вул. Шолуденка, буд. 1, літера А, м. Київ, 04116, (044) 230-06-58 inbox@anec.court.gov.ua
"08" вересня 2021 р. Справа№ 910/18122/20
Північний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого: Хрипуна О.О.
суддів: Михальської Ю.Б.
Тищенко А.І.
при секретарі: помічник судді Шорнікова Г.В. (за дорученням)
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Акціонерного товариства "Українська залізниця"
на рішення Господарського суду міста Києва від 13.04.2021
(повний текст рішення складено 29.04.2021)
у справі № 910/18122/20 (суддя Ващенко Т.М.)
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Укркем"
до Акціонерного товариства "Українська залізниця"
про зобов'язання вчинити дії
за участю представників:
від позивача: Телющенко В.П.
від відповідача: Куць О.В.
ТОВ "Укркем" звернулось до Господарського суду міста Києва з позовом, з урахуванням заяви про зміну предмету позову, про зобов'язання АТ "Українська залізниця" внести зміни до особового рахунку позивача № НОМЕР_1 шляхом відображення (тобто відновлення, збільшення) на ньому грошової суми 77 520,09 грн.
В обґрунтування позовних вимог ТОВ "Укркем" посилається на безпідставне списання відповідачем з особового рахунку позивача 46 546,61 грн плати за затримку вагонів та 30 973,48 грн суми провізної плати за накладними № 29059 (залізнична платформа № 59279646) та № 29080 (залізнична платформа 59279679).
Рішенням Господарського суду міста Києва від 13.04.2021 позов задоволено повністю, зобов'язано відповідача відновити на особовому рахунку позивача № НОМЕР_1 грошові кошти в сумі 77 520,09 грн, стягнуто з відповідача на користь позивача 2 102,00 грн судового збору.
Місцевий господарський суд дійшов висновку, що затримка вагонів сталася внаслідок відмови перевізника від вчасного виконання своїх зобов'язань із сплати єдиного збору, який справляється в пунктах пропуску через державний кордон. Таким чином, відсутні підстави для застосування п. 2.2.10 договору про організацію перевезень транзитних вантажів залізничним транспортом України № 552/196/2016-ЦЮ та нарахування ТОВ "Укркем" плати за затримку вагонів, тобто кошти з його особового рахунку в сумі 46 546,61 грн списано безпідставно.
Враховуючи пункти 3.4.3.1, 3.4.1.1 Тарифної політки СНД на 2019 рік, пунктів 1.1, 2, 5 Правил перевезення вантажів, затверджених наказом Мінтранса України від 21.11.2000 № 644, коду танк-контейнерів (код ГНГ) 99310000, п. 1.3 договору № 552/196/2016-ЦЮ, місцевий господарський суд також дійшов висновку, що відсутні підстави для застосування пунктів 3.2.3 та 3.7.1 Тарифної політики СНД на 2019 фрахтовий рік, з огляду на що перерахунок провізної плати на суму 30 973,48 грн та списання такої суми з рахунку позивача відповідачем було здійснено неправомірно.
Не погодившись з рішенням, АТ "Українська залізниця" звернулося до Північного апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій, посилаючись на невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, встановленим обставинам справи та неправильне застосування місцевим господарським судом норм матеріального права, просить скасувати рішення Господарського суду міста Києва в частині задоволення позову та прийняти в цій частині нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовити у повному обсязі.
За твердженням скаржника, відсутня його вина у затримці вагонів через несплату єдиного збору за вантажі, що не мали статусу транзитних та в очікування переадресації, а провізна плата правомірно перерахована у відповідності до п. 3.2.3 Тарифної політики СНД на 2019 рік, оскільки фактично вагони прямували в деповський ремонт.
Крім того, скаржник зазначає, що за вагони, які прямували по накладним № 29059, № 29080, відповідач не зобов'язаний сплачувати єдиний збір відповідно до договору про організацію митного контролю № 231/19-2014.
Ухвалою Північного апеляційного господарського суду від 16.07.2021 відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою ТОВ "Укркем" на рішення Господарського суду міста Києва від 13.04.2021 у справі № 910/18122/20, справу призначено до розгляду на 31.08.2021.
02.08.2021 до Північного апеляційного господарського суду надійшов відзив на апеляційну скаргу, в якому ТОВ "Укркем" просить в задоволенні апеляційної скарги відмовити з огляду на її безпідставність, а рішення суду першої інстанції залишити без змін.
В судовому засіданні оголошувалась перерва до 08.09.2021.
В судовому засіданні представник скаржника вимоги та доводи апеляційної скарги підтримав та просив її задовольнити.
Представник позивача в судовому засіданні вимоги та доводи апеляційної скарги заперечив, наполягаючи на безпідставності нарахування перевізником спірних платежів.
Відповідно до вимог ч. 1, 2 ст. 269 ГПК України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції досліджує докази, що стосуються фактів, на які учасники справи посилаються в апеляційній скарзі та (або) відзиві на неї.
Колегія суддів, розглянувши наявні матеріали, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку фактичних обставин даної господарської справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм процесуального та матеріального права в межах вимог апеляційної скарги встановила наступне.
Як встановлено місцевим господарським судом та вбачається з матеріалів справи, ТОВ "Укркем" (замовник) уклало з АТ "Українська залізниця" договір про організацію перевезень транзитних вантажів залізничним транспортом України на 2017 фрахтовий рік № 552/196/2016-ЦЮ від 29.12.2016, яким врегульовано відносини сторін, пов'язані з організацією перевезень транзитних вантажів залізничним транспортом України у міжнародному залізничному вантажному сполученні, наданням додаткових послуг, пов'язаних із цими перевезеннями, і оплатою їх замовником за встановленими тарифами.
Діяльність сторін регулюється цим договором, Угодою про міжнародне залізничне вантажне сполучення (далі - СМГС) при перевезеннях з оформленням накладної СМГС, ЦІМ/СМГС, Конвенцією про міжнародні залізничні перевезення (далі - КОТІФ) при перевезеннях з оформленням накладної ЦІМ, Тарифною політикою на відповідний фрахтовий рік (далі - Тарифна політика), міжнародними договорами та чинним законодавством України (п. 1.3).
Додатковою угодою № 2 до договору № 552/196/2016-ЦЮ від 29.12.2016 договір викладено в новій редакції, а його дію продовжено до 31.12.2019 включно (далі - договір № 552/196/2016-ЦЮ).
Зі змісту розділу 2.2 договору № 552/196/2016-ЦЮ вбачається, що замовник, серед іншого, зобов'язався:
- забезпечувати оплату належних АТ "Українська залізниця" сум провізних платежів (провізної плати, додаткових зборів та інших платежів за всі послуги, пов'язані з організацією перевезення вантажу) за встановленими тарифами, сплату неустойки (штрафу, пені) передбачених цим договором (2.2.3);
- забезпечувати наявність документів, необхідних для проведення всіх видів контролю, передбачених чинним законодавством (п. 2.2.4);
- у графі 23 накладної СМГС або 18 ЦІМ/СМГС проставляти відмітку: "УЗ - …(зазначається скорочене найменування замовника) …(зазначається код платника, наданий АТ "Українська залізниця"), … (зазначається валюта рахунку)".
У графі 15 накладної СМГС "найменування вантажу" або 20 ЦІМ/СМГС при перевезенні порожнього приватного вагону після вивантаження транзитного вантажу проставляти відмітку: "З-під … (вказувати найменування вантажу та його код ГНВ, з-під якого вагон пред'явлено до перевезення у порожньому стані)" (п. 2.2.7);
- вживати невідкладних заходів щодо усунення причин затримок вагонів і контейнерів на станціях залізниць України (п. 2.2.9);
- відшкодовувати витрати АТ "Українська залізниця", пов'язані із затримкою вагонів, контейнерів і вантажів, які експедируються замовником, що виникли на станціях залізниць України, через: неправильне оформлення відправниками перевізних документів; недодання до накладної документів, необхідних для виконання митних, санітарних та інших правил чи невірне їх оформлення; перевірку вантажів перевізником (маси вантажу), митними та іншими державними органами контролю; недостатність грошових коштів при прийомі вагонів на вхідних станціях України та з оплатою в подальшому наданих послуг; закриття коду платника; інші причини, що не залежать від перевізника, а також нести відповідальність за затримки вантажів на підходах до станції призначення та здійснювати оплату платежів, пов'язаних з цими затримками (п. 2.2.10).
У п. 3.1 договору № 552/196/2016-ЦЮ сторони погодили, що розрахунки за цим договором здійснюються через філію "Єдиний розрахунковий центр залізничних перевезень" АТ "Українська залізниця" (далі - філія "ЄРЦ") згідно з Тарифною політикою.
21.02.2018 між ПАТ "Українська залізниця" (перевізник) та ТОВ "Укркем" (замовник) був укладений договір про надання послуг № 11799/П33-2018, предметом якого є здійснення перевезення вантажів, надання вантажного вагону для перевезення, та інших послуг, пов'язаних з воєнізацією перевезення вантажів у внутрішньому та міжнародному сполученнях (експорт, імпорт) у вагонах перевізника, вагонах залізниць інших держав та/або вагонах замовника і проведення розрахунків за ці послуги (далі - договір № 11799/П33-2018).
На виконання п. 2.3.3 договору № 11799/П33-2018 АТ "Українська залізниця" було відкрито особовий рахунок з наданням коду платника та коду вантажовідправника/вантажоодержувача. Зазначений код платника може використовуватися ТОВ "Укркем" для ідентифікації особи, яка відповідальна за оплату послуг АТ "Українська залізниця", які надаються ТОВ "Укркем" та його клієнтам.
У п. 2.3.2 договору № 11799/П33-2018 перевізник зобов'язався приймати до перевезення вантажі у вагонах (контейнерах) замовника або у вагонах (контейнерах) перевізника, надавати вагони (контейнери) перевізника для навантаження вантажів згідно із затвердженими планами і заявками замовника згідно інформації АС "МЕСПЛАН", доставляти вантаж до станції призначення та видавати його одержувачу, надавати додаткові послуги, пов'язані з перевезенням вантажів, перелік яких зазначається в додатках до цього договору.
Згідно із п. 2.3.4 договору № 11799/П33-2018 перевізник зобов'язався вести облік попередньої оплати, нарахованих і сплачених сум за здійснені перевезення і надані послуги, пов'язані з перевезенням вантажу та надати замовнику відповідні розрахункові документи в електронному вигляді, а в разі відсутності електронного зв'язку - в паперовому вигляді через станцію Дарниця.
Крім того, між сторонами, з урахуванням змін, внесених додатковими угодами, був укладений договір № 231/19-2014 від 12.02.2014 про організацію митного, санітарного, ветеринарного, фітосанітарного, радіологічного та екологічного контролю транзитних вантажів і оформлення імпортних вантажів на кордоні, предметом якого є надання послуг із організації оформлення документів контролю за переміщенням товарів (далі - ДКПТ), оплату єдиного збору за проведення контролю вантажів, що переміщуються прохідним транзитом та перевозяться залізницями по території України, здійснювати заходи щодо оформлення вантажів, що переміщуються внутрішнім транзитом (імпортних) (далі - договір № 231/19-2014).
За цим договором ТОВ "Укркем" зобов'язалось вчасно, відповідно до встановлених термінів і розцінок оплатити єдиний збір, послуги декларанта та виплатити винагороду АТ "Українська залізниця".
АТ "Укрзалізниця" за договором № 231/19-2014 зобов'язалось, серед іншого:
- організувати оформлення ДКПТ на вантажі замовника, що перевозяться залізницями в порядку, встановленому Митним кодексом України і Законом України "Про транзит вантажів" та відповідно до Порядку виконання митних формальностей при здійсненні транзитних переміщень, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 09.10.2012 № 1066 на прикордонних передавальних станціях України згідно з переліком; надавати послуги з організації декларування вантажів по станціях, письмово затверджених замовником (п. 2.1.2 договору № 231/19-2014 в редакції додаткової угоди № 9 від 03.05.2018);
- забезпечувати заходи з підготовки ДКПТ і своєчасного надання його для митного контролю, а також забезпечувати оплату єдиного збору за контроль порожніх контейнерів, що повертаються в країну-власницю без сплати перевізних платежів та послуг АТ "Українська залізниця" у випадку, коли декларування цих контейнерів з вантажами проводилось АТ "Українська залізниця" (п. 2.1.3);
- виступати платником єдиного збору, послуг по декларуванню транзитних вантажів та оформленню ДКПТ між ТОВ "Укркем", митними органами і залізницями (п. 2.1.5);
- надавати послуги та відповідно до укладених договорів проводити розрахунки по сплаті зборів на митному кордоні за вантажі, що слідують транзитом через територію України, відповідно до Закону України "Про єдиний збір, який справляється у пунктах пропуску через державний кордон України" (п. 2.1.6).
21.01.2019 ТОВ "Укркем" звернулось до АТ "Українська залізниця" з проханням єдиний збір за контроль порожніх контейнерів, що повертаються в Україну, (код 23 графи перевізних документів УМВС - 8374442) та транзитних порожніх контейнерів (код 23 графи перевізних документів УМВС - Оплата УЗ ТОВ "Укркем" 8045520759" проводити по договору про організацію митного, санітарного, ветеринарного, фітосанітарного, радіологічного та екологічного контролю транзитних вантажів і оформлення імпортних вантажів на кордоні від 12.02.2014 № 231/19-2014 (лист від 21.01.2019 № 103). Відповідні зміни до договору № 231/19-2014 не внесено.
Як встановлено місцевим господарським судом та не оспорюється сторонами, 24.02.2014 ТОВ "Укркем" уклало договір № 3 із EESTI CHEM OU (Естонія) про надання транспортно-експедиторських послуг із організації перевезення вантажів залізничним транспортом територією України, відповідно до умов якого ТОВ "Укркем" отримало від EESTI CHEM OU заявки щодо необхідності організації прямування територією України двох вагонів-платформ № 59279646 та № 59279679, а саме "ГНГ 99310000/ ЕТСНГ 391464 Контейнеры прочие. Контейнеры специализированные порожние, собственные". Отримувач: ремонтне вагонне депо Дрогобич. Станція призначення: Дрогобич, Львівська залізниця.
Відповідно до вказаних заявок ТОВ "Укркем" мав забезпечити оплату залізничного тарифу за перевезення зазначеного вантажу територією України, а також оплату інших послуг, пов'язаних із таким перевезенням.
Залізнична платформа № 59279646 із порожніми танк-контейнерами була відправлена зі станції Вояни (Словацька Республіка) до станції Дрогобич Львівської залізниці (Україна), що підтверджується залізничною накладною СМГС № 29059 від 21.10.2019.
Залізнична платформа № 59279679 із порожніми танк-контейнерами була відправлена зі станції Вояни (Словацька Республіка) до станції Дрогобич Львівської залізниці (Україна), що підтверджується залізничною накладною СМГС №29080 від 24.10.2019.
В зазначених залізничних накладних СМГС в графах 3 та 23 зазначено, що платником провізних платежів та платником послуг УЗ (AT Укрзалізниця) виступає ТОВ "Укркем" та зазначено його код платника (т. 1 арк. справи 89, 90).
Проте, як встановлено місцевим господарським судом та вбачається з матеріалів справи, залізнична платформа № 59279646 разом із вантажем затримана Закарпатською митницею ДФС України 22.10.2019 у зв'язку із несплатою єдиного збору, який справляється у пунктах пропуску (пунктах контролю) через державний кордон України.
Так, згідно з накладною СМГС № 29059 перевозився порожній контейнер EURU8650018, згідно з накладною СМГС № 29080 - контейнер TCLU9900423.
Відповідно до картки відмови в пропуску транспортних засобів комерційного призначення № UA305240/2019/00003 від 22.10.2019 за накладною СМГС № 29059 було відмовлено в пропуску через митний кордон України порожнього контейнера EURU8650018 з причин несплати єдиного збору, який справляється в пунктах пропуску через державний кордон України.
Також Закарпатською митницею Держмитслужби складено акт від 22.10.2019 про відмову від підпису та отримання картки відмови у пропуску на митну територію України, відповідно до якого декларант підрозділу АТ "Українська залізниця" Бабич Г.Г. відмовилася від підпису та отримання картки відмови в пропуску транспортних засобів комерційного призначення № UA305240/2019/00003 від 22.10.2019. 22.10.2019 Закарпатською митницею Держмитслужби складено акт від 22.10.2019 про відмову від сплати єдиного збору, в якому зазначено, що декларант підрозділу АТ "Українська залізниця" Бабич Г.Г. в усному порядку повідомила представникам митних органів про наявність вказівки керівництва ВСП Ужгородської дирекції залізничних перевезень (надано копія листа Дирекції від 15.10.2019 № по СКЕДО) щодо відмови від сплати сум єдиного збору за контейнери без вантажу, в тому числі контейнер EURU8650018.
Згідно із карткою відмови в пропуску транспортних засобів комерційного призначення № UA305240/2019/00004 від 25.10.2019 за накладною СМГС №29080 було відмовлено в пропуску через митний кордон України порожнього контейнера TCLU9900423 з причин несплати єдиного збору, який справляється в пунктах пропуску через державний кордон України.
Також Закарпатською митницею Держмитслужби складено акт від 25.10.2019 про відмову від підпису та отримання картки відмови у пропуску на митну територію України, відповідно до якого декларант підрозділу АТ "Укрзалізниця" Бабич Г.Г. відмовилася від підпису та отримання картки відмови в пропуску транспортних засобів комерційного призначення № UA305240/2019/00004 від 25.10.2019. Додатково Закарпатською митницею Держмитслужби складено акт від 25.10.2019 про відмову від сплати єдиного збору, в якому зазначено, що декларант підрозділу АТ "Українська залізниця" Бабич Г.Г. в усному порядку повідомила представникам митних органів про наявність вказівки керівництва ВСП Ужгородської дирекції залізничних перевезень (надано копія листа Дирекції від 15.10.2019 року № по СКЕДО) щодо відмови від сплати сум єдиного збору за контейнери без вантажу, в тому числі контейнер TCLU9900423.
У п. 2.2.1 п. 2.2, в редакції додаткової угоди № 2 від 08.06.2015 до договору № 231/19-2014 зобов'язано відправника вантажу вносити належні позначки у відповідні графи (15 або 23) перевізних документів: "Опл. ДКПТ транз. По УЗ "УТЛЦ" код експедитора УЗ. При відправленні вантажів призначенням в Україну проставляти відмітку: "Опл. ДКПТ імпорт. "УТЛЦ".
Залізничні ж платформи № 59279646 та № 59279679 із порожніми танк-контейнерами прямували до станції Дрогобич для вивантаження контейнерів та подальшого ремонту платформ на ВЧДР-2 Дрогобич (Відокремлений підрозділ АТ "Українська залізниця" "Вагонне ремонтне депо Дрогобич"), тобто вантаж не мав режиму транзитного перевезення територією України.
У зв'язку із затримкою платформ митницею та неможливістю визначення часу затримки, власником вагонів з огляду на наявність значного ризику щодо неможливості проведення ремонтних робіт в листопаді місяці, за твердженням позивача, було прийнято рішення про доцільність переадресації вагонів в іншу країну. ТОВ "Укркем" звернулося до одержувача з відповідним листом 24.10.2019, після чого одержувач ініціював відповідний лист до АТ "Українська залізниця", на підставі яких був виданий наказ від 25.10.2019 (зазначений в листі АТ "Укрзалізниця" № ЄРЦ-05/444-Е від 17.01.2020) про переадресацію вагонів № 59279646 та № 59279679 із порожніми танк-контейнерами на станцію призначення на території Латвії.
Тобто, за заявкою одержувача та наказу від 25.10.2019 № 7101 дані вагони були переадресовані на адресу "ООО "Л-Експресис" г. Рига, Латвия" зі зміною режиму правового регулювання договору переміщення з імпортного перевезення на транзитне.
Після наказу про переадресацію АТ "Українська залізниця" не було сплачено єдиний збір.
31.10.2019 позивач звернувся до відповідача з проханням терміново оплатити єдиний збір (за рахунок ТОВ "Укркем") за вагони з контейнерами (експедитор ТОВ "Укркем"), що знаходяться (простоюють більше 7 днів) на ст. Ужгород та прямують на станції УЗ, згідно договору про організацію митного, санітарного, ветеринарного, фітосанітарного, радіологічного та екологічного контролю транзитних вантажів і оформлення імпортних вантажів з ТОВ "Укркем".
У відповідь на звернення ТОВ "Укркем" АТ "Українська залізниця" вказало на положення п. 2.1.3 договору № 231/19-2014, за якими АТ "Українська залізниця" зобов'язане забезпечувати заходи з підготовки ДКПТ і своєчасного надання його для митного контролю, а також забезпечувати оплату єдиного збору за контроль порожніх контейнерів, що повертаються в країну-власницю без сплати перевізних платежів та послуг АТ "Українська залізниця" у випадку, коли декларування цих контейнерів з вантажами проводилось АТ "Українська залізниця" (транзитних). Порожні ж контейнери, що затримані Закарпатською митницею по ст. Ужгород Львівської залізниці, ввезені в режимі імпорт і декларування цих контейнерів з вантажами АТ "Українська залізниця" не проводилось. Відповідно до договору про надання послуг замовник зобов'язаний самостійно оформляти або організовувати оформлення перевізних документів і документів, необхідних для виконання митних та інших процедур державного контролю.
При цьому, АТ "Українська залізниця" повідомило ТОВ "Укркем", що, на його прохання, єдиний збір за затримані контейнери буде сплачено з подальшим списанням грошових коштів з особового рахунку ТОВ "Укркем" та зауважило, що в подальшому питання сплати єдиного збору за контроль порожніх контейнерів, що прямують призначенням в Україну ТОВ "Укркем" має здійснювати самостійно, без участі філії "ЦТЛ".
01.11.2019 єдиний збір, який справляється у пунктах пропуску (пунктах контролю) через державний кордон України було сплачено АТ "Укрзалізниця", про що свідчать уніфіковані митні квитанції мд-1, і пропуск вагонів було дозволено митницею для подальшого прямування за маршрутом, враховуючи переадресацію.
Факт затримки вагонів та дозвіл на пропуск підтверджується відповідними штампами та записами на накладних СМГС.
Отже, висновок місцевого господарського суду про те, що затримка вагонів сталася саме внаслідок відмови перевізника від вчасного виконання своїх зобов'язань за договором № 231/19-2014 із сплати єдиного збору, який справляється в пунктах пропуску через державний кордон, спростовується встановленими обставинами, умовами п. 2.1.3 - 2.1.5 договору № 231/19-2014 та положеннями Закону України "Про єдиний збір, який справляється у пунктах пропуску (пунктах контролю) через державний кордон України" і Порядку справляння єдиного збору у пунктах пропуску (пунктах контролю) через державний кордон, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.10.2002 № 1569.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 14 ЦК України цивільні обов'язки виконуються у межах, встановлених договором або актом цивільного законодавства. Особа не може бути примушена до дій, вчинення яких не є обов'язковим для неї.
Відповідно до Закону України "Про єдиний збір, який справляється у пунктах пропуску (пунктах контролю) через державний кордон України" єдиний збір встановлюється щодо транспортних засобів вітчизняних та іноземних власників, визначених статтею 5 цього Закону, які перетинають державний кордон України, справляється за проїзд транспортних засобів автомобільними дорогами України, за проїзд автомобільних транспортних засобів з перевищенням встановлених розмірів загальної маси, осьових навантажень та (або) габаритних параметрів, а також за проведення у пунктах пропуску (пунктах контролю) через державний кордон України відповідно до Митного кодексу України та інших законів України заходів офіційного контролю (у тому числі у формі попереднього документального контролю) під час ввезення товарів на митну територію України (у тому числі з метою транзиту). Статтею 5 Закону встановлено ставки єдиного збору.
Відповідно до п. 14 Порядку справляння єдиного збору у пунктах пропуску (пунктах контролю) через державний кордон, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.10.2002 № 1569, єдиний збір може бути сплачений: власником транспортного засобу та вантажу; перевізником вантажу; іншою особою, уповноваженою власником або перевізником.
Відповідно до ст. 193 ГК України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу. Порушення зобов'язань є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених цим Кодексом, іншими законами або договором.
За змістом ст. 526 ЦК України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Таким чином, місцевий господарський суд дійшов помилково висновку, що сплату єдиного збору, який справляється у пунктах пропуску (пунктах контролю) через державний кордон України мала забезпечити саме АТ "Українська залізниця" відповідно до умов договору № 231/19-2014, не врахувавши, що за п. 2.1.5 договору АТ "Українська залізниця" виступає платником єдиного збору, послуг по декларуванню транзитних вантажів та оформленню ДКПТ між ТОВ "Укркем", митними органами і залізницями (п. 2.1.5); АТ "Українська залізниця" зобов'язана надавати послуги та відповідно до укладених договорів проводити розрахунки по сплаті зборів на митному кордоні за вантажі, що слідують транзитом через територію України, відповідно до Закону України "Про єдиний збір, який справляється у пунктах пропуску через державний кордон України" (п. 2.1.6); забезпечувати заходи з підготовки ДКПТ і своєчасного надання його для митного контролю, а також забезпечувати оплату єдиного збору за контроль лише тих порожніх контейнерів, що повертаються в країну-власницю без сплати перевізних платежів та послуг АТ "Українська залізниця" у випадку, коли декларування цих контейнерів з вантажами проводилось АТ "Українська залізниця" (п. 2.1.3).
Не врахувавши, що виконане АТ "Українська залізниця" прохання ТОВ "Укркем" оплатити єдиний збір за транзит порожніх контейнерів не ґрунтується на умовах договору № 231/19-2014, місцевий господарський суд дійшов помилкового висновку про те, що простій залізничних платформ № 59279646 та № 59279679 із порожніми танк-контейнерами стався не з вини ТОВ "Укркем".
З матеріалів справи вбачається, що АТ "Українська залізниця" направило ТОВ "Укркем" добовий перелік № 20191120/980 від 20.11.2019 за договором про організацію перевезень транзитних вантажів залізничним транспортом України № 552/196/2016-ЦЮ, в якому зазначено, що за відправками № 29059 (залізнична платформа № 59279646) та № 29080 (залізнична платформа № 59279679) з рахунку платника ТОВ "Укркем" знято кошти за надання послуг в загальній сумі 60 616,69 грн, в тому числі 46 546,61 грн як плата за затримання вагонів.
Підставою для нарахування плати за затримання стали акти загальної форми № 4082 і № 4083 від 01.11.2019. Зокрема, в акті загальної форми № 4082 від 01.11.2019 зазначено, що залізнична платформа № 59279646 (відправка/накладна № 29059 від 21.10.2019) затримано в очікуванні переадресації з 22.10.2019 в 15:10. Кінець затримки 01.11.2019 в 16:30. Час затримки - 242 год. Код 14 = 1096,26 дол. США, код 80 = 350,70 грн (переадресація), код 77 = 5,04 дол. США, код 82 = 884,50 грн (маневрова робота). Всього: 1 101,30 дол. США, 1 235,20 грн.
В акті загальної форми № 4083 від 01.11.2019 зазначено, що залізнична платформа № 59279679 (відправка/накладна № 29080 від 24.10.2019) затримана 25.10.2019 в 12:30 в очікуванні пере адресації. Кінець затримки 01.11.2019 в 16:30. Час затримки - 172 год. Код 14 = 779,16 дол. США, код 80 = 350,70 грн (переадресація), код 77 = 5,04 дол. США, код 82 = 884,50 грн (маневрова робота). Всього: 784,20 дол. США, 1 235,20 грн.
Місцевим господарським судом встановлено та не заперечується сторонами, що наказ про переадресацію був датований 25.10.2019, проте платформи з порожніми контейнерами очікували переадресації до 01.11.2019 з інших причин. А саме, як встановлено вище, з причин несплати єдиного збору ТОВ "Укркем".
Відповідно до п. 12.4 Тарифної політики СНД на 2019 фрахтовий рік, на підставі п. 2.2.10 договору про організацію перевезень транзитних вантажів залізничним транспортом України № 552/196/2016-ЦЮ за період затримки вагонів по станції Ужгород-експ. АТ "Українська залізниця" нараховані та списані з особового рахунку ТОВ "Укркем" додаткові збори у розмірі 46 546,61 грн.
Як встановлено місцевим господарським судом та не заперечується сторонами, 17.01.2020 ТОВ "Укркем" було отримано добовий перелік № 20200117/980 від 17.01.2020, в якому було зазначено про проведення коригування платежів за відправками № 29059 (залізнична платформа № 59279646) та № 29080 (залізнична платформа № 59279679). Додатково в листі АТ "Українська залізниця" № ЄРЦ-05/444-Е від 17.01.2020 зазначило про те, що оскільки під час переадресації вантажів за наказом № 7101 від 25.10.2020 вказані вище платформи були відправлені в деповський ремонт, то провізна плата була перерахована відповідно до пункту 3.2.3 та п. 3.7.1 Тарифної політики СНД на 2019 фрахтовий рік, внаслідок чого провізна плата збільшена на 30 973,48 грн.
Враховуючи встановлені судом обставини, а саме про те, що залізничні платформи № 59279646 та № 59279679 із порожніми танк-контейнерами дійсно були відправлені для проходження деповського ремонту, колегія суддів прийшла до висновку, що провізна плата з урахуванням п. 3.2.3 та п. 3.7.1 Тарифної політики СНД на 2019 фрахтовий рік обґрунтовано відкоригована, донарахована на суму 30 973,48 грн та списана з особового рахунку ТОВ "Укркем".
Таким чином, невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, встановленим обставинам справи, є підставою для скасування рішення Господарського суду міста Києва від 13.04.2021 та прийняття нового рішення про відмову в задоволенні позову ТОВ "Укркем".
Понесені АТ "Українська залізниця" судові витрати у вигляді сплаченого судового збору за подання апеляційної скарги, відповідно до ст. 129 ГПК України, підлягають відшкодуванню ТОВ "Укркем".
Керуючись ст.ст. 269, 270, 275, 277, 281 - 284 Господарського процесуального кодексу України, Північний апеляційний господарський суд
1. Апеляційну скаргу Акціонерного товариства "Українська залізниця" на рішення Господарського суду міста Києва від 13.04.2021 у справі № 910/18122/20 задовольнити.
2. Рішення Господарського суду міста Києва від 13.04.2021 у справі № 910/18122/20 скасувати.
Прийняти нове рішення.
В задоволенні позовних вимог відмовити повністю.
3. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Укркем" (04070, м. Київ, вул. Братська, 3, код ЄДРПОУ 39142448) на користь Акціонерного товариства "Українська залізниця" (03150, м. Київ, вул. Єжи Гедройця, буд. 5, код ЄДРПОУ 40075815) судовий збір за подання апеляційної скарги в розмірі 3 153 (три тисячі сто п'ятдесят три) грн 00 коп.
4. Видачу наказу доручити Господарському суду міста Києва.
5. Матеріали справи № 910/18122/20 повернути до суду першої інстанції.
Головуючий суддя О.О. Хрипун
Судді Ю.Б. Михальська
А.І. Тищенко