14 вересня 2021 року СєвєродонецькСправа № 360/2889/20
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Пляшкова К.О., перевіривши заяву ОСОБА_1 про заміну боржника у справі, визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню у зв'язку із припиненням боржника у справі № 360/2889/20 за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м. Лисичанську Луганської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
До Луганського окружного адміністративного суду надійшла 13 вересня 2021 року заява ОСОБА_1 про заміну боржника у справі, визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню у зв'язку із припиненням боржника у справі № 360/2889/20 за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м. Лисичанську Луганської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.
Вирішуючи дану заяву, суд зазначає таке.
Стаття 379 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) визначає порядок заміни сторони виконавчого провадження.
Так, відповідно до частин першої та другої статті 379 КАС України, у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, замінює сторону виконавчого провадження її правонаступником.
Суд розглядає питання про заміну сторони виконавчого провадження в десятиденний строк у судовому засіданні з повідомленням державного виконавця або заінтересованої особи, які звернулися з поданням (заявою), та учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.
Порядок визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню, визначений статтею 374 КАС України.
Суд, який видав виконавчий документ, може за заявою стягувача або боржника виправити помилку, допущену при його оформленні або видачі, чи визнати виконавчий документ таким, що не підлягає виконанню. Суд визнає виконавчий документ таким, що не підлягає виконанню повністю або частково, якщо його було видано помилково або якщо обов'язок боржника відсутній повністю чи частково у зв'язку з його припиненням, добровільним виконанням боржником чи іншою особою або з інших причин. Суд розглядає заяву в десятиденний строк з дня її надходження у судовому засіданні з повідомленням стягувача та боржника і постановляє ухвалу. Неявка стягувача і боржника не є перешкодою для розгляду заяви. До розгляду заяви суд має право своєю ухвалою зупинити виконання за виконавчим документом або заборонити приймати виконавчий документ до виконання. Про виправлення помилки у виконавчому документі та визнання його таким, що не підлягає виконанню, суд постановляє ухвалу. Якщо стягнення за таким виконавчим документом уже відбулося повністю або частково, суд одночасно з вирішенням вказаних питань на вимогу боржника стягує на його користь безпідставно одержане стягувачем за виконавчим документом (частини перша - четверта статті 374 КАС України)
Відповідно до частин другої та третьої статті 166 КАС України заяви, клопотання і заперечення подаються в письмовій або усній формі. У випадках, визначених цим Кодексом, заяви і клопотання подаються тільки в письмовій формі. Заяви, клопотання і заперечення подаються та розглядаються в порядку, встановленому цим Кодексом. У випадках, коли цим Кодексом такий порядок не встановлений, він встановлюється судом.
Вимоги до форми та змісту письмової заяви, клопотання, заперечення визначені статтею 167 КАС України.
Частиною першою статті 167 КАС України встановлено, що будь-яка письмова заява, клопотання, заперечення повинні містити: 1) повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові) (для фізичних осіб) особи, яка подає заяву чи клопотання або заперечення проти них, її місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України; 2) найменування суду, до якого вона подається; 3) номер справи, прізвище та ініціали судді (суддів), якщо заява (клопотання, заперечення) подається після постановлення ухвали про відкриття провадження у справі; 4) зміст питання, яке має бути розглянуто судом, та прохання заявника; 5) підстави заяви (клопотання, заперечення); 6) перелік документів та інших доказів (за наявності), що додаються до заяви (клопотання, заперечення); 7) інші відомості, які вимагаються цим Кодексом.
Вимога вказати в заяві по суті справи, скарзі, заяві, клопотанні або запереченні ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України стосується лише юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України. Іноземна юридична особа подає документ, що є доказом її правосуб'єктності за відповідним законом іноземної держави (сертифікат реєстрації, витяг з торгового реєстру тощо).
До заяви, скарги, клопотання чи заперечення, які подаються на стадії виконання судового рішення, в тому числі в процесі здійснення судового контролю за виконанням судових рішень, додаються докази їх надіслання (надання) іншим учасникам справи (провадження).
Згідно з частиною другою статті 167 КАС України, якщо заяву (клопотання, заперечення) подано без додержання вимог частини першої цієї статті і ці недоліки не дають можливості її розглянути, або якщо вона є очевидно безпідставною та необґрунтованою, суд повертає таку заяву (клопотання, заперечення) заявнику без розгляду.
Отже, як вбачається із вищезазначених судом норм КАС України, заява про заміну сторони виконавчого провадження та заява про визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню, є окремими заявами процесуального характеру в розумінні КАС України, кожна з яких підлягає розгляду в окремому процесуальному порядку відповідно до вищенаведених приписів КАС України.
Таким чином, заявником у заяві одночасно заявлено дві заяви, для розгляду яких нормами КАС України передбачений окремий порядок розгляду і заявлення в одній заяві є неприпустимим.
Крім того, суд звертає увагу позивача на те, що у відповідності до приписів статті 379 КАС України суд може замінити боржника або у виконавчому листі (до відкриття виконавчого провадження) або у відкритому виконавчому провадженні.
Відповідно викладення змісту прохання заявника у вигляді «замінити боржника у справі» є очевидно безпідставним.
Також суд зазначає, що у відповідності до частини першої статті 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
Відповідно до даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань правонаступником Управління Пенсійного фонду України в м. Лисичанську Луганської області є Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області.
Отже у відповідності до приписів частини першої статті 370 КАС України рішення Луганського окружного адміністративного суду у справі № 360/2889/20 є обов'язковим для Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області як правонаступника Управління Пенсійного фонду України в м. Лисичанську Луганської області.
Таким чином, оскільки Управління Пенсійного фонду України в м. Лисичанську Луганської області припинилось із визначенням правонаступника, тому підстави для визнання виконавчих листів у справі № 360/2889/20 такими, що не підлягають виконанню відсутні.
Окрім того суд вважає за необхідне зазначити таке.
Згідно з пунктом 18.1 розділу VII Перехідних положень КАС України до дня початку функціонування Єдиного державного реєстру виконавчих документів оформлення і видача виконавчих документів здійснюється в паперовій формі судом, який ухвалив відповідне рішення, за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу;
Таким чином, вказане питання, відповідно до вимог КАС України, не підлягає розгляду під час вирішення судом питання про заміну стягувача у виконавчому документі, згідно зі статтею 379 КАС України, оскільки оформлення і видача виконавчого документу здійснюється в паперовій формі судом, який ухвалив відповідне рішення за окремо поданою заявою особи.
Відповідно до частини другої статті 167 КАС України, якщо заяву (клопотання, заперечення) подано без додержання вимог частини першої цієї статті і ці недоліки не дають можливості її розглянути, або якщо вона є очевидно безпідставною та необґрунтованою, суд повертає таку заяву (клопотання, заперечення) заявнику без розгляду.
Враховуючи, що заява ОСОБА_1 про заміну боржника у справі, визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню у зв'язку із припиненням боржника у справі № 360/2889/20 містить істотні недоліки, які перешкоджають її розгляду в десятиденний строк у судовому засіданні, а в частині визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню у зв'язку із припиненням боржника є очевидно безпідставною та необґрунтованою, суд вважає за необхідне повернути її заявнику без розгляду.
Керуючись статтями 7, 161, 166, 167, 256, 379 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Заяву ОСОБА_1 про заміну боржника у справі, визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню у зв'язку із припиненням боржника у справі № 360/2889/20 повернути заявнику без розгляду.
Копію ухвали разом з заявою і доданими до неї документами невідкладно надіслати заявнику.
Роз'яснити заявнику, що повернення заяви без розгляду не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення, якщо інше не передбачено цим Кодексом. Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями).
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд.
Суддя К.О. Пляшкова