Рішення від 14.09.2021 по справі 360/3438/21

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ

Іменем України

14 вересня 2021 рокуСєвєродонецькСправа № 360/3438/21

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Петросян К.Є., розглянувши в порядку спрощеного провадження без виклику (повідомлення) сторін адміністративну справу за позовом адвоката Марченко Софії Дмитрівни в інтересах ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Сєвєродонецької міської військово - цивільної адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

05 липня 2021 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов адвоката Марченко Софії Дмитрівни в інтересах ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Сєвєродонецької міської військово - цивільної адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області, з такими вимогами:

визнати протиправним та скасувати рішення Управління праці та соціального захисту військово-цивільної адміністрації міста Сєвєродонецьк Луганської області від 04.12.2020 щодо відмови ОСОБА_1 у призначені щомісячної адресної допомоги, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України "Про надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житловокомунальних послуг" від 01 жовтня 2014 року № 505;

зобов'язати Управління соціального захисту населення Сєвєродонецької міської військовоцивільної адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області призначити та виплатити ОСОБА_1 щомісячну адресну допомогу, передбачену постановою Кабінету Міністрів України "Про надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг" від 01 жовтня 2014 року № 505, за період з 24.11.2020 по теперішній момент, а також виплатити заборгованість із цієї допомоги, що виникла за період її несплати.

Ухвалою суду від 06.07.2021 позовну заяву адвоката Марченко Софії Дмитрівни в інтересах ОСОБА_1 , залишено без руху. Запропоновано позивачу протягом 5-ти (п'яти) календарних днів з дати отримання даної ухвали усунути недоліки позовної заяви шляхом надання суду уточненої позовної заяви, оформленої з дотриманням статей 160, 161 КАС України, виклавши обставини, якими позивач обґрунтовує свої вимоги (для суду та відповідача).

На виконання вищевказаної ухвали суду, позивачем 12.07.2021 через канцелярію суду надано уточнену позовну заяву, де викладено обставини, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а саме зазначено таке.

24.11.2020 позивач звернувся до Управління праці та соціального захисту військово-цивільної адміністрації міста Сєвєродонецьк Луганської області з заявою про призначення щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, передбачену Постановою КМУ від 1 жовтня 2014 р. № 505 «Про надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг».

23.12.2020 позивач, у зв'язку з відсутністю будь-якої інформації від відповідача про призначення адресної грошової допомоги звернувся до останнього з заявою про надання інформації, на яку отримав відповідь за №66/10 від 05.01.2021, якою його повідомили про те, що він з 19.11.2015 по 18.05.2016, з 16.05.2017 по 15.11.2017, з 23.11.2017 по 20.01.2018 отримував щомісячну адресну допомогу ВПО у розмірі 442 грн на місяць, з 23.01.2018 по 22.03.2018 у розмірі 1 221 грн та через те, що позивач не працевлаштувався, у відповідності до п. 7 зазначеної вище постанови, грошова допомога на наступний строк не призначається. Крім того, в зазначеному листі відповідач повідомив, що заяву було розглянуто, але не було підстав для призначення адресної допомоги. При цьому, в зазначеному листі відповідач не вказав ані номеру прийнятого рішення, ані дату його прийняття, копію зазначеного рішення відповідач позивачу не надав.

15.06.2021 представником позивача до відповідача було зроблено адвокатський запит стосовно надання копії заяви позивача від 24.11.2020 про призначення щомісячної адресної допомоги, поданої до відповідача, копію рішення відповідача про відмову в призначенні щомісячної адресної допомоги, яке було прийнято на підставі заяви, поданої позивачем 24.11.2020, копію рішення про припинення виплати щомісячної адресної допомоги позивачу у попередній період.

01.07.2021 представником позивача було отримано відповідь на адвокатський запит за №10103/10 від 23.06.2021, якою надано копії витребуваних документів, серед яких копія рішення про відмову у призначенні щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам від 04.12.2020.

Відповідно до довідки ФОП ОСОБА_2 від 07.06.2021 №07062021/1 позивач працює інженером з комп'ютерних систем у ФОП ОСОБА_2 з 03.03.2020 (згідно наказу №2 від 02.03.2020), отже на момент на момент звернення до відповідача з заявою про призначення державної допомоги і по теперішній час він є працевлаштованою особою.

Позивач вважає протиправним рішення Управління праці та соціального захисту Військово-цивільної адміністрації міста Сєвєродонецьк Луганської області від 04.12.2020 та таким, що підлягає скасуванню, у зв'язку з чим звернувся до суду.

Ухвалою суду від 19.07.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду в порядку спрощеного провадження без виклику (повідомлення) сторін.

22.07.2021 від представника відповідача через канцелярію суду надійшов відзив на позовну заяву (а.с.36,37), в якому відповідач заперечує проти позовних вимог та просить відмовити у їх задоволенні, з огляду на таке.

23.04.2015 позивача було взято на облік внутрішньо переміщених осіб в Управлінні соціального захисту населення Сєвєродонецької міської військово-цивільної адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області разом з дружиною, ОСОБА_3 , сином, ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та донькою ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , про що було надано відповідні довідки №919036922, № 919036933.

23.04.2015 позивач звернувся із заявою про призначення щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг. Заяву було розглянуто та призначено щомісячну адресну допомогу позивачу як працездатній працюючій особі, дружині як особі, яка доглядає за дитиною до трьох років, сину та дочці як дітям до 18-ти років: з 23.04.2015 по 22.10.2015 у розмірі 2400 грн на місяць. 19.11.2015, 16.05.2017 позивач надав заяви для подовження щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам. Заяви було розглянуто та призначено допомогу позивачу як працездатній працюючій особі, дружину позивача не було включено до розрахунку, сину та дочці як дітям до 18-ти років: з 19.11.2015 по 18.05.2016 у розмірі 2210 грн на місяць; з 16.05.2017 по 15.11.2017 у розмірі 2210 грн на місяць.

23.11.2017 позивач надав заяву для призначення щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам, повідомивши про своє звільнення з 21.11.2017 та надавши копію трудової книжки. Заяву було розглянуто та призначено допомогу позивачу як працездатній працюючій особі, а також зроблено перерахунок в межах призначення як працездатній непрацюючій особі, відповідно до п. 7 Порядку призначення щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014р. № 505 (надалі Порядок), із скороченням терміну призначення та зменшенням суми виплати, дружину позивача не було включено до розрахунку, допомогу призначено лише сину та донці як дітям до 18-ти років: з 23.11.2017 по 22.01.2018 у розмірі 2210 грн на місяць; з 23.01.2018 по 22.03.2018 у розмірі 1989 грн на місяць; з 23.03.2018 по 22.05.2018 у розмірі 1768 грн на місяць.

Заяви позивача від 23.05.2018, 30.01.2019 про подовження щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг було розглянуто, та призначено лише донці та сину як дітям до 18-ти років, а позивача та дружину не було включено до розрахунку: з 23.05.2018 по 22.11.2018 у розмірі 2000 грн на місяць; з 30.01.2019 по 29.07.2019 у розмірі 2000 грн на місяць.

24.11.2020 позивач особисто звернувся за призначенням щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, виключивши зі складу сім'ї дружину та дітей, додав довідку про своє працевлаштування з 03.03.2020. Заяву було розглянуто. Відповідно до п. 3 Порядку, особам працездатного віку, яким грошова допомога була припинена відповідно до пункту 7 цього Порядку, грошова допомога на наступний строк не призначається, крім осіб, які після припинення виплати грошової допомоги втратили працездатність, у призначені допомоги позивачу було відмовлено.

На підставі вищенаведеного, відповідач просив відмовити у задоволенні позовних вимог.

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-77 Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов наступного.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , і.н. НОМЕР_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 (а.с.5-7).

Згідно довідки від 23.04.2015 за № 919-36933 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, фактичним місцем проживання /перебування позивача є: АДРЕСА_2 (а.с.8).

23.04.2015 позивача було взято на облік внутрішньо переміщених осіб в Управлінні соціального захисту населення Сєвєродонецької міської військово-цивільної адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області разом з дружиною, ОСОБА_3 , сином, ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та донькою ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , про що було надано відповідні довідки №919036922, № 919036933.

23.04.2015 позивач звернувся із заявою про призначення щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг. Заяву було розглянуто та призначено щомісячну адресну допомогу позивачу як працездатній працюючій особі, дружині як особі, яка доглядає за дитиною до трьох років, сину та дочці як дітям до 18-ти років: з 23.04.2015 по 22.10.2015 у розмірі 2400 грн на місяць. 19.11.2015, 16.05.2017 позивач надав заяви для подовження щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам. Заяви було розглянуто та призначено допомогу позивачу як працездатній працюючій особі, дружину позивача не було включено до розрахунку, сину та дочці як дітям до 18-ти років: з 19.11.2015 по 18.05.2016 у розмірі 2210 грн на місяць; з 16.05.2017 по 15.11.2017 у розмірі 2210 грн на місяць (а.с.38-79).

23.11.2017 позивач надав заяву для призначення щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам, повідомивши про своє звільнення з 21.11.2017 та надавши копію трудової книжки. Заяву було розглянуто та призначено допомогу позивачу як працездатній працюючій особі, а також зроблено перерахунок в межах призначення як працездатній непрацюючій особі, відповідно до п. 7 Порядку призначення щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 № 505, із скороченням терміну призначення та зменшенням суми виплати. Дружину позивача не було включено до розрахунку, допомогу призначено лише сину та донці як дітям до 18-ти років: з 23.11.2017 по 22.01.2018 у розмірі 2210 грн на місяць; з 23.01.2018 по 22.03.2018 у розмірі 1989 грн на місяць; з 23.03.2018 по 22.05.2018 у розмірі 1768 грн на місяць (а.с.80-94).

Заяви позивача від 23.05.2018, 30.01.2019 про подовження щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послу було розглянуто, та призначено лише донці та сину як дітям до 18-ти років, а позивача та дружину не було включено до розрахунку: з 23.05.2018 по 22.11.2018 у розмірі 2000 грн на місяць; з 30.01.2019 по 29.07.2019 у розмірі 2000 грн на місяць (а.с.95-106).

24.11.2020 позивач особисто звернувся за призначенням щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, виключивши зі складу сім'ї дружину та дітей, додав довідку про своє працевлаштування з 03.03.2020. Заяву було розглянуто та рішенням відповідача від 04.12.2020 у призначені допомоги позивачу було відмовлено (а.с.107-111). Доказів надіслання вказаного рішення позивачу відповідачем не надано.

23.12.2020 позивач звернувся до відповідача з заявою щодо надання письмової відповіді щодо підстав не нарахування йому адресної допомоги ВПО (а.с.9) та листом від 05.01.2021 № 06/10 відповідач повідомив позивач про те, що з огляду на п.3 Порядку призначення щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі оплату житлово - комунальних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України 01.10.2014 №505, підстави для призначення позивачу допомоги відсутні (а.с.10).

З довідки від 07.06.2021 № 07062021/1, виданої ФОП ОСОБА_2 , вбачається, що позивач дійсно працює інженером з комп'ютерних систем у ФОП ОСОБА_2 з 03.03.2020 (наказ №2 від 02.03.2020) (а.с.11).

Спірним у даній справі є питання щодо того, чи має позивач право на отримання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, оскільки йому, як особі працездатного віку, грошова допомога була припинена відповідно до п.7 Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 505 від 1 жовтня 2014 року.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.

Згідно з ч.1 ст. 4 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішнього переміщення осіб» факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, що діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 цього Закону.

Порядок надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг затверджений постановою КМУ № 505 від 01.10.2014 (далі - Порядок № 505).

Відповідно до п.1 постанови КМУ від 1 жовтня 2014 року № 505 внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг установлена щомісячна адресна допомога.

Відповідно до пункту 2 цього Порядку грошова допомога надається внутрішньо переміщеним особам, які перемістилися з тимчасово окупованих територій у Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим і м. Севастополі, населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення, а також внутрішньо переміщеним особам, житло яких зруйновано або стало непридатним для проживання внаслідок проведення антитерористичної операції або заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації, їх дітям, які народилися після дати початку проведення антитерористичної операції, тимчасової окупації або заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації та взяті на облік у структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органах з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - уповноважені органи), з дня звернення за її призначенням по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж на шість місяців.

Відповідно до абз.абз. 1, 8, 9 п. 3 Порядку № 505 грошова допомога внутрішньо переміщеним особам призначається на сім'ю та виплачується одному з її членів за умови надання письмової згоди у довільній формі про виплату йому грошової допомоги від інших членів сім'ї.

Якщо у складі сім'ї, якій призначено грошову допомогу, відбулися зміни, розмір грошової допомоги перераховується з місяця, наступного за місяцем виникнення таких змін, за заявою уповноваженого представника сім'ї або інформацією, поданою компетентним органом.

Для призначення грошової допомоги на наступний шестимісячний строк уповноважений представник сім'ї подає заяву, в якій повідомляє про відсутність змін, що впливають на призначення грошової допомоги, а також пред'являє довідки про взяття на облік внутрішньо переміщених осіб усіх членів сім'ї. Таку заяву на наступний шестимісячний строк може бути подано з дати його початку або не раніше ніж за 15 днів до закінчення поточного шестимісячного строку.

Згідно з абз. 9 п. 3 Порядку № 505 особам працездатного віку, яким виплату грошової допомоги було припинено відповідно до пункту 7 цього Порядку, грошова допомога не призначається, крім осіб, які після припинення виплати грошової допомоги втратили працездатність.

Отже, даною нормою встановлено, що грошова допомога не призначається особам працездатного віку, яким виплату грошової допомоги було припинено відповідно до пункту 7 цього Порядку, при цьому мова не йдеться про працевлаштовану особу.

Відповідно до п.5 Порядку № 505 для призначення грошової допомоги уповноважений представник сім'ї за умови пред'явлення паспорта громадянина України або іншого документа, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України, а для іноземців та осіб без громадянства - документа, що посвідчує особу та підтверджує її спеціальний статус, подає складену в довільній формі письмову заяву про надання грошової допомоги та документи, визначені цим пунктом.

Для призначення грошової допомоги на наступний шестимісячний строк уповноважений представник сім'ї подає заяву, в якій повідомляє про відсутність змін, що впливають на призначення грошової допомоги, а також пред'являє довідки про взяття на облік внутрішньо переміщених осіб усіх членів сім'ї. Таку заяву на наступний шестимісячний строк може бути подано з дати його початку або не раніше ніж за 15 днів до закінчення поточного шестимісячного строку.

У заяві зазначаються такі відомості про всіх членів сім'ї, які претендують на отримання грошової допомоги: прізвище, ім'я та по батькові; число, місяць, рік народження; серія, номер (у разі наявності) паспорта громадянина України, ким і коли виданий або серія, номер документа, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України, а для іноземців та осіб без громадянства - документа, що посвідчує особу та підтверджує її спеціальний статус; реєстраційний номер облікової картки платника податків (не зазначається фізичними особами, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідному територіальному органу ДФС і мають відмітку в паспорті); інформацію про: зареєстроване та фактичне місце проживання (перебування); наявність у будь-якого із членів сім'ї у власності житлового приміщення/частини житлового приміщення, розташованого в інших регіонах, ніж тимчасово окуповані території у Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим і м. Севастополі, населені пункти, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення; наявність житлового приміщення, яке зруйновано або стало непридатним для проживання внаслідок проведення антитерористичної операції, або заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації; наявність у будь-якого з членів сім'ї на депозитному банківському рахунку (рахунках) коштів у розмірі, що перевищує 25-кратний розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб; місце роботи осіб працездатного віку та час, з якого особа там працює; наявність у будь-якого з членів сім'ї інвалідності із зазначенням групи інвалідності.

З аналізу вищезазначених норм вбачається, що Порядком № 505 передбачено право особи, як внутрішньо переміщеної особи, яка перебуває на обліку в структурних підрозділах з питань соціального захисту населення отримати допомогу на себе та членів сім'ї, з дня звернення з заявою за її призначенням.

Згідно з п.6 Порядку № 505 грошова допомога не призначається у разі, коли: будь-хто із членів сім'ї (крім сімей, до складу яких входять військовослужбовці з числа внутрішньо переміщених осіб, які захищають незалежність, суверенітет і територіальну цілісність України та беруть безпосередню участь у заходах із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації) має у власності житлове приміщення/частину житлового приміщення, що розташоване в інших регіонах, ніж тимчасово окуповані території у Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим і м. Севастополі, населені пункти, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення, крім житлових приміщень, які непридатні для проживання, що підтверджується відповідним актом технічного стану; будь-хто з членів сім'ї має на депозитному банківському рахунку (рахунках) кошти у сумі, що перевищує 25-кратний розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб.

Грошова допомога не призначається на члена сім'ї: який перебуває на повному державному утриманні в будинку дитини, дитячому будинку, дитячому будинку-інтернаті, психоневрологічному інтернаті, будинку-інтернаті для громадян похилого віку та осіб з інвалідністю, спеціальному будинку-інтернаті системи соціального захисту населення; який перебуває на повному державному утриманні в школі-інтернаті, закладі спеціалізованої освіти військового (військово-спортивного) профілю; який відбуває покарання в місцях позбавлення волі.

Суд зазначає, що цим пунктом встановлений вичерпний перелік підстав для відмови у її призначенні, серед яких відсутня така підстава, як звернення особи за призначенням грошової допомоги після припинення її виплати даній особі відповідно до пункту 7 цього Порядку.

Відповідно до п. 7 Порядку № 505 якщо у складі сім'ї, якій призначено грошову допомогу, є особи працездатного віку (крім громадян, які доглядають за дітьми до досягнення ними трирічного віку; громадян, які доглядають за дітьми, що потребують догляду протягом часу, визначеного у медичному висновку лікарсько-консультативної комісії, але не більш як до досягнення ними шестирічного віку; громадян, які мають трьох і більше дітей віком до 16 років і доглядають за ними; громадян, які доглядають за особами з інвалідністю I групи або та дітьми з інвалідністю віком до 18 років, або особами з інвалідністю I чи II групи внаслідок психічного розладу, або особами, які досягли 80-річного віку; а також фізичних осіб, які надають соціальні послуги, та студентів денної форми навчання), які не працевлаштувалися, в тому числі за сприянням державної служби зайнятості, або перебувають в трудових відносинах з роботодавцями на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим і м. Севастополі, в населених пунктах, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населених пунктах, що розташовані на лінії зіткнення, але фактично не працюють, протягом двох місяців з дня призначення виплати грошової допомоги, її розмір для працездатних членів сім'ї на наступні два місяці зменшується на 50 відсотків, а на наступний період - припиняється.

У разі звільнення та подальшого непрацевлаштування працездатного члена сім'ї грошова допомога на цього члена сім'ї через два місяці з дня, що настає за днем звільнення, зменшується на 50 відсотків, а через чотири місяці з дня, що настає за днем звільнення, - припиняється.

Особи працездатного віку, яким призначено грошову допомогу, зобов'язані інформувати у триденний строк уповноважений орган про факт працевлаштування або перебування на обліку як безробітних.

Для отримання інформації про періоди реєстрації працездатних членів сім'ї, яким призначено грошову допомогу, у державній службі зайнятості, Мінсоцполітики щомісяця до 25 числа подає в електронному вигляді перелік таких осіб державній службі зайнятості, яка протягом 10 календарних днів подає Мінсоцполітики інформацію про періоди реєстрації цих осіб як безробітних чи осіб, які шукають роботу.

Для контролю за фактом працевлаштування працездатних членів сім'ї, яким призначено грошову допомогу (в тому числі за направленням державної служби зайнятості), Мінсоцполітики щомісяця до 25 числа подає в електронному вигляді перелік таких осіб Пенсійному фонду України, який протягом 10 календарних днів подає Мінсоцполітики інформацію з Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування про сплату єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Положення абзацу першого цього пункту щодо припинення виплати грошової допомоги в разі непрацевлаштування особи не застосовуються у період карантину та протягом одного місяця після його скасування.

Згідно з п.12 цього Порядку виплата грошової допомоги припиняється з наступного місяця у разі: подання уповноваженим представником сім'ї заяви про припинення виплати грошової допомоги; надання інформації державної служби зайнятості про те, що працездатні члени сім'ї протягом чотирьох місяців не працевлаштувалися за сприянням державної служби зайнятості або перебувають в трудових відносинах з роботодавцями на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим і м. Севастополі, в населених пунктах, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населених пунктах, що розташовані на лінії зіткнення, але фактично не працюють; зняття з обліку внутрішньо переміщеної особи; виявлення уповноваженим органом факту подання недостовірної інформації або неповідомлення про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги; у разі смерті внутрішньо переміщеної особи.

Виплата грошової допомоги може бути поновлена, якщо протягом місяця з місяця припинення її виплати уповноважений представник сім'ї повідомив уповноваженому органу про зміну обставин, які вплинули на припинення виплати грошової допомоги.

Відповідач відмовляючи у призначенні допомоги, виходив з такого тлумачення абз. 9 п.3 Порядку № 505, що особа, якій виплату грошової допомоги припинено відповідно до пункту 7, втрачає право на отримання такої допомоги.

У той же час, суд із даним твердженням відповідача не погоджується, оскільки з системного аналізу положень Порядку № 505 вбачається, що абз. 9 п. 3 пунктом визначена заборона у призначенні допомоги саме працездатній особі, яка після перебування у статусі безробітного в подальшому не була працевлаштована.

Отже, допомога не призначається тільки тим особам, які продовжують бути не працевлаштованими після припинення ним виплати з підстав, визначених п. 7 Порядку № 505. У разі ж якщо така особа працевлаштувалася, і її статус не суперечить пунктам 2, 3, 5-7, 12 Порядку № 505, то така особа набуває право на призначення щомісячної адресної допомоги.

Вказаний підхід відповідає не тільки нормам вищенаведеного Порядку, але також відповідає духу та меті надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам, які полягають в тому, що така допомога протягом послідових шестимісячних періодів надається всім внутрішньо переміщеним особам або сім'ям внутрішньо переміщених осіб, які працевлаштувалися на новому місці проживання, або розпочали навчання на денній формі та не є власниками житлових приміщень, розташованих в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України, райони проведення антитерористичної операції та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення, або не мають на депозитному банківському рахунку коштів у сумі, що перевищує 10-кратний розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб.

Положення Порядку № 505 не містять норми, яка б у подібних правовідносинах назавжди позбавляла особу працездатного віку, яка розпочала навчання на денній формі чи працевлаштувалась та, як і раніше, має статус внутрішньо переміщеної особи, права на отримання грошової допомоги. Також Порядком № 505 не встановлено жодного обмеження особи звернутись з новою заявою про призначення щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що рішення відповідача від 04.12.2020 щодо відмови позивачу в призначенні (відновленні) виплати щомісячної адресної допомоги для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово - комунальних послуг за фактичним місцем проживання, є протиправним та підлягає скасуванню.

Таким чином, враховуючи незаконність визначених відповідачем підстав відмови позивачу у призначенні допомоги, беручи до уваги те, що управління соціального захисту населення при розгляді заяви позивача від 24.11.2020 мало лише один правомірний та законно обґрунтований варіант поведінки та мало прийняти передбачене законом рішення, суд дійшов висновку, що в даному випадку відповідач не наділений дискреційними повноваженням.

Аналогічного висновку дійшов Верховний Суд у постанові від 6 березня 2019 року у справі № 1640/2594/18).

Відтак, суд вважає за необхідне зобов'язати відповідача призначити та виплатити позивачу щомісячну адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг з 24.11.2020.

Вимога позивача щодо зобов'язання відповідача виплатити виниклу за період несплати заборгованість, на думку суду, у повній мірі охоплюється зобов'язанням відповідача призначити та виплатити ОСОБА_1 щомісячну адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг з 24.11.2020.

Отже, позовні вимоги позивача підлягають задоволенню.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого.

Ухвалою суду від 19.07.2021 відстрочено позивачу сплату судового збору у розмірі 908,00 грн до ухвалення судового рішення в даній справі.

Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Згідно з частиною третьою статті 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених вимог.

Оскільки позовні вимоги підлягають задоволенню, суд вважає за необхідне судовий збір у розмірі 908,00 грн. стягнути на користь Державного бюджету України за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись статтями 72-77, 90, 139, 241-246, 250, 255, 291 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги адвоката Марченко Софії Дмитрівни в інтересах ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Сєвєродонецької міської військово - цивільної адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення управління праці та соціального захисту населення військово - цивільної адміністрації міста Сєвєродонецьк Луганської області від 04.12.2020 щодо відмови ОСОБА_1 в призначенні (відновленні) виплати щомісячної адресної допомоги для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово - комунальних послуг за фактичним місцем проживання.

Зобов'язати Управління соціального захисту населення Сєвєродонецької міської військово - цивільної адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області призначити та виплатити ОСОБА_1 щомісячну адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг з 24.11.2020.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління соціального захисту населення Сєвєродонецької міської військово - цивільної адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області (код ЄДРПОУ 24179564, 93400, Луганська область, місто Сєвєродонецьк, вулиця Новікова, 15Б) на користь Державного бюджету України судовий збір у сумі 908,00 грн (дев'ятсот вісім гривень).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя К.Є. Петросян