Справа № 521/12675/21
Номер провадження:1-кс/521/4161/21
26 серпня 2021 року м. Одеса
Слідчий суддя Малиновського районного суду м. Одеси ОСОБА_1 , за участю секретаря ОСОБА_2 , за участю прокурора ОСОБА_3 , розглянувши клопотання слідчого СВ відділення поліції №3 ОРУП №1 ГУНП в Одеській області ОСОБА_4 , погодженого з прокурором Малиновської окружної прокуратури м.Одеси ОСОБА_3 , про тимчасовий доступ до речей і докуентів, за матеріалами кримінального провадження внесеного до ЄРДР за №42021163020000067 від 18.08.2021 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.191 КК України, слідчий суддя
До слідчого судді Малиновського районного суду м. Одеси звернувся слідчий з клопотанням про тимчасовий доступ до речей і докуентів.
З клопотання вбачається, що Слідчим відділенням відділення поліції №3 Одеського районного управління поліції ГУНП в Одеській області проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні №42021163020000067 від 18.08.2021, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.191 КК України.
Так, за результатами вивчення стану дотримання вимог Закону України «Про публічні закупівлі». результатами опрацювання відомостей електронної системи публічних закупівель України « ІНФОРМАЦІЯ_1 » встановлено наступне.
ІНФОРМАЦІЯ_2 укладено два договори про закупівлю послуг за державні кошти, а саме:
- Договір від 28.12.2020 №82 укладений з ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » на суму 7 157 439, 49 грн., предмет закупівлі - «Поточний ремонт вулично-дорожньої мережі м. Одеси» за кодом 50230000-6 «Послуги з ремонту, технічного обслуговування дорожньої інфраструктури і пов'язаного обладнання та супутні послуги» згідно ДК 021:2015 «Єдиний закупівельний словник»;
- Договір від 09.04.2021 №11 укладений з ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » на суму 7 405 025, 12 грн., предмет закупівлі - «Поточний ремонт вулично-дорожньої мережі м. Одеси» за кодом 50230000-6 «Послуги з ремонту, технічного обслуговування дорожньої інфраструктури і пов'язаного обладнання та супутні послуги» згідно ДК 021:2015 «Єдиний закупівельний словник»;
При цьому, з метою завищення вартості та обсягів виконаних робіт, у вказаних договорах відсутня будь-яка прив'язка до конкретного місця надання послуг, як у тендерній документації, так і у договорах зазначено: «Поточний ремонт вулично-дорожньої мережі м. Одеси»
Предмет закупівлі визначається замовником у порядку, встановленому Уповноваженим органом, із застосуванням Єдиного закупівельного словника, затвердженого у встановленому законодавством порядку.
Порядок визначення предмета закупівлі регламентується наказом Мінекономрозвитку № 708 від 15.04.2020.
Відповідно до п. 3 розділу ІІ вищезазначеного Наказу, поточний ремонт відноситься до послуг. Під час здійснення закупівлі послуг з поточного ремонту предмет закупівлі визначається за кожним окремим будинком, будівлею, спорудою, лінійним об'єктом інженерно-транспортної інфраструктури згідно з термінологією державних будівельних норм ДБН А.2.2-3:2014 «Склад та зміст проектної документації на будівництво», затверджених наказом ІНФОРМАЦІЯ_4 від 04 червня 2014 року № 163, та/або галузевих будівельних норм ГБН Г.1-218-182:2011 «Ремонт автомобільних доріг загального користування. Види ремонтів та переліки робіт», затверджених наказом ІНФОРМАЦІЯ_5 від 23 серпня 2011 року № 301.
Отже, при закупівлі послуг з поточного ремонту предмет закупівлі визначається, зокрема за кожним окремим лінійним об'єктом інженерно-транспортної інфраструктури.
Лінійний об'єкт інженерно-транспортної інфраструктури - наземні, надземні або підземні лінійні об'єкти для пересування людей, транспортних засобів, вантажів, переміщення рідких та газоподібних продуктів, передачі електроенергії.
Відповідно до Закону України «Про автомобільні дороги», автомобільна дорога - це лінійний комплекс інженерних споруд, призначений для безперервного, безпечного та зручного руху транспортних засобів.
Таким чином, поточний ремонт доріг це послуги і предмет закупівлі визначається за кожним окремим лінійним об'єктом інженерно-транспортної інфраструктури, яким у нашому випадку є дорога. ІНФОРМАЦІЯ_6 в інформаційному листі від 25.11.2016 № 3302-01/38216-06 зазначило, зокрема що «якщо послуги з поточного ремонту проводяться за кожним окремим лінійним об'єктом інженерно-транспортної інфраструктури, їх закупівлю замовник здійснює керуючись вартісними межами для кожного окремого лінійного об'єкту інженерно-транспортної інфраструктури».
Загальний принцип визначення предмету закупівлі поточного ремонту ґрунтується на наявності кошторису або кошторисного розрахунку (об'єктний кошторис або об'єктний кошторисний розрахунок), що є підставою для визначення предмету закупівлі.
У разі здійснення закупівлі послуг поточного ремонту доріг необхідно враховувати, що вулиця є єдиним лінійним об'єктом і, навіть, при наявності декількох кошторисів щодо ремонту цієї вулиці, необхідно виходити із загального обсягу потреби у послугах з поточного ремонту дороги.
З урахуванням вищевикладеного, а також вимог положень Технічних правил ремонту і утримання вулиць та доріг населених пунктів, затверджених наказом ІНФОРМАЦІЯ_4 , № 54 від 14.02.2021, а також Порядку проведення ремонту та утримання об'єктів благоустрою населених пунктів, затвердженого наказом ІНФОРМАЦІЯ_7 , № 154 від 23.09.2003 при проведенні закупівель з послуг «поточний ремонт вулично-дорожньої мережі м. Одеса», беззаперечним є необхідність технічного обліку і паспортизації усіх вулиць (доріг) вулично-дорожньої мережі, а отже і визначення конкретного місця проведення поточно ремонту.
Таким чином, в діях ІНФОРМАЦІЯ_2 вбачаються ознаки кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 191 КК України, тобто розтрата чужого майна шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем.
Встановлено, що юридична та фактична адреса ІНФОРМАЦІЯ_2 : АДРЕСА_1
У зв'язку із чим станом на теперішній час виникла необхідність отримати тимчасовий доступ до оригіналів наступних документів ( а у разі їх відсутності завірені належним чином копії), що мають значення для повного, всебічного та неупередженого розслідування та про обставини, які підлягають доказуванню у вказаному кримінальному провадженні, які зберігаються в ІНФОРМАЦІЯ_2 : АДРЕСА_1 , а іншим способом довести обставини, які підлягають доказуванню неможливо, із можливістю їх вилучення:
- накази (розпорядження) про призначення (делегування) посадових осіб ІНФОРМАЦІЯ_2 до тендерного комітету у період часу з листопада 2020 року по травень 2021 року, їх посадові інструкції;
- положення про ІНФОРМАЦІЯ_2 , посадові інструкції начальника управління та його заступників;
- документи, на підставі яких проведено тендер ІНФОРМАЦІЯ_2 та укладено - Договір від 28.12.2020 №82 з ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » на суму 7 157 439, 49 грн., предмет закупівлі - «Поточний ремонт вулично-дорожньої мережі м. Одеси» та договір від 09.04.2021 №11 укладений з ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » на суму 7 405 025, 12 грн., предмет закупівлі - «Поточний ремонт вулично-дорожньої мережі м. Одеси»;
- договорів від 28.12.2020 №82 з ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » на суму 7 157 439, 49 грн. та договір від 09.04.2021 №11 укладений з ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » на суму 7 405 025, 12 грн, з додатковими угодами та додатками, проектно-кошторисної документації, договірної ціни, дефектних актів, актів прийняття виконаних робіт, форми № КБ-2в, довідок про вартість виконаних робіт/та витрат/, форми КБ-3, проектів виконання робіт, виконавчої документації, виконавчих схем, видаткових накладних, товарно-транспортних накладних, чеків, актів на закриття прихованих робіт, сертифікатів якості, сертифікатів відповідності, технічних свідоцтв, протоколів випробувань, платіжних документів, журналів виконання робіт, журналів технічного нагляду, матеріалів листування, у тому числі щодо узгодження вартості будівельних матеріалів та інших документів по об'єктам будівництва.
На підставі вищевикладеного, для повноти та об'єктивності розслідування кримінального провадження, а також з метою забезпечення проведення судової почеркознавчої експертизи та інших судових експертиз, необхідно вилучити саме оригінали зазначених документів, які мають значення для встановлення обставин у кримінальному провадженні. Вилучення саме оригіналів документів надасть можливість використати як докази відомості, що в них містяться.
Відповідно до ст. 84 КПК України доказами в кримінальному провадженні є фактичні дані, отримані у передбаченому цим Кодексом порядку, на підставі яких дізнавач, прокурор, слідчий суддя і суд встановлюють наявність чи відсутність фактів та обставин, що мають значення для кримінального провадження та підлягають доказуванню. Процесуальними джерелами доказів є документи.
Згідно ст. 85 КПК України належними є докази, які прямо чи непрямо підтверджують існування чи відсутність обставин, що підлягають доказуванню у кримінальному провадженні, та інших обставин, які мають значення для кримінального провадження, а також достовірність чи недостовірність, можливість чи неможливість використання інших доказів.
Прокурор у судовому засіданні підтримав клопотання та просив його задовольнити.
Вивчивши клопотання та матеріали додані до нього, слідчий суддя вважає, що клопотання необхідно задовольнити, з наступних підстав.
Посилаючись на зазначене слідчий просив надати йому тимчасовий доступ до речей і документів, що мають значення для встановлення обставин скоєння кримінального правопорушення.
У судовому засіданні прокурор клопотання підтримала та просила його задовольнити.
Розглянувши клопотання, дослідивши надані докази, вислухавши думку прокурора, слідчий суддя приходить до висновку, що клопотання підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Згідно до ст. 159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом, вилучити їх (здійснити їх виїмку).
Частиною 2 статті 163 КПК України, передбачено, що якщо сторона кримінального провадження, яка звернулась з клопотанням, доведе наявність достатніх підстав вважати, що існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів, клопотання може бути розглянуто слідчим суддею, судом без виклику особи, у володінні якої вони знаходяться.
Відповідно до ч. 1 ст. 159 КПК України, тимчасовий доступ до речей і документів полягає у надані стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом, вилучити їх (здійснити їх виїмку).
Під час розгляду клопотання слідчим суддею встановлено, що дійсно мало місце вчинення кримінального правопорушення за ознаками ч.4 ст.358 КК України та що документи, які перебувають у володінні самі по собі мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному проваджені, оскільки за їх допомогою можливо встановити обставини які підлягають доказуванню в кримінальному провадженні.
Таким чином, враховуючи викладені обставини, а також ту обставину, що іншим шляхом (способами) довести обставини які підлягають доказуванню у кримінальному провадженні у органу досудового розслідування не має, слідчий суддя вважає за необхідне надати тимчасовий доступ до документів, які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_2 : АДРЕСА_1 .
На підставі вищевикладеного, керуючись ст. 132, 159, 163, 164, 165, 166 КПК України, слідчий суддя
Клопотання слідчого СВ відділення поліції №3 ОРУП №1 ГУНП в Одеській області ОСОБА_4 - задовольнити.
Надати тимчасовий доступ до речей і документів слідчому СВ відділення поліції № 3 Одеського районного управління поліції № 1 ГУНП в Одеській області ОСОБА_4 , прокурорам Малиновської окружної прокуратури м. Одеси ОСОБА_3 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , з можливістю вилучення оригіналів( а у разі їх відсутності - завірених належним чином копій документів), що знаходяться у власності ІНФОРМАЦІЯ_2 : АДРЕСА_1 , а іншим способом довести обставини, які підлягають доказуванню неможливо, із можливістю їх вилучення:
- накази (розпорядження) про призначення (делегування) посадових осіб ІНФОРМАЦІЯ_2 до тендерного комітету у період часу з листопада 2020 року по травень 2021 року, їх посадові інструкції;
- положення про ІНФОРМАЦІЯ_2 , посадові інструкції начальника управління та його заступників;
- документи, на підставі яких проведено тендер ІНФОРМАЦІЯ_2 та укладено - Договір від 28.12.2020 №82 з ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » на суму 7 157 439, 49 грн., предмет закупівлі - «Поточний ремонт вулично-дорожньої мережі м. Одеси» та договір від 09.04.2021 №11 укладений з ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » на суму 7 405 025, 12 грн., предмет закупівлі - «Поточний ремонт вулично-дорожньої мережі м. Одеси»;
- договорів від 28.12.2020 №82 з ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » на суму 7 157 439, 49 грн. та договір від 09.04.2021 №11 укладений з ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » на суму 7 405 025, 12 грн, з додатковими угодами та додатками, проектно-кошторисної документації, договірної ціни, дефектних актів, актів прийняття виконаних робіт, форми № КБ-2в, довідок про вартість виконаних робіт/та витрат/, форми КБ-3, проектів виконання робіт, виконавчої документації, виконавчих схем, видаткових накладних, товарно-транспортних накладних, чеків, актів на закриття прихованих робіт, сертифікатів якості, сертифікатів відповідності, технічних свідоцтв, протоколів випробувань, платіжних документів, журналів виконання робіт, журналів технічного нагляду, матеріалів листування, у тому числі щодо узгодження вартості будівельних матеріалів та інших документів по об'єктам будівництва.
Строк дії ухвали слідчого судді становить 30 (тридцять днів) і обчислюється з моменту її постановлення, тобто з 26 серпня 2021 року
Роз'яснити особі у володіння якої знаходяться вказані документи, що у разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями КПК України з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Ухвала слідчого судді щодо надання тимчасового доступу до документів набирає законної сили з моменту її оголошення і підлягає безумовному виконанню.
Ухвала слідчого судді оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1