06 вересня 2021 року м. Кропивницький справа № 340/3532/21
Суддя Кіровоградського окружного адміністративного суду Жук Р.В., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом
за позовом доЗаступника керівника Голованівської окружної прокуратури (26500, Кіровоградська область, Голованівський район, смт. Голованівськ, вул. Паркова, 13, РНОКПП - 02910025) в інтересах держави
відповідача проЗаваллівської селищної ради Голованівського району Кіровоградської області (26334, Кіровоградська обл., Голованівський район, смт. Завалля, вул. Соборна, 10, код ЄДРПОУ - 04366749) зобов'язання вчинити певні дії, -
І. Зміст позовних вимог.
Заступник керівника Голованівської окружної прокуратури звернувся до суду в інтересах держави з позовом, в якому просить:
- зобов'язати Заваллівську селищну раду Голованівського району Кіровоградської області вчинити дії та забезпечити виготовлення документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки за межами села Таужне Голованівського району Кіровоградської області, орієнтовною площею 1,5 га, з розташованим на ній сміттєзвалищем твердих побутових відходів, винесення в натурі та встановлення (на місцевості) її меж, а також здійснення державної реєстрації прав на неї.
ІІ. виклад позиції позивача та заперечень відповідача.
На обґрунтування заявлених вимог прокурором зазначено, що в ході вивчення стану додержання вимог земельного законодавства, листом від 21.05.2021 року відповідач повідомив про розташування на території селищної ради п'яти діючих місць видалення твердих побутових відходів, які є паспортизованими. Крім іншого відповідач зазначив, що рішення про створення місць видалення твердих побутових відходів приймались Гайворонською районною державною адміністрацією, тому в даний час вони відсутні. Землевпорядна документація на земельні ділянки, на яких розташовані місця видалення твердих побутових відходів станом на 20 травня 2021 року не виготовлялась.
Прокурор вважаючи, що незабезпечення відповідачем заходів щодо оформлення та виготовлення документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки за межами села Чемерпіль Голованівського району Кіровоградської області з розташованим на ній сміттєзвалищем твердих побутових відходів є порушенням відповідачем норм чинного законодавства звернувся до суду.
Відповідач правом надати відзив на позовну заяву не скористався. Подав до суду заяву про визнання позовних вимог в повному обсязі.
ІІІ. Заяв (клопотання) учасників справи та інші процесуальні дій у справі.
Ухвалою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 29.06.2021 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі. Роз'єднано позовні вимоги до Заваллівської селищної ради Голованівського району Кіровоградської області про зобов'язання вчинити певні дії у самостійні провадження та визначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання.
15.07.2021 року до суду від Заваллівської селищної ради Голованівського району Кіровоградської області надійшов лист про визнання позову та не заперечує, щодо їх задоволення.
Додаткових заяв чи клопотань до суду подано не було.
Частиною 5 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Учасники справи з клопотаннями про розгляд справи у судовому засіданні до суду не звертались.
Згідно з частиною 2 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження починається з відкриття першого судового засідання. Якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - через п'ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі.
З огляду на завершення 30-ти денного терміну для подання заяв по суті справи, суд вважав можливим розглянути та вирішити справу по суті за наявними у ній матеріалами.
ІV. Обставини встановлені судом, зміст спірних правовідносин та оцінка суду.
Вирішуючи спір з урахуванням поданих заяв суд виходить з такого.
Як вбачається з матеріалів справи, на території Завалліської селищної ради Голованівського району Кіровоградської області за межами населеного пункту розташовано діюче місце видалення твердих побутових відходів, а саме села Таужне Голованівського району Кіровоградської області, орієнтовною площею 1,5 га.
Згідно наявного паспорту місця видалення відходів, зазначене місце видалення твердих побутових відходів паспортизовані. Так, наявний паспорт місця видалення відходів па території села Таужне Голованівського району Кіровоградської області зареєстровано №143 від 18.12.2014.
Водночас, землевпорядна документація на земельні ділянки, на яких розташовані вказані місця видалення твердих побутових відходів на даний час не виготовлено, речові права на них не зареєстровані.
Відповідно до положень п.6-1 Розділу 5 «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», розпорядження Кабінету Міністрів України № 716-р «Про визначення адміністративних центрів та затвердження територій територіальних громад Кіровоградської області» прийнято рішення Заваллівської селищної ради Головапівського району Кіровоградської області «Про затвердження передавальних актів щодо передачі майна Жакчицької сільської ради, Могильненської сільської ради, Сальківської селищної ради, Таужненської сільської ради, Чемерпільської сільської ради, які припиняються в результаті реорганізації шляхом приєднання до Заваллівської селищної ради Головапівського району Кіровоградської області» від 19.01.2021 №61 території вказаних сіл увійшла до складу Заваллівської селищної ради Голованівського району Кіровоградської області.
Листом від 21.05.2021 року №916 відповідач повідомив заступника керівника Голованівської окружної прокуратури про те, що території селищної ради розташовано п'ять діючих місць видалення твердих побутових відходів, які є паспортизованими. Крім іншого відповідач зазначив, що рішення про створення місць видалення твердих побутових відходів приймались Гайворонською районною державною адміністрацією, тому в даний час вони відсутні. Землевпорядна документація на земельні ділянки, на яких розташовані місця видалення твердих побутових відходів станом на 20 травня 2021 року не виготовлялась.
Згідно з приписами до ст.8 Закону України «Про добровільне об'єднання територіальних громад», територіальна громада с правонаступником всього майна, прав та обов'язків територіальних громад, що об'єдналися, з дня набуття повноважень сільською, селищною, міською радою, обраною такою об'єднаною територіальною громадою.
Отже, в результаті реорганізації Таужненської сільської ради, як юридичної особи суб'єктивні права та обов'язки, котрі належали їй, стали правами та обов'язками Заваллівської селищної ради, котра продовжила свою діяльність.
Відповідно до статті 50 Конституції України кожен має право на безпечне для життя і здоров'я довкілля.
Статтею 16 Конституції України передбачено, що забезпечення екологічної безпеки і підтримання екологічної рівноваги на території України, подолання наслідків Чорнобильської катастрофи - катастрофи планетарного масштабу, збереження генофонду Українського народу є обов'язком держави.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про відходи» відходи - будь-які речовини, матеріали і предмети, що утворилися у процесі виробництва чи споживання, а також товари (продукція), що повністю або частково втратили свої споживчі властивості і не мають подальшого використання за місцем їх утворення чи виявлення і від яких їх власник позбувається, має намір або повинен позбутися шляхом утилізації чи видалення.
Поводження з відходами - дії, спрямовані на запобігання утворенню відходів, їх збирання, перевезення, сортування, зберігання, оброблення, перероблення, утилізацію, видалення, знешкодження і захоронення, включаючи контроль за цими операціями та нагляд за місцями видалення.
Суб'єктами права власності на відходи відповідно до статті 9 Закону України «Про відходи» є громадяни України, іноземці, особи без громадянства, підприємства, установи та організації усіх форм власності, територіальні громади, АР Крим і держава.
Територіальні громади є власниками відходів, що утворюються на об'єктах комунальної власності чи знаходяться на їх території і не мають власника або власник яких невідомий (безхазяйні відходи).
Держава є власником відходів, що утворюються на об'єктах державної власності чи знаходяться на території України і не мають власника або власник яких невідомий (крім відходів, зазначених у частині другій цієї статті), а також в інших випадках, передбачених законом. Від імені держави управління відходами, що є державною власністю, здійснюється Кабінетом Міністрів України відповідно до закону.
Суб'єкти права власності володіють, користуються і розпоряджаються відходами в межах, визначених законом.
Відповідно до статті 21 Закону України «Про відходи» до компетенції органів місцевого самоврядування належить вирішення питань щодо розміщення на своїй території об'єктів поводження з відходами. Органи місцевого самоврядування приймають рішення про відвід земельних ділянок для розміщення відходів і будівництва об'єктів поводження з відходами.
Відповідно до вимог статті 33 Закону України «Про відходи» встановлено, що на кожне місце чи об'єкт зберігання або видалення відходів складається спеціальний паспорт. 'Зберігання та видалення відходів здійснюються в місцях, визначених органами місцевого самоврядування з врахуванням вимог земельного та природоохоронного законодавства.
Положеннями ст.26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що до виключної компетенції сільських, селищних, міських рад віднесено надання відповідно до законодавства згоди на розміщення на території села, селища, міста нових об'єктів, у тому числі місць чи об'єктів для розміщення відходів, сфера екологічного впливу діяльності яких згідно з діючими нормативами включає відповідну територію.
Стаття 30 вказаного Закону зазначає, що до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать власні (самоврядні) повноваження щодо вирішення питань поводження з побутовими відходами.
Приписами статті 33 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» встановлено, що до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать делеговані повноваження з визначення території для розміщення відходів відповідно до законодавства.
Суд звертає увагу на те, що під час розгляду справи, відповідачем не надано доказів щодо вжиття будь-яких заходів щодо виготовлення документації із землеустрою відведення земельної ділянки, винесення в натурі та встановлення (на місцевості) її меж, а також здійснення державної реєстрації прав на неї.
15.07.2021 року до суду від Заваллівської селищної ради Голованівського району Кіровоградської області надійшов лист про визнання позову та не заперечує, щодо їх задоволення.
З огляду на подану заяву суд зазначає, що визнання позову відповідачем - це одностороннє вільне волевиявлення відповідача, спрямоване на припинення спору з позивачем. При цьому, право відповідача на визнання позову повністю або частково є виявом принципів диспозитивності і змагальності.
Відповідно до ч.4 ст. 47 КАС України крім прав та обов'язків, визначених у статті 44 цього Кодексу, відповідач має право визнати позов повністю або частково, подати відзив на позовну заяву.
Водночас, відповідно до вимог ч.1 ст.189 КАС України позивач може відмовитися від позову, а відповідач - визнати позов на будь-якій стадії провадження у справі, зазначивши про це в заяві по суті справи або в окремій письмовій заяві.
Як вбачається з ч.4 ст.189 КАС України, у разі визнання позову відповідачем повністю або частково суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову повністю або у відповідній частині вимог.
Згідно з вимогами ч.1 ст.78 КАС України обставини, які визнаються учасниками справи, не підлягають доказуванню, якщо суд не має обґрунтованого сумніву щодо достовірності цих обставин або добровільності їх визнання. Обставини, які визнаються учасниками справи, зазначаються в заявах по суті справи, поясненнях учасників справи, їх представників.
У свою чергу, з огляду на вільне волевиявлення відповідача щодо визнання позову суд обмежується у мотивувальній частині рішення посиланням на визнання позову без з'ясування і дослідження інших обставин справи.
На виконання вимог ч.2 ст.189 КАС України судом перевірено, що заяву Заваллівської селищної ради Голованівського району Кіровоградської області подано за підписом Людмили Прач, яка є селищним головою Заваллівської селищної ради Голованівського району Кіровоградської області, а відтак зазначений представник не обмежений у повноваженнях на визнання позову.
Ці дії не суперечать закону, не порушують чиї-небудь права, свободи чи інтереси, а тому судом приймається визнання відповідачами позову.
При цьому, суд вважає за необхідне роз'яснити, що визнання адміністративного позову означає, що відповідач погоджується з вимогами позивача, їхньою законністю та обґрунтованістю.
За приписами ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Суд не вбачає підстав для неприйняття визнання позову відповідачем.
З огляду на викладене та враховуючи визнання відповідачем позову повністю, існування відповідних повноважень, суд доходить висновку, що відповідач у спірних правовідносинах допустив протиправну бездіяльність щодо не виготовлення документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки за межами села Таужне Голованівського району Кіровоградської області, орієнтовною площею 1,5 га, з розташованим на ній сміттєзвалищем твердих побутових відходів.
Водночас, відповідно до ч.2 ст.9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відтак, враховуючи викладене та заяву відповідача суд дійшов висновку про необхідність виходу за межі позовних вимог і задоволення позову повністю шляхом визнання протиправною бездіяльності відповідача та зобов'язання вчинити певні дії.
V. Розподіл судових витрат.
Згідно ч. 2 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
З огляду на викладене, суд зазначає, що судовий збір не підлягає стягненню.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. 241-246, 255, 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, Суд,
Позов Заступника керівника Голованівської окружної прокуратури - задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Заваллівської селищної ради Голованівського району Кіровоградської області щодо не забезпечення виготовлення документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки за межами села Таужне Голованівського району Кіровоградської області, орієнтовною площею 1,5 га, з розташованим на ній сміттєзвалищем твердих побутових відходів, винесення в натурі та встановлення (на місцевості) її меж, а також здійснення державної реєстрації прав на неї.
Зобов'язати Заваллівську селищну раду Голованівського району Кіровоградської області (26334, Кіровоградська обл., Голованівський район, смт. Завалля, вул. Соборна, 10, код ЄДРПОУ - 04366749) вжити в межах повноважень заходи, щодо виготовлення документації із землеустрою відведення земельної ділянки за межами села Таужне Голованівського району Кіровоградської області, орієнтовною площею 1,5 га, з розташованим на ній сміттєзвалищем твердих побутових відходів, винесення в натурі та встановлення (на місцевості) її меж, а також здійснення державної реєстрації прав на неї.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення, через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя
Кіровоградського окружного
адміністративного суду Р.В. Жук