про повернення позовної заяви
13 вересня 2021 року ЛуцькСправа № 140/9789/21
Суддя Волинського окружного адміністративного суду Дмитрук В.В., одержавши позовну заяву виконуючого обов'язки першого заступника керівника Луцької окружної прокуратури в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Волинській області до Торчинської селищної ради про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії,
Виконуючий обов'язки першого заступника керівника Луцької окружної прокуратури звернувся з позовом в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Волинській області до Торчинської селищної ради про визнання протиправною бездіяльності, яка полягає у невжитті заходів щодо ліквідації несанкціонованого розміщення відходів на земельній ділянці площею 2 га, яка знаходиться в с. Білосток Луцького району; зобов'язання вжити заходів щодо ліквідації несанкціонованого розміщення відходів на земельній ділянці 2 га, яка знаходиться в с. Білосток Луцького району.
Відповідно до приписів частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, зокрема: чи має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); чи подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; чи немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
За правилами ч. 2 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України позовна заява подається в письмовій формі позивачем або особою, якій законом надано право звернення до суду в інтересах інших осіб.
Відповідно до ч. 1 ст. 55 Кодексу адміністративного судочинства України, сторона, третя особа в адміністративній справі, а також особа, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах іншої особи, може брати участь у судовому процесі особисто (самопредставництво) та (або) через представника.
Згідно із ч. 3 ст.55 КАС України, юридична особа незалежно від порядку її створення, суб'єкт владних повноважень, який не є юридичною особою, беруть участь у справі через свого керівника, члена виконавчого органу, іншу особу, уповноважену діяти від її (його) імені відповідно до закону, статуту, положення, трудового договору (контракту) (самопредставництво юридичної особи, суб'єкта владних повноважень), або через представника.
Аналіз наведених положень КАС України дає підстави вважати, що повноваження особи як керівника юридичної особи діяти від її імені, у тому числі підписувати позовні заяви, брати участь у справі, мають бути передбачені безпосередньо у законі або ж підтверджуватись статутом, положенням тощо.
Судом встановлено, що позовну заяву підписано виконувачем обов'язків першого заступника керівника Луцької окружної прокуратури О.Олішкевич.
До позовної заяви будь-якого доказу наявності повноважень у виконувача обов'язки першого заступника керівника Луцької окружної прокуратури О.Олішкевич підписувати позовну заяву суду не надано.
Враховуючи те, що до позовної заяви не додано документа, який підтверджує наявність повноважень у виконувача обов'язки першого заступника керівника Луцької окружної прокуратури О.Олішкевич на підписання позовної заяви, суд дійшов висновку, що позовна заява підписана особою, яка не має права її підписувати.
Відповідно до частини 4 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України, позовна заява повертається позивачеві, якщо позов подано особою, яка не має адміністративної процесуальної дієздатності, не підписано або підписано особою, яка не має права її підписувати, або особою, посадове становище якої не вказано.
З огляду на вище викладене, суд дійшов висновку, що подані відомості не є достатніми для відкриття провадження у справі, а тому позовна заява підлягає поверненню позивачеві разом із доданими до неї документами.
Керуючись статтями 169, 171, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя
Позовну заяву виконуючого обов'язки першого заступника керівника Луцької окружної прокуратури в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Волинській області до Торчинської селищної ради про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії, - повернути позивачу.
Роз'яснити позивачу, що повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
Копію ухвали про повернення позовної заяви надіслати особі, яка її подала, разом із позовною заявою та усіма доданими до неї документами.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги протягом п'ятнадцяти днів з дня підписання ухвали суддею до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд.
Суддя В.В. Дмитрук