-Інвест» (а. с. 56).
11.06.2021 між Ковельським управлінням водопровідно-каналізаційного господарства «Ковельводоканал» як замовником та Товариством з обмеженою відповідальністю «Кулев-Інвест» як підрядником за результатами спрощеної закупівлі на роботи по об'єкту «Реконструкція водопровідної мережі від свердловини №11 до насосної станції II підйому (II етап) по вул. Геологів в м.Ковель Волинської області» укладено договір про закупівлю робіт за державні кошти №168/21. Договірна ціна робіт становить 4 075 524 грн. 60 коп. (а. с. 58-62).
На виконання умов зазначеного договору між Ковельським управлінням водопровідно-каналізаційного господарства «Ковельводоканал» та Товариством з обмеженою відповідальністю «Кулев-Інвест» підписано акти приймання виконаних будівельних робіт за липень та серпень 2021 року на загальну суму виконаних та прийнятих робіт в розмірі 3 406 059 грн. 38 коп.
Крім того, платіжними дорученнями від 19.07.2021 №1, від 28.07.2021 №3, від 09.08.2021 №5, від 16.08.2021 №7 Ковельським управлінням водопровідно-каналізаційного господарства «Ковельводоканал» перераховано Товариству з обмеженою відповідальністю «Кулев-Інвест» кошти в розмірі 3 406 059 грн. 38 коп. за виконані згідно з договором роботи.
Позивач просить суд визнати недійсними:
- результати спрощеної закупівлі, оформлені протоколом №207 від 08.06.2021 щодо прийняття рішення уповноваженою особою «Ковельського УВКГ «Ковельводоканал» про визнання переможцем спрощеної закупівлі UA-2021-05-13-003701-а згідно з предметом закупівлі, код національного класифікатора України ДК 021:2015 «Єдиний закупівельний словник» - Роботи по об'єкту «Реконструкція водопровідної мережі від свердловини №11 до насосної станції II підйому (II етап) по вул. Геологів в м.Ковель Волинської області», (код національного класифікатора України ДК 021:2015 «Єдиний закупівельний словник» - «ДК 021:2015 - 45453000-7 Капітальний ремонт і реставрація), учасника торгів - Товариства з обмеженою відповідальністю «Кулев-Інвест»;
- договір про закупівлю робіт за державні кошти від 11.06.2021 №168/21, укладений між відповідачами.
Надаючи правову оцінку фактичним обставинам справи та доводам сторін, господарський суд дійшов висновку про відмову у позові.
Позиція суду обґрунтована таким:
Відповідно до п. 28 ст. 1 ЗУ «Про публічні закупівлі» спрощена закупівля - придбання замовником товарів, робіт і послуг, вартість яких дорівнює або перевищує 50 тисяч гривень та є меншою за вартість, що встановлена у пунктах 1 і 2 частини першої статті 3 цього Закону
Відповідно до ч.ч. 3, 11, 12, 13 ст. 14 ЗУ «Про публічні закупівлі» в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі, що оприлюднюється замовником відповідно до статті 10 цього Закону, обов'язково зазначаються, зокрема, строк поставки товарів, виконання робіт, надання послуг, перелік критеріїв та методика оцінки пропозицій із зазначенням питомої ваги критеріїв.
Замовник розглядає на відповідність умовам, визначеним в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі, та вимогам до предмета закупівлі пропозицію учасника, яка за результатами електронного аукціону (у разі його проведення) визначена найбільш економічно вигідною.
Строк розгляду найбільш економічно вигідної пропозиції не повинен перевищувати п'ять робочих днів з дня завершення електронного аукціону.
За результатами оцінки та розгляду пропозиції замовник визначає переможця.
Замовник відхиляє пропозицію в разі, якщо, зокрема, пропозиція учасника не відповідає умовам, визначеним в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі, та вимогам до предмета закупівлі.
Одночасно частиною 14 ст. 14 ЗУ «Про публічні закупівлі» встановлено, що інформація про відхилення пропозиції протягом одного дня з дня прийняття рішення замовником оприлюднюється в електронній системі закупівель та автоматично надсилається учаснику, пропозиція якого відхилена через електронну систему закупівель.
Учасник, пропозиція якого відхилена, може звернутися до замовника з вимогою надати додаткову аргументацію щодо причин невідповідності його пропозиції умовам, визначеним в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі, та вимогам до предмета закупівлі. Не пізніше ніж через три робочих дні з дня надходження такого звернення через електронну систему закупівель замовник зобов'язаний надати йому відповідь.
Уповноваженою особою «Ковельського УВКГ» Ковельводоканал» протоколом №202 від 02.06.2021 вирішено відповідно до п.1 ч. 13 ст. 14 ЗУ «Про публічні закупівлі» відхилити пропозицію учасника спрощеної закупівлі - Товариства з обмеженою відповідальністю «Реконбуд» з підстави того, що надана ТзОВ «Реконбуд» копія ліцензії на провадження господарської діяльності з будівництва об'єктів IV і V категорії складності (за переліком видів робіт згідно з додатком) від 21.06.2016 за №23-Л з кінцевим терміном дії ліцензії по 21.06.2021 не відповідає терміну виконання робіт (згідно календарного плану до 31.12.2021).
06.07.2016 Державною архітектурно-будівельною інспекцією України видано Товариству з обмеженою відповідальністю «Реконбуд» Ліцензію на провадження господарської діяльності з будівництва об'єктів IV і V категорії складності (за переліком видів робіт згідно з додатком), реєстраційний запис 2013028580. Строк дії ліцензії зазначено: з 21 червня 2016 року по 21 червня 2021 року.
Відповідно до ст. 2 ЗУ «Про ліцензування видів господарської діяльності» (тут і далі в редакції, чинній на момент видачі ліцензії) цей Закон регулює суспільні відносини у сфері ліцензування видів господарської діяльності, визначає виключний перелік видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню, встановлює уніфікований порядок їх ліцензування, нагляд і контроль у сфері ліцензування, відповідальність за порушення законодавства у сфері ліцензування видів господарської діяльності.
Відповідно до ст. 7 цього Закону ліцензуванню підлягають такі види господарської діяльності, зокрема, будівництво об'єктів IV і V категорій складності - з урахуванням особливостей, визначених Законом України «Про архітектурну діяльність».
Частиною 6 ст. 21 ЗУ «Про ліцензування видів господарської діяльності» ліцензії на провадження видів господарської діяльності, що на день набрання чинності цим Законом є чинними, продовжують діяти.
Ліцензії на провадження видів господарської діяльності, зазначених у статті 7 цього Закону:
види господарської діяльності яких звужені, підлягають переоформленню, що здійснюється органом ліцензування у триденний строк безкоштовно;
які є чинними на день набрання чинності цим Законом та мали обмежений термін дії, є безстроковими і можуть бути, за заявою ліцензіата, переоформлені відповідним органом ліцензування безкоштовно у тижневий строк.
Одночасно в пункті 8 ст. 21 цього Закону зазначено таке:
Кабінету Міністрів України:
привести свої нормативно-правові акти у відповідність із цим Законом;
забезпечити приведення міністерствами та іншими центральними органами виконавчої влади своїх нормативно-правових актів у відповідність із цим Законом.
В період видачі спірної ліцензії також діяв Порядок ліцензування господарської діяльності, пов'язаної із створенням об'єктів архітектури, затверджений постановою КМУ від 05.12.2007 №1396 (далі Порядок №1396).
Відповідно до п.п.3, 12 Порядку №1396 ліцензування будівельної діяльності та контроль за додержанням ліцензійних умов здійснюється Державною архітектурно-будівельною інспекцією та її територіальними органами.
Строк дії ліцензії становить п'ять років, а для суб'єктів будівельної діяльності, які отримують її вперше, - три роки.
Відтак, суд зазначає, що на момент видачі ліцензії ТзОВ «Реконбуд» на провадження господарської діяльності з будівництва об'єктів IV і V категорії складності (за переліком видів робіт згідно з додатком), реєстраційний запис 2013028580 були чинними ЗУ «Про ліцензування видів господарської діяльності» та Порядок ліцензування господарської діяльності, пов'язаної із створенням об'єктів архітектури, затверджений постановою КМУ від 05.12.2007 №1396.
В свою чергу, Закон передбачав безстроковість такого виду як спірна ліцензія (якщо така є чинною на день набрання чинності цим Законом та мала обмежений термін дії). Натомість, п. 12 Порядку №1396 передбачав строк дії ліцензії такого виду як спірна ліцензія - три роки (для суб'єктів будівельної діяльності, які отримують її вперше).
В свою чергу, постановою Кабінету Міністрів України від 10 березня 2017 року № 238 затверджено «Зміни, що вносяться до Порядку ліцензування господарської діяльності, пов'язаної із створенням об'єктів архітектури» згідно з пунктом 5 яких виключено пункти 12 і 14. Тобто з Порядку ліцензування господарської діяльності, пов'язаної із створенням об'єктів архітектури, який діяв на момент видачі спірної ліцензії, виключено пункт 12 про те, що строк дії ліцензії становить п'ять років, а для суб'єктів будівельної діяльності, які отримують її вперше, - три роки.
Пізніше, постановою Кабінету Міністрів України від 13.03.2020 № 219 Перелік постанов Кабінету Міністрів України, що втратили чинність, в тому числі Постанова Кабінету Міністрів України від 5 грудня 2007 р. № 1396 “Про ліцензування господарської діяльності, пов'язаної із створенням об'єктів архітектури” та Постанова Кабінету Міністрів України від 10 березня 2017 року № 238 “Про внесення змін до Порядку ліцензування господарської діяльності, пов'язаної із створенням об'єктів архітектури”.
Одночасно, цією ж постановою з метою оптимізації органів державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду утворено Державну інспекцію містобудування України як центральний орган виконавчої влади, діяльність якого спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Міністра розвитку громад та територій і який реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду.
Суд враховуючи приписи частин 6 та 8 статті 21 ЗУ «Про ліцензування видів господарської діяльності», як спеціального закону, а також цього Закону, як нормативно-правового акту, який має вищу юридичну силу, ніж Порядок ліцензування господарської діяльності, пов'язаної із створенням об'єктів архітектури, затвердженого постановою КМУ від 05.12.2007 №1396; враховуючи постанову Кабінету Міністрів України від 10 березня 2017 року № 238, якою виключено з Порядку ліцензування господарської діяльності, пов'язаної із створенням об'єктів архітектури» пункт 12 дійшов висновку, що Ліцензія, видана 06.07.2016 Державною архітектурно-будівельною інспекцією України Товариству з обмеженою відповідальністю «Реконбуд» на провадження господарської діяльності з будівництва об'єктів IV і V категорії складності (за переліком видів робіт згідно з додатком), реєстраційний запис 2013028580 (дата прийняття рішення та номер наказу про видачу ліцензії 21.06.2016 №23-Л) є безстроковою в силу ЗУ «Про ліцензування видів господарської діяльності».
Одночасно, судом встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю «Реконбуд» не скористалося своїм правом та не переоформило Ліцензію від 06.07.2016 на безстрокову. Відповідно на Порталі Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва щодо ліцензії ТзОВ «Реконбуд» зазначено: дата початку терміну дії ліцензії - 21.06.2016, дата граничного терміну дії - 21.06.2021 та відсутня інформація про продовження дії чи безстроковості даної ліцензії учасника ТзОВ «Реконбуд».
Як зазначає відповідач 2, саме наданою позивачем копією ліцензії та інформацією з Порталу Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва керувався Замовник під час прийняття рішення, що оформлено протоколом №202 від 02.06.2021 про відхилення пропозиції учасника спрощеної закупівлі - Товариства з обмеженою відповідальністю «Реконбуд» з підстави того, що надана ТзОВ «Реконбуд» копія ліцензії на провадження господарської діяльності з будівництва об'єктів IV і V категорії складності (за переліком видів робіт згідно з додатком) від 21.06.2016 за №23-Л з кінцевим терміном дії ліцензії по 21.06.2021 не відповідає терміну виконання робіт (згідно календарного плану до 31.12.2021).
Суд зазначає, що рішення Ковельського управління водопровідно-каналізаційного господарства «Ковельводоканал», яке оформлено Протоколом №202 від 02.06.2021 про відхилення пропозиції учасника - Товариства з обмеженою відповідальністю «Реконбуд», поданої на участь у спрощеній закупівлі UA-2021-05-13-003701-а є чинним.
Натомість предметом позовної вимоги позивач зазначив визнання недійсними:
- результатів спрощеної закупівлі, оформлені протоколом №207 від 08.06.2021 щодо прийняття рішення уповноваженою особою «Ковельського УВКГ «Ковельводоканал» про визнання переможцем спрощеної закупівлі UA-2021-05-13-003701-а згідно з предметом закупівлі, код національного класифікатора України ДК 021:2015 «Єдиний закупівельний словник» - Роботи по об'єкту «Реконструкція водопровідної мережі від свердловини №11 до насосної станції II підйому (II етап) по вул. Геологів в м.Ковель Волинської області», (код національного класифікатора України ДК 021:2015 «Єдиний закупівельний словник» - «ДК 021:2015 - 45453000-7 Капітальний ремонт і реставрація), учасника торгів - Товариства з обмеженою відповідальністю «Кулев-Інвест»;
- договору про закупівлю робіт за державні кошти від 11.06.2021 №168/21, укладений між відповідачами.
Суд вважає, що позивачем обрано неефективний спосіб захисту, задоволення означених позовних вимог не призведе до поновлення порушених прав та інтересів ТзОВ «Реконбуд», що є достатньою та самостійною підставою для відмови у позові.
Як встановлено судом 11.06.2021 між Ковельським управлінням водопровідно-каналізаційного господарства «Ковельводоканал» як замовником та Товариством з обмеженою відповідальністю «Кулев-Інвест» як підрядником за результатами спрощеної закупівлі на роботи по об'єкту «Реконструкція водопровідної мережі від свердловини №11 до насосної станції II підйому (II етап) по вул. Геологів в м.Ковель Волинської області» укладено договір про закупівлю робіт за державні кошти №168/21. Договірна ціна робіт становить 4 075 524 грн. 60 коп. (а. с. 58-62).
На виконання умов зазначеного договору між Ковельським управлінням водопровідно-каналізаційного господарства «Ковельводоканал» та Товариством з обмеженою відповідальністю «Кулев-Інвест» підписано акти приймання виконаних будівельних робіт за липень та серпень 2021 року на загальну суму виконаних та прийнятих робіт в розмірі 3 406 059 грн. 38 коп.
Крім того, платіжними дорученнями від 19.07.2021 №1, від 28.07.2021 №3, від 09.08.2021 №5, від 16.08.2021 №7 Ковельським управлінням водопровідно-каналізаційного господарства «Ковельводоканал» перераховано Товариству з обмеженою відповідальністю «Кулев-Інвест» кошти в розмірі 3 406 059 грн. 38 коп. за виконані згідно з договором роботи.
Відтак, судом встановлено, фактичне виконання договору обома сторонами на 85%.
Відповідно до ч. 1 ст. 203 Цивільного кодексу України зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам.
Згідно ч. 1 ст. 215 ЦК підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені ч. ч. 1-3, 5 та 6 ст. 203 цього Кодексу.
Обраний позивачем засіб захисту має бути ефективним, тобто поновлювати порушені права та інтереси (ч. 1 ст. 2 ГПК).
Позивач заявив позовні вимоги про визнання недійсним договору, але при цьому не просив застосувати наслідки недійсності правочину - двосторонню чи односторонню реституцію, стягнути збитки або стягнути все, отримане відповідачем 2, в дохід держави.
У ст. 216 ЦК встановлено правові наслідки недійсності правочину. У ч. 1 цієї статті зазначено, що недійсний правочин не створює юридичних наслідків крім тих, що пов'язані з цього недійсністю. У разі недійсності правочину кожна із сторін зобов'язана повернути другій стороні у натурі все, що вона одержала на виконання цього правочину, а в разі неможливості такого повернення, зокрема тоді, коли одержане полягає у користуванні майном, виконаній роботі, наданій послузі, - відшкодувати вартість того, що одержано, за цінами, які існують на момент відшкодування. Згідно з ч. 2 ст. 216 ЦК якщо у зв'язку із вчиненням недійсного правочину другій стороні або третій особі завдано збитків та моральної шкоди, вони підлягають відшкодуванню винною стороною.
Правові наслідки, передбачені ч. 1 та 2 ст. 216 ЦК, застосовуються, якщо законом не встановлені особливі умови їх застосування або особливі правові наслідки окремих видів недійсних правочинів. Правові наслідки недійсності нікчемного правочину, які встановлені законом, не можуть змінюватися за домовленістю сторін. Вимога про застосування наслідків недійсності нікчемного правочину може бути пред'явлена будь-якою заінтересованою особою. Суд може застосувати наслідки недійсності нікчемного правочину з власної ініціативи.
У ч. 3 ст. 228 ЦК передбачено, що у разі недодержання вимоги щодо відповідності правочину інтересам держави і суспільства, його моральним засадам такий правочин може бути визнаний недійсним. Якщо визнаний судом недійсний правочин було вчинено з метою, що завідомо суперечить інтересам держави і суспільства, то при наявності умислу у обох сторін - в разі виконання правочину обома сторонами - в дохід держави за рішенням суду стягується все одержане ними за угодою, а в разі виконання правочину однією стороною з іншої сторони за рішенням суду стягується в дохід держави все одержане нею і все належне - з неї першій стороні на відшкодування одержаного. При наявності умислу лише у однієї із сторін все одержане нею за правочином повинно бути повернуто іншій стороні, а одержане останньою або належне їй на відшкодування виконаного за рішенням суду стягується в дохід держави.
Верховний Суд в постанові від 07.07.2021 №905/1562/20 вважає, що на стадії, коли укладений в результаті закупівлі договір є виконаним, вимога про визнання такого договору недійсним, без вирішення судом питання про застосування правових наслідків такої недійсності, не є ефективним способом захисту.
Крім того, у разі визнання договору недійсним Управління вже не зможе оголосити новий тендер, оскільки роботи виконані і водопровідна мережа реконструйована.
Суд доходить висновку, що відхилення пропозиції учасника ТзОВ «Реконбуд» з підстав закінчення строку дії ліцензії не може бути виправлено шляхом визнання недійсними результатів торгів та договору.
Крім того, як зазначалося вище, рішення Ковельського управління водопровідно-каналізаційного господарства «Ковельводоканал», яке оформлено Протоколом №202 від 02.06.2021 про відхилення пропозиції учасника - Товариства з обмеженою відповідальністю «Реконбуд», поданої на участь у спрощеній закупівлі UA-2021-05-13-003701-а є чинним, визнання недійсним рішення про результати закупівлі та договору не призведе до автоматичного поновлення участі та розгляді пропозиції ТзОВ «Реконбуд» у спрощеній закупівлі UA-2021-05-13-003701-а.
Суд не може застосувати наслідки недійсності оспорюваного правочину з власної ініціативи (згідно абз. 2 ч. 5 ст. 215 ЦК таке право є у суду лише щодо нікчемних правочинів).
Враховуючи встановлені судами обставини справи, суд вважає, що визнання недійсним вже виконаного на 85 % договору не відновить порушені інтереси товариства через неможливість проведення нового тендеру чи двосторонньої реституції (замовник не може повернути все, отримане за таким договором, і буде змушений компенсувати вартість отриманого іншій стороні договору).
Схожих за змістом висновків дійшов КГС у складі ВС в постанові від 07.07.2021 №905/1562/20.
Оскільки обрання позивачем неефективного способу захисту є достатньою та самостійною підставою для відмови у позові, суд не надає оцінку іншим доводам сторін у справі.
Витрати по сплаті судового збору відповідно до ст. 129 ГПК України слід віднести на позивача.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 3, ч.1 ст. 203 Цивільного кодексу України, ст. ст. 129, 232, 237, 238, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
У позові відмовити повністю
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги це рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено до Північно-західного апеляційного господарського суду протягом 20 днів з дня складання повного тексту судового рішення.
Повний текст рішення
складено 13.09.2021
Суддя М. С. Шум