Харківський районний суд Харківської області
14 вересня 2021 року смт. Покотилівка
Справа № 635/7201/21
Провадження № 3/635/2312/2021
Суддя Харківського районного суду Харківської області Карасава І.О., розглянувши матеріали, що надійшли з Відділу поліції №3 Харківського районного управління поліції №1 Головного Харківській області про притягнення до адміністративної відповідальності за статтею 173 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі-КУпАП) відносно ОСОБА_1 ,
До Харківського районного суду Харківської області надійшли матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за статтею 173 КУпАП .
Згідно протоколу ВАБ №464538 від 31 серпня 2021 року, 31 серпня 2021 року о 11 годині 00 хвилини в АДРЕСА_1 ОСОБА_2 вчинив дрібне хуліганство відносно ОСОБА_3 магазині,а саме виражався в її бік нецензурною лайкою та чіплявся, а також розбив яйця у кількості 32 штуки., чим скоїв дрібне хуліганство, чим порушив громадський порядок т спокій громадян.
Згідно з частини 2 статті 7 КУпАП передбачено, що провадження у справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Відповідно до вимог статті 278 КУпАП, орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує питання про правильність складення протоколу та інших матеріалів справи про адміністративне правопорушення, витребування необхідних додаткових матеріалів.
Згідно із частиною 2 статті 251 КУпАП, обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Відповідно до статті 256 КУпАП, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі. Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами. У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу, в ньому робиться запис про це. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу, а також викласти мотиви свого відмовлення від його підписання. При складенні протоколу особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз'яснюються його права і обов'язки, передбачені статтею 268 цього Кодексу, про що робиться відмітка у протоколі.
В порушення вимог статті 256 КУпАП до протоколу про адміністративне правопорушення до матеріалів, доданих до протоколу про адміністративне правопорушення не додані пояснення особи, щодо якої вирішується питання про притягнення до адміністративної відповідальності, а у разі відмови надати пояснення не викладені мотиви свого відмовлення від його підписання.
Також, в порушення вимог статті 256 КУпАП у вищевказаному протоколі про адміністративне правопорушення не зазначена повна адреса місця вчинення адміністративного правопорушення, яке ставиться у провину ОСОБА_1 із зазначенням району та області, що унеможливлює в порядку частини 1 статті 276 КУпАП визначити територіальну підсудність даної справи.
За вказаних обставин, враховуючи порушення, допущені при складанні протоколу про адміністративне правопорушення, а також відповідно до Постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ № 11 від 17.10.2014 «Про деякі питання дотримання розумних строків розгляду судами цивільних, кримінальних справ і справ про адміністративні правопорушення» звертається увага на те, що норми КУпАП не забороняють повернення протоколу про адміністративне правопорушення, складеного не уповноваженою на те особою або без додержання вимог статті 256 КУпАП, вмотивованою постановою цього суду для належного оформлення, вважаю, що, адміністративна справа не може бути розглянута судом згідно з вимогами чинного законодавства і повинна бути повернута органу, який її склав, для належного оформлення.
Таким чином, вищезазначені недоліки, допущені при складенні протоколу про адміністративне правопорушення позбавляють суд можливості здійснити розгляд справи про адміністративне правопорушення та прийняти рішення по ній, а тому матеріали підлягають поверненню органу, який направив справу, для дооформлення.
На підставі викладеного, керуючись статтями 254, 256, 278 КУпАП, суд
Протокол про адміністративне правопорушення ВАБ №464538 від 31 серпня 2021 року про притягнення до адміністративної відповідальності за статтею 173 КУпАП ОСОБА_1 повернути до Відділу поліції №3 Харківського районного управління поліції №1 Головного управління національної поліції в Харківській області для належного оформлення.
Постанова оскарженню в апеляційному порядку не підлягає.
Суддя: І.О. Карасава