Постанова від 14.09.2021 по справі 523/13286/21

Справа № 523/13286/21

Номер провадження 3/523/6863/21

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"14" вересня 2021 р.

Суддя Суворовського районного суду м. Одеси Кисельов В.К.,

за участю:

прокурорів - Ковальського Руслана Ігоровича, Полякова Романа Анатолійовича,

особи, щодо якої складено протокол - ОСОБА_1 ,

адвоката Бикова Дмитра Юрійовича

розглянувши матеріали, які надійшли з Управління проведення спеціальних перевірок та моніторингу способу життя Національного агентства з питань запобігання корупції про притягнення до адміністративної відповідальності:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянин України,

проживає та зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 ,-

за вчинення правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП,-

ВСТАНОВИВ:

До Суворовського районного суду міста Одеси надійшли матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ч. 1 ст.172-6 КУпАП.

Відповідно до протоколу №47-01/_148_/21 від 14.07.2021 року, головним спеціалістом відділу контролю за своєчасністю подання декларації Управління проведення спеціальних перевірок та моніторингу способу життя -уповноваженою особою Національного агентства з питань запобігання корупції Р.В. Цюкало складено протокол відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , відповідно до якого ОСОБА_1 , несвоєчасно, без поважних причин подав декларацію особи яка припинила діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування за 2020 рік. Відповідно до наказу Голови державної міграційної служби України М.Соколюка № 84-т від 07.05.2020 року ОСОБА_1 звільнено з посади начальника Суворовського районного відділу у місті Одесі Головного управління ДМС в Одеській області з 18 травня 2020 року. Відповідно до п. 15.4 особової картки , а також попередження з вимогами Закону України « Про запобігання корупції» ОСОБА_1 ознайомлений.

Відповідно до п.2 ч. 2 ст. 6 Закону України « Про державну службу» категорія « Б» посади це зокрема посади керівників та заступників керівників структурних підрозділів державних органів незалежно від рівня юрисдикції таких державних органів.

Згідно прим. ст. 56 Закону України « Про запобігання корупції» особа яка займає посаду державної служби категорії «Б» відноситься до службових осіб які займають відповідальне та особливе становище.

Таким чином, відповідно до п.п. «в» п.1 ч. 1 ст. 3 Закону, ОСОБА_1 є суб'єктом , на якого поширюється дія Закону України « Про запобігання корупції».

У відповідності до пункту 15 ч. 1 ст. 1, ч. 2 ст. 45 Закону України « Про запобігання корупції» приміткою до ст. 172-6 КУпАП ОСОБА_1 , є суб'єктом декларування та суб'єктом правопорушення.

За даними публічної частини Єдиного державного реєстру декларації осіб, уповноважених на виконання функції держави або місцевого самоврядування, ОСОБА_1 подав декларацію особи яка припинила діяльність, пов'язану з виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2020 рік 05.04.2021 року о 17 годині 29 хвилин.

Відповідно до ч. 2 ст. 45 Закону, особи, які припинили діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах "а" і "в" пункту 2 частини першої статті 3, зобов'язані наступного року після припинення діяльності подавати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік. Згідно частини першої ст. 45 Закону, особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а" і "в" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.

Згідно «Порядку формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» (затвердженого Рішення Національного агентства з питань запобігання корупції 10.06.2016 № 3 (у редакції наказу Національного агентства з питань запобігання корупції від 12.12.2019 року № 168/19), зареєстровано в Міністерстві юстиції України 15 липня 2016 р. за № 959/29089), суб'єкти декларування подають декларації відповідно до статті 45 Закону з додержанням таких вимог: 3) декларація після звільнення - декларація, яка подається відповідно до абзацу другого частини другої статті 45 Закону до 00 годин 00 хвилин 01 квітня року, наступного за звітним роком, у якому було припинено діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах «а», «в» пункту 2 частини першої статті 3 Закону. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року. Інформація про місце роботи (проходження служби) та займану посаду суб'єкта декларування у такій декларації зазначається відповідно до місця роботи (проходження служби) та займаної посади, перебування (проходження) на яких зумовили обов'язок подання такої декларації.

Частина перша статті 241-1 КЗпП України «Обчислення строків, передбачених цим Кодексом» визначає, що строки виникнення і припинення трудових прав та обов'язків обчислюються роками, місяцями, тижнями і днями.

Частина п'ята вказаної статті встановлює, що коли строки визначаються днями, то їх обчислюють з дня, наступного після того дня, з якого починається строк.

Таким чином, строком перебування особи в часі як такої що «припиняє діяльність», зазначеного в абз. 1 ч. 2 ст. 45 Закону, є останній день перебування працівника в трудових правах та обов'язках визначених у розпорядженні про звільнення, а з наступного дня особа вважається звільненою, тобто такою що «припинила» трудові відносини, в розумінні абз. 2 ч. 2 ст. 45 Закону.

Враховуючи вказане, останнім днем роботи гр. ОСОБА_1 , такою що в часі «припиняє діяльність», є 18.05.2020 року, та вона є звільненою, такою що в часі «припинила діяльність», є 19.05.2020 року.

Таким чином гр. ОСОБА_1 , як особа уповноважена на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, зазначена у підпункті "в", пункту 1, частини першої статті 3 Закону, яка припинила діяльність у 2020 році, була зобов'язана подати декларацію типу - «після звільнення», до 00 годин 00 хвилин 01 квітня 2021р.

Проте, гр. ОСОБА_1 , будучі обізнаною щодо обов'язку, способу, та терміну подачі такого типу декларації, за відсутності поважних причин, в порушення абзацу другого частини другої статті 45 Закону, після припинення діяльності як посадової особи, яка прирівнюється до осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, подала відповідну декларацію типу - «після звільнення», лише 05.04.2021р. об 17 годині 29 хвилини, що встановлено відповідно до відкритих загальнодоступних даних Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до якого встановлено дату і час подачі декларації гр. ОСОБА_1 типу - «після звільнення».

У своїх поясненнях гр. ОСОБА_1 не погодився із складеним відносно нього протоколу в частині відсутності поважних причин несвоєчасної подачі декларації, а саме зазначає, що на початку 2021 року він у приміщенні Головного управління Державної міграційної служби в Одеській області за адресою: м. Одеса, вул. Преображенська, 44, коли прийшов на конкурс щодо вакантної посади начальника Суворовського РВ ДМС України здійснив подання через комп'ютер відповідної декларації особа яка припинила діяльність, пов'язану з виконанням функції держави та місцевого самоврядування за 2020 рік. Як потім з'ясувалось, по технічним причинам подання декларації не відбулося, однак він про це не знав та вважав, що декларація ним подана завчасно. На момент коли він дізнався про невдалу подачу декларації він захворів та у нього були всі ознаки застуди легень та коронавірусу. У зв'язку із чим знаходився тривалий час на самоізоляції. 01 квітня тест на отримання результатів виявлення коронавірусу виявився негативним, після чого були вихідні дні та 05 квітня 2021 року він одразу подав відповідну декларацію. Фактично затримка в поданні декларації кілька днів, а тому вважає дане правопорушення малозначним, у зв'язку із чим просить суд звільнити від адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП та обмежитись усним зауваженням.

Представник ОСОБА_1 - адвокат Биков Д.Ю. пояснив суду, що прямого умислу у його довірителя спрямованого на ухилення від подання декларації не було, тому як існували причини по яким ОСОБА_1 не міг своєчасно подати декларацію. Просив суд при ухваленні постанови врахувати обставини, що пом'якшують відповідальність та звільнити від адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП та обмежитись усним зауваженням.

Прокурор Ковальський Р.І. в судовому засіданні підтримав протокол та наполягав на притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Згідно із ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, відповідальність за вказаною статтею настає за умови несвоєчасного подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування. Факт несвоєчасності подачі відповідної декларації встановлений. Поважні причини несвоєчасної подачі відповідної декларації гр. ОСОБА_1 - не встановлені.

За даними публічної частини Єдиного державного реєстру декларації осіб, уповноважених на виконання функції держави або місцевого самоврядування, ОСОБА_1 подав декларацію особи яка припинила діяльність, пов'язану з виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2020 рік 05.04.2021 року о 17 годині 29 хвилин.

Відповідно до ч. 2 ст. 45 Закону, особи, які припинили діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах "а" і "в" пункту 2 частини першої статті 3, зобов'язані наступного року після припинення діяльності подавати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік. Згідно частини першої ст. 45 Закону, особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а" і "в" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.

Згідно «Порядку формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» (затвердженого Рішення Національного агентства з питань запобігання корупції 10.06.2016 № 3 (у редакції наказу Національного агентства з питань запобігання корупції від 12.12.2019 року № 168/19), зареєстровано в Міністерстві юстиції України 15 липня 2016 р. за № 959/29089), суб'єкти декларування подають декларації відповідно до статті 45 Закону з додержанням таких вимог: 3) декларація після звільнення - декларація, яка подається відповідно до абзацу другого частини другої статті 45 Закону до 00 годин 00 хвилин 01 квітня року, наступного за звітним роком, у якому було припинено діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах «а», «в» пункту 2 частини першої статті 3 Закону. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року. Інформація про місце роботи (проходження служби) та займану посаду суб'єкта декларування у такій декларації зазначається відповідно до місця роботи (проходження служби) та займаної посади, перебування (проходження) на яких зумовили обов'язок подання такої декларації

Таким чином, своїми діями гр. ОСОБА_1 , займаючи у минулому посаду особи, яка прирівнюється до осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, яка припинила діяльність, а саме припинила діяльність, яка прирівнюється до осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування на посаді начальника Суворовського районного відділу у місті Одесі Головного управління ДМС в Одеській області, вчинила дії, які містять ознаки і склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, а саме несвоєчасно, без поважних причин подала відповідну декларацію типу «після звільнення».

Одним з основоположних принципів діяльності із запобігання і протидії корупції є невідворотність відповідальності за вчинення корупційних правопорушень, оскільки ці правопорушення несуть негативні наслідки, які можуть виявитися у підриві авторитету державних органів та органів місцевого самоврядування та зашкодити суспільним інтересам, а отже не можуть бути визнані як малозначимі. Тому, незалежно від виду суб'єкту та його службової діяльності, та інших характеристик його обов'язком є діяти лише в рамках закону.

Відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 26.05.2015 5-рп/2015 з питань офіційного тлумачення положень ч. 1 ст. 276 КУпАП місцем вчинення правопорушення є адміністративно-територіальна одиниця, на яку поширюється юрисдикція відповідного органу, уповноваженого законом розглядати справу про адміністративне правопорушення.

Громадянин ОСОБА_1 не виконав вимоги абзацу другого ч. 2 ст. 45 Закону, які виникли у нього як у посадової особи, яка прирівнюється до осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування на посаді начальника Суворовського районного відділу у місті Одесі Головного управління ДМС в Одеській області.

Датою і часом вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією ОСОБА_1 , є фактичний час і дата несвоєчасної подачі вказаної декларації особи яка припинила діяльність.

Датою виявлення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією є дата завершення збору доказів, встановлення особою, уповноваженою та складання протоколу про адміністративне правопорушення, фактичних даних для висновку про наявність в діях особи вини у вчиненні правопорушення, встановлення складу адміністративного правопорушення та складання і оголошення протоколу.

Суд вважає, що посилання ОСОБА_1 на те, що він хворів, а тому не мав можливості подати декларацію своєчасно не відповідає фактичним обставинам справи, оскільки доказів того, що в період з 01.01.2021р. по 00 годин 00 хвилин 01 квітня року він перебував у стані, який не дає йому можливістю подати декларацію не надано.

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що ОСОБА_1 вчинив адміністративні правопорушення, передбачені ч.1ст.172-6 КУпАП.

Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1ст.172-6 КУпАП підтверджується зібраними та дослідженими судом доказами.

На підставі викладеного ОСОБА_1 слід визнати винним у порушенні встановлених Законом України «Прозапобігання корупції» обов'язків щодо подання декларації про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за минулий рік за формою, що додається до Закону, та обов'язку щодо подання декларацій особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування при припинені ним діяльності пов'язаної з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування за період, неохоплений раніше поданими деклараціями, відповідно у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.172-6 КУпАП.

Враховуючи характер вчинених правопорушень, особу правопорушника, який раніше до адміністративної відповідальності не притягувався, відсутність обтяжуючих обставин, тому суд вважає, що на неї слід накласти адміністративне стягнення у виді штрафу в мінімальному розмірі.

На підставі викладеного, керуючись ч.1 ст.172-6, ст.ст.40-1,283,284 КпАП України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП, та накласти стягнення у виді штрафу в розмірі 50-ти неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що складає 850,00 (вісімсот п'ятдесят) гривень на користь держави.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на користь держави судовий збір в розмірі 454,00 гривень.

Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного суду через Суворовський районний суд м. Одеси, протягом 10-ти днів з дня винесення постанови.

Суддя: В.К. Кисельов