Рішення від 03.09.2021 по справі 440/7337/21

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 вересня 2021 року м. ПолтаваСправа № 440/7337/21

Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Слободянюк Н.І.,

за участю:

секретаря судового засідання - Волошко А.В.,

представника позивача - Іванова О.А.,

представника відповідачів - Предибайло А.І.,

розглянувши у судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження справу за адміністративним позовом Приватного підприємства "АТП-8878" до Державної податкової служби України та Головного управління ДПС у Полтавській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача - Товариство з обмеженою відповідальністю "ПРОГРЕС АВТО СЕРВІС" про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Приватне підприємство "АТП-8878" звернулося до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Державної податкової служби України та Головного управління ДПС у Полтавській області про визнання протиправними та скасування рішень Головного управління ДПС у Полтавській області №2742175/43410281, яким відмовлено в реєстрації податкової накладної №9 від 17 травня 2021 року, та №2742174/43410281, яким відмовлено в реєстрації податкової накладної №10 від 18 травня 2021 року та зобов'язання Державної податкової служби України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні №9 від 17 травня 2021 року на суму 228702,00 грн (в т.ч. АДВ 38117,00 грн) та №10 від 18 травня 2021 року на суму 232500,00 грн (в т.ч. ПДВ 38750,00 грн), складені Приватним підприємством "АТП-8878", датою їх складання.

Позов обґрунтований тим, що оскаржувані рішення є протиправними та підлягають скасуванню, а податкові накладні №9 від 17 травня 2021 року та №10 від 18 травня 2021 року підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних, оскільки після зупинення реєстрації цих податкових накладних позивачем на вимогу податкового органу надано контролюючому органу відповідні пояснення і підтверджуючі документи, достатні для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкових накладних № 9 від 17 травня 2021 року та № 10 від 18 травня 2021 року.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 07 липня 2021 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження, а також залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача, - Товариство з обмеженою відповідальністю "Прогрес Авто Сервіс" /далі - третя особа, ТОВ "Прогрес Авто Сервіс"/.

Відповідачі позов не визнали та у відзиві на позовну заяву зазначили, що в ході опрацювання первинних документів, наданих ПП "АТП-8878" до податкових накладних № 9 від 17 травня 2021 року та № 10 від 18 травня 2021 року, встановлено, що в актах виконаних послуг не розкрито зміст господарських операцій, тобто вони складені з порушенням вимог статті 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», а тому комісією ГУ ДПС у Полтавській області прийняті рішення № 2742174/43410281 від 08 червня 2021 року та №2742175/43410281 від 08 червня 2021 року про відмову в реєстрації податкових накладних № 9 від 17 травня 2021 року та № 10 від 18 травня 2021 року в Єдиному реєстрі податкових накладних з підстав "надання платником податку копій документів, складених із порушенням законодавства", а саме: надані первинні документи складені з порушенням статті 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» (в актах виконаних послуг не розкрито зміст господарської операції).

У письмових поясненнях (заяві) третя особа зазначила, що господарські операції з ПП «АТП-8878» були оформлені документально у відповідності до норм бухгалтерського та податкового обліків та претензій до термінів виконання та якості робіт товариство не має.

У додаткових поясненнях відповідачі зазначили, що підставою для зупинення реєстрації податкових накладних № 9 від 17 травня 2021 року та № 10 від 18 травня 2021 року стала відсутність в поданій платником податків Таблиці даних платника податку на додану вартість коду УКТЗЕД товару /послуг 45.20 (технічне обслуговування та ремонтування автотранспортних засобів).

У судовому засіданні представник позивача підтримав заявлений позов, а представник відповідачів проти його задоволення заперечував.

Третя особа свого уповноваженого представника у судове засідання не направила, будучи належним чином повідомленою про дату, час та місце судового розгляду справи.

Частиною першою статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.

Згідно з пунктом першим частини третьої цієї статті якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі: неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки.

Зважаючи на те, що третя особа явку свого уповноваженого представника до суду не забезпечила та про причини його неявки не повідомила, суд визнав за можливе розглядати справу за відсутності представника третьої особи.

Заслухавши пояснення представників сторін та дослідивши письмові докази, суд встановив такі обставини та відповідні до них правовідносини.

Приватне підприємство "АТП-8878" зареєстроване як юридична особа 16 грудня 2019 року та включено до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань з ідентифікаційним кодом 43410281.

Відповідно до відомостей, внесених до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, одним із зареєстрованих видів діяльності ПП " АТП-8878" є: 45.20 "Технічне обслуговування та ремонт автотранспортних засобів".

05 травня 2021 року між Приватним підприємством " АТП-8878" (виконавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Прогрес Авто Сервіс" (замовник) укладено Договір про виконання робіт № 0505/21.

Відповідно до пунктів 1.1, 2.1, 2.3, 2.4, 4.1, 4.2, 8.11 цього Договору виконавець приймає на себе зобов'язання виконати роботи по ремонту кузова транспортних засобів замовника, а саме: рихтування, зварювальні роботи та встановлення листів моторного щита, панелів бічних, а замовник приймає на себе обов'язки прийняти та сплатити такі роботи у відповідності з умовами договору ( пункт 1.1); замовник передає автомобілі для проведення робіт виконавцю за адресою: м. Полтава, вул. Квітки Цісик, 35 в термін до 06 травня 2021 року ( пункт 2.1); термін виконання робіт до 20 травня 2021 року (пункт 2.3); факт виконання робіт підтверджується підписаним сторонами Актом виконаних робіт. Акт виконаних робіт готує виконавець і він передає його на підписання замовнику ( пункт 2.4); вартість виконаних робіт по ремонту кузова двох автотранспортних засобів складає 461202,00 грн, в т.ч. ПДВ - 76867,00 грн. Дана вартість є нединамічною та узгодженою ( пункт 4.1); замовник здійснює оплату вартості робіт в безготівковій формі шляхом перерахування коштів на вказаний банківський рахунок або іншим, не забороненим чинним законодавством України способом по факту виконання робіт протягом 30-ти календарних днів з моменту підписання актів виконаних робіт ( пункт 4.2); цей договір набуває чинності з моменту його підписання і є укладеним до 31 грудня 2021 року (пункт 8.11).

А додатковою угодою від 05 травня 2021 року до договору № 0505/21 від 05 травня 2021 року сторонами договору погоджено наступні роботи:

1.ремонт кузова автомобіля марки VOLKSWAGEN, модель TRANSPORTER, тип спеціалізований вантажний фургон, шасі (кузов, рама) № НОМЕР_1 : зварювальні роботи бокових стійок кузова - загальна сума 47500,00 грн; рихтувальні роботи елементів кузова - загальна сума 59166,67 грн; встановлення бічних панелей кузова - загальна сума 55833,33 грн; встановлення листів моторного щита - загальна сума 28085,00 грн, всього сума з ПДВ - 228702,00 грн, ПДВ - 38117,00 грн.

2. ремонт кузова автомобіля марки VOLKSWAGEN, модель TRANSPORTER, тип спеціалізований вантажний фургон, шасі (кузов, рама) № НОМЕР_2 : зварювальні роботи бокових стійок кузова - загальна сума 47500,00 грн; рихтувальні роботи елементів кузова - загальна сума 59166,67 грн; встановлення бічних панелей кузова - загальна сума 55833,33 грн; встановлення листів моторного щита - загальна сума 31250,00 грн, всього сума з ПДВ - 232500,00 грн, ПДВ - 38750,00 грн.

Відповідно до акту приймання-передачі в ремонт транспортних засобів від 06 травня 2021 року ТОВ «Прогрес Авто Сервіс» передало, а ПП «АТП-8878» прийняло за договором № 0505/21 від 05 травня 2021 року наступні транспортні засоби: VOLKSWAGEN, модель TRANSPORTER, тип спеціалізований вантажний фургон, шасі (кузов, рама) № НОМЕР_1 та VOLKSWAGEN, модель TRANSPORTER, тип спеціалізований вантажний фургон, шасі (кузов, рама) № НОМЕР_2 .

Згідно з актом виконаних послуг від 17 травня 2021 року № 000000548 виконавцем були надані роботи по ремонту автомобіля марки VOLKSWAGEN, модель TRANSPORTER, тип спеціалізований вантажний фургон, шасі (кузов, рама) № НОМЕР_1 , а саме: ремонт кузова загальною вартістю 228702,00 грн, в тому числі ПДВ - 38117,00 грн.

Згідно з актом виконаних послуг від 18 травня 2021 року № 0000005550 виконавцем були надані роботи по ремонту автомобіля марки VOLKSWAGEN, модель TRANSPORTER, тип спеціалізований вантажний фургон, шасі (кузов, рама) № НОМЕР_3 , а саме: ремонт кузова загальною вартістю 232500,00 грн, в тому числі ПДВ - 38750,00 грн.

Оплату послуг не проведено.

На виконання пункту 201.10 статті 201 ПК України ПП "АТП-8878" склало та направило для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №9 від 17 травня 2021 року, яка складена по факту постачання послуг з ремонту кузова № WV1ZZZ7HZMX015993 на суму 228702,00 грн, в т.ч. ПДВ - 38117,00 грн, та податкову накладну № 10 від 18 травня 2021 року, яка складена по факту постачання послуг з ремонту кузова № НОМЕР_3 на суму 232500,00 грн, в тому числі ПДВ - 38750,00 грн.

За результатами розгляду податкової накладної № 9 від 17 травня 2021 року контролюючий орган 18 травня 2021 року відповідно через Автоматизовану систему "Єдине вікно подання електронних документів" ДПС України, версія 2.3.7.19" направив ПП "АТП-8878" квитанцію, в якій, серед іншого, зазначено: "Документ прийнято. Реєстрація зупинена. Відповідно до п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України, реєстрація ПН/РК № 9 від 17 травня 2021 року в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Коди УКТЗЕД/ДКПП товару /послуг 45.20 відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість як товари/послуги, що на постійній основі постачається (виготовляється), що відповідає пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Пропонуємо надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних".

За результатами розгляду податкової накладної № 10 від 18 травня 2021 року контролюючий орган 19 травня 2021 року відповідно через Автоматизовану систему "Єдине вікно подання електронних документів" ДПС України, версія 2.3.7.19" направив ПП "АТП-8878" квитанцію, в якій, серед іншого, зазначено: "Документ прийнято. Реєстрація зупинена. Відповідно до п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України, реєстрація ПН/РК № 10 від 18 травня 2021 року в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Коди УКТЗЕД/ДКПП товару /послуг 45.20 відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість як товари/послуги, що на постійній основі постачається (виготовляється), що відповідає пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Пропонуємо надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних".

03 червня 2021 року ПП "АТП-8878" направлено контролюючому органу повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено № 1 стосовно податкової накладної № 9 від 17 травня 2021 року з письмовими поясненнями та копіями документів (8 додатків).

Також 03 червня 2021 року ПП "АТП-8878" направлено контролюючому органу повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено № 2 стосовно податкової накладної № 10 від 18 травня 2021 року з письмовими поясненнями та копіями документів (8 додатків).

Відповідно до витягу з протоколу засідання Комісії ГУ ДПС у Полтавській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №113 від 08 червня 2021 року за результатами опрацювання первинних документів, поданих ПП "АТП-8878" до податкових накладних № 9 від 17 травня 2021 року та № 10 від 18 травня 2021 року, встановлено, що первинні документи складені з порушенням статті 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», а саме: в актах виконаних послуг не розкрито зміст господарської операції.

08 червня 2021 року Комісією ГУ ДПС у Полтавській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних прийнято рішення № 2742175/43410281 про відмову в реєстрації податкової накладної № 9 від 17 травня 2021 року.

Згідно вказаного рішення підставою для відмови в реєстрації податкової накладної стало: «надання платником податку копій документів, складених із порушенням законодавства», а саме: надані первинні документи складені з порушенням статті 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» (в актах виконаних послуг не розкрито зміст господарської операції).

Цього ж дня Комісією ГУ ДПС у Полтавській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних прийнято рішення № 2742174/43410281 про відмову в реєстрації податкової накладної № 10 від 18 травня 2021 року.

Згідно вказаного рішення підставою для відмови в реєстрації податкової накладної стало: «надання платником податку копій документів, складених із порушенням законодавства», а саме: надані первинні документи складені з порушенням статті 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» (в актах виконаних послуг не розкрито зміст господарської операції).

Не погодившись з рішеннями Комісії ГУ ДПС у Полтавській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних № 2742174/43410281 та № 2742175/43410281 від 08 червня 2021 року, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з підпунктами "а", "б" пункту 185.1 статті 185 ПК України об'єктом оподаткування є операції платників податку з: постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу, у тому числі операції з безоплатної передачі та з передачі права власності на об'єкти застави позичальнику (кредитору), на товари, що передаються на умовах товарного кредиту, а також з передачі об'єкта фінансового лізингу в користування лізингоотримувачу/орендарю; постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу.

Пунктом 187.1 статті 187 ПК України встановлено, що датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку; б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.

Відповідно до пункту 187.1 статті 187 ПК України датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:

а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;

б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.

Згідно з абзацом першим пункту 201.1 статті 201 ПК України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Абзацами першим, другим пункту 201.10 статті 201 ПК України визначено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 01.07.2017 в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.

Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.

Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Відповідно до пункту 2 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 року №1246 (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), податкова накладна - електронний документ, який складається платником податку на додану вартість (далі - платник податку) відповідно до вимог Податкового кодексу України (далі - Кодекс) в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.

Податкова накладна та/або розрахунок коригування складаються та реєструються постачальником (продавцем) - платником податку, крім випадків, визначених пунктом 9 цього Порядку (пункт 8 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних).

Згідно з пунктом 12 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДПС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності кваліфікованого електронного підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу; наявності помилок під час заповнення обов'язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування; дотримання вимог Законів України “Про електронні довірчі послуги”, “Про електронні документи та електронний документообіг” та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.

Суд зазначає, що контролюючим органом виявлено наявність підстав для зупинення реєстрації податкових накладних.

Відповідно до пунктів 13-15 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.

Квитанція в електронній формі надсилається платнику податку протягом операційного дня та є підтвердженням прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. Примірник квитанції в електронній формі зберігається в ДФС.

У квитанції зазначаються дата та час її формування, реквізити податкової накладної та/або розрахунку коригування та результат перевірки. Якщо у податковій накладній та/або розрахунку коригування за результатами проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), виявлено порушення, платнику податку надсилається квитанція про неприйняття податкової накладної та/або розрахунку коригування із зазначенням причини такого неприйняття.

Згідно з пунктом 201.16 статті 201 Податкового кодексу України реєстрація податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Кабінетом Міністрів України прийнято постанову "Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних" від 11 грудня 2019 року №1165 (набрала чинності 01 лютого 2020 року), якою, зокрема, затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних /далі - Порядок №1165/.

Пунктом 1 Порядку №1165 встановлено, що цей Порядок визначає механізм зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі (далі - комісії контролюючих органів), права та обов'язки їх членів.

За змістом пункту 2 Порядку №1165 автоматизований моніторинг відповідності податкової накладної/розрахунку коригування критеріям оцінки ступеня ризиків - сукупність заходів та методів, що застосовуються контролюючим органом для виявлення ознак наявності ризиків порушення норм податкового законодавства за результатами проведення автоматизованого аналізу наявної в інформаційних системах контролюючих органів податкової інформації.

В силу пункту 5 Порядку №1165 платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2).

Податкова накладна / розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3).

Додатком 3 до Порядку №1165 визначено Критерії ризиковості здійснення операцій, відповідно до пункту 1 яких до цих Критеріїв віднесено відсутність товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податковій накладній, поданій для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), у таблиці даних платника податку на додану вартість (далі - платник податку) як товару/послуги, що на постійній основі постачається, та обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній/розрахунку коригування до податкової накладної на збільшення суми податкових зобов'язань, яку/який подано для реєстрації в Реєстрі, дорівнює або перевищує величину залишку, що визначається як різниця між обсягом придбання на митній території України такого/такої товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 1 січня 2017 р. в отриманих податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі, і митних деклараціях, збільшеного у 1,5 раза, та обсягом постачання відповідного товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих з 1 січня 2017 р. у Реєстрі, і переважання в такому залишку (більше 50 відсотків) груп товарів (продукції), визначених ДПС та затверджених відповідним наказом, оприлюдненим на офіційному веб-сайті ДПС.

Згідно з пунктом 7 Порядку №1165 у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.

Платник податку отримує інформацію щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрація яких зупинена, через електронний кабінет /пункт 8 Порядку №1165/.

Пунктами 10, 11 Порядку №1165 передбачено, що у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.

У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: 1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; 2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; 3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.

З тексту квитанцій про зупинення реєстрації податкових накладних № 9 від 17 травня 2021 року та № 10 від 18 травня 2021 року слідує, що підставою для зупинення реєстрації цих податкових накладних стала відповідність податкових накладних вимогам пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій у зв'язку з відсутністю в таблиці даних платника податку на додану вартість коду УКТЗЕД/ДКПП товару /послуг 45.20 як товару/послуги, що на постійній основі постачається (виготовляється).

Дослідивши відповідну таблицю даних платника податку на додану вартість, судом встановлено, що, дійсно, у поданій до ДПС таблиці даних платника податку на додану вартість ПП «АТП-8878» не зазначено коду УКТЗЕД/ДКПП товару /послуг 45.20 «технічне обслуговування та ремонтування автотранспортних послуг».

Разом з тим, надаючи оцінку цій обставині, суд враховує, що згідно з пунктом 2 Порядку № 1165 таблиця даних платника податку - зведена інформація, що подається платником податку до контролюючого органу, щодо кодів видів економічної діяльності платника податку згідно з Класифікатором видів економічної діяльності, кодів товарів згідно з УКТЗЕД та/або кодів послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг, що постачаються та/або придбаваються (отримуються) платником податку, ввозяться на митну територію України, а згідно з пунктом 12 цього ж Порядку платник податку має право подати до ДПС таблицю даних платника податку за встановленою формою (додаток 5). Оскільки подання до органу ДПС таблиці даних платника податку на додану вартість є правом, а не обов'язком платника податку, то наявність в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань стосовно ПП "АТП-8878" відомостей щодо реєстрації такого виду діяльності як 45.20 "технічне обслуговування та ремонт автотранспортних засобів" суд вважає достатньою підставою для висновку про вчинення ПП " АТП-8878" господарських операцій з надання послуг по ремонту кузова в межах своєї зареєстрованої відповідно до КВЕД господарської діяльності.

Згідно з пунктом 25 Порядку № 1165 комісія центрального рівня приймає рішення про неврахування таблиці даних платника податку, розглядає скарги на рішення комісій регіонального рівня про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі.

Комісії регіонального рівня приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації, врахування або неврахування таблиці даних платника податку, відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

Відповідно до пунктів 44-46 Порядку №1165 комісія контролюючого органу перевіряє подані платником податку копії документів щодо їх достовірності шляхом звірки даних, які містяться в таких копіях документів, з даними, що надходять або можуть бути отримані з інших джерел інформації (реєстри, що ведуться державними органами, документи, зокрема електронні).

Розгляд питання на засіданні комісії контролюючого органу включає такі етапи: доповідь секретаря комісії; доповідь члена комісії, співдоповідь (у разі потреби); внесення членами комісії пропозицій, їх обговорення; оголошення головою комісії рішення про припинення обговорення питання; голосування; оголошення головою комісії результатів голосування; оформлення протоколу.

У протоколі засідання комісії контролюючого органу зазначається перелік осіб, присутніх на засіданні, порядок денний засідання, питання, що розглядалися на засіданні, перелік осіб, які виступали під час засідання, результати голосування, прийняті такою комісією рішення.

У витязі з протоколу засідання Комісії ГУ ДПС у Полтавській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №113 від 08 червня 2021 року зазначено, що за результатами опрацювання первинних документів, поданих ПП "АТП-8878" до податкових накладних № 9 від 17 травня 2021 року та № 10 від 18 травня 2021 року, встановлено, що первинні документи складені з порушенням статті 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», а саме: в актах виконаних послуг не розкрито зміст господарської операції.

Таку підставу для відмови в реєстрації податкових накладних № 9 від 17 травня 2021 року та № 10 від 18 травня 2021 року суд відхиляє, оскільки відповідно до пункту 201.7 статті 201 Податкового кодексу України податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг або на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс).

Отже, з аналізу цієї норми та норми пункту 187.1 статті 187 ПК України слідує, що податкова накладна складається на дату виникнення податкових зобов'язань за правилом "першої події": на кожне повне або часткове постачання товарів / послуг або на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс).

З матеріалів справи вбачається, що на підтвердження підстав складання податкових накладних № 9 від 17 травня 2021 року та № 10 від 18 травня 2021 року за першою подією - датою постачання послуг відповідно до договору про виконання робіт № 0505/21 від 05 травня 2021 року, позивачем до контролюючого органу надавалися акти виконаних послуг № 000000548 від 17 травня 2021 року та №000000550 від 18 травня 2021 року, в яких зазначено найменування послуги: ремонт кузова автомобіля марки VOLKSWAGEN, модель TRANSPORTER, тип спеціалізований вантажний фургон, шасі (кузов, рама) № НОМЕР_1 та ремонт кузова автомобіля марки VOLKSWAGEN, модель TRANSPORTER, тип спеціалізований вантажний фургон, шасі (кузов, рама) № НОМЕР_2 відповідно.

Факт не розкриття в актах виконаних послуг змісту робіт по ремонту кузова не нівелює вчинення самих дій по ремонту кузова.

До того ж до матеріалів позову позивач долучив Додаткову угоду від 05 травня 2021 року до договору № 0505/21 від 05 травня 2021 року, якою ПП "АТП-8878" (виконавець) та ТОВ "Прогрес Авто Сервіс" погоджено наступні роботи: 1) ремонт кузова автомобіля марки VOLKSWAGEN, модель TRANSPORTER, тип спеціалізований вантажний фургон, шасі (кузов, рама) № НОМЕР_1 : зварювальні роботи бокових стійок кузова - загальна сума 47500,00 грн; рихтувальні роботи елементів кузова - загальна сума 59166,67 грн; встановлення бічних панелей кузова - загальна сума 55833,33 грн; встановлення листів моторного щита - загальна сума 28085,00 грн, всього сума з ПДВ - 228702,00 грн, ПДВ - 38117,00 грн; 2) ремонт кузова автомобіля марки VOLKSWAGEN, модель TRANSPORTER, тип спеціалізований вантажний фургон, шасі (кузов, рама) № НОМЕР_2 : зварювальні роботи бокових стійок кузова - загальна сума 47500,00 грн; рихтувальні роботи елементів кузова - загальна сума 59166,67 грн; встановлення бічних панелей кузова - загальна сума 55833,33 грн; встановлення листів моторного щита - загальна сума 31250,00 грн, всього сума з ПДВ - 232500,00 грн, ПДВ - 38750,00 грн.

Отже, зміст наданих послуг з ремонту кузова розкрито позивачем в Додатковій угоді від 05 травня 2021 року до договору № 0505/21 від 05 травня 2021 року.

Зважаючи на викладене, суд визнає право позивача на реєстрацію податкових накладних № 9 від 17 травня 2021 року та № 10 від 18 травня 2021 року та зауважує, що такий висновок суду ґрунтується виключно на перевірці дотримання платником податків підстав складання податкових накладних, визначених нормами пункту 187.1 статті 187 та пункту 201.7 статті 201 Податкового кодексу України. Оскільки реальність або нереальність здійснення господарських операцій між позивачем та ТОВ "Прогрес Авто Сервіс " згідно Договору № 0505/21 від 05 травня 2021 року та Додаткової угоди до нього від 05 травня 2021 року може бути перевірена контролюючим органом лише під час проведення виїзної документальної перевірки ПП "АТП-8878" та його контрагентів, до предмету доказування у цій справі не належать обставини дійсного (реального) здійснення позивачем господарських операцій. Питання реальності/нереальності господарських операцій повинно досліджуватись під час здійснення податкового контролю, що відповідно до пункту 61.1 статті 61 Податкового кодексу України включає в себе систему заходів, що вживаються контролюючими органами та координуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань регулювання обігу готівки, проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, зокрема, шляхом здійснення перевірок та звірок відповідно до вимог цього Кодексу, а також перевірок щодо дотримання законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, у порядку, встановленому законами України, що регулюють відповідну сферу правовідносин.

Беручи до уваги наявність у позивача передбачених чинним законодавством документів, необхідних для складання податкових накладних № 9 від 17 травня 2021 року та № 10 від 18 травня 2021 року, та ту обставину, що реальність господарських операцій може бути перевірена контролюючим органом під час проведення перевірки платника податків/його контрагентів, суд доходить висновку, що у ГУ ДПС у Полтавській області були відсутні правові підстави для відмови у реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкових накладних № 9 від 17 травня 2021 року та № 10 від 18 травня 2021 року, а тому рішення комісії Головного управління ДПС у Полтавській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №2742175/43410281 від 08 червня 2021 року та №2742174/43410281 від 08 червня 2021 року прийняті відповідачем без урахування всіх обставин, що мають значення для їх прийняття, тобто необґрунтовано, а отже є протиправними та підлягають скасуванню, у зв'язку з чим відповідна позовна вимога підлягає задоволенню.

Надаючи оцінку позовній вимозі про зобов'язання Державної податкової служби України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні № 9 від 17 травня 2021 року та № 10 від 18 травня 2021 року датою їх подання, суд виходить з такого.

Відповідно до пунктів 19 та 20 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1246 від 29 грудня 2010 року (у відповідній редакції), податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДФС відповідного рішення).

У разі надходження до ДФС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду.

Таким чином, податкові накладні, реєстрацію яких зупинено, може бути зареєстровано в Єдиному реєстрі податкових накладних на підставі судового рішення про реєстрацію відповідних податкових накладних датою, зазначеною в такому судовому рішенні.

Задоволення відповідної позовної вимоги про зобов'язання Державної податкової служби України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні № 9 від 17 травня 2021 року та № 10 від 18 травня 2021 року зумовлюється необхідністю дотримання судом гарантій того, що спір між сторонами буде остаточно вирішений.

Отже, позов підлягає задоволенню повністю.

Згідно з частиною першою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

За подання позову до суду позивач поніс витрати у вигляді сплати судового збору в сумі 4540,00 грн, що підтверджується платіжним дорученням № 138 від 01 липня 2021 року. Доказів понесення позивачем інших судових витрат матеріали справи не містять.

Таким чином, стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Полтавській області підлягають витрати зі сплати судового збору в сумі 4540,00 грн.

Керуючись статтями 6-9, 72-77, 211, 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Приватного підприємства "АТП-8878" (вул. Зигіна, буд. 29, м. Полтава, Полтавська область, 36014, ідентифікаційний код 43410281) до Державної податкової служби України (Львівська площа, буд. 8, м. Київ, 04053, ідентифікаційний код 43005393) та Головного управління ДПС у Полтавській області (вул. Європейська, буд. 4, м. Полтава, Полтавська область, 36014, ідентифікаційний код ВП 44057192), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача - Товариство з обмеженою відповідальністю "ПРОГРЕС АВТО СЕРВІС" (вул. Сім'ї Хохлових, буд. 8, м. Київ, 04119, ідентифікаційний код 40432496) про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити певні дії задовольнити.

Визнати протиправними та скасувати рішення комісії Головного управління ДПС у Полтавській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №2742175/43410281 від 08 червня 2021 року та №2742174/43410281 від 08 червня 2021 року.

Зобов'язати Державну податкову службу України (Львівська площа, буд. 8, м. Київ, 04053, ідентифікаційний код 43005393) зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних датою їх подання податкові накладні №9 від 17 травня 2021 року та №10 від 18 травня 2021 року, складені Приватним підприємством "АТП-8878".

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Полтавській області (вул. Європейська, буд. 4, м. Полтава, Полтавська область, 36014, ідентифікаційний код ВП 44057192) на користь Приватного підприємства "АТП-8878" (вул. Зигіна, буд. 29, м. Полтава, Полтавська область, 36014, ідентифікаційний код 43410281) витрати зі сплати судового збору у сумі 4540,00 грн (чотири тисячі п'ятсот сорок гривень нуль копійок).

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги у порядку, встановленому статтею 297 з урахуванням положень підпункту 15.5 пункту 15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складено 08 вересня 2021 року.

Суддя Н.І. Слободянюк