Постанова від 14.09.2021 по справі 420/4828/21

П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 вересня 2021 р.м.ОдесаСправа № 420/4828/21

Головуючий в 1 інстанції: Глуханчук О.В. Дата і місце ухвалення: 27.07.2021р., м. Одеса

Колегія суддів П'ятого апеляційного адміністративного суду

у складі:

головуючого - Ступакової І.Г.

суддів - Бітова А.І.

- Лук'янчук О.В.

при секретарі - Рябоконь Н.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного управління ДПС в Одеській області на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 27 липня 2021 року по справі за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «НОВО-ВІЛЬШАНКА» до Головного управління ДПС в Одеській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,

ВСТАНОВИЛА:

В березні 2021 року товариство з обмеженою відповідальністю «НОВО-ВІЛЬШАНКА» звернулося до Одеського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління ДПС в Одеській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №693/15-32-09-03-29 від 21 січня 2021 року, яким, за порушення ч.1 ст.15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального», до позивача застосовано штрафні санкції в розмірі 500 000,00 грн.

Позов обґрунтовувало тим, що фактичну перевірку, за наслідками якої прийнято спірне податкове повідомлення-рішення, проведено відповідачем з порушенням вимог ПК України, зокрема, наказ від 11.11.2020р. про проведення фактичної перевірки ТОВ «НОВО-ВІЛЬШАНКА» не містить підстав для проведення перевірки, передбачених п.80.2 ст.80 ПК України, не містить відомостей про тривалість перевірки, а пред'явлені посадовими особами ГУ ДПС в Одеській області направлення не відповідають вимогам ст.81 ПК України, оскільки не скріплені печаткою контролюючого органу. Позивач вважає необґрунтованими висновки акту перевірки про зберігання ТОВ «НОВО-ВІЛЬШАНКА» отриманого від TOB «АКТАН» пального за адресою: Одеська область, Лиманський район, с. Нова Вільшанка, вул. Набережна, буд. 6, без наявності відповідної ліцензії. Зазначає, що отримане від ТОВ «АКТАН» за договором поставки №9 від 27.01.2020р. пальне зберігалося за адресою: Одеська область, Комінтернівський район, с. Нова Вільшанка, автодорога Одеса-Мелітополь-Новоазовськ 35км+800м, на яку оформлено ліцензію №15170414202001127 від 19.03.2020р. на право зберігання пального для потреб власного споживання. Зазначення постачальником в акцизній накладній місцем розвантаження товару юридичної адреси ТОВ «НОВО-ВІЛЬШАНКА» є помилкою, за яку позивач не може нести відповідальності, оскільки не є платником акцизного податку, зберігає пальне виключно для потреб власного споживання, а тому не приймає участі у складанні відповідних акцизних накладних та не має доступу до Єдиного реєстру акцизних накладних.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 27 липня 2021 року позов задоволено.

Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС в Одеській області №693/15-32-09-03-29 від 21 січня 2021 року.

Стягнуто з Головного управління ДПС в Одеській області за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ТОВ «НОВО-ВІЛЬШАНКА» сплачений судовий збір у розмірі 7 500,00 грн.

Не погоджуючись з вказаним рішенням, Головне управління ДПС в Одеській області подало апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на не повне з'ясування судом першої інстанції обставин справи, не правильне застосування норм матеріального права та порушення норм процесуального права, просить скасувати рішення від 27.07.2021р. з прийняттям нового судового рішення - про відмову в задоволенні позову ТОВ «НОВО-ВІЛЬШАНКА».

В обґрунтування доводів апеляційної скарги відповідач зазначив, що при вирішенні спору судом першої інстанції не надано належної правової оцінки посиланням податкового органу на те, що відповідно до даних системи СЕА РПСЕ ТОВ «АКТАН» по зареєстрованих акцизних накладних форми «П» від 14.04.2020р. відвантажило пальне ТОВ «НОВО-ВІЛЬШАНКА» загальним об'ємом 4989,82 літрів. Пальне було відвантажено за адресою місця зберігання пального, яке не є акцизним складом, на якому суб'єкт господарювання неплатник податку зберігає пальне виключно для потреб власного споживання чи промислової переробки, а саме за адресою: Одеська область, Лиманський район, с. Нова Вільшанка, вул. Набережна, буд. 6. Таким чином, товариством порушено вимоги ст.15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального», що виразилося у зберіганні пального за вказаною адресою без наявності відповідної ліцензії.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши суддю-доповідача та представника апелянта, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено та матеріалами справи підтверджено, що основним видом діяльності ТОВ «НОВО-ВІЛЬШАНКА» є Вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур (КВЕД 01.11).

Місцезнаходження юридичної особи (податкова адреса): Україна, 67541, Одеська область, Лиманський район, село Нова Вільшанка, вулиця Набережна, будинок 6.

ТОВ «НОВО-ВІЛЬШАНКА» має діючу Ліцензію №15170414202001127 від 19.03.2020р. на право зберігання пального для потреб власного споживання за місцем зберігання: Одеська область, Комінтернівський район, с. Нова Вільшанка, автодорога Одеса-Мелітополь-Новоазовськ 35км+800м.

На підставі наказу Головного управління ДПС в Одеській області від 11.11.2020р. №5586-и, у період з 08.12.2020р. по 17.12.2020р. головними державними ревізорами-інспекторами відділу обслуговування акцизних складів та податкових постів управління контролю за підакцизними товарами Головного управління ДПС в Одеській області Рейда С.Г. та Хвощинським В.М. проведено фактичну перевірку господарської одиниці - місце зберігання пального за адресою: Одеська область, Комінтернівський район, с. Нова Вільшанка, автодорога Одеса-Мелітополь-Новоазовськ 35км+800м, в якій здійснює господарську діяльність ТОВ «НОВО-ВІЛЬШАНКА», на предмет дотримання вимог діючого законодавства у сфері обігу підакцизних товарів, порядку здійснення готівкових розрахунків, ведення обліку товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, наявності ліцензій, свідоцтв.

За наслідками перевірки посадовими особами Головного управління ДПС в Одеській області складено акт №4599/15-32-09-03/35990775 від 18.12.2020р. про результати фактичної перевірки з питань додержання суб'єктами господарювання вимог, встановлених законодавством України, які є обов'язковими до виконання при здійсненні оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями, тютюновими виробами та пального.

У висновках вказаного акту перевірки зафіксовано порушення ТОВ «НОВО-ВІЛЬШАНКА» ст.15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» від 19.12.1995р. №481/95-ВР, за що передбачена відповідальність згідно ст.17 вказаного Закону.

Зокрема, перевіркою встановлено, що відповідно до даних системи СЕА РПСЕ ТОВ «АКТАН» по зареєстрованих акцизних накладних форми «П» від 14.04.2020р. відвантажило пальне ТОВ «НОВО-ВІЛЬШАНКА» загальним об'ємом 4989,82 літрів. Пальне було відвантажено за адресою місця зберігання пального, яке не є акцизним складом, на якому суб'єкт господарювання неплатник податку зберігає пальне виключно для потреб власного споживання чи промислової переробки, а саме за адресою: Одеська область, Лиманський район, с. Нова Вільшанка, вул. Набережна, буд. 6. Станом на початок перевірки ТОВ «НОВО-ВІЛЬШАНКА» не зареєстровано платником акцизного податку з реалізації пального, також відсутні діючі ліцензії на право виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним та відсутня інформація про зареєстровані акцизні склади, акцизні склади пересувні.

Таким чином, в порушення вимог ст.15 Закону №481/95-ВР ТОВ «НОВО-ВІЛЬШАНКА» допущено зберігання пального без наявності відповідної ліцензії за адресою: Одеська область, Лиманський район, с. Нова Вільшанка, вул. Набережна, 6.

21.01.2021р., на підставі висновків акту перевірки від 18.12.2020р. №4599/15-32-09-03/35990775, Головним управлінням ДПС в Одеській області прийнято податкове повідомлення-рішення №693/15-32-09-03-29, яким за порушення ст.15 Закону №481/95-ВР, до ТОВ «НОВО-ВІЛЬШАНКА» застосовано штрафні санкції у розмірі 500 000,00 грн.

Не погоджуючись з правомірністю зазначеного податкового повідомлення-рішення ТОВ «НОВО-ВІЛЬШАНКА» оскаржило його в судовому порядку.

Задовольняючи позов суд першої інстанції виходив з того, що відповідачем, як суб'єктом владних повноважень, на якого частина 2 статті 77 КАС України покладає обов'язок доказування в адміністративному суді правомірності прийнятих ним рішень, не доведено належними та достатніми доказами порушення ТОВ «НОВО-ВІЛЬШАНКА» ст.15 Закону №481/95-ВР щодо зберігання пального без наявності ліцензії.

Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції виходячи з наступного.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 18 грудня 2018 року №1200 «Про утворення Державної податкової служби України та Державної митної служби України» утворено Державну податкову службу шляхом реорганізації Державної фіскальної служби.

Згідно пп. 27 п. 4 Положення про Державну податкову службу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 06 березня 2019 року №227, Державна податкова служба України відповідно до покладених на неї завдань здійснює ліцензування діяльності суб'єктів господарювання з виробництва пального, з оптової, роздрібної торгівлі та зберігання пального і контроль за таким виробництвом. ДПС України здійснює повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку її територіальні органи.

Однією з функцій органів державної податкової служби, як закріплено у пп. 19-1.1.16 п. 19.1 ст. 19-1 Податкового кодексу України, є здійснення заходів щодо запобігання та виявлення порушень законодавства у сфері виробництва та обігу спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів та пального.

Частиною першою статті 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» (далі - Закон №481/95-ВР) встановлено, що оптова торгівля пальним та зберігання пального здійснюються суб'єктами господарювання (у тому числі іноземними суб'єктами господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) всіх форм власності за наявності ліцензії.

Статтею 1 Закону №481/95-ВР встановлено, що ліцензія (спеціальний дозвіл) - документ державного зразка, який засвідчує право суб'єкта господарювання (у тому числі іноземного суб'єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) на провадження одного із зазначених у цьому Законі видів діяльності протягом визначеного строку; місце зберігання пального - місце (територія), на якому розташовані споруди та/або обладнання, та/або ємності, що використовуються для зберігання пального на праві власності або користування; зберігання пального - діяльність із зберігання пального (власного або отриманого від інших осіб) із зміною або без зміни його фізико-хімічних характеристик.

Згідно ст.15 Закону №481/95-ВР суб'єкти господарювання (у тому числі іноземні суб'єкти господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) отримують ліцензії на право оптової торгівлі пальним та зберігання пального на кожне місце оптової торгівлі пальним або кожне місце зберігання пального відповідно, а за відсутності місць оптової торгівлі пальним - одну ліцензію на право оптової торгівлі пальним за місцезнаходженням суб'єкта господарювання (у тому числі іноземного суб'єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) або місцезнаходженням постійного представництва.

Ліцензії на право зберігання пального видаються уповноваженими Кабінетом Міністрів України органами виконавчої влади за місцем розташування місць зберігання пального терміном на п'ять років.

Суб'єкти господарювання, які здійснюють зберігання пального, виключно для потреб власного споживання чи промислової переробки, копії документів, передбачених цією статтею, не подають. Такі суб'єкти господарювання у заяві зазначають про використання пального для потреб власного споживання чи переробки, загальну місткість резервуарів, що використовується для зберігання пального, та їх фактичне місце знаходження, а також фактичне місцезнаходження ємностей, що використовуються для зберігання пального.

Статтею 17 Закону №481/95-ВР передбачена відповідальність за порушення норм цього Закону. Зокрема, згідно ч.2 ст.17 вказаного Закону до суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі: оптової торгівлі пальним або зберігання пального без наявності ліцензії - 500 000 гривень.

Приписами ст.16 Закону №481/95-ВР визначено, що контроль за дотриманням норм цього Закону здійснюють органи, які видають ліцензії, а також інші органи в межах компетенції, визначеної законами України.

Як вже зазначалося колегією суддів позивач має ліцензію на зберігання пального для потреб власного споживання за адресою: Одеська область, Лиманський р-н, с. Нова Вільшанка, автодорога Одеса-Мелітополь-Новоазовськ 35 км+800м.

27 січня 2020 року між ТОВ «НОВО-ВІЛЬШАНКА», як Покупцем, та ТОВ «АКТАН», як Постачальником, укладено договір поставки нафтопродуктів №9, додатком №3 від 14 квітня 2020 року до якого сторони узгодили умови поставки на користь ТОВ «НОВО-ВІЛЬШАНКА» палива дизельного (ДП-Л-Євро5-В0, 3, ІІІ) у кількості 4948 літрів загальною вартістю 89064,00 грн. з ПДВ.

За фактом поставки товару складено видаткову накладну №РН-0000077 від 14.04.2020р., рахунок-фактуру №СФ-0000078 від 14.04.2020р., товарно-транспортну накладну на відпуск нафтопродуктів №77 від 14.04.2020р. При цьому, у зазначеній товарно-транспортній накладній вантажоодержувачем товару (паливо дизельне ДП-Л-Євро5-В0, 3, ІІІ, об'ємом 4948 літрів) вказано ТОВ «НОВО-ВІЛЬШАНКА», пункт розвантаження: с. Нова Вільшанка, Лиманський р-н.

У зв'язку з реалізацією підакцизного товару, ТОВ «АКТАН», будучи платником акцизного податку, складено та направлено для реєстрації акцизну накладну форми «П» від 14 квітня 2020 року на обсяг 4989,82 літрів реалізованого пального, в графі «адреса місця зберігання пального, яка не є акцизним складом, на якому суб'єкт господарювання - неплатник податку зберігає пальне виключно для потреб власного споживання чи промислової переробки» якої зазначило «Одеська область, Лиманський р-н, с. Нова Вільшанка, вул. Набережна, 6».

З посиланням виключно на відомості акцизної накладної форми «П» від 14 квітня 2020 року, складеної та зареєстрованої ТОВ «АКТАН», Головне управління ДПС в Одеській області дійшло висновку про порушення ТОВ «НОВО-ВІЛЬШАНКА» ст.15 Закону №481/95-ВР, що виразилося у зберіганні товариством пального за адресою: Одеська область, Лиманський р-н, с. Нова Вільшанка, вул. Набережна, 6, без наявності відповідної ліцензії.

Позивач, в свою чергу, стверджує, що пальне у кількості 4989,82 літрів за видатковою накладною №РН-0000077 від 14.04.2020р. поставлено ТОВ «АКТАН» за ліцензованим місцем зберігання пального для потреб власного споживання за адресою: Одеська область, Лиманський р-н, с. Нова Вільшанка, автодорога Одеса-Мелітополь-Новоазовськ 35 км+800м., в той час як у акцизній накладній постачальником помилково зазначено юридичну адресу покупця, за якою відсутні ємності (резервуари) для зберігання такої кількості пального.

В підтвердження своїх доводів, що придбане у ТОВ «АКТАН» пальне було фактично розвантажено за адресою: Одеська область, Лиманський р-н, с. Нова Вільшанка, автодорога Одеса-Мелітополь-Новоазовськ 35 км+800м., ТОВ «НОВО-ВІЛЬШАНКА» надало фотографії резервуарів зберігання пального за вказаною адресою.

Відповідач, в свою чергу, стверджував, що зафіксовані на фото резервуари розміщені за адресою: Одеська область, Лиманський район, с. Нова Вільшанка, вул. Набережна, буд. 6.

Колегія суддів критично ставиться до таких доводів Головного управління ДПС в Одеській області, оскільки, як слідує за змісту акту перевірки №4599/15-32-09-03/35990775 від 18.12.2020р., перевірялася господарська одиниця - місце зберігання пального за адресою: Одеська область, Комінтернівський район, с. Нова Вільшанка, автодорога Одеса-Мелітополь-Новоазовськ 35км+800м. З вказаного слідує, що посадові особи відповідача не здійснювали перевірку за адресою: Одеська область, Лиманський район, с. Нова Вільшанка, вул. Набережна, буд. 6, у зв'язку з чим не могли встановити розміщення за цією адресою ємностей для зберігання пального.

Більше того, як слідує зі змісту ст.15 Закону №481/95-ВР для отримання ліцензії на зберігання пального виключно для потреб власного споживання суб'єкти господарювання у заяві, серед іншого, зазначають загальну місткість резервуарів, що використовується для зберігання пального, та їх фактичне місце знаходження, а також фактичне місцезнаходження ємностей, що використовуються для зберігання пального.

Оскільки ТОВ «НОВО-ВІЛЬШАНКА» має діючу Ліцензію №15170414202001127 від 19.03.2020р. на право зберігання пального для потреб власного споживання за місцем зберігання: Одеська область, Комінтернівський район, с. Нова Вільшанка, автодорога Одеса-Мелітополь-Новоазовськ 35км+800м., тому колегія суддів вважає доведеними твердження позивача, що зафіксовані на фото резервуари розміщені саме за ліцензованим місцем зберігання пального.

Також, позивачем надано до суду першої інстанції фотографії з камери відеоспостереження будинку та прибудинкової території за адресою: Одеська область, Лиманський р-н, с. Нова Вільшанка, вул. Набережна, 6, на підтвердження відсутності за цією адресою резервуарів та ємностей для зберігання пального.

При вирішенні спору колегія суддів, також, враховує, що у товарно-транспортній накладній вказано пункт розвантаження: с. Нова Вільшанка, Лиманський р-н (тобто вказано не повну адресу), що не виключає того, що товар прямувався за адресою: Одеська область, Комінтернівський район, с. Нова Вільшанка, автодорога Одеса-Мелітополь-Новоазовськ 35 км+800м.

Ні суду першої, а ні суду апеляційної інстанцій Головним управлінням ДПС в Одеській області, на якого покладено обов'язок доказування в адміністративному суді, не надано жодного належного доказу зберігання ТОВ «НОВО-ВІЛЬШАНКА» пального за податковою адресою товариства при наявності ліцензованого місця зберігання, саме на якому проводилася фактична перевірка.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що ТОВ «НОВО-ВІЛЬШАНКА» не може нести відповідальність у вигляді штрафних санкцій лише на тій підставі, що постачальником товару допущено помилку при складанні акцизної накладної (що не спростовано відповідачем), доступу до перевірки відомостей якої позивач не має.

На підставі викладеного у сукупності колегія суддів доходить висновку, що судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи та постановлено судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Доводи апеляційної скарги Головного управління ДПС в Одеській області висновків суду не спростовують, а тому підстав для задоволення скарги відповідача та скасування рішення суду першої інстанції від 27.07.2021р. колегія суддів не вбачає.

Відповідно до ст.316 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін.

З огляду на залишення рішення суду першої інстанції без змін, відповідно до приписів статті 139 КАС України, підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись ст.ст. 308, 310, п.1 ч.1 ст.315, ст.ст. 316, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, колегія суддів, -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Головного управління ДПС в Одеській області залишити без задоволення, рішення Одеського окружного адміністративного суду від 27 липня 2021 року залишити без змін.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом 30 днів з дня складання повного тексту судового рішення.

Повний текст судового рішення виготовлений 14 вересня 2021 року.

Головуючий: І.Г. Ступакова

Судді: А.І. Бітов

О.В. Лук'янчук