Справа № 420/5697/21
14 вересня 2021 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Білостоцького О.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження, визначеного ч. 5 ст. 262 КАС України, адміністративну справу за позовом громадської організації «Громадяни України Всіх Національностей» в інтересах ОСОБА_1 до Чорноморської митниці Держмитслужби про скасування картки відмови, -
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов громадської організації «Громадяни України Всіх Національностей» в інтересах ОСОБА_1 до Чорноморської митниці Держмитслужби про скасування картки відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення №UA508280/2021/00006.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що ОСОБА_1 є членом громадської організації «Громадяни України Всіх Національностей». Згідно наказу позивача від 20.07.2019 року ОСОБА_1 було висунуто як кандидата для участі в міжнародному конкурсі культури і мистецтва, що проводився в період з 23.07.2019 року по 26.07.2019 року у м. Софія (Болгарія). За результатами зазначено конкурсу ОСОБА_1 було зайнято перше призове місце та нагороджено автомобілем марки Mercedes-Benz B 180 CDI (VIN НОМЕР_1 ).
З огляду на зазначене, 11.01.2021 року ОСОБА_1 в зоні митного контролю митного поста «Костянтинівка» Чорноморської митниці Держмитслужби було здійснено спробу розмитнити автомобіль у відповідності до пункту 6 частини 10 статті 374 Митного Кодексу України, а саме із застосуванням відповідних митних пільг без сплати митних платежів. Водночас 28.01.2021 року відповідачем було відмовлено у здійсненні такого митного оформлення про що складено картку відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення №UA508280/2021/00055.
В подальшому позивачем неодноразово повторно подавались відповідачу відповідні митні декларації задля митного оформлення автомобілю марки Mercedes-Benz B 180 CDI (VIN НОМЕР_1 ) у відповідності до пункту 6 частини 10 статті 374 Митного Кодексу України. Разом з тим, Чорноморською митницею Держмитслужби було щоразу відмовлено ОСОБА_1 у здійсненні такого митного оформлення, в тому числі і спірною карткою відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення №UA508280/2021/00006, через відсутність документального підтвердження умов та порядку проведення міжнародного конкурсу (зокрема положення про конкурс, складу оргкомітету та журі, умов проведення конкурсу, конкурсної програми, плану-графіку проведення конкурсу).
З огляду на зазначене, враховуючи безрезультатні неодноразові спроби здійснення митного оформлення товару із застосуванням пільг, передбачених МК України, 15.03.2021 року ОСОБА_1 було подано до митного органу митну декларацію №UA508280/2021/003669 та здійснено розмитнення автомобілю у загальному порядку, сплативши всі необхідні митні платежі.
В той же час, громадська організація «Громадяни України Всіх Національностей» вважає протиправною картку відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення №UA508280/2021/00006 у зв'язку з чим звернулась до суду із даним адміністративним позовом про її скасування.
Ухвалою суду від 16.06.2021 року адміністративний позов громадської організації «Громадяни України Всіх Національностей» в інтересах ОСОБА_1 до Чорноморської митниці Держмитслужби було прийнято до розгляду, у справі було відкрито спрощене позовне провадження без виклику (повідомлення) сторін за наявними у справі матеріалами в порядку ч. 5 ст. 262 КАС України. Відповідачу запропоновано в 15-денний строк з дня отримання ухвали надати відзив на адміністративний позов.
23.07.2021 року та 26.07.2021 року від представника відповідача до суду надійшов відзив на адміністративний позов, в якому Чорноморська митниця Держмитслужби проти задоволення позовних вимог громадської організації «Громадяни України Всіх Національностей» заперечувала та зазначила, що відповідно до п.6 ч.10 ст.374 Митного кодексу України при ввезенні (пересиланні) на митну територію України громадянами звільняються від оподаткування митними платежами товари, одержані громадянами-резидентами у вигляді нагород і призів на міжнародних змаганнях, конкурсах за межами митної території України (у тому числі не більше одного товару за товарними позиціями 8702, 8703, 8704 (загальною масою до 3,5 тонни), 8711 згідно з УКТ ЗЕД), за умови документального підтвердження факту нагородження нотаріальними органами відповідної країни. Зазначене підтвердження підлягає засвідченню або легалізації у відповідній закордонній консульській установі України, якщо інше не передбачено міжнародними договорами, згоду на обов'язковість яких надано Верховною Радою України.
Таким чином за твердженням відповідача, для надання звільнення від сплати митних платежів під час здійснення митного оформлення у митний режим «імпорт» автомобілю MERCEDES-BENZ B180CDI, 2007 року виготовлення, обов'язковими умовами є документальне підтвердження наступних фактів: проведення змагання/конкурсу за межами України; проведені змагання/конкурси мають статус міжнародних; отримання ОСОБА_1 за результатом міжнародного змагання нагороди/призу у вигляді автомобілю MERCEDES-BENZ B180CDI, 2007 року виготовлення.
Під час здійснення митного контролю співробітниками митниці витребувались у декларанта документи, що підтверджують вищевказані факти, зокрема, положення про конкурс, склад оргкомітету та журі, умови проведення конкурсу, конкурсна програма, план-графік проведення конкурсу тощо.
Водночас ОСОБА_1 не надано жодного офіційного документу від державних органів республіки Болгарія, що могли би підтвердити як сам факт проведення міжнародного конкурсу/змагання, так і факт ОСОБА_2 автомобілем MERCEDES-BENZ B180CDI, 2007 року виготовлення, за результатами проведення даних змагань.
При цьому на момент здійснення митного оформлення в мережі Інтернет відповідачем не було знайдено жодного посилання на проведення Міжнародного конкурсу з культури і мистецтва, що проводився у період з 23 по 26 липня 2019 року в Болгарії. Також ОСОБА_1 не надано запитані митницею документи, зокрема: положення про конкурс, документи про призначення складу оргкомітету та журі, умови проведення конкурсу, конкурсна програма, план-графік проведення конкурсу, протокол проведення конкурсу тощо.
Крім того, відповідач зауважує, що грамота за перше місце та предметну винагороду у вигляді автомобілю MERCEDES-BENZ B180CDE, виписана ТОВ «Європейська асоціація міжнародних конкурсів та змагань» лише через півтора роки після фактичного проведення змагань, а саме 09.12.2020 року (змагання відбулись в період з 23 по 26 липня 2019 року), що в свою чергу ставить під сумнів реальність такої грамоти.
Також відповідач посилається на те, що за даним митної служби, в тому числі і за словами самого ОСОБА_1 в період з 23 по 26 липня 2019 року він не знаходився на території республіки Болгарія та не перетинав кордон України.
Крім того, Чорноморська митниця Держмитслужби посилається на те, що в порушення ч.1 статті 43 Митного Кодексу України ОСОБА_1 не надано документи, що підтверджують країну походження товарів.
04.08.2021 року через канцелярію суд від громадської організації «Громадяни України Всіх Національностей» надійшла відповідь на відзив, а 18.08.2021 року від Чорноморської митниці Держмитслужби заперечення на відповідь на відзив.
Відповідно до ст. 258 КАС України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Згідно частини 2 ст. 262 КАС України розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження починається з відкриття першого судового засідання. Якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - через п'ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі.
Відповідно до ч.6 ст.120 КАС України якщо закінчення строку припадає на вихідний, святковий чи інший неробочий день, останнім днем строку є перший після нього робочий день.
Суд зазначає про те, що головуючий у справі суддя Білостоцький О.В. з 09.08.2021 року перебував у відпустці, в зв'язку з чим рішення у справі постановлено в перший робочий день після виходу судді на роботу.
Судом під час розгляду справи встановлено наступне.
Відповідно до довідки від 21.01.2021 року ОСОБА_1 згідно з протоколом загальних зборів №4 від 07.06.2019 року обраний до керівних органів громадської організації «Громадяни України Всіх Національностей» в якості члена правління.
20.07.2019 року наказом громадської організації «Громадяни України Всіх Національностей» ОСОБА_1 було висунуто як кандидата для участі в міжнародному конкурсі культури і мистецтва, що проводився в період з 23.07.2019 року по 26.07.2019 року у м. Софія (Болгарія).
09.12.2020 року ОСОБА_1 було видано грамоту за перше місце у міжнародному конкурсі культури і мистецтва, що проводився в період з 23.07.2019 року по 26.07.2019 року у м. Софія (Болгарія). Також у зазначеній грамоті було зазначено, що ОСОБА_1 , як переможець конкурсу, отримав у нагороду легковий автомобіль Mercedes-Benz B 180 CDI (VIN НОМЕР_1 ), тип двигуна дизель.
Як вбачається з матеріалів адміністративного позову та доданих до нього документів, з метою митного оформлення вищезазначеного транспортного засобу, 11.01.2021 року ОСОБА_1 було подано до відповідача митну декларацію №UA508280/2021/000055, а також наступні документи: рахунок-проформу від 09.12.2020 року №0025, акт про проведення огляду (переогляду) товарів транспортних засобів, ручної поклажі та багажу №UA500380/2021/000172 від 30.12.2020 року, свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу № НОМЕР_2 від 30.12.2020 року, висновок про якісні характеристики товарів, підготовлений спеціалізованими експертними організаціями СС210106-007 від 06.01.2021 року, договір про надання послуг митного брокера від 04.12.2020 року, паспорт громадянина України, грамоту від 09.12.2020 року, довіреність №4123 від 04.12.2020 року, картку платника податків, фото, паспортний документ фізичної особи, що дає право на перетин державного кордону.
Водночас Чорноморською митницею Держмитслужби було прийнято картку відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення №UA508280/2021/00004 у зв'язку із порушення вимог ст.ст. 43, 257, 266, п.6 ч. 10 ст.374 Митного Кодексу України, Закону України від 06.07.2005 року №2739-IV «Про деякі питання ввезення на митну територію України та проведення першої державної реєстрації транспортних засобів» та наказу Міністерства фінансів України від 30.05.2012 року №651, а саме:
1) ненадання митному органу документального підтвердження факту нагородження, а саме відсутність документів, що підтверджують порядок та умови проведення міжнародного конкурсу;
2) відсутність документів (сертифікату або іншого документу про підтвердження відповідності, виданого згідно із законодавством України) щодо відповідності автомобіля екологічним нормам не нижче рівня «ЄВРО-2» згідно з технічними регламентами та національними стандартами;
3) у грі 44 митної декларації не зазначено відомостей про документи, що підтверджують країну походження товару.
З огляду на вищезазначене, 01.02.2021 року ОСОБА_1 було поданого до відповідача нову митну декларацію №UA508280/2021/000590 та оновлений пакет документів, зокрема, до первісно поданих документів було додано докази відповідності автомобіля екологічним нормам не нижче рівня «ЄВРО-2» згідно з технічними регламентами та національними стандартами.
Водночас Чорноморською митницею Держмитслужби було прийнято картку відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення №UA508280/2021/00005 у зв'язку із порушенням вимог ст.ст. 43, 257, 266, п.6 ч. 10 ст. 374 Митного Кодексу України, Закону України від 06.07.2005 року №2739-IV «Про деякі питання ввезення на митну територію України та проведення першої державної реєстрації транспортних засобів» та наказу Міністерства фінансів України від 30.05.2012 року №651, а саме:
1) ненадання митному органу документального підтвердження факту нагородження, а саме відсутність документів, що підтверджують порядок та умови проведення міжнародного конкурсу;
2) у грі 44 митної декларації не зазначено відомостей про документи, що підтверджують країну походження товару.
02.02.2021 року ОСОБА_1 було втретє подано до відповідача митну декларацію №UA508280/2021/000626.
Водночас Чорноморською митницею Держмитслужби було прийнято картку відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення №UA508280/2021/00006 у зв'язку із невиконанням ОСОБА_1 вимог, зазначених у картці відмови від 01.02.2021 року №UA508280/2021/00005, зокрема, порушення вимог ст.ст. 257, 266, п.6 ч. 10 ст.374 Митного Кодексу України, Закону України від 06.07.2005 року №2739-IV «Про деякі питання ввезення на митну територію України та проведення першої державної реєстрації транспортних засобів» та наказу Міністерства фінансів України від 30.05.2012 року №651, а саме ненадання митному органу документального підтвердження факту нагородження, а саме відсутність документів, що підтверджують порядок та умови проведення міжнародного конкурсу. При цьому відповідачем зазначено, що наданий декларантом лист Європейської асоціації міжнародних конкурсів змагань від 01.03.2021 року не є таким документом, оскільки має інформаційно-довідковий характер.
12.03.2021 року ОСОБА_1 було вчетверте поданого до відповідача митну декларацію №UA508280/2021/001876.
Разом з тим, Чорноморською митницею Держмитслужби було прийнято картку відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення №UA508280/2021/00008 у зв'язку із невиконанням ОСОБА_1 вимог, зазначених у картках відмови від 01.02.2021 року №UA508280/2021/00005, від 11.03.2021 року №UA508280/2021/00006, наказу Міністерства фінансів України від 30.05.2012 року №651 в частині зазначення у графі 44 митної декларації інформації про винесенні картки відмови у митному оформленні.
З огляду на зазначене, 15.03.2021 року ОСОБА_1 було подано до митного органу нову митну декларацію та здійснено розмитнення автомобілю у загальному порядку, сплативши всі необхідні митні платежі.
В той же час, громадська організація «Громадяни України Всіх Національностей» вважає протиправною картку відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення №UA508280/2021/00006 від 11.03.2021 року у зв'язку з чим звернулась до суду із даним адміністративним позовом про її скасування.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Дослідивши адміністративний позов, відзив на нього, інші письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх всебічному, повному і об'єктивному дослідженні, проаналізувавши положення чинного законодавства, що регулює спірні правовідносини, та судову практику, суд доходить висновку, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ст.55 Конституції України права і свободи людини і громадянина захищаються судом, кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.
Засади державної митної справи, зокрема, правовий статус органів доходів і зборів, митна територія та митний кордон України, процедури митного контролю та митного оформлення товарів, що переміщуються через митний кордон України, митні режими та умови їх застосування, заборони та/або обмеження щодо ввезення в Україну, вивезення з України та переміщення через територію України транзитом окремих видів товарів, умови та порядок справляння митних платежів, митні пільги, визначаються Митним кодексом України та іншими законами України.
Відповідно до п.п. 23, 24 ч.1 ст. 4 МК України митне оформлення - виконання митних формальностей, необхідних для випуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення; митний контроль - сукупність заходів, що здійснюються з метою забезпечення додержання норм цього Кодексу, законів та інших нормативно-правових актів з питань державної митної справи, міжнародних договорів України, укладених у встановленому законом порядку.
Згідно пункту 25 частини першої статті 4 Митного кодексу України митний режим - це комплекс взаємопов'язаних правових норм, що відповідно до заявленої мети переміщення товарів через митний кордон України визначають митну процедуру щодо цих товарів, їх правовий статус, умови оподаткування і обумовлюють їх використання після митного оформлення.
Відповідно до пп. «в» п. 50 ст. 4 Митного кодексу України резидентами є, зокрема, фізичні особи: громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які мають постійне місце проживання в Україні, у тому числі ті, які тимчасово перебувають за кордоном.
Відповідно до статті 246 Митного кодексу України метою митного оформлення є забезпечення дотримання встановленого законодавством України порядку переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, а також забезпечення статистичного обліку ввезення на митну територію України, вивезення за її межі і транзиту через її територію товарів.
Умови ввезення (пересилання) громадянами товарів на митну територію України визначені статтею 374 Митного кодексу України.
Частиною 1 статті 377 Митного кодексу України встановлено, що товари за товарними позиціями 8701-8707, 8711, 8716 згідно з УКТ ЗЕД, які підлягають державній реєстрації, при ввезенні громадянами на митну територію України або надходженні на митну територію України на адресу громадян у несупроводжуваному багажі або вантажних відправленнях для вільного обігу, незалежно від їх вартості, підлягають письмовому декларуванню та митному оформленню в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, з оподаткуванням ввізним митом за повними ставками Митного тарифу України, акцизним податком і податком на додану вартість за ставками, встановленими Податковим кодексом України.
Відповідно до статті 257 МУ Країни декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення. При застосуванні письмової форми декларування можуть використовуватися як електронні документи, так і документи на паперовому носії або їх електронні (скановані) копії, засвідчені електронним цифровим підписом декларанта або уповноваженої ним особи.
Електронне декларування здійснюється з використанням електронної митної декларації, засвідченої електронним цифровим підписом, та інших електронних документів або їх реквізитів у встановлених законом випадках, а також електронних (сканованих) копій паперових документів, засвідчених електронним цифровим підписом декларанта або уповноваженої ним особи.
Правила митного контролю та митного оформлення транспортних засобів, що переміщуються громадянами через митний кордон України затверджені наказом Державної митної служби України від 17 листопада 2005 року № 1118.
Згідно з підпунктом 1.1 пункту 1 розділу ІІІ Правил, при ввезенні ТЗ на митну територію України його власник або вповноважена особа представляє уповноваженій посадовій особі митного органу, у зоні діяльності якого розташований пункт пропуску через державний кордон України, ТЗ для здійснення митного огляду й подає оригінали та ксерокопії таких документів:
що підтверджують право власності на ТЗ або користування ним (у тому числі з правом розпорядження);
реєстраційних (технічних) документів на транспортний засіб (якщо він перебував на обліку в реєстраційному органі іноземної держави чи України) з відмітками про зняття транспортного засобу з обліку, якщо такі документи видаються реєстраційним органом;
що підтверджують право на надання пільг в оподаткуванні (у разі митного оформлення ТЗ з наданням пільг в оподаткуванні), перелік яких визначено в підпункті 4.2 пункту 4 цього розділу. Працівники дипломатичної служби, які перебували за кордоном у довготерміновому відрядженні або проходили дипломатичну службу строком не менше одного року та повертаються в Україну, замість довідки МЗС України подають довідку відповідної закордонної дипломатичної установи України про повернення з довгострокового відрядження або після проходження дипломатичної служби;
паспортних документів та інших документів, визначених законодавством України та міжнародними договорами України, що дають право на перетин державного кордону, та/або паспорта громадянина (посвідчення особи з відміткою про місце проживання); посвідки чи іншого документа про постійне (тимчасове) проживання в Україні або за кордоном тощо.
У випадках необхідності вирішення питань щодо визначення року виготовлення ТЗ, класифікації ТЗ згідно з УКТЗЕД (2371а-14, 2371б-14, 2371в-14, 2371г-14), митної вартості або порушення справи про порушення митних правил посадова особа митного органу може вимагати такі документи: митні документи країни придбання ТЗ; сервісну книжку; експертний висновок; фотографії; технічну документацію.
Пунктом 2 Правил вказано, що декларування ТЗ проводиться власником (уповноваженою особою) митному органу, у зоні діяльності якого постійно або тимчасово проживає власник ТЗ (або має намір проживати власник ТЗ, який є громадянином-нерезидентом), шляхом подання ВМД.
Заповнення й оформлення ВМД подання потрібних документів на ТЗ, що переміщуються через митний кордон України громадянами, здійснюються згідно з Положенням про вантажну митну декларацію, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 09.06.97 №754, Інструкцією про порядок заповнення вантажної митної декларації, затвердженою наказом Держмитслужби від 09.07.97 №307 зареєстрованою у Міністерстві юстиції України 24.09.1997 року за №443/2247,
Митний контроль та митне оформлення ТЗ, увезених в Україну громадянами для вільного обігу, здійснюються згідно з Порядком митного контролю й митного оформлення товарів із застосуванням вантажної митної декларації, затвердженим наказом Держмитслужби від 20.04.2005 №314.
Підпунктом 4.1 пункту 4 розділу ІІІ Правил визначено, якщо власником (уповноваженою особою) подано ВМД для митного оформлення ТЗ зі звільненням від оподаткування, то до завершення митного оформлення проводиться перевірка обґрунтованості цього звільнення.
Відповідно до пункту 6 частини 10 статті 374 Митного кодексу України при ввезенні (пересиланні) на митну територію України громадянами звільняються від оподаткування митними платежами товари, одержані громадянами-резидентами у вигляді нагород і призів на міжнародних змаганнях, конкурсах за межами митної території України (у тому числі не більше одного товару за товарними позиціями 8702, 8703, 8704 (загальною масою до 3,5 тонни), 8711 згідно з УКТ ЗЕД), за умови документального підтвердження факту нагородження нотаріальними органами відповідної країни. Зазначене підтвердження підлягає засвідченню або легалізації у відповідній закордонній консульській установі України, якщо інше не передбачено міжнародними договорами, згоду на обов'язковість яких надано Верховною Радою України.
Консульська легалізація офіційних документів - це процедура підтвердження дійсності оригіналів офіційних документів або засвідчення справжності підписів посадових осіб, уповноважених засвідчувати підписи на документах, а також дійсності відбитків штампів, печаток, якими скріплено документ. При цьому консул не несе відповідальності за зміст документа.
Офіційний документ - це письмове підтвердження фактів та подій, що мають юридичне значення, або з якими чинне законодавство пов'язує виникнення, зміну або припинення прав і обов'язків фізичних або юридичних осіб.
Статтею 38 Закону України «Про нотаріат» передбачено, що консульські установи України вчиняють такі нотаріальні дії:
1) посвідчують угоди (договори, заповіти, довіреності тощо), крім іпотечних договорів, угод про відчуження та заставу жилих будинків, квартир, дач, садових будинків, гаражів, земельних ділянок, іншого нерухомого майна, що знаходиться в Україні;
2) вживають заходів до охорони спадкового майна;
3) видають свідоцтва про право на спадщину;
4) видають свідоцтва про право власності на частку в спільному майні подружжя у разі смерті одного з подружжя;
5) засвідчують вірність копій документів і виписок з них;
6) засвідчують справжність підпису на документах;
7) засвідчують вірність перекладу документів з однієї мови на іншу;
8) посвідчують факт, що громадянин є живим;
9) посвідчують факт знаходження громадянина в певному місці;
10) посвідчують тотожність громадянина з особою, зображеною на фотокартці;
11) посвідчують час пред'явлення документів;
12) приймають в депозит грошові суми і цінні папери;
13) вчиняють виконавчі написи;
14) приймають на зберігання документи;
15) вчиняють морські протести;
16) видають дублікати посвідчених ними документів.
Законодавством України можуть бути передбачені й інші дії, що вчиняються консульськими установами України.
Відповідно до статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд вживає визначені законом заходи, необхідні для з'ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.
Так судом встановлено, що позивачем з метою звільнення від оподаткування митними платежами транспортного засобу - автомобіля марки Mercedes-Benz B 180 CDI (VIN НОМЕР_1 ) разом з митною деклараціє було подано відповідачу грамоту за перше місце у міжнародному конкурсі з культури і мистцеві проведеного з 23 по 26 липня 2019 року.
Зазначена грамота була посвідчена 09.12.2020 року нотаріусом Районного суду Варни Даниєлою Вирлієвою, реєстраційний номер №480 Нотаріальної палати.
Разом з тим, суд зауважує, що у порушення пункту 6 частини 10 статті 374 Митного кодексу України зазначена грамота не містить засвідчення у відповідній закордонній консульській установі України, що в свою чергу унеможливлює використання зазначеного документу, як документу для звільнення від сплати митних платежів.
Також суд при винесенні зазначеного судового рішення, враховує, що оскаржувана позивачем картка відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення №UA508280/2021/00006 від 11.03.2021 року не є останнім та кінцевим рішенням митного органу.
Так після винесення картки відмови №UA508280/2021/00006 від 11.03.2021 року, позивачем в подальшому надавалась ще одна митна декларація та відповідний пакет документів, а відповідачем, в свою чергу, було прийнято нову картку відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення №UA508280/2021/00008, яка ОСОБА_3 не оскаржується.
При цьому у картці відмови №UA508280/2021/00008 відповідачем, окрім посилання на пункт 6 частини 10 статті 374 Митного кодексу України, було також зазначено про інші недоліки митної декларації позивача, зокрема невиконання ОСОБА_1 вимог, зазначених у картках відмови від 01.02.2021 року №UA508280/2021/00005, від 11.03.2021 року №UA508280/2021/00006, та наказу Міністерства фінансів України від 30.05.2012 року №651 в частині зазначення у графі 44 митної декларації інформації про винесенні картки відмови у митному оформленні.
Також судом враховано, що 15.03.2021 року ОСОБА_1 було подано до митного органу нову митну декларацію та здійснено розмитнення автомобілю у загальному порядку та сплачено всі необхідні митні платежі.
За таких умов обраний позивачем спосіб захисту своїх прав та інтересів, які він вважає порушеними, щодо оскарження не остаточної картки відмови відповідача не призведе, на думку суду, до їх відновлення у разі задоволення судом його позовних вимог, заявлених в адміністративній справі №4205697/21.
З огляду на зазначене, враховуючи встановлені судом під час офіційного з'ясування обставини справи, суд доходить висновку, що позовні вимоги позовом громадської організації «Громадяни України Всіх Національностей» в інтересах ОСОБА_1 задоволенню не підлягають.
Водночас, суд також критично ставиться і до посилання відповідача, що для звільнення від сплати митних платежів під час здійснення митного оформлення у митному режимі «імпорт» автомобілю MERCEDES-BENZ B180CDI обов'язковими умовами є документальне підтвердження наступних фактів: проведення змагання/конкурсу за межами України; проведені змагання/конкурси мають статус міжнародних.
Так Чорноморською митницею Держмитслужби не було зазначено жодного нормативно правового акту на підставі якого позивач був зобов'язаний надати митному органу зазначений перелік документів.
Судом враховується, що згідно п. 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень, обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини, очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.
Щодо клопотання відповідача про заміну Чорноморської митниці Держмитслужби на Миколаївську митницю як відокремленим підрозділ Держмитслужби суд зазначає наступне.
Так згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 30 вересня 2020 року №895 «Деякі питання територіальних органів Державної митної служби» постановлено реорганізувати територіальні органи Державної митної служби за переліком згідно з додатком шляхом їх приєднання до Державної митної служби, зокрема Чорноморську митницю Держмитслужби.
При цьому територіальні органи Державної митної служби, що реорганізуються відповідно до пункту 1 цієї постанови, продовжують здійснювати свої повноваження та функції до утворення Державною митною службою територіальних органів згідно з абзацом четвертим пункту 3 цієї постанови та прийняття рішення про можливість забезпечення здійснення такими органами повноважень і функцій територіальних органів, що реорганізуються.
Таке рішення приймається Державною митною службою після здійснення заходів, пов'язаних із внесенням до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань даних про територіальні органи Державної митної служби, що будуть утворені згідно з абзацом четвертим пункту 3 цієї постанови як відокремлені підрозділи юридичної особи публічного права, затвердженням положень про них.
Наказом Державної митної служби від 16.10.2020 № 456 «Про заходи з реформування територіальних органів Держмитслужби» затверджено План заходів з реорганізації територіальних органів Держмитслужби шляхом їх приєднання до Державної митної служби України.
Наказом Державної митної служби України «Про утворення територіальних органів Державної митної служби України як відокремлених підрозділів» від 19 жовтня 2020 №460 вирішено утворити територіальні органи як відокремлені підрозділи Державної митної служби України за переліком згідно з додатком.
Відповідно до Додатку до наказу Державної митної служби України «Про утворення територіальних органів Державної митної служби України як відокремлених підрозділів» від 19 жовтня 2020 №460, до переліку територіальних органів як відокремлених підрозділів Державної митної служби України, що утворюються включено, зокрема Миколаївську митницю.
Наказом Держмитслужби від 29.10.2020 № 489 «Про затвердження положень про територіальні органи Держмитслужби» затверджено Положення про Миколаївську митницю.
Згідно з витягом із Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, Миколаївську митницю як відокремленим підрозділ Держмитслужби, зареєстровано 03.12.2020 року.
Разом з тим, відповідно до ч. 1 ст. 104 Цивільного кодексу України, юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов'язки переходять до правонаступників.
Приписами ст.52 КАС України визначено, що у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії судового процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов'язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов'язкові для особи, яку він замінив.
Згідно ч. 7 ст. 4 ЗУ «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» передбачено, що у разі поділу юридичних осіб здійснюється державна реєстрація новоутворених юридичних осіб та державна реєстрація припинення юридичної особи, що припиняється у результаті поділу. Поділ вважається завершеним з дати державної реєстрації припинення юридичної особи, що припиняється у результаті поділу.
Так судом встановлено, що оскаржувані позивачем рішення було прийняте саме Чорноморською митницею Держмитслужби.
Водночас відповідно до інформації з Єдиного держаного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Чорноморська митниця Держмитслужби перебуває в стані припинення. В той же час, станом на 14.09.2021 року (дата прийняття рішення у справі) записи про ліквідацію вказаної юридичної особи або про її припинення відсутні.
Більш того суд зауважує, що відповідно до наказу Державної митної служби від 30.06.2021 №472 початком роботи Миколаївської митниці як відокремленого підрозділу Держмитслужби є 01 липня 2021 року.
Також суд зауважує, що жодних позовних вимог зобов'язального характеру, які б були пов'язані із необхідністю здійснення Миколаївською митницею як відокремленим підрозділом Держмитслужби функції митного органу позивач не заявляє, а просить суд лише скасувати рішення, яке було прийнято Чорноморською митницею Держмитслужби.
За таких умов суд доходить висновку щодо відсутності підстав для заміни відповідача в адміністративній справі №420/5697/21.
Щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.
Згідно ч.1 ст.132 КАС України, судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.
Виходячи з необхідності відмови судом у задоволенні позовних вимог позивача, у суду відсутні підстави, передбачені ст. 139 КАС України, для стягнення на його користь за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень судових витрат.
Згідно зі ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.
Керуючись вимогами ст.ст. 2, 6-11, 12, 77, 90, 241-246, 255, 257, 258, 262, 291, 293, 295 КАС України, суд, -
У задоволенні адміністративного позову громадської організації «Громадяни України Всіх Національностей» (65080, м. Одеса, вул. Варненська, 2, кв.51) в інтересах ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Чорноморської митниці Держмитслужби (73000, Херсонська область, м.Херсон, вул. Гоголя, 13) про скасування картки відмови - відмовити.
Розподіл судових витрат не проводити.
Рішення суду може бути оскаржене до П'ятого апеляційного адміністративного суду в порядку та строки, встановлені статтями 293, 295 та пп.15.5 п.15 ч.1 розділу VII «Перехідні положення» КАС України.
Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, встановлені ст. 255 КАС України.
Суддя О.В. Білостоцький
.