23 липня 2021 року м. Рівне №460/9312/20
Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Гудими Н.С. за участю секретаря судового засідання Гоц О.П. та сторін і інших осіб, які беруть участь у справі:
позивача: представник Голос С.М.,
відповідача: представник Бруснік І.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом
Управління Держпраці у Рівненській області
доОржівського виробниче управління житлово-комунального господарства
про застосування заходів реагування, -
Управління Держпраці у Рівненській області (далі - Управління) звернулося до суду з позовом до Оржівського виробничого управління житлово-комунального господарства (далі - Оржівське ВУЖКГ) про застосування заходів реагування шляхом повного зупинення проведення газонебезпечних робіт, робіт в колодязях та заборони виконання вантажно-розвантажувальних робіт за допомогою кран-балки Q-2т.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що в жовтні 2020 року посадовими особами Управління проведено перевірку дотримання відповідачем вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, безпечного поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, а також ведення робіт, пов'язаних з геологічним вивченням надр, їх використанням та охороною, використанням і переробкою мінеральної сировини. Повідомлено, що за результатами перевірки виявлено 48 порушень дотримання вимог охорони праці та промислової безпеки, які зафіксовані в акті від 12.10.2020. У зв'язку з цим, посадовими особами Управління прийнято припис про усунення виявлених порушень. Стверджує, що оскільки відповідачем вимоги припису не виконані, а виявлені порушення загрожують здоров'ю чи безпеці працівників, що свідчить про наявність підстав для застосування заходів реагування. За таких обставин, просив позов задовольнити повністю.
Ухвалою суду від 21.12.2020 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання у справі на 21.01.2021 (а.с.33-34).
В підготовчому засіданні 21.01.2021 судом протокольною ухвалою оголошено перерву до 25.02.2021.
Підготовче засідання 25.02.2021 не відбулося у зв'язку з тимчасовою непрацездатністю судді. Наступне підготовче засідання призначено на 25.03.2021 (а.с.43).
25.03.2021 протокольною ухвалою суду закрито підготовче провадження у справі та призначено справу до розгляду у відкритому судовому засіданні на 13.04.2021.
В судовому засіданні 13.04.2021 представник позивача підтримав позовні вимоги з підстав, зазначених у позовній заяві. Представник відповідача в судове засідання не прибув, подав клопотання про розгляд справи 13.04.2021 без його участі. Протокольною ухвалою суду від 29.04.2021 в судовому засіданні оголошено перерву до 06.05.2021.
В судовому засіданні 06.05.2021 з'ясовано, що позовну заяву подано без додержання вимог, визначених ст.160,161 КАС України. У зв'язку з цим, ухвалою суду від 06.05.2021 позовну заяву залишено без руху (а.с.69-70).
11.05.2021 на адресу суду від відповідача надійшли письмові пояснення у справі, у яких останній повідомив, що протягом останніх чотирьох років відмовився від самостійного виконання будь-яких газонебезпечних робіт в ході здійснення ним власної господарської діяльності, а у випадку виникнення виробничої потреби на здійснення газонебезпечних робіт, то такі виконуються для відповідача сторонніми організаціями, які мають відповідні спеціальні дозволи на підставі договорів підряду, а також з використанням робіт в колодязях, в т.ч. проведення газонебезпечних робіт. Стверджує, що запровадження обмежень у вигляді заборон певних видів господарської діяльності може призвести не тільки до порушення прав відповідача на користування належним йому майном, але й до фактичного зупинення підприємницької діяльності. З огляду на таке, просив в задоволенні позову відмовити повністю.
У строк встановлений судом позивач недоліки позовної заяви усунув. Ухвалою суду від 24.05.2021 продовжено розгляд справи та призначено судове засідання у справі на 15.06.2021 (а.с.114).
В судовому засіданні 15.06..2021 протокольною ухвалою судом оголошено перерву до 20.07.2021.
В судовому засіданні 20.07.2021 протокольною ухвалою судом оголошено перерву до 23.07.2021.
В судовому засіданні 23.07.2021 судом проголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд встановив таке.
Згідно з відомостями Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Оржівське ВУЖКГ з 27.04.1999 зареєстроване юридичною особою, видами діяльності якого, є: 36.00 Забір, очищення та постачання води (основний); 81.10 Комплексне обслуговування об'єктів; 37.00 Каналізація, відведення й очищення стічних вод; 38.11 Збирання безпечних відходів.
В період з 06.10.2020 по 12.10.2020 посадовими особами Управління Держпраці у Рівненській області на підставі наказу №898 від 05.10.2020 та направлення від 05.10.2020№732-н/09-27 (а.с.7, 8) проведено перевірку дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки, безпечного провадження з вибуховими матеріалами промислового призначення, а також ведення робіт, пов'язаних з геологічним вивченням надр, їх використанням та охороною, використанням і переробкою мінеральної сировини, за результатами якого складено акт №14а/07-3 від 12.10.2020 (а.с.9-16).
Згідно з висновками акту від 12.10.2020 за наслідками перевірки виявлено ряд порушень, допущених Оржівським ВУЖКГ, а саме:
1) в порушення вимог статті 13 Закону України «Про охорону праці»:
- непереглянутий та незатверджений на 2020 рік перелік газонебезпечних робіт, згідно додатку 1 «Типової інструкції з організації безпечного ведення газонебезпечних робіт», з зазначенням можливих небезпечних і шкідливих виробничих факторів та основних заходів по виконанню даних робіт, що є порушенням вимог п.п. 1.7,1.8,1.9 НПАОП 0.00.5.11-85 Типова інструкція з організації безпечного ведення газонебезпечних робіт (п.10 Розділу V Акту);
- не ведеться журнал обліку газонебезпечних робіт, які виконуються без оформлення наряд-допуску, що є порушенням вимог п.1.12 НПАОП 0.00-5.11-85 Типової інструкції по організації безпечного проведення газонебезпечних робіт (п.12 Розділу V Акту);
- відсутній паспорт на кран-балку, що є порушенням вимог п.2, п.3, п.4 гл.1 розділу VI НПАОП 0.00-1.80-18 «Правила охорони праці під час експлуатації вантажопідіймальних кранів, підіймальних пристроїв і відповідного обладнання» (п.20 Розділу V Акту);
- не призначено працівника, який здійснює нагляд за утриманням в справному стані та безпечною експлуатацією кран- балки, чим порушено вимоги пп.1 п.1 гл.5 розділу VI НПАОП 0.00-1.80-18 «Правила охорони праці під час експлуатації вантажопідіймальних кранів, підіймальних пристроїв і відповідного обладнання» (п.21 Розділу V Акту);
- не призначено працівника, відповідального за утримання кран-балки в справному стані, чим порушено вимоги пп.2 п.1 гл.5 розділу VI НПАОП 0.00-1.80-18 «Правила охорони праці під час експлуатації вантажопідіймальних кранів, підіймальних пристроїв відповідного обладнання» (п.22 Розділу V Акту);
- не призначено працівника, відповідального за безпечне проведення робіт кран-балкою, чим порушено вимоги пп.3 п.1 гл.5 розділу VI НПАОП 0.00-1.80-18 «Правила охорони праці під час експлуатації вантажопідіймальних кранів, підіймальних пристроїв і відповідного обладнання» (п.23 Розділу V Акту);
- до підвішування вантажів на гак кран-балки допущені працівники, що не мають професійної підготовки за професією стропальника, чим порушено вимоги п.9 гл.5 розділу VI НПАОП 0.00-1.80-18 "Правила охорони праці під час експлуатації вантажопідіймальних кранів, підіймальних пристроїв і відповідного обладнання" (п.25 Розділу V Акту)
- відсутня затверджена суб'єктом господарювання інструкція, що визначає порядок і методи огляду знімних вантажозахоплювальних пристроїв і тари, а також методи усунення виявлених порушень, чим порушено вимоги п.40 гл.3 розд. VІ НПАОП 0.00-1.80-18 «Правила охорони праці під час експлуатації вантажопідіймальних кранів, підіймальних пристроїв і відповідного обладнання» (п.26 Розділу V Акту);
- не розроблені схеми безпечного стропування, обв'язування вантажів, із зазначенням пристроїв, що застосовуються. Графічні зображення (схеми) стропування не видані на руки стропальникам і не вивішені в місцях проведення робіт, чим порушено вимоги п.12 гл.2 розділу VII НПАОП 0.00-1.80-18 «Правила охорони праці під час експлуатації вантажопідіймальних кранів, підіймальних пристроїв і відповідного обладнання» (п.27 Розділу V Акту);
- не організовано розробку та затвердження інструкції з охорони праці для обслуговуючого персоналу та відповідальних працівників, чим порушено вимоги пп.10 п.1 гл.5 розділу VI НПАОП 0.00-1.80- 18 «Правила охорони праці під час експлуатації вантажопідіймальних кранів, підіймальних пристроїв і відповідного обладнання» (п.28 Розділу V Акту);
- кран-балка не пройшла періодичних (повного, часткового) технічних оглядів, експертних обстежень в зв'язку із закінченням розрахункового строку експлуатації, та подальших повних позачергових технічних оглядів, чим порушено вимоги п.3 гл.3 розд. VІ п.1 гл.4 розділу VI НПАОП 0.00-1.80-18 «Правила охорони праці під час експлуатації вантажопідіймальних кранів, підіймальних пристроїв і відповідного обладнання» (п.30 Розділу V Акту).
в порушення вимог статті 17 Закону України «Про охорону праці»:
- не проведений періодичний медичний огляд працівникам, які працюють в шкідливих умовах праці, відповідно до вимог наказу МОЗ України №246 від 21.05.2007 року та Порядку проведення медичних оглядів працівників певних категорій (відсутній заключний Акт за результатами медичного огляду), що є порушенням вимог п.п. 1.3.11,1.6.2 НПАОП 41.0-1.01-79 Правила техніки безпеки при експлуатації систем водопостачання населених міст, п.п.1.14,1.16,2.4 НПАОП 0.00.5.11-85 Типова інструкція з організації безпечного ведення газонебезпечних робіт (п.5 Розділу V Акту).
2) в порушення вимог статті 18 Закону України «Про охорону праці»:
- посадові особи, службові обов'язки яких, пов'язані з керівництвом та контролем за виконанням робіт підвищеної небезпеки та члени комісії з перевірки знань з питань охорони праці у працівників підприємства (керівник Ткач В.О. та головний інженер Кулаковський Р.А.) не пройшли у встановленому порядку навчання та перевірку знань з Правил техніки безпеки при експлуатації систем водопостачання населених міст та з організації безпечного виконання газонебезпечних робіт, що є порушенням вимог п.п.3.16,5.1,5.4,5.5 НПАОП 0.00-4.12-05 Типового положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці, з п.п. 1.6.4, 1.6.5 НПАОП 41.0-1.01-79 Правила техніки безпеки при експлуатації систем водопостачання населених міст, п.п.1.14,1.16,2.4 НПАОП 0.00.5.11-85 Типова інструкція з організації безпечного ведення газонебезпечних робіт (п.3 Розділу V Акту);
- не пройшли у встановленому порядку навчання та перевірку знань з питань охорони праці працівники які виконують роботи підвищеної небезпеки, в т.ч. і газонебезпечні роботи (оператори очисних споруд, слюсарі-сантехніки, слюсарі-ремонтники, електрослюсар, водії автотранспортних засобів), що є порушенням вимог п.п.3.16,4.1 НПАОП 0.00- 4.12-05 Типового положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці, п.п. 1.6.4,1.6.5 НПАОП 41.0-1.01-79 Правил техніки безпеки при експлуатації систем водопостачання і водовідведення населених міст, п.п. 1.14,1.16,2.4 НПАОП 0.00-5.11-85 Типової інструкції по організації безпечного проведення газонебезпечних робіт (п.4 Розділу V Акту);
- до керування кран-балкою допущені працівники, що користуються цими вантажопідіймальними кранами і машинами на своїх робочих місцях, що не мають професійної підготовки за професією машиніста крана, чим порушено вимоги п.8 гл.5 розділу VI НПАОП 0.00-1.80-18 «Правила охорони праці під час експлуатації вантажопідіймальних кранів, підіймальних пристроїв і відповідного обладнання» (п.24 Розділу V Акту);
3) в порушення вимог статті 21 Закону України «Про охорону праці»:
- роботодавцем не одержаний дозвіл органів Держпраці або його територіального органу на виконання газонебезпечних робіт, що є порушенням вимог п.21, додаток 2 (п. 4) Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.10.2011 № 1107, Зміни, що вносяться до постанов Кабінету Міністрів України від 03.03.2020 № 207.
В акті зафіксовано, що у зв'язку з виявленням вказаних порушень Оржівське ВУЖКГ попереджено про необхідність негайного зупинення робіт (виробництва):
1. Виконання газонебезпечних робіт, роботи в колодязях
2. Виконання вантажно-розвантажувальних робіт за допомогою кран-балки, Q-2т .
Цього ж дня, 12.10.2020 за результатами перевірки головним державним інспектором Управління Держпраці у Рівненській області складено припис №14а/07-3/14а про усунення виявлених порушень (а.с.17-22).
У зв'язку з виявленими порушеннями, позивач звернувся до суду з даним позовом про застосування до відповідача заходів реагування.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з такого.
Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначені Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05.04.2007 № 877-V (далі - Закон №877-V).
Згідно зі ст.1 цього Закону державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища. заходи державного нагляду (контролю) - планові та позапланові заходи, які здійснюються у формі перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та в інших формах, визначених законом.
Частиною 1 ст.4 Закону №877-V встановлено, що державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб'єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках передбачених законом.
За правилами ч.7 ст.7 Закону №877-V на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.
В силу вимог ч.5 ст.4 Закону №877-V виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду.
Відновлення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання після призупинення можливе з моменту отримання органом державного нагляду (контролю), який ініціював призупинення, повідомлення суб'єкта господарювання про усунення ним усіх встановлених судом порушень.
Основні положення щодо реалізації конституційного права працівників на охорону їх життя і здоров'я у процесі трудової діяльності, на належні, безпечні і здорові умови праці, регулює за участю відповідних органів державної влади відносини між роботодавцем і працівником з питань безпеки, гігієни праці та виробничого середовища і встановлює єдиний порядок організації охорони праці в Україні визначені Законом України "Про охорону праці" від 14.10.1992 № 2694-XII (далі - Закон №2694-XII).
Відповідно до ч.1 ст.4 Закону №2694-XII державна політика в галузі охорони праці визначається відповідно до Конституції України Верховною Радою України і спрямована на створення належних, безпечних і здорових умов праці, запобігання нещасним випадкам та професійним захворюванням.
Згідно із ст.13 Закону №2694-XII роботодавець зобов'язаний створити на робочому місці в кожному структурному підрозділі умови праці відповідно до нормативно-правових актів, а також забезпечити додержання вимог законодавства щодо прав працівників у галузі охорони праці.
З цією метою роботодавець забезпечує функціонування системи управління охороною праці, а саме:
- створює відповідні служби і призначає посадових осіб, які забезпечують вирішення конкретних питань охорони праці, затверджує інструкції про їх обов'язки, права та відповідальність за виконання покладених на них функцій, а також контролює їх додержання;
- розробляє за участю сторін колективного договору і реалізує комплексні заходи для досягнення встановлених нормативів та підвищення існуючого рівня охорони праці;
- забезпечує виконання необхідних профілактичних заходів відповідно до обставин, що змінюються;
- впроваджує прогресивні технології, досягнення науки і техніки, засоби механізації та автоматизації виробництва, вимоги ергономіки, позитивний досвід з охорони праці тощо;
- забезпечує належне утримання будівель і споруд, виробничого обладнання та устаткування, моніторинг за їх технічним станом;
- забезпечує усунення причин, що призводять до нещасних випадків, професійних захворювань, та здійснення профілактичних заходів, визначених комісіями за підсумками розслідування цих причин;
- організовує проведення аудиту охорони праці, лабораторних досліджень умов праці, оцінку технічного стану виробничого обладнання та устаткування, атестацій робочих місць на відповідність нормативно-правовим актам з охорони праці в порядку і строки, що визначаються законодавством, та за їх підсумками вживає заходів до усунення небезпечних і шкідливих для здоров'я виробничих факторів;
- розробляє і затверджує положення, інструкції, інші акти з охорони праці, що діють у межах підприємства (далі - акти підприємства), та встановлюють правила виконання робіт і поведінки працівників на території підприємства, у виробничих приміщеннях, на будівельних майданчиках, робочих місцях відповідно до нормативно-правових актів з охорони праці, забезпечує безоплатно працівників нормативно-правовими актами та актами підприємства з охорони праці;
- здійснює контроль за додержанням працівником технологічних процесів, правил поводження з машинами, механізмами, устаткуванням та іншими засобами виробництва, використанням засобів колективного та індивідуального захисту, виконанням робіт відповідно до вимог з охорони праці;
- організовує пропаганду безпечних методів праці та співробітництво з працівниками у галузі охорони праці;
- вживає термінових заходів для допомоги потерпілим, залучає за необхідності професійні аварійно-рятувальні формування у разі виникнення на підприємстві аварій та нещасних випадків.
Роботодавець несе безпосередню відповідальність за порушення зазначених вимог.
Відповідно до ст.17 Закону №2694-XII роботодавець зобов'язаний за свої кошти забезпечити фінансування та організувати проведення попереднього (під час прийняття на роботу) і періодичних (протягом трудової діяльності) медичних оглядів працівників, зайнятих на важких роботах, роботах із шкідливими чи небезпечними умовами праці або таких, де є потреба у професійному доборі, щорічного обов'язкового медичного огляду осіб віком до 21 року. За результатами періодичних медичних оглядів у разі потреби роботодавець повинен забезпечити проведення відповідних оздоровчих заходів. Медичні огляди проводяться відповідними закладами охорони здоров'я, працівники яких несуть відповідальність згідно із законодавством за відповідність медичного висновку фактичному стану здоров'я працівника. Порядок проведення медичних оглядів визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я.
За правилами ст.18 Закону №2694-XII працівники під час прийняття на роботу і в процесі роботи повинні проходити за рахунок роботодавця інструктаж, навчання з питань охорони праці, з надання першої медичної допомоги потерпілим від нещасних випадків і правил поведінки у разі виникнення аварії.
Працівники, зайняті на роботах з підвищеною небезпекою або там, де є потреба у професійному доборі, повинні щороку проходити за рахунок роботодавця спеціальне навчання і перевірку знань відповідних нормативно-правових актів з охорони праці.
Посадові особи, діяльність яких пов'язана з організацією безпечного ведення робіт, під час прийняття на роботу і періодично, один раз на три роки, проходять навчання, а також перевірку знань з питань охорони праці за участю профспілок.
Не допускаються до роботи працівники, у тому числі посадові особи, які не пройшли навчання, інструктаж і перевірку знань з охорони праці.
У разі виявлення у працівників, у тому числі посадових осіб, незадовільних знань з питань охорони праці, вони повинні у місячний строк пройти повторне навчання і перевірку знань.
Відповідно до ст.21 Закону №2694-XII роботодавець повинен одержати дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки (далі - дозвіл). Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, видає дозволи на безоплатній основі на підставі висновку експертизи стану охорони праці та безпеки промислового виробництва суб'єкта господарювання, проведеної експертно-технічними центрами, які належать до сфери управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, або незалежними експертними організаціями, які забезпечують науково-технічну підтримку державного нагляду у сфері промислової безпеки та охорони праці. На застосування машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки виробник або постачальник устаткування підвищеної небезпеки отримує дозвіл до прийняття зобов'язань на постачання. Одержання дозволу не вимагається у разі експлуатації (застосування) устаткування підвищеної небезпеки, яке прийнято в експлуатацію з видачею відповідного сертифіката або щодо якого зареєстровано декларацію про готовність до експлуатації, а також у разі реєстрації машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.
Статтею 38 Закону №2694-XII встановлено, що державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснюють центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.
Відповідно до пункту 1 Положення про державну службу України з питань праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 лютого 2015 року № 96 (далі - Положення) Державна служба України з питань праці (Держпраці) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття (загальнообов'язкове державне соціальне страхування) в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.
Відповідно до ст.39 Закону №2694-XII посадові особи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, мають право, у тому числі, забороняти, зупиняти, припиняти, обмежувати експлуатацію підприємств, окремих виробництв, цехів, дільниць, робочих місць, будівель, споруд, приміщень, випуск та експлуатацію машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів праці, виконання певних робіт, застосування нових небезпечних речовин, реалізацію продукції, а також скасовувати або припиняти дію виданих ними дозволів і ліцензій до усунення порушень, які створюють загрозу життю працюючих.
Системний аналіз положень Закону №2694-XII та Закону №877-V дає підстави для висновку, що застосування судом заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) обумовлено встановленням порушення вимог законодавства, що створює загрозу життю та здоров'ю людей.
При цьому, суд враховує, що вжиття заходів реагування на порушення тих чи інших правил у сфері охорони праці слід оцінювати з урахуванням принципу пропорційності, що передбачає дотримання необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямовані такі заходи.
Водночас, існування хоча б одного з порушень, встановлених позивачем, які загрожують життю та здоров'ю людей, вже є самостійною достатньою підставою для застосування до нього заходів реагуванням.
Слід зазначити, що такий захід реагування, як повне або часткове зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту - не є санкцією за порушення вимог законодавства з питань техногенної та пожежної безпеки, а є превентивним заходом, який спрямований на недопущення існування невиправданого ризику виникнення надзвичайних ситуацій та, відповідно, ризику завдання шкоди життю і здоров'ю населення.
Вказані висновки узгоджуються з позицією Верховного Суду, викладеною у постанові по справі № 823/589/16 від 26.06.2018 та № 810/2400/18 від 28.02.2019.
Судом встановлено, що у відповідача станом на час проведення перевірки, зокрема, відсутній дозвіл на виконання газонебезпечних робіт, робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, посадові особи та працівники відповідача не пройшли у встановленому порядку навчання, стажування та перевірку знань з питань охорони праці, не проведений медичний огляд таких працівників, відповідачем не дотримано ряд правил техніки безпеки при експлуатації систем водопостачання та водовідведення, електрозахисних засобів, проведенні газонебезпечних робіт, вантажопідіймальних кранів, підіймальних пристроїв і відповідного обладнання.
При цьому, суд критично оцінює твердження відповідача, що ним не здійснюються газонебезпечні роботи та його господарська та виробнича діяльність не потребує систематичного виконання газонебезпечних робіт.
Так, згідно з Методичними рекомендаціями на здійснення державного нагляду за промисловою безпекою й охороною праці з організації безпечного проведення газонебезпечних робіт під час експлуатації систем водопостачання та водовідведення, затвердженим наказом Держгірпромнагляду від 02.09.2008 №193, поняття "газонебезпечні роботи", що використовується у цих Методичних рекомендаціях, мав таке значення: роботи, пов'язані з оглядом, чищенням, ремонтом, розгерметизацією технологічного устаткування, комунікацій, у тому числі роботи всередині ємностей (до них належать колектори, тунелі, колодязі, приямки тощо), під час проведення яких існує чи не виключена можливість виділення у робочу зону вибухопожежонебезпечних чи шкідливих парів, газів і інших речовин, здатних призвести до вибуху, загоряння, шкідливо вплинути на організм людини, а також роботи при недостатньому вмісту кисню (нижче 20 % об'ємних).
Як свідчать відомості з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань видами діяльності Оржівського ВУЖКГ є забір, очищення та постачання води; комплексне обслуговування об'єктів; каналізація, відведення й очищення стічних вод; збирання безпечних відходів.
Таким чином, основна діяльність Оржівського ВУЖКГ безпосередньо пов'язана з проведенням газонебезпчних робіт.
Жодних доказів залучення до виконання газонебезпечних робіт в ході здійснення власної господарської діяльності третіх осіб, які мають відповідні дозволи на проведення таких робіт (зокрема, але не виключно: договорів підряду, актів приймання-передачі виконаних робіт, платіжних документів), як про це стверджував відповідач, останнім суду не надано, та матеріали справи не містять.
Також, суд не бере до уваги аргументи відповідача, що на балансі підприємства знаходиться обладнання, яке використовується для автоматичного та гідравлічного прочищення каналізаційних мереж, що унеможливлює потрапляння працівників в каналізаційні колодязі та колектори.
Так, згідно з оборотно-сальдовою відомістю по рахунку відповідача за 2 квартал 2021 з початку року відповідне обладнання (насос ВДК - 1000 TS, агрегат "Кобра"- 22), про які зазначає відповідач, взято на баланс останнього з січня 2021 року (а.с.82,141-145). Водночас виявлені позивачем порушення мали місце станом на жовтень 2020 року. Тобто надані відповідачем документи щодо наявного станом на поточний рік обладнання жодним чином не спростовує наявності/відсутності такого на час перевірки, в ході якої виявлено вказані вище порушення і не свідчить про незалучення працівників до робіт в каналізаційних колодязях та колекторах.
Більше того, відповідно до довідки Оржівського ВУ ЖКГ №85 від 09.10.2020 станом на час проведення перевірки на балансі останнього знаходилося: чотири артсвердловиини, водопровідні мережі, водопровідні колодязі, каналізаційні очисні споруди по вул.Підгірна, КНС (3 шт.), каналізаційні мережі та каналізаційні колодці (а.с.132).
Суд також критично оцінює надану відповідачем довідку №40 від 13.05.2021, згідно з якою на балансі у підприємства "кран-балка" не перебуває та не експлуатується, оскільки вказана довідка складена станом на 13.05.2021 та не спростовує факт використання у своїй діяльності кран-балки на час проведення перевірки (06.-12.10.2020).
Встановлені в ході перевірки обставини свідчать, що Оржівським ВУ ЖКГ допущено порушення ст.ст.13, 17,18,21 Закону №2694-XII, що зафіксовані в акті №14а/07-3 від 12.10.2020 . Жодних доказів зворотного та будь-яких доказів усунення виявлених перевіркою порушень або їх частини відповідачем суду не надано, матеріали справи не містять та судом не здобуто.
Встановлені обставини справи в їх сукупності свідчать, що Оржівське ВУ ЖКГ, виконуючи газонебезпечні роботи без одержання дозволу на виконання таких небезпечних робіт та на експлуатацію машин, механізмів, посадові особи і працівники якого не пройшли відповідне навчання, стажування та перевірку знань, медичного огляду, як роботодавець створює небезпечні умови для роботи своїх працівників, а тому суд переконаний, що виявлені порушення законодавства про охорону праці спричиняють загрозу життю та здоров'ю людей, що має наслідком застосування до відповідача заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю).
На переконання суду, позивач належними та допустимими доказами підтвердив обґрунтованість позовних вимог про застосування заходів реагування, натомість відповідач доказів приведення господарської діяльності підприємства у відповідність вимогам чинного законодавства з охорони праці та промислової безпеки не надав.
Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідач не виконав процесуального обов'язку доказування своєї позиції та не довів правомірності своєї поведінки у спірних правовідносинах, натомість доводи позивача відповідають обставинам справи та ґрунтуються на нормах матеріального закону, а тому позов підлягає до задоволення повністю.
Правові підстави для застосування положень ст.139 КАС України у суду відсутні.
Керуючись статтями 241-246, 255, 295 КАС України, суд
Позов Управління Держпраці у Рівненській області (вул. Лермонтова, 7, м. Рівне, 33028, код ЄДРПОУ 39780243) до Оржівського виробничого управління житлово-комунального господарства (вул. Заводська, буд.5, смт.Оржів, Рівненський район, Рівненська область, 35313, код ЄДРПОУ 30394203) про застосування заходів реагування - задовольнити.
Застосувати до Оржівського виробничого управління житлово-комунального господарства заходи реагування шляхом повного зупинення проведення газонебезпечних робіт, робіт в колодязях та заборони виконання вантажно-розвантажувальних робіт за допомогою кран-балки Q=2т до усунення порушень, зазначених в акті перевірки від 12.10.2020 №14а/07-3.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення. Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд.
Повний текст рішення,з урахуванням часу перебування головуючого у щорічній відпустці, складений 13 вересня 2021 року
Суддя Н.С. Гудима