Справа № 372/1712/19
Провадження 4-с-41/21
ухвала
Іменем України
27 серпня 2021 року Обухівський районний суд Київської області в складі:
головуючого судді Кравченка М.В.
при секретарі Литвинюк Ю.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні скаргу Заступника керівника Київської обласної прокуратури до державного виконавця Оболонського відділу державної виконавчої служби у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) Яцківа Артема Петровича, заінтересована особа: ОСОБА_1 на рішення державного виконавця,
Заступник керівника Київської обласної прокуратури звернувся до суду зі скаргою, в якій просить визнати неправомірним рішення (повідомлення) державного виконавця Оболонського відділу державної виконавчої служби у м. Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) Яцківа А.П. від 06.07.2021 року про повернення стягувачу без прийняття до виконання виконавчого документа, виданого 22.06.2021 року Обухівським районним судом Київської області у справі № 372/1712/19, про стягнення з ОСОБА_1 на користь Київської обласної прокуратури судових витрат на відшкодування судового збору у розмірі 8644,50 грн. та зобов'язати державного виконавця Оболонського відділу державної виконавчої служби у м. Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) Яцківа А.П. відкрити виконавче провадження з виконання виконавчого листа, виданого 22.06.2021 року Обухівським районним судом Київської області у справі № 372/1712/19, про стягнення з ОСОБА_1 на користь Київської обласної прокуратури судових витрат на відшкодування судового збору у розмірі 8644,50 грн., обґрунтовуючи скаргу посилається на те, що постанова державним виконавцем була винесена із порушенням вимог закону, останнім, не було вжито всіх передбачених законом заходів щодо виконання рішення суду, а відтак дії державного виконавця слід визнати неправомірними, та зобов'язати вчинити певні дії.
Прокурор в судове засідання не з'явився, подав до суду заяву про розгляд скарги за його відсутності. Вимоги скарги підтримав в повному обсязі та просив їх задовольнити, посилаючись на обставини викладені в скарзі.
Інші сторони в судове засідання не з'явились, про причини неявки суду не повідомили, хоч про день, час та місце слухання справи повідомлялись належним чином. Заяв, клопотань чи заперечень суду не подали.
Перевіривши та дослідивши матеріали, суд вважає скаргу такою, що підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ч. 1 ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Згідно ч. 1 ст. 12 ЦПК України, цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін.
Відповідно до вимог ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
В судовому засіданні встановлено наступні обставини.
На виконання вказаного судового рішення обласною прокуратурою отримано в Обухівському районному суді Київської області виконавчий лист про стягнення із ОСОБА_1 судового збору, який разом із заявою направлено на примусове виконання до Оболонського відділу державної виконавчої служби у м. Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ). Проте, державним виконавцем вказаного відділу Яцківом А.П. 06.07.2021 року прийнято рішення про повернення виконавчого листа без прийняття до виконання. Рішення державного виконавця вмотивовано тим, що виконавчий документ не відповідає вимогам закону, оскільки не містить дати народження боржника.
Стягувач/прокуратура не погоджується із вказаною постановою державного виконавця, вважає її незаконною та такою, що винесена з порушенням вимог закону. Скаржник вважає, що державний виконавець не виконав покладених на нього обов'язків щодо вжиття всіх можливих заходів для примусового виконання рішення, не вжив інших заходів передбачених законодавством щодо виконання рішення суду, а відтак стягувач вимушений звернутись до суду із даною скаргою.
Відповідно до статті 447 ЦГТК України, сторони виконавчого провадження мають право звернутися до суду із скаргою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця під час виконання судового рішення, ухваленого відповідно до цього Кодексу, порушено їхні права чи свободи.
Частиною 1 статті 448 ЦПК України передбачено, що скарга подається до суду, який розглянув справу, як суд першої інстанції.
Пунктом «а» частини 1 статті 449 ЦПК України передбачено, що скаргу може бути подано до суду у десятиденний строк з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її права або свободи. Аналогічна норма вказана у частині 5 статті 74 Закону України «Про виконавче провадження». Так як оскаржувана постанова була надіслана стягувачу, та отримана ним 15.03.2021 року, - строк на оскарження постанови у відповідності до положень ст. 449 ЦПК України не пропущено.
Скаржник звергає увагу, що постанова державним виконавцем була винесена із порушенням вимог закону, останнім, не було вжито всіх передбачених законом заходів щодо виконання рішення суду, а відтак дії державного виконавця слід визнати протиправними, а постанову скасувати, спираючись на наступне.
Положенням п. 2 ч. 1 ст. 37 Закону України про виконавче провадження» передбачено, що виконавчий документ повертається стягувачу, якщо у результаті вжитих виконавцем заходів державним виконавцем було встановлено, що у боржника відсутнє майно, на яке може бути звернено стягнення, а здійснені виконавцем відповідно до цього Закону заходи щодо розшуку такого майна виявилися безрезультатними.
Згідно із положенням ст. 10 Закону України «Про виконавче провадження» заходами примусового виконання рішень є: 1) звернення стягнення на кошти, цінні папери, інше майно (майнові права), корпоративні права, майнові права інтелектуальної власності, об'єкти інтелектуальної, творчої діяльності, інше майно (майнові права) боржника, у тому числі якщо вони перебувають в інших осіб або належать боржникові від інших осіб, або боржник володіє ними спільно з іншими особами; 2) звернення стягнення на заробітну плату, пенсію, стипендію та інший дохід боржника; 3) вилучення в боржника і передача стягувачу предметів, зазначених у рішенні; 4) заборона боржнику розпоряджатися та/або користуватися майном, яке належить йому на праві власності, у тому числі коштами, або встановлення боржнику обов'язку користуватися таким майном на умовах, визначених виконавцем; 5) інші заходи примусового характеру, передбачені цим Законом.
Крім того, ч. 1 ст. 18 Закону України «Про виконавче провадження» передбачено, що виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.
Згідно із п. 1 ч. 2 ст. 18 Закону України «Про виконавче провадження» виконавець зобов'язаний здійснювати заходи примусового виконання рішень у спосіб та в порядку, які встановлені виконавчим документом і цим Законом.
Частиною 8 статті 48 цього Закону передбачено, що виконавець проводить перевірку майнового стану боржника у 10-денний строк з дня відкриття виконавчого провадження. У подальшому така перевірка проводиться виконавцем не рідше ніж один раз на два тижні - щодо виявлення рахунків боржника, не рідше ніж один раз на три місяці - щодо виявлення нерухомого та рухомого майна боржника та його майнових прав, отримання інформації про доходи боржника.
Так, в оскаржуваній постанові державним виконавцем Оболонського відділу державної виконавчої служби у м. Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) Яцківом А.П. було зазначено: «виконавчий документ не відповідає вимогам закону, оскільки не містить дати народження боржника».
Відповідно до п.3 ч. 3 ст. 18 Закону України «Про виконавче провадження» державний виконавець під час здійснення виконавчого провадження має право з метою захисту інтересів стягувача одержувати безоплатно від державних органів, підприємств, установ, організацій незалежно від форми власності, посадових осіб, сторін та інших учасників виконавчого провадження необхідні для проведення виконавчих дій пояснення, довідки та іншу інформацію, в тому числі конфіденційну.
Ч. 5 ст. 18 Закону України «Про виконавче провадження» передбачено право виконавця на безпосередній доступ до інформації про боржників, яка міститься в державних базах даних і реєстрах, у тому числі електронних.
Отже, відсутність у виконавчому документі дати народження боржника не є підставою для відмови державним виконавцем у відкритті виконавчого провадження, оскільки вищезазначені норми Закону надають право державному виконавцю при здійсненні виконавчого провадження з метою захисту інтересів стягувача одержувати необхідну для проведення виконавчих дій інформацію.
Згідно пункту 22 розділу II Інструкції з організації примусового виконання рішень, затвердженої Наказом Міністерства юстиції України від 2 квітня 2012 року № 512/5 (у редакції наказу Міністерства юстиції України від 29 вересня 2016 року № 2832/51 (далі Інструкція) у постанові про закінчення виконавчого провадження, повернення виконавчого документа стягувану, виконавець зазначає підставу для цього з посиланням на відповідну норму Закону, результати виконання, залишок нестягненої суми, якщо за виконавчим документом проводилося стягнення, сума стягнутого виконавчого збору або сума стягнутої основної винагороди приватного виконавця, розмір авансового внеску, який підлягає поверненню стягувану, а також наслідки закінчення виконавчого провадження, повернення виконавчого документа, передбачені частиною першою статті 40 Закону.
При закінченні виконавчого провадження, поверненні виконавчого документа стягувачу, виконавець залишає у матеріалах виконавчого провадження копію виконавчого документа, а на виконавчому документі ставить відповідну відмітку, у якій зазначаються підстава закінчення виконавчого провадження або повернення виконавчого документа з посиланням на відповідну норму Закону, залишок нестягненої суми, якщо за виконавчим документом проводилося стягнення, сума стягнутого виконавчого збору або сума стягнутої основної винагороди приватного виконавця.
Відмітка на виконавчому документі засвідчується підписом виконавця та скріплюється печаткою. Пунктом 7 розділу І Інструкції визначено, що постанова як окремий документ повинна містити такі обов'язкові реквізити, зокрема, мотивувальну частину із зазначенням мотивів, з яких виконавець прийняв відповідне рішення (дійшов певних висновків), і посилання на норму закону, на підставі якого винесено постанову. Враховуючи, що у мотивувальній частині постанови про повернення виконавчого документу стягувану зазначені відомості, які не відповідають дійсності - оскаржувана постанова вказаним вимогам не відповідає.
Пунктом 9 частини 2 статті 129 Конституції України передбачено одну із основних засад судочинства - обов'язковість рішень суду, виконання будь-якого рішення є невід'ємною частиною правосуддя.
В силу статті 18 ЦПК України судові рішення, що набрали законної сили, обов'язкові для всіх органів державної влади і органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, посадових чи службових осіб та громадян і підлягають виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, - і за її межами.
Відповідно до приписів частини 2 стати 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до положення статті 1 Закону України «Про виконавче провадження», виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Аналізуючи положення Закону України «Про виконавче провадження», можна дійти висновку, що стадія примусового виконання судового рішення є невід'ємною частиною відновлення прав особи із застосуванням судової процедури, відповідно до якої стягувач має сподіватись на фактичну реалізацію своїх прав згідно із юридично закріпленим змістом впродовж чітко регламентованого строку.
Виконання судових рішень у цивільних справах є складовою права на справедливий суд та однією з процесуальних гарантій доступу до суду, що передбачено статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року.
Враховуючи вищевикладене дії головного державного виконавця є неприпустимими , оскільки п.2 ч. 1 ст. 37 Закону України «Про виконавче провадження» прямо передбачена необхідність вжиття державним виконавцем заходів, спрямованих на встановлення та перевірку майнового стану боржника, та майна, на яке можливо звернути стягнення в рахунок погашення боргу, і повернення виконавчого документу можливе лише у разі відсутності результату таких заходів.
З положень ч. 2 ст. 451 ЦПК України, у разі встановлення обґрунтованості скарги суд
визнає оскаржувані рішення, дії чи бездіяльність неправомірними і зобов'язує державного виконавця або іншу посадову особу органу державної виконавчої служби, приватного виконавця усунути порушення (поновити порушене право заявника).
Згідно із положеннями ч. 1 ст. 2 Закону України «Про виконавче провадження» виконавче провадження здійснюється з дотриманням таких засад, як верховенство права, обов'язковість виконання рішень, законність та справедливість, неупередженість та об'єктивність.
З прецедентної практики ЄСПЛ вбачається, що словосполучення «згідно із законом» по суті, стосується національного законодавства і встановлює обов'язок забезпечувати дотримання матеріальних та процесуальних норм.
Відповідно до ч. ч. 1 і 2 ст. 451 ЦПК України за результатами розгляду справи суд може визнати оскаржувані рішення, дії чи бездіяльність неправомірними і зобов'язує державного виконавця або іншу посадову особу органу державної виконавчої служби, приватного виконавця усунути порушення (поновити порушене право заявника).
Отже суд вважає, що враховуючи вищевказані обставини, такий спосіб захисту буде достатнім і обґрунтованим, тому скаргу слід задовольнити.
Керуючись ст.ст. 447 - 452 ЦПК України, суд -
Скаргу задовольнити.
Визнати неправомірним рішення (повідомлення) державного виконавця Оболонського відділу державної виконавчої служби у м. Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) Яцківа А.П. від 06.07.2021 року про повернення стягувачу без прийняття до виконання виконавчого документа, виданого 22.06.2021 року Обухівським районним судом Київської області у справі № 372/1712/19, про стягнення з ОСОБА_1 на користь Київської обласної прокуратури судових витрат на відшкодування судового збору у розмірі 8644,50 грн. та зобов'язати державного виконавця Оболонського відділу державної виконавчої служби у м. Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) Яцківа А.П. відкрити виконавче провадження з виконання виконавчого листа, виданого 22.06.2021 року Обухівським районним судом Київської області у справі № 372/1712/19, про стягнення з ОСОБА_1 та ще 3-х відповідачів у справі на користь Київської обласної прокуратури судових витрат на відшкодування судового збору у розмірі 8644,50 грн. з кожного.
Зобов'язати державного виконавця Оболонського відділу державної виконавчої служби у м. Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) Яцківа А.П. відкрити виконавче провадження з виконання виконавчого листа, виданого 22.06.2021 року Обухівським районним судом К;київської області у справі № 372/1712/19, про стягнення з ОСОБА_1 на користь Київської обласної прокуратури судових витрат на відшкодування судового збору у розмірі 8644,50 грн.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Київського апеляційного суду через Обухівський районний суд Київської області шляхом подачі апеляційної скарги в п'ятнадцятиденний строк з дня проголошення ухвали.
Ухвала суду набирає законної сили відповідно до ст. 261 ЦПК України.
Суддя М.В.Кравченко