Справа № 545/1943/21
Провадження № 3/545/634/21
"07" вересня 2021 р. суддя Полтавського районного суду Полтавської області Стрюк Л.І., розглянувши матеріали, які надійшли з Державної екологічної інспекції центрального округу Державної екологічної інспекції України про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, мешканця АДРЕСА_1 , паспорт НОМЕР_1 виданий Київським РВ ПМУ УМВС України в Полтавській області 08.04.1997 року, реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_2 , директора ТОВ «Стелла Комерц», інші відомості суду не відомі,
за ч.1 ст.164 КУпАП,-
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення від 15.06.2021 року ОСОБА_1 , працюючи на посаді директора Товариства з обмеженою відповідальністю «Стелла Комерц» (код ЄДРПОУ 43211779), що знаходиться за адресою: вул. Пилипа Орлика, 18, м.Полтава, будучи відповідальною особою допустив порушення порядку провадження господарської діяльності без одержання документа дозвільного характеру, якщо його одержання передбачене законом, а саме ТОВ «Стелла Комерц», будучи генеральним підрядником виконання робіт робочого проекту «Відновлення гідрологічного режиму та поліпшення санітарного стану р. Коломак», фактично проводяться роботи по розчищенню, днопоглибленню, стабілізації стану русла р. Коломак» за відсутності висновку з оцінки впливу на довкілля (п.4 додатку до Закону України «Про Перелік документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності»), що є порушенням Закону України «Про оцінку впливу на довкілля», Закону України «Про Перелік документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності».
Дії ОСОБА_1 кваліфіковані за ч.1 ст.164 КУпАП.
ОСОБА_1 та його захисник - адвокат Дзюбенко В.О. у судове засідання не з'явилися, захисник попередньо надала до суду заяву про розгляд справи без їхньої участі. Провадження у справі просила закрити на підставі п.1 ч.1 ст.247 КУпАП, посилаючись на те, що ТОВ «Стелла Комерц» не є замовником проекту та не має законодавчих повноважень та можливостей на отримання відповідного документу. Таким чином, висновок з оцінки впливу на довкілля у ТОВ «Стелла Комерц» відсутній з об'єктивних причин, оскільки підприємство відповідно до положень законодавства не є суб'єктом оцінки впливу на довкілля, що обумовлює відсутність обов'язку на його отримання.
Дослідивши матеріали адміністративної справи, суд дійшов таких висновків.
Відповідно до ст.9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Згідно зі ст.10 КУпАП адміністративне правопорушення визнається вчиненим умисно, коли особа, яка його вчинила, усвідомлювала протиправний характер своєї дії чи бездіяльності, передбачала її шкідливі наслідки і бажала їх або свідомо допускала настання цих наслідків.
Адміністративна відповідальність за ч.1 ст.164 КУпАП настає за провадження господарської діяльності без державної реєстрації як суб'єкта господарювання або без подання повідомлення про початок здійснення господарської діяльності, якщо обов'язковість подання такого повідомлення передбачена законом, або без отримання ліцензії на провадження виду господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню відповідно до закону, або у період зупинення дії ліцензії, у разі якщо законодавством не передбачені умови провадження ліцензійної діяльності у період зупинення дії ліцензії, або без одержання документа дозвільного характеру, якщо його одержання передбачене законом (крім випадків застосування принципу мовчазної згоди).
Відповідно до вимог ст.245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є, зокрема, своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин справи.
Згідно зі ст.280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Судом встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю «Стелла Комерц» 05.09.2019 року зареєстроване в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань; основний вид економічної діяльності - надання в оренду інших машин, устаткування та товарів (а.с.24-25).
На виконання рішення №5 одноособового учасника Товариства з обмеженою відповідальністю «Стелла Комерц» від 30.01.2020 року, наказом №3 від 31.01.2020 року призначено ОСОБА_1 на посаду директора за сумісництвом ТОВ «Стелла Комерц» з 03.02.2020 року (а.с.7).
Встановлено, що між Товариством з обмеженою відповідальністю «Стелла Комерц» - генпідрядником та Товариством з обмеженою відповідальністю «Статут Ло» - замовником укладений договорі №0111/19 на виконання робіт від 01.11.2019 року.
Згідно з п.п.1.1 п.1 договору генпідрядник на замовлення замовника протягом визначеного в договорі періоду виконує за плату наступні роботи: виконує комплекс заходів по відновленню гідрологічного режиму та поліпшення санітарного стану р.Коломак на ділянці за межами сіл Затурине, Андрушки та Макухівка на землях Ковалівської сільської ради Полтавського району, забезпечення інфраструктури та благоустрію територій територіальної громади, згідно погодженого робочого проекту «Відновлення гідрологічного режиму та поліпшення санітарного стану ріяки Коломак на ділянці за межами сіл Затурине, Андрушки та Макухівка на землях Ковалівської сільської ради Полтавського району», а замовник зобов'язується прийняти і оплатити генпідрядникові зазначену роботу на умовах передбачених у договорі.
Відповідно до п.п. 1.3 п.1 договору замовник зобов'язується надати генпідрядникові погоджувальну (дозвільну) документацію, оформлену у відповідності до чинного законодавства України, за переліком, що міститься в додатку №1 до цього договору (а.с.28-31).
Відповідно до Закону України «Про перелік документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності» висновок з оцінки впливу на довкілля належить до документів дозвільного характеру, отримання якого обумовлюється положеннями Закону України «Про оцінку впливу на довкілля».
Пунктом 1 частини 1 статті 4 Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності» встановлено, що виключно законами, які регулюють відносини пов'язані з одержанням документів дозвільного характеру, встановлюються: необхідність одержання документів дозвільного характеру та їх види.
Згідно з ч.3 ст.2 Закону України «Про оцінку впливу на довкілля» суб'єктами оцінки впливу на довкілля є суб'єкти господарювання, органи державної влади, органи місцевого самоврядування, які є замовниками планованої діяльності і для цілей цього Закону прирівнюються до суб'єктів господарювання (далі - суб'єкт господарювання), уповноважений центральний орган, уповноважені територіальні органи, інші органи виконавчої влади, Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, органи місцевого самоврядування, громадськість, а у випадках, визначених статтею 14 цього Закону, - держава походження та зачеплена держава.
Таким чином, ТОВ «Стелла Комерц» не є замовником проекту та не має законодавчих повноважень та можливостей на отримання відповідного документу. Підприємство залучено до здійснення комплексу заходів по проекту «Відновлення гідрологічного режиму та поліпшення санітарного стану р. Коломак на ділянці за межами сіл Затурине, Андрушки та Макухівка на землях Ковалівської сільської ради Полтавського району» на підставі договору №0111/19 від 01.11.2019 року, як підрядник.
Особа, яка склала протокол про адміністративне правопорушення - держінспектор з охорони навколишнього середовища Центрального регіону ОСОБА_2 неодноразово викликався в судове засідання для з'ясування вищезазначених обставин, проте з невідомих причин не з'явився.
Враховуючи викладене, ТОВ «Стелла Комерц» не є суб'єктом оцінки впливу на довкілля, що обумовлює відсутність обов'язку на отримання зазначеного висновку.
За таких обставин провадження у справі слід закрити на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП у зв'язку з відсутністю в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.164 КУпАП.
На підставі викладеного та керуючись ч.1 ст.164, ст.247, 283, 284 КУпАП,
Провадження в справі про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 за ч.1 ст.164 КУпАП закрити за відсутністю в її діях складу адміністративного правопорушення на підставі п.1 ч.1 ст. 247 КУпАП.
Постанова може бути оскаржена до Полтавського апеляційного суду через Полтавський районний суд Полтавської області протягом 10 днів з дня її винесення.
Суддя: Л.І. Стрюк