Справа № 574/562/21
Провадження №2-о/574/46/2021
13 вересня 2021 року м. Буринь
Буринський районний суд Сумської області в складі:
головуючого судді Гука Т.Р.,
з участю секретаря судового засідання Божок В.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Буринського районного суду Сумської області цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа Буринський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Конотопському районі Сумської області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) про встановлення факту народження дитини,
ОСОБА_1 звернулася до суду із заявою про встановлення факту народження дитини на тимчасово окупованій території України, яку мотивує тим, що її донька ОСОБА_2 , яка проживає на тимчасово окупованій території у м. Севастополь Автономної Республіки Крим, народила доньку, ОСОБА_3 , батьками якої є ОСОБА_2 та ОСОБА_4 . На підставі медичної довідки серії 67 №186260 відділом запису актів громадянського стану Ленінського району міста Севастополя управління ЗАГС міста Севастополя видано свідоцтво про народження серії НОМЕР_1 від 07.07.2021 року. Зазначені вище документи не можуть бути прийняті відділом державної реєстрації актів цивільного стану для здійснення реєстрації народження відповідно до частини четвертої статті 13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», оскільки вони видані на території, де органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження. Зазначене свідоцтво про народження є недійсним і не створює правових наслідків та не є підставою для проведення державної реєстрації народження. У зв'язку з неможливістю виїзду батьків дитини з тимчасово окупованої території, вона, як баба ОСОБА_3 , за наведених обставин просить встановити факт народження ОСОБА_3 , яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 у м. Севастополь Автономної Республіки Крим.
Ухвалою Буринського районного суду Сумської області від 13.09.2021 року відкрито провадження у даній справі та призначено її до розгляду в судовому засіданні з повідомленням учасників справи.
Учасники справи були належним чином повідомлені про дату, час та місце розгляду справи, однак в судове засідання не з'явились.
В поданій до суду письмовій заяві ОСОБА_1 заявлені нею вимоги підтримала в повному обсязі та просила справу розглянути без її участі.
Від заінтересованої особи до суду надійшла заява про розгляд справи без участі її представника.
З врахуванням положень ст.223 ЦПК України, суд визнав за можливе справу розглянути у відсутності учасників справи.
Оскільки учасники справи в судове засідання не з'явились, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось, відповідно до ч.2 ст. 247 ЦПК України.
Дослідивши обставини справи, надані докази та надавши їм належну оцінку, суд приходить до наступних висновків.
Відповідно до пункту 5 частини другої статті 293 Цивільного процесуального кодексу України (далі - ЦПК України) в порядку окремого провадження розглядаються цивільні справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Відповідно до частини першої статті 317 ЦПК України заява про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана батьками, родичами, їхніми представниками або іншими законними представниками дитини до будь-якого суду за межами такої території України незалежно від місця проживання заявника. Заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України.
Відповідно до частини другої статті 317 ЦПК України справи про встановлення факту народження на тимчасово окупованій території України розглядаються невідкладно з моменту надходження відповідної заяви до суду.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Севастополь, Республіка Крим, народилася ОСОБА_3 , батьками якої є ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , що підтверджується медичним свідоцтвом про народження ОСОБА_3 серії НОМЕР_2 від 16.06.2021 року, копією свідоцтва про народження ОСОБА_3 серії НОМЕР_1 від 07.07.2021 року, копією свідоцтва про шлюб ОСОБА_4 та ОСОБА_2 серії НОМЕР_3 від 15.06.2013 року (а.с.5,6,8).
Мати дитини ОСОБА_2 , є громадянкою України, про що свідчить копія повторного свідоцтва про народження серії НОМЕР_4 від 27.03.2014 року та копія паспорта серії НОМЕР_5 від 19.06.2013 року (а.с.9-13).
Батько дитини, ОСОБА_5 , уродженець м. Севастополь, Крим також є громадянином України, що вбачається з копії паспорта громадянина України серії НОМЕР_6 від 16.01.2009 року (а.с.14-16).
Заявниця ОСОБА_1 є бабусею ОСОБА_3 по лінії матерії, оскільки ОСОБА_6 є дочкою заявниці, що також вбачається з копії паспорта заявниці та копії повторного свідоцтва про народження ОСОБА_7 (а.с.7, 9).
Відповідно до частини першої статті 144 Сімейного кодексу України (далі - СК України) батьки зобов'язані невідкладно, але не пізніше одного місяця від дня народження дитини, зареєструвати народження дитини в державному органі реєстрації актів цивільного стану.
Згідно статті сьомої Закону України «Про громадянство України» особа, батьки або один з батьків якої на момент її народження були громадянами України, є громадянином України. Особа, яка має право на набуття громадянства України за народженням, є громадянином України з моменту народження.
Відповідно до Конвенції про права дитини від 20.11.1989 року, ратифікованою постановою Верховної ради України №789-ХІІ від 27.02.1991 року, дитина має бути зареєстрована одразу після народження і з моменту народження має право на ім'я і набуття громадянства, а також, наскільки це можливо, право знати своїх батьків і право на їх піклування. Держави-учасниці забезпечують здійснення цих прав згідно з їх національним законодавством та виконання їх зобов'язань за відповідними міжнародними документами у цій галузі, зокрема, у випадку, коли б інакше дитина не мала громадянства.
Відповідно до частини третьої статті 317 ЦПК України у рішенні про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, зокрема, мають бути зазначені встановлені судом дані про дату і місце народження особи, про її батьків.
Відповідно до частини першої статті 13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», державна реєстрація народження дитини проводиться з одночасним визначенням її походження та присвоєнням їй прізвища, власного імені та по батькові. Походження дитини визначається відповідно до Сімейного кодексу України.
Згідно з пунктом 1 статті 3 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15 квітня 2014 року сухопутна територія Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, внутрішні води України цих територій визначається тимчасово окупованою територією.
Відповідно до частини другої статті 9 цього Закону будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом.
Частиною 3 даної статті Закону передбачено, що будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
Відповідно до статті 18 громадянам України гарантується дотримання у повному обсязі їхніх прав і свобод, передбачених Конституцією України, у тому числі соціальних, трудових, виборчих прав та права на освіту, після залишення ними тимчасово окупованої території.
Оскільки АР Крим є окупованою територію, на ній фактично діє юрисдикція та застосовується законодавство Російської Федерації, то документи про народження дитини видаються за формою, встановленою Міністерством охорони здоров'я РФ, яка є недопустимою для державної реєстрації на території України.
Свідоцтво про народження дитини, видане на тимчасово окупованій території, не є підставою для реєстрації народження на території України.
Статтею 17 ч.1 вказаного Закону передбачено, що у разі порушення положень цього Закону державні органи України застосовують механізми, передбачені законами України та нормами міжнародного права, з метою захисту миру, безпеки, прав, свобод і законних інтересів громадян України, які перебувають на тимчасово окупованій території, а також законних інтересів держави Україна.
Згідно зі статтею 18 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» громадянам України гарантується дотримання у повному обсязі їхніх прав і свобод, передбачених Конституцією України, у тому числі соціальних, трудових, виборчих прав та права на освіту, після залишення ними тимчасово окупованої території.
Так п.2 розділу III Правил державної реєстрації актів цивільного стану передбачено підстави для проведення державної реєстрації народження дитини. При відсутності підстав для державної реєстрації народження, визначених у цьому пункті, державна реєстрація народження проводиться на підставі рішення суду про встановлення факту народження даною жінкою.
Таким чином судом встановлено, що дитина жіночої статі ОСОБА_3 народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Севастополь АР Крим, яка на даний час є окупованою територію. Медичне свідоцтво та свідоцтво про народження дитини, що видані на окупованій території, не є підставою для реєстрації народження дитини на території України. Батько дитини є громадянином України, що відповідно до статті 7 Закону України «Про громадянство України» є підставою для набуття дитиною громадянства України за народженням.
Статтею 317 ЦПК України передбачено судовий порядок встановлення такого факту.
За наведених обставин, оцінивши зібрані у справі докази в їх сукупності, суд приходить до висновку про те, що заявлені вимоги підлягають задоволенню.
Відповідно до частини четвертої статті 317 ЦПК України ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження на тимчасово окупованій території України підлягає негайному виконанню.
Оскарження рішення не зупиняє його виконання
Керуючись ст. ст. 10, 13, 23, 247, 258, 259, 265, 268, 293, 315, 317, 319, 354 ЦПК України, суд -
Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа Буринський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Конотопському районі Сумської області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) про встановлення факту народження дитини задовольнити.
Встановити факт народження дитини жіночої статі ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , місце народження - м. Севастополь, Республіка Крим, матір'ю якої є ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , громадянка України, батьком - ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянин України.
Рішення суду підлягає негайному виконанню.
Копію судового рішення невідкладно надіслати до Буринського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Конотопському районі Сумської області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) для державної реєстрації народження ОСОБА_3 .
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сумського апеляційного суду через Буринський районний суд Сумської області (а з початком функціонування Єдиної інформаційно-телекомунікаційної системи безпосередньо до Сумського апеляційного суду) шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відповідно до ч. 4 ст. 317 Цивільного процесуального кодексу України оскарження рішення у справах про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, не зупиняє його виконання.
Заявник: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , (місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_7 ).
Заінтересована особа: Буринський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Конотопському районі Сумської області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) (місцезнаходження: 41700, Сумська область, м. Буринь, вул. Першотравнева, 20, ЄДРПОУ: 22598038).
Повне судове рішення складено 13.09.2021 року.
Суддя Т.Р. Гук