Рішення від 14.09.2021 по справі 211/3040/20

Справа № 211/3040/20

Провадження № 2/211/303/21

РІШЕННЯ

іменем України

(заочне )

14 вересня 2021 року Довгинцівський районний суд міста Кривого Рогу Дніпропетровської області в складі:

головуючого судді Ткаченко С.В.

при секретарі Чернушкіній Г.В.

у відсутність:

представника позивача Управління праці та соціального захисту населення виконкому Довгинцівської районної в місті ради Титаренко І.Г.

відповідача ОСОБА_1

розглянувши в порядку спрощеного провадження в м. Кривому Розі цивільну справу за позовом Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Довгинцівської районної в місті ради до ОСОБА_1 про стягнення надмірно сплачених коштів, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовною заявою, яку в подальшому було уточнено. В обґрунтування зазначили, що відповідач перебувала на обліку в управлінні, як отримувач субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово - комунальних послуг.

Згідно змін до порядку надання субсидії № 329 від 27.04.2018 року, з 01.05.2018 року для призначення житлової субсидії враховуються доходи членів сім'ї осіб із складу домогосподарства незалежно від адреси реєстрації їх місця проживання (тобто також у разі, коли їх зареєстроване місце проживання відмінне від адреси домогосподарства ), необхідне подання у такому випадку особами, які отримували житлову субсидію, нових заяви і декларації, зазначивши в них відомості про члена сім'ї, який зареєстрований за іншою адресою.

У разі ненадходження від отримувачів субсидії інформації про членів сім'ї осіб із складу домогосподарства, які зареєстровані за іншою адресою, субсидія призначається з 01.05.2018 року на наступний період (неопалювальний сезон) без звернення відповідно до вимог Положення.

Постановою скасовані форми Заяви і Декларації, що були затверджені постановою КМУ від 28.02.2015 року № 106 та введені нові бланки заяви про призначення житлової субсидії та декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії (Наказ Мінсоцполітики України від 02.05.2018 року № 604).

На підставі проведеної перевірки інформації про доходи та майновий стан, було виявлено, що відповідач не надала новий пакет документів та інформацію про доходи та майновий стан, а саме (заповнюючи декларацію про доходи та майновий стан) не повідомила про членів сім'ї (чоловік) із складу домогосподарства у разі, коли їх зареєстроване місце проживання відмінне від адреси домогосподарства що призвело до надміру нарахованих коштів у сумі 12435, 36 грн., які відповідач не повернула, тому в інтересах держави є необхідність у стягненні даних коштів з відповідача у судовому порядку. Просять стягнути з відповідачки вказану суму та судові витрати у розмірі 2102,00 грн.

У відповідності до гл. 10 ст. 274 ЦПК України «у порядку спрощеного позовного провадження розглядаються справи: 1) малозначні справи.

Ч. 2 даної статті вказує, що «у порядку спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка інша справа, віднесена до юрисдикції суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті. При вирішенні питання про розгляд справи в порядку спрощеного або загального позовного провадження суд враховує: 1) ціну позову; 2) значення справи для сторін».

Відповідно до ч. 5 ст. 279 ЦПК України розгляд справи проводиться в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.

При цьому у відповідності до ст. 279 ЦПК України «Розгляд справи у порядку спрощеного позовного провадження здійснюється судом за правилами, встановленими цим Кодексом для розгляду справи в порядку загального позовного провадження, з особливостями, визначеними у цій главі.

Представник позивача Титаренко І.Г. звернулася до суду з заявою про розгляд справи за відсутністю представника позивача. На позовних вимогах наполягає та просить задовольнити їх у повному обсязі. Проти ухвалення заочного рішення не заперечує.

Відповідач ОСОБА_1 до суду не з'явилася, про слухання справи повідомлялася відповідно до ст. 128 ЦПК України.

В порядку статті 280 ЦПК України, зі згоди представника позивача суд вважає можливим провести розгляд справи у відсутності відповідача та ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів.

Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи в разі якщо відповідно до положень цього кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється

Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню.

Житлова субсидія призначається відповідно до Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива (далі - Положення), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.09.1995 № 848.

Відповідно до Положення «Про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого постановою КМУ від 21 жовтня 1995 року №848 зі змінами (далі Положення №848) призначення житлових субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюється структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві і м. Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах рад. З урахуванням прийнятих змін, субсидія призначається двічі на рік у травні (на неопалювальний період з 1 травня по 30 вересня) і у жовтні (на опалювальний період з 1 жовтня по 30 квітня). Субсидія для відшкодування ви трат на оплату житлово-комунальних послуг призначається на основі середньомісячного (за останні шість місяців або за два квартали, що передують місяцю звернення за призначенням субсидії) сукупного доходу осіб, зареєстрованих у житловому приміщенні. Для призначення субсидії громадянин, особа якого посвідчується паспортом або іншим документом, подає структурному підрозділу з питань соціального захисту населення за місцем реєстрації заяву про призначення житлової субсидії та декларацію про доходиі витрати осіб, які звернулись за призначенням житлової субсидії, за встановленими формами. Порядок про призначення житлових субсидій, житлова субсидія розраховується на всіх члені домогосподарства. До складу домогосподарства включаються особи, що зареєстровані і фактично проживають у житловому приміщенні (будинку), на яких розраховуються соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування і доходи яких враховуються під час призначення житлової субсидії.

Як встановлено судом, відповідач ОСОБА_1 зареєстрована та проживає за адресою: АДРЕСА_1 (а.с. 15, 32).

Вперше за призначенням житлової субсидії відповідач звернулася у грудні 2014 року (а.с. 23 - копія заяви). Згідно заяви про призначення житлової субсидії та декларації про доходи та майновий стан осіб від 08.12.2014, поданої відповідачем до органу праці та соціального захисту населення Довгинцівського району, вона просила призначити їй субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг.

До складу сім'ї та домогосподарства відповідача входили її неповнолітні діти та чоловік, які зареєстровані за однією з відповідачем адресою, що підтверджується зазначеними нею в декларації даними, а отже, на підставі поданої заяви та декларації відповідачу було призначено субсидію, розмір якої вираховувався з кількості осіб, що зареєстровані у житловому приміщенні.

Пунктом 2 Постанови №329 визначено, що з 1 травня 2018 р., призначення житлової субсидії здійснюється лише після подання нових заяви і декларації, якщо у складі домогосподарства є: особи, члени сім'ї яких не зареєстровані за адресою домогосподарства. Обов'язковою умовою для надання житлової субсидії є наявність нової, поданої заяви та декларації, однак відповідачем не було подано до Управління нову заяву та декларацію в розумінні положень Постанови КМУ №329, а тому призначення житлової субсидії було проведено Управлінням в автоматичному режимі.

Відповідно до пункту 9 Положення, житлова субсидія розраховується на всіх членів домогосподарства. До складу домогосподарства включаються особи, що зареєстровані і фактично проживають в житловому приміщенні (будинку), на яких розраховуються соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування і доходи яких враховуються під час призначення житлової субсидії.

Водночас, абзацами першим та третім пункту 16 Положення № 848 (в редакції з 01.05.2018 р.) такий випадок не був передбачений, а лише з 01.10.2018 року редакція зазначених норм передбачає, що особам, члени сім'ї яких не зареєстровані за адресою домогосподарства, призначення житлової субсидії на наступний строк також здійснюється після подання нових заяви та декларації.

Суд вважає, що у зв'язку із набранням чинності постанови КМУ №329 від 27.04.2018 року, якою з 01.05.2018 року змінено порядок призначення житлової субсидії,Управління не мало правових підстав для призначення житлових субсидій - без звернення громадян на наступний період та без перевірки наявності у складі домогосподарств осіб, перелік яких визначений пунктом 2 зазначеної Постанови КМУ №329.

Підставою для пред'явлення вимоги про повернення переплаченої суми житлової субсидії Управління праці та соціального захисту населення виконкому Довгинцівської районної в місті ради зазначило як: «внаслідок подання недостовірної інформації», оскільки Управління не володіє інформацією про чоловіка відповідача.

Згідно пункту 16 Положення, після закінчення строку отримання житлової субсидії структурні підрозділи з питань соціального захисту населення самостійно здійснюють розрахунок житлової субсидії на наступний сезон для домогосподарств, які отримували житлову субсидію у попередньому сезоні (крім орендарів, внутрішньо переміщених осіб та осіб, які звертаються за призначенням житлової субсидії на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, а також домогосподарств, у яких кількість фактично проживаючих зареєстрованих осіб менша, ніж кількість зареєстрованих осіб).

Для цього структурні підрозділи з питань соціального захисту населення без звернення громадян збирають необхідну інформацію у порядку, передбаченому пунктом 14 цього Положення, і протягом 10 днів після отримання зазначеної інформації приймають рішення про призначення (відмову в призначенні) житлової субсидії та інформують про прийняте рішення громадян у порядку, визначеному пунктом 14 цього Положення.

Пунктом 14 Положення №848 визначено, структурні підрозділи з питань соціального захисту населення мають право робити запити та безоплатно отримувати у строк до 10 календарних днів від інших підприємств, установ і організацій інформацію, необхідну для призначення житлових субсидій та проведення перевірок достовірності даних, отриманих від осіб, які звертаються за їх призначенням.

Управлінням був проведений індивідуальний перерахунок за період з травня 2018 року по січень 2019 рік та з лютого 2019 року по травень 2019 рік. Сума надмірно нарахованої та виплаченої допомоги склала 12435,36 коп.

На підставі рішення від 05.06.2019 року виплата відповідачу була припинена.

06 червня 2019 року УСЗН надіслано на адресу відповідача повідомлення щодо вирішення питання по поверненню переплаченої суми соціальної допомоги ( субсидії) ( а.с. 10-11).

Загальні підстави для виникнення зобов'язання у зв'язку з набуттям, збереженням майна без достатньої правової підстави визначені нормами глави 83 ЦК України.

Відповідно до частини першої статті 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

Статтею 1215 ЦК України встановлено, що не підлягає поверненню безпідставно набуті заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.

При цьому правильність виконаних розрахунків, за якими була проведена виплата, а також добросовісність набувача презюмуються.

Положенням про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року № 848, передбачено,що субсидія для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг призначається на основі середньомісячного сукупного доходу членів домогосподарства, членів сім'ї особи із складу домогосподарства, зазначених у пунктах 24-28 цього Положення, які досягли 14-річного віку станом на початок періоду, за який враховуються такі доходи.

Обов'язок щодо надання достовірної інформації про доходи зареєстрованих у квартирі осіб з метою отримання субсидій, надання раніше призначеної субсидії припиняється, якщо громадянин приховав або свідомо подав недостовірні відомості про доходи (не зазначив один із видів доходів) та майновий стан, що вплинули на встановлення права на субсидію, внаслідок чого йому була надміру нарахована сума субсидії.

Механізм повернення надмірно отриманих коштів у виді житлової субсидії передбачає стягнення зазначених сум лише у випадку, якщо така надмірна сплата відбулась з вини отримувача субсидій, а саме через його зловживання, зокрема подання документів з недостовірними відомостями.

Зважаючи на встановлений обов'язок відповідача повідомляти про обставини, які могли вплинути на призначення та виплату їй житлової субсидії, суд вважає, що позивачем дотримано вимог законодавчих актів щодо припинення відповідних виплат відповідачу та ініціювання питання про повернення надмірно сплачених сум за період з 01.05.2018 року по 31.01.2019 рік та з 01.02.2019 року по 31.05.2019 рік в розмірі 12435,36 грн.

Відповідно дост.141 ЦПК України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог (частина 1); інші судові витрати, пов'язані з розглядом справи, покладаються: 1) у разі задоволення позову - на відповідача; 2) у разі відмови в позові - на позивача; 3) у разі часткового задоволення позову - на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог (частина 2).

При зверненні до суду позивачем сплачено 2102 грн. 00 коп., які підлягають стягненню з відповідача на користь позивача.

Керуючись ст.ст. 76-81, 141, 258-259, 264-265, 280-284, 354-355 ЦПК України, суд,-

ВИРІШИВ:

Позов Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Довгинцівської районної в місті ради до ОСОБА_1 про стягнення надмірно сплачених коштів, задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 на користь держави в особі Управління праці та соціального захисту населення виконкому Довгинцівської районної у міста ради код ЄДРПОУ 20260022, юридична адреса: м. Кривий Ріг. вул. Дніпровське шосе, 16, житлову субсидію на відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг в сумі 12435 ( дванадцять тисяч чотириста тридцять п'ять ) гривень 36 коп. за періоди з 01.05.2018 рік по 31.01.2019 рік та з 01.02.2019 року по 31.05.2019 рік, а також судовий збір в розмірі 2102 ( дві тисячі сто дві) гривні 00 коп.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржене в загальному порядку, встановленому цим Кодексом. У цьому разі строк на апеляційне оскарження рішення починає відраховуватися з дати постановлення ухвали про залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення.

Рішення може бути оскаржене учасниками справи в апеляційному порядку до Дніпровського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом 30 днів з дня проголошення судового рішення.

Суддя: С. В. Ткаченко