Постанова від 06.09.2021 по справі 914/3326/20

ЗАХІДНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

79010, м.Львів, вул.Личаківська,81

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"06" вересня 2021 р. Справа №914/3326/20

Західний апеляційний господарський суд в складі колегії:

головуючого судді О.С. Скрипчук

суддів Н.М. Кравчук

О.Л. Мирутенка

розглянувши в письмовому провадженні апеляційну скаргу Управління комунальної власності Департаменту економічного розвитку Львівської міської ради

на рішення Господарського суду Львівської області від 18.05.2021 (повний текст рішення складено 28.05.2021, суддя Іванчук С.В, м. Львів)

у справі № 914/3326/20

за позовом Фізичної особи-підприємця Сендеги Володимира Тарасовича, м.Львів

до відповідача 1: Управління комунальної власності Департаменту економічного розвитку Львівської міської ради, м.Львів

до відповідача 2: Товарної біржі «Товарно-сировинна біржа «Галконтракт», м.Львів

про солідарне стягнення гарантійного та реєстраційного внесків у сумі 55 051,30грн.

ВСТАНОВИВ:

Фізична особа-підприємець Сендега Володимир Тарасович звернувся до Господарського суду Львівської області із позовом до Управління комунальної власності Департаменту економічного розвитку Львівської міської ради та Товарної біржі «Товарно-сировинна біржа «Галконтракт» про солідарне стягнення гарантійного внеску в розмірі 54 624,00грн. та реєстраційного внеску в розмірі 427,30 грн.

Позов мотивований тим, що 01.10.2020 Управлінням комунальної власності Департаменту економічного розвитку Львівської міської ради було видано наказ №651-0 про затвердження оголошення про проведення електронного аукціону на продовження договору оренди за адресою: м. Львів, вул. Київська. 20.10.2020 року Сендегою Володимиром Тарасовичем було подано заяву на участь в електронному аукціоні з продовження договору оренди нежитлових приміщень першого поверху та підвалу загальною площею 126,4 кв.м. за адресою: м. Львів, вул. Київська, 23 (лот № ІІА-Р8-2020-10-01-000111-1). Переможцем електронного аукціону визначено фізичну особу-підприємця Сендегу Володимира Тарасовича, яким 23.10.2020 підписано протокол електронного аукціону, згідно з яким наступним зобов'язанням було провести повний розрахунок та підписати договір протягом 20 робочих днів з дня, наступного за днем формування протоколу електронного аукціону.

Позивач зазначає, що оскільки відповідачем-1 було внесено зміни до умов договору оренди, ним не було підписано договір і направлено лист на адресу Управління комунальної власності Департаменту економічного розвитку Львівської міської ради з вимогою про повернення гарантійного та реєстраційного внесків, однак на момент подання позовної заяви відповіді не отримано.

Рішенням Господарського суду Львівської області від 18.05.2021 позов Фізичної особи-підприємця Сендеги Володимира Тарасовича задоволено частково. Суд виніс рішення, яким стягнув з Управління комунальної власності Департаменту економічного розвитку Львівської міської ради 54 624,00грн. гарантійного внеску та 2085,68грн. судового збору. В задоволенні позовних вимог до відповідача 2 та позовних вимог до відповідача 1 в частині стягнення реєстраційного внеску відмовлено.

Рішення суду першої інстанції мотивоване тим, що відповідачем 1 скеровано позивачу 13.11.2020 текст договору оренди із зміненими умовами. Направлення відповідачем 1 зміненого договору оренди є зміною публічної пропозиції укласти договір (зміна публічної оферти). Згоди на змінену пропозицію позивачем не надавалось, доказів протилежного не представлено. Згідно із ст. ст. 570, 571 Цивільного кодексу України завдатком є грошова сума або рухоме майно, що видається кредиторові боржником у рахунок належних з нього за договором платежів, на підтвердження зобов'язання і на забезпечення його виконання. Якщо порушення зобов'язання сталося з вини боржника, завдаток залишається у кредитора. Якщо порушення зобов'язання сталося з вини кредитора, він зобов'язаний повернути боржникові завдаток. В ч. 2 ст. 570 ЦК України зазначено, якщо не буде встановлено, що сума, сплачена в рахунок належних з боржника платежів, є завдатком, вона вважається авансом. Аванс це платіж, що не виконує забезпечувальної функції, який підлягає поверненню у випадку не виконання зобов'язання.

Враховуючи встановлені обставини справи, зокрема, не проведення позивачем повного розрахунку, згідно протоколу аукціону та не підписання ним договору, що мали місце у зв'язку із односторонньою зміною відповідачем-1 умов договору після оприлюднення його змісту, тобто не з вини позивача, а також враховуючи не підписання спірного договору оренди обома його сторонами, (доказів протилежного не представлено) та зважаючи на наявність факторів, які могли вплинути на суттєві характеристики об'єкта оренди, що є підставою для відміни аукціону та повернення гарантійного внеску, а відтак сплачений гарантійний внесок, підлягає поверненню позивачу.

Не погоджуючись з даним рішенням суду Управління комунальної власності Департаменту економічного розвитку Львівської міської ради подало апеляційну скаргу б/н від 18.06.2021, в якій просить скасувати рішення Господарського суду Львівської області від 18.05.2021.

Апеляційна скарга мотивована тим, що судом першої інстанції при прийнятті рішення порушено норми матеріального права. А саме скаржник стверджує, що позивачем, як переможцем зазначеного аукціону, не виконано обов'язку щодо проведення повного розрахунку у визначений термін, а згідно п. 110 Порядку передачі в оренду державного та комунального майна сплачені гарантійний та реєстраційний внески не повертаються переможцю електронного аукціону та перераховуються оператором електронного майданчика на казначейський рахунок, зазначений орендодавцем в оголошенні, протягом п'яти робочих днів з дня настання подій, визначених п. 76 Порядку.

Позивачем подано до суду відзив на апеляційну скаргу б/н від 13.07.2021, в якому просить в задоволенні апеляційної скарги відмовити, а рішення Господарського суду Львівської області від 18.05.2021 залишити без змін.

Відзив на апеляційну скаргу мотивований тим, що апеляційна скарга є необґрунтованою та висновки місцевого господарського суду не спростовує.

Відповідно до п. 4 ст. 269 ГПК України суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов'язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права.

Розглянувши матеріали справи, з'ясувавши всі фактичні обставини, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи, суд встановив наступне.

Як вбачається з матеріалів справи, 18.09.2020 Управлінням комунальної власності Департаменту економічного розвитку Львівської міської ради видано наказ №599-0 «Про продовження договору оренди шляхом проведення аукціону», згідно із яким оголошено аукціон, за результатами якого може бути продовжений договір оренди №Ф-10793-17 від 26.12.2017 з ТОВ «Аптека №38» або укладений з новим орендарем на нежитлові приміщення загальною площею 126,4 кв.м., в тому числі приміщення першого поверху під індексами 2-1, 2-2, 2-3, 2-4, 2-5, 2-6, 2-7, 2-8, 2-9 площею 97,0кв.м. та підвалу під індексами II, IX площею 29,4кв.м., що знаходяться за адресою: м. Львів, вул. Київська, 23 для виготовлення ліків за рецептами - 72,4 кв.м., для аптеки, яка реалізовує готові ліки - 18,4 кв.м., для аптеки, яка реалізовує ліки за рецептами - 35,6 кв.м.

01.10.2020 Управлінням комунальної власності Департаменту економічного розвитку Львівської міської ради видано наказ №651-0 «Про затвердження оголошення про проведення електронного аукціону на продовження договору оренди за адресою: м. Львів, вул. Київська, 23», яким затверджено текст оголошення про проведення електронного аукціону на продовження договору оренди за адресою: м. Львів, вул. Київська, 23 (додаток №1). Додатком до даного оголошення визначено інформацію про об'єкт оренди та умови оренди. Також, в додатку до даного наказу вказано умови щодо продовження договору оренди, зокрема найменування об'єкта та його площа: нежитлові приміщення 1-го поверху під індексами 2-1, 2-2, 2-3, 2-4, 2-5, 2-6, 2-7, 2-8, 2-9 та підвалу під індексами II, IX загальною площею 126,4 кв.м.; місцезнаходження об'єкта: м. Львів, вул. Київська, 23; технічний стан: задовільний; цільове використання - для виготовлення ліків за рецептами - 72,4 кв.м., для аптеки, яка реалізовує готові ліки - 18,4 кв.м., для аптеки, яка реалізовує ліки за рецептами - 35,6 кв.м.; загальна інформація: об'єкт не є пам'яткою культурної спадщини, вхід здійснюється через вхід загального користування, в податковій заставі не перебуває та під арештом не знаходиться; термін оренди - 5 років; балансоутримувач - ЛКП «Агенція ресурсів ЛМР». Розміри гарантійного внеску 54624,00 грн. та реєстраційного внеску 427,30 грн. Також, розміщено проект договору оренди нерухомого майна.

ФОП Сендега Володимир Тарасович звернувся до організатора електронного аукціону, оператора електронного майданчика ТБ «ТСБ «Галконтракт» із заявою від 20.10.2020 на участь в електронному аукціоні щодо продовження договору оренди нежитлових приміщень першого поверху та підвалу загальною площею 126,4 кв.м. за адресою: м. Львів, вул. Київська, 23 (лот № UА-РS-2020-10-01-000111-1).

20.10.2020 ФОП Сендегою Володимиром Тарасовичем оплачено реєстраційний внесок в розмірі 472,30грн. та гарантійний внесок в розмірі 54624,00 грн., що підтверджується платіжними дорученнями №45 від 20.10.2020 на суму 472,30грн., №44 від 20.10.2020 на суму 54624,00грн.

Позивач зазначає, що на сайті оператора електронного майданчика було висвітлено умови проведення аукціону та документи аукціону, серед яких був примірний договір оренди, який детально регламентував умови оренди нежитлових приміщень. Примірний договір оренди нерухомого майна, іншого окремого індивідуально визначеного майна, що належить до державної власності затверджений Постановою Кабінету Міністрів України №820 від 12.08.2020 «Про затвердження примірних договорів оренди державного майна».

Згідно протоколу електронного аукціону №UА-РS-2020-10-01-000111-1, сформованого 21.10.2020, переможцем електронного аукціону визначено фізичну особу-підприємця Сендегу Володимира Тарасовича.

Протокол електронного аукціону №UA-РS-2020-10-01-000111-1, підписаний ФОП Сендогою В.Т. (як переможцем електронного аукціону) - 23.10.2020, ТБ «ТСБ «Галконтракт» (як оператором електронного майданчику, через який подано заяву на участь у електронному аукціоні) - 23.10.2020 та Управлінням комунальної власності Департаменту економічного розвитку Львівської міської ради (як організатором електронного аукціону) 26.10.2020. В протоколі електронного аукціону №UА-РS-2020-10-01-000111-1 зазначено про проведення повного розрахунку та підписання договору протягом 20 робочих днів з дня, наступного за днем формування протоколу електронного аукціону.

Позивач зазначає, що 13 листопада 2020 року отримано для підписання, засобами електронного зв'язку, договір оренди нерухомого або іншого окремого індивідуально визначеного майна, що належить до комунальної власності на нежитлові приміщення першого поверху під індексами: 2-1, 2-2, 2-3, 2-4, 2-5, 2-6, 2-7, 2-8, 2-9 та підвалу під індексами: II, IX загальною площею 126,4 кв.м. за адресою: м. Львів, вул. Київська, 23, який не відповідав тексту договору оренди, оприлюдненого в аукціонній пропозиції, а саме договір доповнений пунктом наступного змісту: «Орендареві врахувати, що об'єкт оренди включений до переліку історичних аптек м. Львова, про що зазначено в листі Управління охорони історичного середовища від 03.11.2020 № 4-0004-35136».

Позивач зазначає, що 16.11.2020 на його вимогу, відповідачем 1 електронними засобами зв'язку надіслано копію Рішення Львівської міської ради №356 від 12.04.2019 «Про збереження історичних аптек м.Львова» та листа Управління охорони історичного середовища №4-0004-35136 від 03.11.2020, що підтверджується змістом листа позивача від 18.11.2020.

Як вбачається із матеріалів справи, відповідачем 1 оприлюднено примірний договір оренди нерухомого або іншого окремого індивідуально визначеного майна, що належить до комунальної власності затверджений Постановою Кабінету Міністрів України №820 від 12.08.2020, який містить п.13.5 наступного змісту: «Цей договір укладено у трьох примірниках, кожен з яких має однакову юридичну силу, по одному для орендаря, орендодавця і балансоутримувача». Відповідно до змісту договору оренди нерухомого або іншого окремого індивідуально визначеного майна, що належить до комунальної власності, який скеровано на електронну адресу позивача, договір містить п.13.5, в якому зазначено: «Орендареві врахувати, що об'єкт оренди включений до переліку історичних аптек м.Львова, про що зазначено в листі Управління охорони історичного середовища від 03.11.2020 №4-0004-35136 (Лист додається)».

Згідно змісту листа Управління охорони історичного середовища №4-0004-35136 від 03.11.2020, адресованого Управлінню комунальної власності Департаменту економічного розвитку Львівської міської ради, зокрема зазначено, що за результатами моніторингу та на виконання п.2 Рішення Львівської міської ради №356 від 12.04.2019 «Про збереження історичних аптек м.Львова», важливою умовою передачі приміщень аптеки у м. Львові, на вул. Київська, 23 в користування чи власність є збереження функціонального використання приміщень, як аптеки, з обов'язковим збереженням меблів, як цінних елементів інтер'єру.

Позивач стверджує, що 18 листопада 2020 року прибув в приміщення Управління комунальної власності з метою підписання договору оренди нерухомого майна, що належить до комунальної власності, однак договору оренди, що відповідає за змістом договору оприлюдненого в оголошенні аукціону для підписання надано не було. Підписувати договір оренди в редакції направленій Сендезі В.Т. 13 листопада 2020 року позивачем було відмовлено. Доказів підписання договору оренди нерухомого або іншого окремого індивідуально визначеного майна, що належить до комунальної власності на нежитлові приміщення першого поверху під індексами: 2-1, 2-2, 2-3, 2-4, 2-5, 2-6, 2-7, 2-8, 2-9 та підвалу під індексами: II, IX загальною площею 126,4 кв.м. за адресою: м. Львів, вул. Київська, 23 жодною із сторін договору, суду не представлено.

У зв'язку із викладеними вище обставинами, 18 листопада 2020 року позивач звернувся до відповідача 1 із листом від 18.11.2020, в якому повідомив про не підписання договору оренди на підставі зміни умов договору оренди нежитлових приміщень «Аукціону з умовами щодо продовження договору оренди нежитлових приміщень першого поверху та підвалу загальною площею 126,4 кв.м за адресою: м. Львів, вул. Київська, 23», у зв'язку із невідповідністю пункту 13.5 договору оренди направленого позивачу 13.11.2020 до тексту п.13.5 договору оприлюдненого в умовах аукціону. На підтвердження надіслання вказаного листа долучено поштову накладну №7900825655669 від 18.11.2020.

Водночас, відповідач 1 у листі №2302-вих-91673 від 18.11.2020 щодо підписання договору оренди повідомив позивача, що договір оренди нежитлових приміщень укладений з Сендега Володимиром Тарасовичем повинен бути оприлюднений в електронній торговій системі до 18 години 18.11.2020 та просив уповноважених осіб переможця та балансоутримувача завчасно з'явитися для підписання договору, та представнику Сендеги Володимира Тарасовича мати відповідні документи, що підтверджують сплату коштів забезпечувального депозиту та авансового внеску орендної плати, які необхідно сплатити до укладання договору оренди або в день підписання такого договору. Доказів скерування вказаного листа позивачу, не подано. Позивачем долучено копію поштового конверта із штемпелем поштового відділення зв'язку із датою надіслання 23.11.2020.

19.11.2020 Управлінням комунальної власності Департаменту економічного розвитку Львівської міської ради складено акт про не підписання у встановлений строк договору оренди переможцем електронного аукціону згідно протоколу електронного аукціону №UА-РS-2020-10-01-000111-1 сформованого 21.10.2020 щодо об'єкта оренди нежитлових приміщень за адресою: м. Львів, вул. Київська, 23 від 19.11.2020 та видано наказ №790-0 про відмову від укладення договору оренди нежитлових приміщень за адресою: м. Львів, вул. Київська, 23, яким відмовлено ФОП Сендезі В.Т. (учаснику, що подав єдину заяву в укладенні відповідного договору оренди, у зв'язку із не проведенням повного розрахунку по зазначеному протоколу у визначений Порядком термін. Даним наказом (№790-0) зобов'язано відділ регулювання орендних відносин оприлюднити інформацію щодо прийнятого рішення про відміну електронного аукціону в електронній торговій системі.

09.12.2020 позивач звернувся до відповідачів 1, 2 із листами від 04.12.2020 про повернення сплачених на виконання умов аукціону гарантійного внеску в розмірі 54624,00грн. та реєстраційного внеску в розмірі 427,30грн., що підтверджується описами вкладення у цінний лист та поштовими накладними від 09.12.2020.

В листах №2302-вих-96664 від 07.12.2020, №2302-вих-101236 від 22.12.2020 на звернення ФОП Сендеги Володимира Тарасовича, Управління комунальної власності Департаменту економічного розвитку Львівської міської ради зазначило про невиконання обов'язку, щодо проведення повного розрахунку відповідно до протоколу у визначений Порядком термін, тому реєстраційний та гарантійний внески не повертаються. Доказів скерування даних листів позивачу, не подано.

Позивач зазначає, що внесення відповідачем-1 змін до умов договору оренди є незаконними діями та односторонньою зміною істотних умов договору оренди, що не очікувалось ним при прийнятті рішення про участь в аукціоні, а тому ним не було підписано договір про, що повідомлено відповідача 1. Позивач зазначає, що реєстраційні та гарантійні внески не повернуті, тому просить солідарно стягнути з відповідачів гарантійний внесок в розмірі 54624,00грн. та реєстраційний внесок у розмірі 427,30грн.

При винесенні постанови колегія суддів виходила з наступного.

Відповідно до ч.1 ст. 641 ЦК України пропозицію укласти договір (оферту) може зробити кожна із сторін майбутнього договору. Пропозиція укласти договір має містити істотні умови договору і виражати намір особи, яка її зробила, вважати себе зобов'язаною у разі її прийняття.

Згідно із частинами 1, 2 статті 642 ЦК України відповідь особи, якій адресована пропозиція укласти договір, про її прийняття (акцепт) повинна бути повною і безумовною. Якщо особа, яка одержала пропозицію укласти договір, у межах строку для відповіді вчинила дію відповідно до вказаних у пропозиції умов договору, яка засвідчує її бажання укласти договір, ця дія є прийняттям пропозиції, якщо інше не вказане в пропозиції укласти договір або не встановлено законом.

Згідно із ст. 650 ЦК України особливості укладення договорів на біржах, аукціонах, конкурсах тощо встановлюються відповідними актами цивільного законодавства.

Згідно із ст. 14 ЦК України цивільні обов'язки виконуються у межах, встановлених договором або актом цивільного законодавства. Особа не може бути примушена до дій, вчинення яких не є обов'язковим для неї. Виконання цивільних обов'язків забезпечується засобами заохочення та відповідальністю, які встановлені договором або актом цивільного законодавства. Особа може бути звільнена від цивільного обов'язку або його виконання у випадках, встановлених договором або актами цивільного законодавства.

Відповідно до ст.1 Закону України «Про оренду державного та комунального майна», аукціон - спосіб передачі в оренду державного та комунального майна особі, яка запропонувала найбільшу орендну плату, що проводиться в електронній формі.

Згідно із ст.13 Закону України «Про оренду державного та комунального майна», Порядок функціонування ЕТС, порядок та строки передачі майна в оренду, подання заяв на участь в аукціоні, проведення аукціонів, розмір, порядок та строки сплати, повернення гарантійних, реєстраційних внесків, плати за участь в аукціоні (винагороди оператора), порядок та строки підписання, опублікування протоколу та договору оренди за результатами аукціону визначаються Порядком передачі майна в оренду.

Відповідно до Порядку передачі в оренду державного та комунального майна, затвердженого постановою КМУ №483 «Деякі питання оренди державного та комунального майна», учасник це фізична особа або юридична особа в особі уповноваженого представника, яка виявила намір узяти участь в електронному аукціоні, сплатила реєстраційний та гарантійний внески, пройшла процедуру реєстрації для участі в електронному аукціоні, отримала відповідне підтвердження про реєстрацію та індивідуальний код учасника відповідно до цього Порядку.

Порядком передачі в оренду державного та комунального майна, затвердженого постановою КМУ №483 «Деякі питання оренди державного та комунального майна» встановлено вимоги щодо обов'язковості прозорої публікації інформації про лоти в системі «Prozorro Продажі», правила подачі заявок на участь, правила організації та участі в електронних торгах, терміни процесу передачі майна в оренду, порядок укладання та продовження договорів оренди, умови, за яких об'єкт може передаватися в оренду без аукціону тощо.

Відповідно до п.51 Порядку передачі в оренду державного та комунального майна, затвердженого постановою КМУ №483 «Деякі питання оренди державного та комунального майна» орендодавець через свій особистий кабінет оприлюднює в електронній торговій системі оголошення про передачу майна в оренду на аукціоні у випадках та у строки, передбачені частиною першою статті 12 Закону“Про оренду державного та комунального майна”, а щодо єдиного майнового комплексу - у строки, передбачені частиною п'ятою статті 14 Закону. Проект договору оренди, що розміщується в оголошенні про передачу майна в оренду на аукціоні, повинен містити всю інформацію, передбачену примірним договором оренди, крім інформації про особу орендаря та орендну плату.

Як вбачається із матеріалів справи відповідачем 1 наказом від 01.10.2020 оголошено проведення електронного аукціону (№UА-РS-2020-10-01-000111-1) на продовження договору оренди за адресою: м. Львів, вул. Київська, 23, затверджено текст оголошення про проведення електронного аукціону на продовження договору оренди (додаток №1) та Додатком №1 до даного оголошення визначено інформацію про об'єкт оренди та умови оренди, а також розміщено проект договору оренди нерухомого або іншого окремого індивідуально визначеного майна, що належить до комунальної власності.

Відповідно до ст. 16 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» договір оренди формується на підставі примірного договору оренди, що затверджується: Кабінетом Міністрів України - щодо майна державної власності; представницькими органами місцевого самоврядування - щодо майна комунальної власності. Якщо представницький орган місцевого самоврядування не затвердив примірний договір оренди комунального майна, застосовується примірний договір оренди державного майна. Договір оренди може відрізнятися від примірного договору оренди, якщо об'єкт оренди передається в оренду з додатковими умовами. Рішенням Кабінету Міністрів України (представницького органу місцевого самоврядування - для комунального майна) можуть бути передбачені особливості договору оренди майна, що передається в оренду з додатковими умовами.

Постановою Кабінету Міністрів України №820 від 12.08.2020 «Про затвердження примірних договорів оренди державного майна» затверджено примірний договір оренди нерухомого майна, іншого окремого індивідуально визначеного майна, що належить до державної власності. Доказів затвердження представницьким органом місцевого самоврядування м.Львова примірного договору оренди комунального майна не подано.

Згідно із п.54 Порядку передачі в оренду державного та комунального майна, затвердженого Постановою КМУ №483 «Деякі питання оренди державного та комунального майна», додаткові умови оренди майна розробляються орендодавцем на підставі пропозицій балансоутримувача, уповноваженого органу управління або з власної ініціативи орендодавця. Орендодавець проводить аналіз пропозицій у частині обмеження конкуренції та дискримінації учасників. Забороняється встановлювати додаткові умови оренди майна, що містять такі положення. Фондом державного майна або відповідним представницьким органом місцевого самоврядування може бути прийняте рішення про затвердження критеріїв для визначення об'єктів, щодо яких рішення про затвердження додаткових умов оренди приймається Фондом державного майна щодо майна державної власності (крім випадків, коли такі умови затверджуються Кабінетом Міністрів України для оренди єдиних майнових комплексів) або відповідним представницьким органом місцевого самоврядування (визначеним ним органом) щодо майна комунальної власності. Можуть бути визначені такі додаткові умови оренди майна: обмеження щодо використання майна для розміщення об'єктів, перелік яких визначений в додатку 3 у кількості не більш як п'ять груп з відповідного переліку; більш тривалий строк оренди, ніж передбачено пунктом 53 Порядку; виконання певних видів ремонтних робіт (поточного та/або капітального ремонту), реконструкції або реставрації об'єкта оренди в певній сумі протягом певного строку чи виконання інших інвестиційних зобов'язань у межах, передбачених законодавством; вимоги щодо наявності досвіду роботи особи у відповідній сфері, якщо об'єктом оренди є майно закладів освіти, охорони здоров'я, соціально-культурного призначення (закладів культури, фізичної культури і спорту) та додаткові документи, які повинен подати потенційний орендар на підтвердження наявності такого досвіду, передбачені цим пунктом Порядку; вимоги щодо особливостей використання об'єкта оренди, що є майном закладів освіти, охорони здоров'я, соціально-культурного призначення (закладів культури, фізичної культури і спорту); інші умови, передбачені законодавством або рішенням представницького органу місцевого самоврядування (у такому разі в оголошенні зазначається посилання на відповідні нормативно-правові акти або рішення, згідно з якими визначені такі додаткові умови).

Відповідно до п. 55 Порядку передачі в оренду державного та комунального майна, затвердженого постановою КМУ №483 «Деякі питання оренди державного та комунального майна», в оголошенні про передачу майна в оренду зазначаються, зокрема проект договору оренди; умови оренди майна та додаткові умови оренди майна (в разі наявності): стартова орендна плата для всіх видів аукціонів; строк оренди, а в разі коли об'єкт оренди пропонується для погодинного використання, - також інформація про графік використання об'єкта оренди; наявність рішення уповноваженого органу про затвердження додаткових умов оренди майна; наявність згоди на здійснення поточного та/або капітального ремонту орендованого майна під час встановлення додаткової умови оренди щодо виконання конкретних видів ремонтних робіт (поточного та/або капітального ремонту), реконструкції або реставрації об'єкта оренди із зазначенням суми і строку.

Законом України «Про оренду державного та комунального майна» та Порядком передачі в оренду державного та комунального майна, затвердженого постановою КМУ №483 «Деякі питання оренди державного та комунального майна», односторонньої зміни орендодавцем умов договору оренди після розміщення його проекту в оголошенні про передачу майна в оренду на аукціоні не передбачено.

Згідно із ч.3 ст. 641 ЦК України пропозиція укласти договір, одержана адресатом, не може бути відкликана протягом строку для відповіді, якщо інше не вказане у пропозиції або не випливає з її суті чи обставин, за яких вона була зроблена.

Як вбачається із матеріалів справи відповідачем 1 враховуючи лист Управління охорони історичного середовища №4-0004-35136 від 03.11.2020 скеровано позивачу 13.11.2020 текст договору оренди із зміненими умовами, у зв'язку із чим останній не був підписаний позивачем.

Відповідно до п. 94 Порядку передачі в оренду державного та комунального майна, затвердженого постановою КМУ №483 «Деякі питання оренди державного та комунального майна» орендодавець має право відмінити електронний аукціон за методом покрокового зниження стартової орендної плати та подальшого подання цінових пропозицій: до дня його проведення лише у разі порушення встановленого порядку його підготовки, в тому числі у разі виникнення технічного збою, та/або наявності судових рішень або факторів, які можуть суттєво вплинути на лот (на його стартову орендну плату чи суттєві характеристики об'єкта оренди, в тому числі внаслідок знищення об'єкта оренди або його значного пошкодження); орендодавець відміняє електронний аукціон до дня його проведення у разі: скасування рішення про включення об'єкта оренди до Переліку першого типу; прийняття рішення про виключення майна з Переліку першого типу; зміни рішення про включення об'єкта оренди до Переліку відповідного типу, що тягне за собою необхідність відміни аукціону. Рішення орендодавця про відміну електронного аукціону, рішення про скасування або зміну рішення про включення об'єкта оренди до Переліку першого типу, що тягне за собою необхідність відміни аукціону, рішення про виключення майна з Переліку першого типу оприлюднюється в електронній торговій системі не пізніше робочого дня, наступного за днем його прийняття, та обов'язково повинен містити підстави та обґрунтування прийняття такого рішення згідно з вимогами цього пункту.

Як вбачається із встановленого, за даних умов мали місце фактори, які могли вплинути на суттєві характеристики об'єкта оренди, які мали бути враховані при прийнятті рішення про оголошення аукціону. Зміна факторів, які суттєво вплинути на лот є підставою для відміни електронного аукціону(п. 94 Порядку).

За умовами п. 110 Порядку передачі в оренду державного та комунального майна, затвердженого постановою КМУ №483 «Деякі питання оренди державного та комунального майна» повернення сплачених гарантійних внесків учасникам можливе у випадках, передбачених п. 94 цього Порядку, яке здійснюється оператором електронного майданчика протягом трьох робочих днів з дня, наступного за днем присвоєння електронному аукціону статусу аукціон не відбувся або аукціон відмінено.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Враховуючи встановлені обставини справи, зокрема те, що позивач не підписав договір оренди, у зв'язку з тим, що відповідачем - 1 односторонньо було змінено умови договору після оприлюднення його змісту, що впливає на суттєві характеристики об'єкта оренди, що є підставою для відміни аукціону та повернення гарантійного внеску позивачу.

За таких обставин суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку, що позовні вимоги про стягнення з відповідача 54 624,00 грн. гарантійного внеску є обґрунтованими та підлягають до задоволення.

Твердження апелянта про те, що позивач не мав права не підписувати договір оренди зі зміненими умови договору після оприлюднення його змісту, а зобов'язаний був підписати договір із протоколом розбіжностей, колегія суддів оцінюється критично.

Посилання апелянта на обов'язок переможця аукціону щодо здійснення повного розрахунку у встановлений строк кореспондується із обов'язком відповідача 1 не змінювати умови договору після розміщення його проекту в оголошенні про передачу майна в оренду на аукціоні.

Колегія суддів Західного апеляційного господарського суду вважає, що рішення Господарського суду Львівської області від 18.05.2021 відповідає матеріалам справи, ґрунтується на чинному законодавстві і підстав для його скасування немає, зазначені в апеляційній скарзі доводи скаржника висновків місцевого господарського суду не спростовують.

Відповідно до ст. 129 ГПК України судовий збір, сплачений за апеляційну скаргу, покласти на скаржника.

Керуючись ст.ст. 269, 270, 271, 275, 276, 281, 282 ГПК України, Західний апеляційний господарський суд,

ПОСТАНОВИВ:

1. В задоволенні апеляційної скарги Управління комунальної власності Департаменту економічного розвитку Львівської міської ради відмовити.

2. Рішення Господарського суду Господарського суду Львівської області від 18.05.2021 у справі № 914/3326/20 залишити без змін.

3. Постанова набирає законної сили з дня її прийняття. Строки та порядок оскарження постанов апеляційного господарського суду визначені в § 1 глави 2 Розділу IV ГПК України.

Головуючий суддя О.С. Скрипчук

Суддя Н.М. Кравчук

Суддя О.Л. Мирутенко