Постанова від 13.09.2021 по справі 710/1302/21

Справа № 710/1302/21

Провадження № 3/710/920/21

ПОСТАНОВА

13.09.2021 м. Шпола

Суддя Шполянського районного суду Черкаської області Симоненко О.В., розглянувши матеріали, за ч. 1 ст.163-1 КУпАП, які надійшли від Головного управління ДПС у Черкаській області, відносно головного бухгалтера Комунального підприємства «Комунальник» Шполянської міської ради ОТГ ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ,

ВСТАНОВИВ:

Згідно протоколу про адміністративне правопорушення від 02.08.2021 року №12/23-00-04-0417, складеного посадовою особою головним державним ревізором - інспектором Смілянського відділу податків і зборів з юридичних осіб та проведення камеральних перевірок управління податкового адміністрування юридичних осіб ГУ ДПС у Черкаській області Войтко Іриною Анатоліївною, керівник Комунального підприємства «Комунальник» Шполянської міської ради об'єднаної територіальної громади ОСОБА_1 вчинила правопорушення вимог п.п. 16.1.3 п.16.1 ст.16, п.46.2 ст. 46, п.49.4 ст. 49 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI зі змінами та доповненнями, п.3 ст. 14, ч.1 ст.2 Закону України від 16.07.1999 №996-XIV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» зі змінами та доповненнями та ст.5 Закону України від 20.04.2000 №1682- ІІІ «Про природні монополії» не подано контролюючому органу річну фінансову звітність за 2020 рік, яка підлягає оприлюдненню разом з аудиторським звітом. Дата, час та місце вчинення порушення: АДРЕСА_2 , акт від 08.07.2021 № 423/23-00-18-0507/42065615.

Дії посадової особи, керівника Комунального підприємства «Комунальник» Шполянської міської ради ОТГ, ОСОБА_1 , кваліфіковані, як вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.163-1 КУпАП.

Відповідно до ст. 245 КУпАП завданням провадження у справі про адміністративне правопорушення є своєчасне, всебічне, повне й об'єктивне з'ясування обставин справи, вирішення її у точній відповідності із законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.

Згідно з ч.2 ст. 254 КУпАП, протокол про адміністративне правопорушення, у разі його оформлення, складається не пізніше двадцяти чотирьох годин з моменту виявлення особи, яка вчинила правопорушення, у двох примірниках, один із яких під розписку вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності.

Згідно із ст. 256 КУпАП, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.

Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами.

У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу, в ньому робиться запис про це. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу, а також викласти мотиви свого відмовлення від його підписання.

При складенні протоколу особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз'яснюються його права і обов'язки, передбачені статтею 268 цього Кодексу, про що робиться відмітка у протоколі.

Відповідно до п.6 розділу ІІ Інструкції з оформлення органами доходів і зборів матеріалів про адміністративні правопорушення затвердженої Наказом Міністерства фінансів України від 02.07.2016 №566, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 27.07.2016 за № 1046/29176. У Протоколі під час його складання обов'язково зазначається стаття КУпАП, згідно з якою передбачено адміністративну відповідальність. При викладенні обставин правопорушення у Протоколі вказуються місце та час його вчинення, суть правопорушення, які саме протиправні дії чи бездіяльність вчинила особа, стосовно якої складається Протокол, та які положення законодавства порушено. Якщо є свідки правопорушення та потерпілі, до Протоколу вносяться їх прізвища, імена та по батькові, а також місце проживання.

Згідно з п. 12, 13 Інструкції згаданої вище, у разі неможливості складання Протоколу за місцем вчинення адміністративного правопорушення Протокол складається в органі доходів і зборів. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, запрошується до органу доходів і зборів для складання та підписання Протоколу. У запрошенні зазначаються дата, час та місце складання Протоколу. Запрошення вважається належним чином врученим, якщо воно надіслано за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, рекомендованим листом з повідомленням про вручення або вручено особисто такій особі. У разі неявки особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, у визначений у запрошенні час складається акт довільної форми, який засвідчує факт такої неявки. Акт підписується не менш як трьома посадовими особами контролюючого органу та реєструється у журналі реєстрації актів, що засвідчують факт неявки особи, яка притягається до адміністративної відповідальності (додаток 2).

Приписами ст. 278 КУпАП визначено, що орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення повинен вирішити, у тому числі й питання про те, чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення .

У відповідності до ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до положень п.3 ч.1ст.129 Конституції України основними засадами судочинства є змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, а тому покладення на суд обов'язків ініціювати збір доказів щодо доказу вини правопорушника суперечить принципам об'єктивності та неупередженості суду при розгляді справи.

Відповідно до ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі вилучення речей і документів, а також іншими документами.

Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.

Одним із доказів відповідно до ст.256 КУпАП є протокол про адміністративне правопорушення, який має містити всі перелічені в даній статті відомості, які необхідні для вирішення справи, а без їх наведення, він належної сили не має.

Протокол про адміністративне правопорушення №12/23-00-04-0417 від 02.08.2021 року не відповідає вимогам, визначеним в ст. 256 КУпАП, а саме: в протоколі про адміністративне правопорушення в графі: дата, час і місце вчинення порушення вказано акт від 08.07.2021 року №423/23-00-18-0507/42065615, однак не зазначена дата вчинення правопорушення.

Крім того, в матеріалах справи наявний акт про результати камеральної перевірки своєчасності подання річної фінансової звітності за 2020 рік, яка підлягає оприлюдненню разом із аудиторським звітом від 08.07.2021, з якого вбачається, що перевірка проводилась без відома керівника та головного бухгалтера КП « Комунальник» Шполянської міської ради об'єднаної територіальної громади, акт не підписаний ні головним бухгалтером, ні керівником, а також не ознайомлені зазначені посадові особи з можливістю надати зауваження та оскаржити результати перевірки. Відомостей про надсилання вказаного акту матеріали справи не містять.

Протокол про адміністративне правопорушення від 02.08.2021 був складений за відсутності керівника КП « Комунальник» Шполянської міської ради об'єднаної територіальної громади, з яким ОСОБА_1 також не ознайомлена.

Матеріали справи не містять інформації про вручення протоколу про адміністративне правопорушення особі, яка притягується до адміністративної відповідальності.

Тим самим, ОСОБА_1 була позбавлена права бути обізнаним про притягнення до адміністративної відповідальності, також їй не роз'яснені права, серед яких і надавати пояснення або наводити доводи щодо спростування обставин, викладених у протоколі.

Відповідно до п. 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України №14 від 23.12.2005року (зі змінами та доповненнями) визнано правильною практику тих суддів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені без додержання вимог КУпАП, відповідному правоохоронному органу для належного оформлення.

Відповідно до статей 245, 280 КУпАП завданням провадження у справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин кожної справи.

За наведених обставин, матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності посадової особи, головного бухгалтера КП « Комунальник» Шполянської міської ради об'єднаної територіальної громади, за ч. 1 ст. 163-1 КУпАП підлягають поверненню до Головного управління ДПС у Черкаській області на доопрацювання, (належного оформлення) в ході якого необхідно усунути зазначені вище недоліки у відповідності до вимог чинного законодавства.

Керуючись ст.ст. 245, 251, 256, 278, 280 КУпАП, суддя

ПОСТАНОВИВ:

Матеріали справи, відносно посадової особи, головного бухгалтера КП « Комунальник» Шполянської міської ради об'єднаної територіальної громади ОСОБА_1 , за ч. 1 ст. 163-1 КУпАП, підлягають поверненню до Головного управління ДПС у Черкаській області, для належного оформлення та усунення виявлених недоліків.

Постанова оскарженню не підлягає.

Суддя О.В. Симоненко