Ухвала від 13.09.2021 по справі 420/9472/21

Справа № 420/9472/21

УХВАЛА

13 вересня 2021 року м.Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Харченко Ю.В. розглянувши в порядку письмового провадження клопотання відповідача Південного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки (від 09.08.2021р. вхід. №ЕП/21226/21) щодо розгляду справи за правилами загального позовного провадження, -

ВСТАНОВИВ:

У провадженні Одеського окружного адміністративного суду знаходиться справа №420/9472/21 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю “Південний перевалочний комплекс” до Південного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки про визнання протиправною та скасування постанови.

Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 29.06.2021р. прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження у справі №420/9472/21 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю “Південний перевалочний комплекс” до Південного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки про визнання протиправною та скасування постанови.

09.08.2021р. до Одеського окружного адміністративного суду від відповідача - Південного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки надійшло клопотання (вхід. №ЕП/21226/21), у якому відповідач просить розглядати дану адміністративну справу за правилами загального позовного провадження.

Відповідно до ч.6 ст.7 КАС України у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону), а за відсутності такого закону суд виходить із конституційних принципів і загальних засад права (аналогія права).

Згідно з п.10 ч.1 ст.4 КАС України письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.

Таким чином, враховуючи вищевикладене, та зважаючи, що дана адміністративна справа розглядається за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи, розгляд клопотання відповідача - Південного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки щодо розгляду справи за правилами загального позовного провадження, здійснюється в порядку письмового провадження.

Зокрема, дослідивши наведені відповідачем - Південного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки, доводи та аргументи про розгляд справи за правилами загального позовного провадження, у контексті відповідних приписів чинного процесуального законодавства, суд акцентує на наступному.

Відповідно до частин 1, 2 статті 12 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного).

Спрощене позовне провадження призначене для розгляду справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи.

Згідно з пунктом 10 частини 6 статті 12 Кодексу адміністративного судочинства України для цілей цього Кодексу справами незначної складності є інші справи, у яких суд дійде висновку про їх незначну складність, за винятком справ, які не можуть бути розглянуті за правилами спрощеного позовного провадження.

Відповідно до частини 5 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Згідно з приписами ч.6 ст.262 Кодексу адміністративного судочинства України суд може відмовити в задоволенні клопотання сторони про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін: 1) у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу; 2) якщо характер спірних правовідносин та предмет доказування у справі незначної складності не вимагають проведення судового засідання з повідомленням сторін для повного та всебічного встановлення обставин справи.

Також, практика Європейського суду з прав людини з питань гарантій публічного характеру провадження у судових органах в контексті пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, яка ратифікована Україною на підставі Закону України "Про ратифікацію Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950року, Першого протоколу та протоколів №2, 4, 7 та 11 до Конвенції" від 17 липня 1997року №475/97-ВР, свідчить про те, що публічний розгляд справи може бути виправданим не у кожному випадку (рішення від 8 грудня 1983року у справі "Ахеn v. Germany", заява №8273/78, рішення від 25 квітня 2002року "Varela Assalino contre le Portugal", заява №64336/01). Так, у випадках, коли мають бути вирішені тільки питання права, то розгляд письмових заяв, на думку Європейського суду з прав людини, є доцільнішим, ніж усні слухання, і розгляд справи на основі письмових доказів є достатнім. Заявник (в одній із зазначених справ) не надав переконливих доказів на користь того, що для забезпечення справедливого судового розгляду після обміну письмовими заявами необхідно було провести також усні слухання. Зрештою, у певних випадках влада має право брати до уваги міркування ефективності й економії. Зокрема, коли фактичні обставини не є предметом спору, а питання права не становлять особливої складності, та обставина, що відкритий розгляд не проводився, не є порушенням вимоги пункту 1 статті 6 Конвенції про проведення публічного розгляду справи.

Так, Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 29.06.2021р. учасникам справи надано можливість повною мірою скористатися своїми процесуальними правами, у тому числі, але не виключно, надати суду відзив на позовну заяву, відповідь на відзив, заперечення, пояснення з приводу заявлених позовних вимог, а також докази, які заздалегідь надсилаються або надаються особою, яка їх подає, іншим учасникам справи.

Також, кожен з учасників справи має право безпосередньо знайомитися з її матеріалами, зокрема, аргументами іншої сторони, та реагувати на вказані аргументи з урахуванням приписів чинного процесуального законодавства.

Отже, зважаючи на викладене, не є ґрунтовними, достатніми, та юридично спроможними, на думку суду, твердження відповідача щодо складності справи та необхідність для Відповідача отримання значного об'єму доказів.

Окрім того, предмет доказування, характер даних спірних правовідносин, на думку суду, не вимагають проведення судового засідання з повідомленням сторін для повного, всебічного, та об'єктивного розгляду справи, та відповідно, у контексті вище окреслених приписів чинного процесуального законодавства, дана справа є справою незначної складності.

Таким чином, беручи до уваги вищевикладене, вищеозначене клопотання повноважного представника відповідача Південного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки (від 09.08.2021р. вхід. №ЕП/21226/21) про розгляд справи за правилами загального позовного провадження, не є обґрунтованим, а тому задоволенню не підлягає.

Керуючись п.10 ч.1 ст.4, ч.6 ст.7, ст.ст.12, 257, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

У задоволенні клопотання відповідача - Південного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки (від 09.08.2021р. вхід. №ЕП/21226/21) щодо розгляду справи за правилами загального позовного провадження, відмовити.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Ухвалу складено 13.09.2021року, з урахуванням знаходження судді Харченко Ю.В. у черговій щорічній, та додатковій відпустках, у період часу з 09.08.2021р. по 31.08.2021р.; 02.09.20021р. - 03.09.2021р., а також на лікарняному - з 06.09.2021р. по 08.09.2021р., включно.

Суддя Харченко Ю.В.