Справа № 560/6884/21
іменем України
13 вересня 2021 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Матущака В.В., розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Славутської міської ради Хмельницької області про визнання протиправним та скасування п. 8 та пп. 8.2. рішення,
І. СТИСЛИЙ ВИКЛАД ПОЗИЦІЙ СТОРІН
ОСОБА_1 звернувся до адміністративного суду з позовною заявою до Славутської міської ради Хмельницької області, в якому просить:
- визнати протиправними та скасувати п. 8 та пп. 8.2 рішення 6 сесії VIII скликання Славутської міської ради №22-6/2021 від 14.05.2021 року "Про розгляд заяв щодо надання дозволу на виготовлення документації із землеустрою на території Славутської міської територіальної громади", якими було відмовлено у наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки за цільовим призначенням для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) з наступною передачею її безоплатно у власність згідно поданих схем із зазначенням бажаного місця розташування ОСОБА_1 на земельну ділянку площею до 1000 кв.м. по АДРЕСА_1 .
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що рішенням Славутської міської ради 6 сесії VIII скликання №22-6/2021 від 14.05.2021 позивачу відмовлено в наданні дозволу на розробку проекту землеустрою у зв'язку з невідповідністю місця розташування земельної ділянки не відповідає вимогам Плану зонування території міста Славути, Генеральному плану міста Славути, оскільки ця ділянка відноситься до торгівельної зони громадської забудови.
Позивач вважає, що вказане рішення є протиправним та таким, що підлягає скасуванню, оскільки прийняте в порушення законодавства, просить суд задовольнити позовні вимоги повністю.
На адресу суду від відповідача надійшов відзив на адміністративний позов, у якому відповідач зазначає, що відповідно до Плану зонування міста Славути, затвердженого рішенням Славутської міської ради 05.04.2013 №28-11/2013, вказана територія відноситься до торгівельної зони громадської забудови, що обумовлено в пункті 8 оспорюваного рішення. Оскільки вказана земельна ділянка знаходиться у зоні, стосовно якої не передбачається надання громадянам земельних ділянок для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), просить у задоволені позову відмовити.
ІІ. ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ
Ухвалою від 14.06.2021 суд відкрив провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
ІІІ. ОБСТАВИНИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ
Суд встановив, що громадянин ОСОБА_1 , є учасником АТО, звернувся до Центру надання адміністративних послуг виконавчого комітету Славутської міської ради (далі ЦНАП), в порядку надання адміністративних послуг, із заявою про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки за цільовим призначенням для будівництва індивідуального житлового будинку площею 1000 кв.м. по АДРЕСА_1 з наступною передачею земельної ділянки у власність, згідно доданої схеми розташування земельної ділянки.
До заяви було додано копію паспорта, копію посвідчення учасника бойових дій, графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки.
Пунктом 8 Рішення 6 сесії міської ради VIII скликання №22-6/2021 від 14.05.2021 ОСОБА_1 відмовлено у наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки за цільовим призначенням для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) з наступною передачею її безоплатно у власність згідно поданих схем із зазначенням бажаного місця розташування.
Підставою для відмови зазначено невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, Плану зонування території міста Славути (вказана територія відноситься до громадської забудови - підприємства торгівлі, громадського харчування й побутового обслуговування), Плану зонування міста Славути (вказана територія відноситься до торгівельної зони громадської забудови).
Не погоджуючись з рішенням відповідача, позивач звернувся до суду за захистом своїх порушених прав.
ІV. ЗАКОНОДАВСТВО ТА ОЦІНКА СУДУ
Згідно з частиною 2 статті 116 Земельного кодексу України (далі - ЗК України) набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Відповідно до частини 6 статті 118 ЗК України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення, зокрема, садівництва у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки.
Згідно з частиною 7 статті 118 ЗК України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.
Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Відповідно до статті 1 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" №3038-VI (далі - Закон №3038-VI) містобудівна документація - це затверджені текстові та графічні матеріали з питань регулювання планування, забудови та іншого використання територій.
Згідно з частиною 1 статті 16 Закону №3038-VI планування територій на місцевому рівні здійснюється шляхом розроблення та затвердження генеральних планів населених пунктів, планів зонування територій і детальних планів території, їх оновлення та внесення змін до них.
Відповідно до частини 1 статті 17 Закону №3038-VI генеральний план населеного пункту є основним видом містобудівної документації на місцевому рівні, призначеної для обґрунтування довгострокової стратегії планування та забудови території населеного пункту.
У складі генерального плану населеного пункту може розроблятися план зонування території цього населеного пункту.
Згідно з частинами 1-2 статті 18 Закону №3038-VI план зонування території розробляється на основі генерального плану населеного пункту (у його складі або як окремий документ) з метою визначення умов та обмежень використання території для містобудівних потреб у межах визначених зон.
План зонування території розробляється з метою створення сприятливих умов для життєдіяльності людини, забезпечення захисту територій від надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру, запобігання надмірній концентрації населення і об'єктів виробництва, зниження рівня забруднення навколишнього природного середовища, охорони та використання територій з особливим статусом, у тому числі ландшафтів, об'єктів історико-культурної спадщини, а також земель сільськогосподарського призначення і лісів.
План зонування території встановлює функціональне призначення, вимоги до забудови окремих територій (функціональних зон) населеного пункту, їх ландшафтної організації.
Суд встановив, що зареєстрована у центрі надання адміністративних послуг заява з додатками (копія паспорта, копія посвідчення учасника бойових дій, графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, що є предметом заяви) про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки за цільовим призначенням для будівництва індивідуального житлового будинку площею 1000 кв.м. по АДРЕСА_1 з наступною передачею земельної ділянки у власність, згідно доданої схеми розташування земельної ділянки була опрацьована спеціалістами виконаних органів ради, в результаті чого підготовлений відповідний проект рішення.
Проект рішення "Про розгляд заяв щодо надання дозволу на виготовлення документації із землеустрою на території Славутської міської територіальної громади" №173 був розглянутий на засіданні постійної комісії з питань регулювання земельних відносин, комунального майна та адміністративно-територіального устрою 22.04.2021, а 14.05.2021 - на черговій сесії Славутської міської ради, за результатами чого прийняте рішення Славутської міської ради 6 сесії VIII скликання №22-6/2021 від 14.05.2021 "Про розгляд заяв щодо надання дозволу на виготовлення документації із землеустрою на території Славутської міської територіальної громади".
Пунктом 8 даного рішення було вирішено відмовити ОСОБА_1 у наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки за цільовим призначенням для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) з наступною передачею її безоплатно у власність згідно поданих схем із зазначенням бажаного місця розташування.
Підставою для відмови зазначено невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, Плану зонування території міста Славути (вказана територія відноситься до громадської забудови - підприємства торгівлі, громадського харчування й побутового обслуговування), Плану зонування міста Славути (вказана територія відноситься до торгівельної зони громадської забудови).
Разом з тим, суд встановив, що рішенням Славутської міської ради 05.04.2013 №28-11/2013 затверджений План зонування міста Славута. Вказаний план розміщений на офіційному веб-сайті Славутської міської ради, є діючим та може бути використаний громадянами для пошуку вільних земельних ділянок, докази розміщення долучаються до матеріалів відзиву.
Графічною частиною Плану передбачено, що бажана земельна ділянка позивача відноситься до торгівельної зони громадської забудови.
Окрім цього, Згідно Плану зонування міста Славути, затвердженого рішенням Славутської міської ради 05.04.2013 №28-11/2013, вказана територія відноситься до торгівельної зони громадської забудови.
Відтак, відповідач, відмовляючи у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, діяв правомірно та у відповідності до вимог чинного законодавства, тому прийняте відповідачем рішення від 14.05.2021 за №22-6/2021 є законним, і скасуванню не підлягає.
Відповідно до частини 1 статті 73 та частини 1 статті 75 КАС України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування; достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи.
Щодо твердження позивача про те, що спірне рішення прийняте з порушення строків розгляду, суд зазначає, що позивач звернувся до ЦНАПу, в порядку надання адміністративних послуг.
За нормами частини 4 статті 10 Закону України "Про адміністративні послуги", у разі надання адміністративної послуги суб'єктом надання адміністративних послуг, який діє на засадах колегіальності, рішення про надання адміністративної послуги або про відмову в її наданні приймається у строк, визначений частиною першою або другою цієї статті, а в разі неможливості прийняття зазначеного рішення у такий строк - на першому засіданні (слуханні) після закінчення цього строку.
З моменту подачі позивачем заяви (29.03.2021) було вирішено скликати чергову VI сесію Славутської міської ради та провести пленарне засідання VI чергової сесії Славутської міської ради VIII скликання 14.05.2021, відповідно до розпорядження міського голови №81/20-21 від 14.04.2021. Інших засідань сесій в період з 29.03.2021 по 14.05.2021 не проводилось.
Крім того, враховуючи епідеміологічну ситуацію, пов'язану із розповсюдженням коронавірусної хвороби на території Хмельницької області та Славутської міської територіальної громади у даний період, а також віднесенням Хмельницької області, в тому числі Славутської міської територіальної громади до "червоної" зони рівня епідемічної небезпеки відповідно до протоколу №16 позачергового засідання Державної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій від 07.04.2021 з метою уникнення масового розповсюдження коронавірусної хвороби на території громади. Вказаний рівень скасовано з 06.05.2021, згідно із протоколом №27 від 05.05.2021.
Листом № 04-31/561 від 27.04.2021було повідомлено позивача про те, що його заява стосовно відведення земельної ділянки буде розглянута на найближчому пленарному засіданні Славутської міської ради, яке відбудеться 14.05.2021.
Враховуючи встановлене, суд вважає, що спірне рішення було прийнято без порушення строків розгляду..
Згідно з частини 1 статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Таким чином, суд дійшов висновку, що позивач не довів позовні вимоги, натомість суб'єкт владних повноважень, який заперечує проти позову, довів, що діяв у межах закону при прийнятті оскаржуваного рішення, що підтверджено доказами, перевіреними судом, тому позов задоволенню не підлягає.
Враховуючи вимоги статті 139 КАС України та те, що позов не підлягає задоволенню, сплачений позивачем судовий збір не підлягає відшкодуванню на його користь.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
у задоволенні позову ОСОБА_1 до Славутської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 13 вересня 2021 року
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 )
Відповідач:Славутська міська рада Хмельницької області (вул. Соборності, 7, м.Славута, Славутський район, Хмельницька область, 30000 , код ЄДРПОУ - 23563639)
Головуючий суддя В.В. Матущак