Справа № 420/11615/21
10 вересня 2021 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді ТанцюриК.О., розглянувши у порядку письмового провадження у м.Одесі справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, Пенсійного фонду України про бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,-
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо не нарахування та не виплати ОСОБА_1 компенсації втрати частини пенсії за період з 01.12.2010 р. по 31.12.2017 р., у зв'язку з порушенням строків її виплати; зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити нарахування компенсації втрати частини грошових доходів, відповідно до За кону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з пору шенням строків їх виплати», Порядку проведення компенсації громадянам втрати части ни грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати, затвердженого постано вою КМУ від 21.02.2001 р. № 159 та деталізованого у Додатку до цієї постанови, та здій снити виплату ОСОБА_1 компенсації в розмірі 1250108,44 грн. ( Один мільйон двісті п'ятдесят тисяч сто вісім грн. 44коп) втрати частини недоотриманої пенсії за період з 01 грудня 2010 р. по 31 грудня 2017 р. включно, у зв'язку з порушенням строків виплати, за весь час затримки її виплати - з 1 грудня 2010 року по день фактичної виплати 17.05. 2021 року.
Ухвалою суду від 12.07.2021р. відкрито провадження у справі та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи, залучено у якості другого відповідача Пенсійний фонд України.
В обґрунтування позовних вимог позивач у позовній заяві зазначав, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області, на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 05 серпня 2019 року по справі №420/1640/19, здійснено нарахування суми недоотриманої пенсії у розмірі 955 883,26грн. за період з 01.01.2010 р. по 31.12.2017р. Позивач, посилаючись на норми діючого законодавства та практику Верховного Суду, а також те, що відповідачем виплачено недоотриману суму пенсії лише 17 травня 2021 року, просить суд задовольнити позов у повному обсязі та зобов'язати відповідача здійснити нарахування компенсації втрати частини грошових доходів.
30.07.2021р. до суду від Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області надійшов відзив на позовну заяву у якому відповідач просить суд відмовити у задоволенні позову у повному обсязі. В обґрунтування підстав для відмови у задоволенні адміністративного позову позивач вказав, що наявні підстав для залишення позову без розгляду в частині нарахування та виплати компенсації втрати частини доходів нарахованих з 01.12.2010р. по 31.12.2017р., як такі що були предметом розгляду справи по справі №420/138/20. Поряд з цим, як вказав відповідач, рішення Одеського окружного адміністративного суду від 05 серпня 2019 року по справі №420/1640/19 виконано в повному обсязі та позивач не має право на виплату компенсації втрати частини доходів разового платежу, які відносяться до дискреційних повноважень відповідача.
02.08.2021р. до суду від ОСОБА_1 надійшла відповідь на відзив, згідно якої позивач вказав, що відсутні підстави для залишення позову без розгляду, у зв'язку з тим, що у справі №420/138/20 були інші підстави звернення та вказані відповідачем вимоги не вирішувались в межах цієї справи.
Дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 05 серпня 2019 року по справі №420/1640/19 частково задоволено адміністративний позов ОСОБА_1 ; визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про відмову в перерахунку пенсії від 19 лютого 2019 року б/н.; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок розміру пенсії ОСОБА_1 із грошового забезпечення за останньою штатною посадою перед звільненням, зазначеного в грошовому атестаті Головного управління МНС України в Одеській області (для встановлення пенсії), а саме: окладу за військовим званням - 135 грн., посадового окладу - 1450 грн., процентної надбавки за вислугу років - (35%) 554,75 грн., надбавки за виконання особливо важливих завдань (50%) - 1069,88 грн., надбавки за роботу в умовах режимних обмежень (15%) - 217,50 грн., премії за підсумками роботи (1679,3%) - 24350,0 грн., відповідно до вимог ч. 3 ст. 43 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, в редакції, згідно з рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008, та здійснити виплату недотриманої пенсії, з моменту виходу на пенсію, 1 грудня 2010 року; в задоволенні решти позовних вимог - відмовлено. Зазначене рішення набрало законної сили 11.12.2019р.
На виконання зазначеного рішення Одеського окружного адміністративного суду від 05 серпня 2019 року по справі №420/1640/19, відповідачем 17.05.2021р. виплачено ОСОБА_1 донараховану пенсію, що підтверджується банківською випискою від 17.05.2021р.(а.с. 48).
ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області із заявою від 27.05.2021 р. щодо нарахування та виплати йому компенсації втрати частини доходів за період з 01.12.2010р. по 31.12.2017р., у зв'язку з порушенням строків виплати, за весь час затримки її виплати - з 01 грудня 2010 року по день фактичної виплати 17.05.2021р.(а.с.49).
Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 23.06.2021р. відмовлено позивачу у виплаті компенсації(а.с.50).
Частиною 2 ст.19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини
доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати» 9 жовтня 2000 року N 2050-III підприємства, установи і організації всіх форм власності та господарювання здійснюють компенсацію громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи).
За змістом статті 2 Закону №2050-III компенсація громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати (далі - компенсація) провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів, нарахованих громадянам за період починаючи з дня набрання чинності цим Законом.
Приписами статей 3,4 Закону №2050-III обумовлено, що сума компенсації обчислюється шляхом множення суми нарахованого, але не виплаченого громадянину доходу за відповідний місяць (після утримання податків і обов'язкових платежів) на індекс інфляції в період невиплати доходу (інфляція місяця, за який виплачується доход, до уваги не береться).
Виплата громадянам суми компенсації провадиться у тому ж місяці, у якому здійснюється виплата заборгованості за відповідний місяць.
Згідно з пунктом 1 Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2001 року №159 (далі - Порядок №159) його дія поширюється на підприємства, установи та організації всіх форм власності і господарювання та застосовується у всіх випадках порушення встановлених термінів виплати грошових доходів, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи).
Відповідно до пунктів 2, 4 Порядку №159 компенсація громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати (далі - компенсація) проводиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати грошових доходів, нарахованих громадянам за період, починаючи з 1 січня 2001 року.
Сума компенсації обчислюється як добуток нарахованого, але невиплаченого грошового доходу за відповідний місяць (після утримання податків і обов'язкових платежів) і приросту індексу споживчих цін (індексу інфляції) у відсотках для визначення суми компенсації, поділений на 100.
Положеннями пункту 3 Порядку №159 передбачено, що компенсації підлягають такі грошові доходи разом із сумою індексації, які одержують громадяни в гривнях на території України і не мають разового характеру:
пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, щомісячної державної грошової допомоги та компенсаційних виплат);
соціальні виплати (допомога сім'ям з дітьми, державна соціальна допомога особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю, допомога по безробіттю, матеріальна допомога у період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації безробітного, матеріальна допомога по безробіттю, допомога по тимчасовій непрацездатності (включаючи догляд за хворою дитиною), допомога по вагітності та пологах, щомісячна грошова сума в разі часткової чи повної втрати працездатності, що компенсує відповідну частину втраченого заробітку потерпілого внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, страхові виплати дитині, яка народилася з інвалідністю внаслідок травмування на виробництві або професійного захворювання її матері під час вагітності, тощо);
стипендії;
заробітна плата (грошове забезпечення).
Дія зазначених нормативних актів поширюється на підприємства, установи та організації всіх форм власності і господарювання та застосовується у всіх випадках порушення встановлених термінів виплати грошових доходів, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи), та стосується усіх доходів, які одержують громадяни в гривнях на території України і не мають разового характеру (пенсії, соціальні виплати, стипендія, заробітна плата). При цьому право на компенсацію частини доходів у громадянина пов'язується з настанням такого юридичного факту (події), як невиплата грошового доходу у встановлені строки його виплати.
Компенсація за порушення строків виплати доходу проводиться незалежно від порядку і підстав його нарахування: самим підприємством, установою чи організацією (у даному випадку - органом прокуратури) добровільно чи на виконання судового рішення.
Отже, основною умовою для виплати громадянину компенсації, передбаченоїст.2 Закону №2050-ІІІ та Порядком №159, є порушення встановлених строків виплати нарахованих доходів (у т. ч. пенсії). Кошти, які підлягають нарахуванню в порядку компенсації громадянину частини доходу, в т. ч. пенсія (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, щомісячної державної грошової допомоги та компенсаційних виплат), у зв'язку з порушенням строків її виплати, мають компенсаторний характер.
Таким чином, компенсація втрати частини доходів нараховується лише на нараховані та фактично виплачені із порушенням строків доходи.
Відповідно до ст. 129-1 Конституції України, судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Для зупинення виконання судових рішень, яке допускається як виняток, повинні бути вагомі причини.
Відповідно до ч.2 ст.14 КАС України, судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.
Згідно з ч.3 ст.14 КАС України, невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
З огляду на викладене, позивач має право на компенсацію втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків виплати пенсії з дати втрати частини доходу по дату нарахування спірної суми, що узгоджується з висновками Верховного Суду викладеним у постанові від 23.12.2020 року по справі №640/7975/15-а.
З матеріалів справи вбачається, що рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 05 серпня 2019 року по справі №420/1640/19 частково задоволено адміністративний позов ОСОБА_1 ; визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про відмову в перерахунку пенсії від 19 лютого 2019 року б/н.; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок розміру пенсії ОСОБА_1 із грошового забезпечення за останньою штатною посадою перед звільненням, зазначеного в грошовому атестаті Головного управління МНС України в Одеській області (для встановлення пенсії), а саме: окладу за військовим званням - 135 грн., посадового окладу - 1450 грн., процентної надбавки за вислугу років - (35%) 554,75 грн., надбавки за виконання особливо важливих завдань (50%) - 1069,88 грн., надбавки за роботу в умовах режимних обмежень (15%) - 217,50 грн., премії за підсумками роботи (1679,3%) - 24350,0 грн., відповідно до вимог ч. 3 ст. 43 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, в редакції, згідно з рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008, та здійснити виплату недотриманої пенсії, з моменту виходу на пенсію, 1 грудня 2010 року; в задоволенні решти позовних вимог - відмовлено. Зазначене рішення набрало законної сили 11.12.2019р.
Доводи відповідача, що ним своєчасно виплачено розмір донарахованої пенсії на підставі рішення суду та така виплата мала разовий характер, а тому компенсації не підлягає, суд не приймає до уваги, оскільки компенсація, передбачена Законом №2050-ІІІ, виплачується у разі порушення строків виплати доходу (перерахованої пенсії), а не виконання рішення суду. Оскільки вказані кошти нараховані в результаті перерахунку пенсії та відновлення прав позивача, порушених при виплаті пенсії у меншому розмірі, вказана сума є доходом в розумінні статті 2 Закону №2050-ІІІ.
Враховуючи вищевикладене, суд прийшов до висновку про наявність підстави для задоволення позовних вимог позивача шляхом визнання протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 компенсації втрати частини пенсії за період з 01.12.2010 р. по 31.12.2017 р., у зв'язку з порушенням строків її виплати та зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити нарахування компенсації втрати частини недоотриманої пенсії за період з 01 грудня 2010 р. по 31 грудня 2017 р. включно, у зв'язку з порушенням строків виплати, за весь час затримки її виплати з 01 грудня 2010 року по день фактичної виплати 17 травня 2021 року.
Разом з цим, відповідно до п.12 “Положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі”, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 22.12.2014 р. №28-2 (далі - Положення №28-2), головне управління є юридичною особою публічного права, має самостійний баланс та кошторис видатків, рахунки в органах Казначейства та уповноважених банках, печатку із зображенням Державного Герба України та своїм найменуванням.
Згідно з п.п. 5 п. 4 Положення №28-2, головні управління здійснюють призначення (перерахунок) та виплату пенсій.
Таким чином, з викладених норм вбачається, що функції з призначення (перерахунку) та виплати пенсій є дискреційними повноваженнями головних управлінь Пенсійного фонду України.
Однак, Кабінетом Міністрів України 16 грудня 2020 року було прийнято постанову №1279 “Деякі питання організації виплати пенсії та грошової допомоги” (далі - Постанова №1279).
Постановою №1279 у пункті 3 встановлено Пенсійному фонду України до 1 квітня 2021 р. провести підготовчі технічні заходи для забезпечення переходу до централізованого фінансування виплати пенсій.
Також вищевказаною постановою затверджено “Порядок виплати і доставки пенсій та грошової допомоги за місцем фактичного проживання одержувачів у межах України організаціями, що здійснюють їх виплату і доставку” та внесено до постанов Кабінету Міністрів України від 30 серпня 1999 р. № 1596, від 23 липня 2014 р. № 280 та від 11 травня 2017 р. № 312 відповідні зміни.
Суд зазначає, що відповідно до п.4 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 липня 2014 р. № 280 (в редакції Постанови №1279) Пенсійний фонд України відповідно до покладених на нього завдань… забезпечує своєчасне та у повному обсязі фінансування виплати пенсій…
Відповідно до п. 12 Порядку виплати пенсій та грошової допомоги через поточні рахунки в банках, затвердженого постановою КМУ від 30.08.1999 року №1596 (далі - Порядок №1596, в редакції Постанови №1279), органи Пенсійного фонду (головні управління Пенсійного фонду України в областях, м. Києві) на підставі заяв, передбачених п. 10 цього Порядку, складають: списки на зарахування пенсій та грошової допомоги на поточні рахунки згідно з додатком 2 у двох примірниках; опис списків на зарахування пенсій та грошової допомоги на поточні рахунки згідно з додатком 3 у трьох примірниках.
Перший примірник списків формується за датою виплати в порядку зростання номерів поточних рахунків, другий - за датою виплати в порядку зростання номерів пенсійних (особових) справ. Дати і виплатний період визначаються органами Пенсійного фонду.
Відповідно до п. 13 Порядку №1596 під час централізованого перерахування коштів списки подаються уповноваженим банкам виключно в електронній формі через Пенсійний фонд України.
Згідно із п. 14 Порядку №1596 на підставі складених документів Пенсійний фонд України проводить протягом місяця за датами у межах виплатного періоду перерахування уповноваженим банкам кошти, необхідні для виплати пенсій та грошової допомоги, через поточні рахунки одержувачів.
Отже, функції щодо виплати пенсії здійснює саме Пенсійний фонд України.
Враховуючи вищевикладене, суд прийшов до висновку про наявність підстав для зобов'язання Пенсійний фонд України здійснити виплату нарахованої ОСОБА_1 компенсацію втрати частини недоотриманої пенсії за період з 01 грудня 2010 р. по 31 грудня 2017 р. включно, у зв'язку з порушенням строків виплати, за весь час затримки її виплати з 01 грудня 2010 року по день фактичної виплати 17 травня 2021 року.
Суд вважає передчасними, а тому такими, що не підлягають задоволенню вимоги щодо виплати ОСОБА_1 компенсації в розмірі 1250108,44 грн., оскільки нарахування компенсації втрати частини доходів за вказаним рішенням не здійснено та відсутні об'єктивні підстави вважати, що після здійснення нарахування будуть порушені права позивача та враховуючи, що суд захищає лише порушені, невизнані або оспорювані права, свободи та інтереси учасників адміністративних правовідносин.
Щодо посилання представника відповідача на те, що вказані позовні вимоги були предметом розгляду справи №420/138/20, суд зазначає, що у вказаній справі предметом розгляду була бездіяльність відповідача щодо виплати компенсації втрати частини пенсії, яка не була виплачена та відповідно в межах справи №420/138/20 розглядались інші підстави звернення позивача.
Відповідно до ст. 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
Відповідно до статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи викладене, суд вважає, що адміністративний позов позивача підлягає частковому задоволенню.
Керуючись ст.ст. 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 - задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 компенсації втрати частини пенсії за період з 01.12.2010 р. по 31.12.2017 р., у зв'язку з порушенням строків її виплати.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385, вул. Канатна,83) здійснити нарахування компенсації втрати частини недоотриманої пенсії ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) за період з 01 грудня 2010 р. по 31 грудня 2017 р. включно, у зв'язку з порушенням строків виплати, за весь час затримки її виплати з 01 грудня 2010 року по день фактичної виплати 17 травня 2021 року.
Зобов'язати Пенсійний фонд України (код ЄДРПОУ 00035323, вул.Бастіонна,9 м.Київ) здійснити виплату нарахованої ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) компенсації втрати частини недоотриманої пенсії за період з 01 грудня 2010 р. по 31 грудня 2017 р. включно, у зв'язку з порушенням строків виплати, за весь час затримки її виплати з 01 грудня 2010 року по день фактичної виплати 17 травня 2021 року.
У задоволенні іншої частини позовних вимог -відмовити.
Рішення набирає законної сили згідно ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст.ст. 293, 295 та п. 15-5 розділу VII Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя К.О. Танцюра