П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
14 вересня 2021 р.м.ОдесаСправа № 420/6842/21
Головуючий в 1 інстанції: Балан Я.В. Дата і місце ухвалення: 25.06.2021р., м. Одеса
Колегія суддів П'ятого апеляційного адміністративного суду
у складі:
головуючого - Ступакової І.Г.
суддів - Бітова А.І.
- Лук'янчук О.В.
розглянувши в порядку письмового провадження в місті Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 25 червня 2021 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,-
В квітні 2021 року ОСОБА_1 звернувся до Одеського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, в якому просив суд:
- визнати протиправними дії ГУ ПФУ в Одеській області щодо відмови у перерахунку розміру пенсії ОСОБА_1 з урахуванням індексації у складі грошового забезпечення для розрахунку пенсії;
- зобов'язати ГУ ПФУ в Одеській області здійснити перерахунок розміру пенсії ОСОБА_1 з урахуванням індексації у складі грошового забезпечення для розрахунку пенсії з 29.09.2018р.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначав, що з 2018 року ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Одеській області та отримує пенсію по інвалідності, призначену йому на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». При зверненні в лютому 2021 року до територіального органу ПФУ із заявою про перерахунок та виплату пенсії із врахуванням до складу грошового забезпечення, з якого розраховується пенсія, індексації грошового забезпечення, яку позивач отримав на виконання судового рішення по справі №420/3495/20, ОСОБА_1 отримав незаконну відмову у здійсненні відповідного перерахунку. Позивач стверджував, що індексація грошового забезпечення має систематичний (щомісячний) характер, у зв'язку з чим вона має бути врахована у складі грошового забезпечення для розрахунку пенсії за вислугу років, що забезпечує дотримання пенсійних прав осіб, звільнених зі служби, як складової конституційного права на соціальний захист.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 25 червня 2021 року в задоволенні позову відмовлено.
Не погоджуючись з вказаним рішенням ОСОБА_1 подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на не правильне застосування судом першої інстанції норм матеріального права та порушення норм процесуального права, просить скасувати рішення від 25.06.2021р. з прийняттям нового судового рішення - про задоволення позову у повному обсязі.
В своїй скарзі апелянт зазначає, що судом першої інстанції обґрунтовано встановлено право позивача на включення до складу грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, отриманої індексації грошового забезпечення, та наявність підстав для перерахунку пенсії. Однак, відмовляючи в задоволенні позову, судом надано перевагу невідповідності форми довідки про сплачену суму індексації грошового забезпечення зразку довідки про щомісячні додаткові види грошового забезпечення за останні 24 календарні місяці перед місяцем звільнення, над правом ОСОБА_1 на належне пенсійне забезпечення.
Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області подало письмовий відзив на апеляційну скаргу ОСОБА_1 , в якому просить скаргу позивача залишити без задоволення, а оскаржуване рішення суду першої інстанції - без змін. Відповідач просить суд апеляційної інстанції врахувати, що у довідці УФЗБО ГУНП в Одеській області про щомісячні додаткові види грошового забезпечення позивача, які враховуються для перерахунку пенсії, індексації не зазначено взагалі, а інших виданих у встановленому законодавством порядку довідок про щомісячні додаткові види грошового забезпечення позивача на адресу територіального органу ПФУ не надходило. ГУ ПФУ в Одеській області вважає позовні вимоги ОСОБА_1 передчасними, оскільки перерахунок пенсії може бути здійснений виключно після надходження встановленого зразка довідки про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії за останні 24 календарні місяці служби підряд перед місяцем звільнення.
ОСОБА_1 у відповіді на відзив ГУ ПФУ в Одеській області на його апеляційну скаргу зазначив, що подана до територіального органу ПФУ довідка Управління фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку ГУНП в Одеській області від 02.03.2021р. про отриманні позивачем суми індексації є належним документом, що підтверджує право на перерахунок пенсії. Статтею 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» передбачено проведення перерахунку пенсії за документами, що є у пенсійній справі, а також за додатковими документами, поданими пенсіонерами. При цьому, законодавець не встановив, які саме додаткові документи повинен надати пенсіонер.
Справу розглянуто судом апеляційної інстанції в порядку письмового провадження на підставі п.3 ч.1 ст.311 КАС України.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено та матеріалами справи підтверджено, що наказом Головного управління Національної поліції в Автономній Республіці Крим та м. Севастополі №107 о/с від 28.09.2018р. ОСОБА_1 звільнено зі служби в поліції на підставі п.2 ч.1 ст.77 Закону України «Про Національну поліцію».
З 02.10.2018р. ОСОБА_1 призначено пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262-ХІІ від 09.04.1992р. у розмірі 60% грошового забезпечення на підставі грошового атестату №27 та довідки про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії за останні 24 місяці служби підряд перед звільненням.
При призначенні пенсії позивачу до складу грошового забезпечення, з якого розраховується пенсія, враховано такі складові: посадовий оклад, оклад за військове звання, надбавка за вислугу років (40%), надбавка за специфічні умови проходження служби, надбавка за роботу з таємними документами, премія.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 25 вересня 2020 року по справі №420/3495/20 зобов'язано Головне управління Національної поліції в Одеській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 07.11.2015р. по 13.11.2017р.
На виконання вищевказаного рішення суду, Управлінням фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку ГУНП в Одеській області здійснено розрахунок та виплату індексації грошового забезпечення за період з 07.11.2015р. по 13.11.2017р. в сумі 3537,17 грн.
На запит ОСОБА_1 від 25.02.2021р. листом від 02.03.2021р. №14/32/зі Управління фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку ГУНП в Одеській області повідомило, що на виконання судового рішення по справі №420/3495/20 платіжним дорученням №25128 від 24.02.2021р. йому перераховано на картковий рахунок 3484,11 грн. індексації грошового забезпечення.
15.03.2021р. ОСОБА_1 звернувся до ГУ ПФУ в Одеській області із заявою щодо проведення перерахунку пенсії з урахуванням до складу грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, отриманої ним суми індексації грошового забезпечення.
До заяви ОСОБА_1 додано лист Управління фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку ГУНП в Одеській області від 02.03.2021р. №14/32/зі про суму виплаченої позивачу суми індексації за період з 07.11.2015р. по 13.11.2017р.
Листом №4485-4107/Г-02/8-1500/21 від 26.03.2021р. ГУ ПФУ в Одеській області повідомило ОСОБА_1 про відсутність підстав для перерахунку пенсії.
Не погоджуючись з правомірністю дій ГУ ПФУ в Одеській області щодо відмови у перерахунку пенсії з урахуванням у складі грошового забезпечення отриманих сум індексації ОСОБА_1 звернувся з даним позовом до суду.
Суд першої інстанції, вирішуючи спір, констатував наявність у позивача права на включення до складу грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, отриманої ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення. Однак, дослідивши довідку про розмір індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з 13.11.2017р. по 01.10.2018р., яка була надана позивачем до ГУ ПФУ в Одеській області, судом встановлено, що вона не відповідає визначеному зразку довідки про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії за останні 24 календарні місяці служби підряд перед місяцем звільненням, що подається для призначення або перерахунку пенсії відповідно до Закону №2262-ХІІ, форма якої затверджена постановою Кабінету Міністрів України №45 від 13 лютого 2008 року. Суд першої інстанції зазначив, що здійснений Управлінням фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку ГУНП в Одеській області, на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 25 вересня 2020 року по справі №420/3495/20, розрахунок індексації грошового забезпечення позивача не охоплює необхідний період останніх 24 календарних місяців служби підряд перед місяцем звільнення.
За висновками суду першої інстанції, спір щодо протиправності дій (бездіяльності) ГУ ПФУ в Одеській області може виникнути лише після отримання Управлінням відповідної довідки про розмір грошового забезпечення позивача для перерахунку пенсії із зазначенням інших складових грошового забезпечення ніж ті, що були враховані при обчисленні пенсії, та відмови у здійсненні перерахунку пенсії позивача.
Колегія суддів погоджується з такими висновками суду першої інстанції виходячи з наступного.
Так, частиною третьою статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262-ХІІ від 09.04.1992р. визначено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Згідно із частинами першою та другою статті 63 Закону №2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Колегія суддів звертає увагу, що стаття 63 Закону № 2262 не містить в собі безальтернативної підстави для перерахунку пенсії, навпаки в ній визначені такі підстави, як подача додаткових документів самим пенсіонером на час перерахунку, а також у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, про що державні органи повідомляють орган Пенсійного фонду України.
Таким чином, оскільки Закон №2262 чітко вказує на те, що перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку, отже пенсіонер має право самостійно звернутись до органу Пенсійного фонду із заявою про перерахунок пенсії та надати додаткові документами.
Відповідно до пункту 7 постанови КМУ від 17.07.1992р. №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей» пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Згідно п.23 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України 30.01.2007р. №3-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2007 року за №135/13402, перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону. При цьому пенсіонери звертаються до органів, що призначають пенсії з відповідними заявами та в разі необхідності подають документи, які дають право на підвищення пенсії.
Згідно пункту 7 зазначеного Порядку, для призначення пенсії за вислугу років і по інвалідності подаються, зокрема, грошовий атестат або довідка про розмір грошового забезпечення і довідка про додаткові види грошового забезпечення, які заявник отримував протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби.
Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 17.09.2018р. №760 затверджено Інструкцію про організацію роботи з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та з інших соціальних питань, зареєстрована в Міністерстві юстиції України 10.10.2018р. за №1152/32604 (далі по тексту - Інструкція №760).
Пунктом 1 розділу І Інструкції №760 встановлено, що ця інструкція визначає процедуру організації в Міністерстві внутрішніх справ України, центральних органах виконавчої влади, діяльність яких спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ України (Національна поліція України, Державна служба України з надзвичайних ситуацій, Адміністрація Державної прикордонної служби України (далі - ЦОВВ)), та Національній гвардії України роботи, зокрема, з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій особам, які мають право на пенсійне забезпечення згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Відповідно до абзацу 4 пункту 3 розділу І Інструкції №760, уповноважені структурні підрозділи - визначені МВС, ЦОВВ та Національною гвардією України структурні підрозділи, на які покладено функції з підготовки та подання до органів, які призначають пенсії, необхідних для призначення пенсій документів.
Згідно з пунктом 1 розділу ІІ Інструкції №760 уповноважені структурні підрозділи організують роботу з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій особам, які мають право на пенсію відповідно до чинного законодавства; розглядають листи та звернення із питань оформлення документів для призначення та перерахунку пенсій, для отримання пільг, а також здійснюють прийом громадян, які звертаються з цих питань; приймають від підрозділів персоналу (кадрового забезпечення) та фінансового забезпечення (бухгалтерських підрозділів) документи, передбачені Порядком та цією Інструкцією для призначення (перерахунку) пенсій; готують та подають у встановленому чинним законодавством порядку до органів, які призначають пенсії, документи для призначення (перерахунку) пенсій; ведуть облік осіб, яким призначено пенсію відповідно до Закону.
Відповідно до пункту 4 розділу ІІІ Інструкції №760, підрозділи фінансового забезпечення (бухгалтерські підрозділи) апарату МВС, територіальних органів з надання сервісних послуг МВС, закладів, установ та підприємств, що належать до сфери управління МВС, ЦОВВ та Національної гвардії України, готують: 1) грошовий атестат; 2) довідку про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії за останні 24 календарні місяці служби підряд перед місяцем звільнення, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - довідка про додаткові види грошового забезпечення) (додаток 4).
З вказаних норм у їх сукупності слідує, що при призначенні (перерахунку) пенсії на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» органи ПФУ враховують розмір та види грошового забезпечення, які особа отримувала за останні 24 календарні місяці служби підряд перед місяцем звільнення, що містяться у відповідній довідці, виданій підрозділами фінансового забезпечення (бухгалтерськими підрозділами) апарату МВС, територіальних органів з надання сервісних послуг МВС, закладів, установ та підприємств, що належать до сфери управління МВС, ЦОВВ та Національної гвардії України.
При цьому, в розумінні статті 63 Закону №2262 таку довідку встановленого зразка може подати пенсіонер особисто або надіслати уповноважений орган, що її видав, до територіального органу ПФУ.
Як вбачається з матеріалів справи, в жовтні 2018 року ОСОБА_1 призначено пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262-ХІІ від 09.04.1992р. у розмірі 60% грошового забезпечення на підставі грошового атестату №27 та довідки про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії за останні 24 місяці служби підряд перед звільненням.
При призначенні пенсії позивачу до складу грошового забезпечення, з якого розраховується пенсія, не враховано індексації грошового забезпечення, яку на час звільнення з посади позивач не отримував.
У зв'язку з набранням чинності судовим рішенням по справі №420/3495/20 та його виконанням шляхом нарахування та виплати на користь ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 07.11.2015р. по 13.11.2017р., у позивача виникло право на перерахунок пенсії з врахуванням у складі грошового забезпечення, з якого розраховується пенсія, отриманих ним сум індексації.
При цьому колегія суддів звертає увагу, що позивачем не зазначалось про направлення до пенсійних органів оновленої довідки про розмір його грошового забезпечення для перерахунку пенсії, виданої уповноваженим органом. До моменту отримання належної довідки про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії за останні 24 місяці служби підряд перед звільненням у пенсійного органу не виникає обов'язку з перерахунку пенсії позивача.
Як правильно зазначив суд першої інстанції, здійснений на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду по адміністративній справі №420/3495/20 від 25 вересня 2020 року розрахунок індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 за період із 07.11.2015р. по 13.11.2017р. не відповідає встановленому зразку та не охоплює необхідний період останніх 24 календарних місяців служби підряд перед місяцем звільненням позивача.
Верховний Суд, зокрема, у постанові від 13.03.2019р. у справі №240/6263/18, висловив правову позицію, за якою в територіальних органів Пенсійного фонду України відсутні повноваження самостійно визначати розміри грошового забезпечення військовослужбовцям під час здійснення їм перерахунку пенсії на підставі отриманих довідок про грошове забезпечення, до яких не увійшли додаткові види грошового забезпечення.
На підставі викладеного колегія суддів вважає обґрунтованим висновок суду першої інстанції про передчасність заявлених ОСОБА_1 вимог, оскільки перерахунок пенсії може бути здійснений лише після надходження відповідної довідки від УФЗБО ГУНП України встановленого зразка про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії за останні 24 календарні місяці служби підряд перед місяцем звільненням, у тому числі з урахуванням індексації грошового забезпечення, що подається для призначення або перерахунку пенсії відповідно до Закону №2262-ХІІ.
Позивач не позбавлений права звернутися до УФЗБО ГУНП щодо видачі оновленої довідки та, в подальшому, подати її до територіального органу ПФУ для здійснення перерахунку його пенсії.
Доводи апеляційної скарги позивача висновків суду першої інстанції не спростовують, а тому підстав для її задоволення та скасування рішення суду першої інстанції від 25.06.2021р. колегія суддів не вбачає.
Оскільки судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи та постановлено судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, тому, відповідно до ст.316 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення суду - без змін.
З огляду на залишення рішення суду першої інстанції без змін, відповідно до приписів статті 139 КАС України, підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Враховуючи, що дана справа правомірно віднесена судом першої інстанції до категорії незначної складності та розглядалась за правилами спрощеного провадження, постанова суду апеляційної інстанції, відповідно до ч.5 ст.328 КАС України, в касаційному порядку оскарженню не підлягає.
Керуючись ст.ст. 308, 311, п.1 ч.1 ст.315, ст.ст. 316, 321, 322, 325, 328 КАС України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, рішення Одеського окружного адміністративного суду від 25 червня 2021 року залишити без змін.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню в касаційному порядку не підлягає, крім випадків, передбачених ст. 328 КАС України.
Повний текст судового рішення виготовлений 14 вересня 2021 року.
Головуючий: І.Г. Ступакова
Судді: А.І. Бітов
О.В. Лук'янчук