Справа № 766/15918/21
н/п 2-о/766/887/21
10 вересня 2021 року Херсонський міський суд Херсонської області у складі:
головуючого-судді Прохоренко В.В.,
секретар Бакшина К.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Херсоні в порядку окремого провадження цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , в інтересах якої на підставі ордеру діє адвокат Пойда Ігор Григорович, заінтересована особа: Суворовський районний у м.Херсоні відділ державної реєстрації актів цивільного стану Південного міжрегіонального управління юстиції (м.Одеса), про встановлення факту народження дитини,
Заявник звернулася до суду з заявою в якій просить встановити факт народження дитини чоловічої статті в м.Сімферополь АР Крим ІНФОРМАЦІЯ_1 , у матері - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . Відомості про батька дитини внести на підстави ст. 135 СК України.
В обґрунтування заяви посилається на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 вона народила дитину чоловічої статі. Внаслідок народження дитини 08.07.2021 року незаконним органом влади АР Крим - «99200002 Відділом записів актів громадянського стану Гагарінського району м. Севастополя Управління РАЦС м.Севастополя» , видане свідоцтво про народження. Місто Севастополь, як і уся АР Крим є тимчасово окупованою територією. Свідоцтво про народження дитини видане заявнику 08.07.2021 року незаконним органом влади АР Крим є недійсним та не створює правових наслідків. З огляду на викладене вище, необхідним є встановлення факту, що має юридичне значення, зокрема, факту народження дитини чоловічої статті у матері ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Заявник звернулася до Суворовського районного у місті Херсоні відділу державної реєстрації актів цивільного стану Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції(м. Одеса) для проведення реєстрації дитини та отримання свідоцтва про народження. Проте, нею було отримано відмову в проведенні реєстрації у зв'язку з тим, що державна реєстрація народження проведена на тимчасово окупованій території України Автономної Республіки Крим та згідно ч. 3 ст. 9 ЗУ «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» свідоцтво про народження дитини видане заявнику є недійсним та не створює правових наслідків. За відсутності документа закладу охорони здоров'я або медичної консультаційної комісії, що підтверджують факт народження дитини, підставою для проведення державної реєстрації актів цивільного стану є рішення суду про встановлення факту народження.
Виходячи з викладеного вона не має можливості зареєструвати та отримати свідоцтво про народження дитини у інший, а ніж як у судовий, спосіб.
Заявник в судове засідання не з'явилась, надала повноваження представнику.
Представник заявника в судове засідання не з'явилася, надала заяву про розгляд справи у її відсутність, заявлені вимоги підтримала, просила їх задовольнити з підстав, зазначених в заяві.
Представник Суворовського районного у м.Херсоні відділу державної реєстрації актів цивільного стану Південного міжрегіонального управління юстиції (м.Одеса) в судове засідання не з'явився, надав заяву про розгляд справи без його участі.
Дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступні обставини та відповідні їм правовідносини.
Відповідно до ч.1 ст. 293 ЦПК України,окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Згідно п.5 ч.2 ст. 293 ЦПК України, суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Відповідно до п.п.1,7 ч.1 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту: родинних відносин між фізичними особами; народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження.
Як вбачається із наявної в матеріалах справи копії свідоцтва про народження, серії НОМЕР_1 , зроблений незаконним органом влади АР Крим - «99200002 Відділом записів актів громадянського стану Гагарінського району м. Севастополя Управління РАЦС м.Севастополя» вбачається, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , народила ІНФОРМАЦІЯ_1 дитину чоловічої статі.
Заявник звернулася до Суворовського районного у м.Херсоні відділу державної реєстрації актів цивільного стану Південного міжрегіонального управління юстиції (м.Одеса) щодо реєстрації народження дитини та у видачі їй свідоцтва про народження. Однак, їй було відмовлено в державній реєстрації народження дитини, у зв'язку з тим, що подане нею свідоцтво про народження є недійсним і не створює правових підстав, оскільки будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово неконтрольованій території та їх діяльності вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку не передбаченому законом.
Згідно ч.3 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» тимчасово окупованою територією визначається сухопутна територія Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, внутрішні води України цих територій.
Таким чином свідоцтво про народження серії НОМЕР_2 , видане незаконним органом влади АР Крим - «99200002 Відділом записів актів громадянського стану Гагарінського району м. Севастополя Управління РАЦС м.Севастополя», є недійсним і не створює правових наслідків.
Згідно ч. ч.1,2 ст. 18 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України»,громадянам України гарантується дотримання у повному обсязі їхніх прав і свобод, передбачених Конституцією України, у тому числі соціальних, трудових, виборчих прав та права на освіту, після залишення ними тимчасово окупованої території. Гарантії прав, свобод та законних інтересів осіб, які переселилися з тимчасово окупованої території України та перебувають на території України на законних підставах, визначаються Законом України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб».
Відповідно до ч.1 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», внутрішньо переміщена особа має право, зокрема, на проведення державної реєстрації актів цивільного стану, внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання за місцем перебування.
Згідно ч.1 ст. 135 СК України, при народженні дитини у матері, яка не перебуває у шлюбі, у випадках, коли немає спільної заяви батьків, заяви батька або рішення суду, запис про батька дитини у Книзі реєстрації народжень провадиться за прізвищем матері, а ім'я та по батькові батька дитини записуються за її вказівкою.
Відповідно до п.1 Правил державної реєстрації актів громадянського стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України 18 жовтня 2000 року № 52/5, державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті.
Згідно п.2 розділу ІІІ вищевказаних Правил, підставами для проведення державної реєстрації народження дитини є, зокрема, медичне свідоцтво про народження (форма № 103/о), форма якого затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України від 08.08.2006 року № 545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25.10.2006 за № 1150/13024 (далі - медичне свідоцтво про народження), що видається закладами охорони здоров'я незалежно від підпорядкування та форми власності, де приймаються пологи. Ці документи подаються до органу державної реєстрації актів цивільного стану, де реєструється народження. При відсутності підстав для державної реєстрації народження, визначених у цьому пункті, державна реєстрація народження проводиться на підставі рішення суду про встановлення факту народження даною жінкою.
У відповідності до ч. 1 статті 317 ЦПК України заява про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана батьками, родичами, їхніми представниками або іншими законними представниками дитини до будь-якого суду за межами такої території України незалежно від місця проживання заявника. Справи про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, розглядаються невідкладно з моменту надходження відповідної заяви до суду. У рішенні про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, зокрема, мають бути зазначені встановлені судом дані про дату і місце народження особи, про її батьків.
Таким чином, законодавством визначено процедуру державної реєстрації народження дитини у даному випадку шляхом звернення до суду. Заявником доведено, що встановлення юридичного факту необхідне їй для реалізації батьківських прав, а відтак суд вважає заяву обґрунтованою та такою, що підлягає задоволенню.
При цьому, суд враховує принцип 3 Декларації прав дитини, прийнятої Генеральною Асамблеєю ООН 20 листопада 1959 року, згідно якого дитині повинно належати з її народження право на ім'я та громадянство та статтю 7 Конвенції про права дитини, прийнятої Генеральної Асамблеєю ООН 20 листопада 1989 року, відповідно до якої дитина має бути зареєстрована зразу ж після народження і з моменту народження має право на ім'я і набуття громадянства, а також, наскільки це можливо, право знати своїх батьків і право на їх піклування. Держави-учасниці забезпечують здійснення цих прав згідно з їх національним законодавством та виконання їх зобов'язань за відповідними міжнародними документами у цій галузі, зокрема, у випадку, коли б інакше дитина не мала громадянства.
На підставі викладеного, ч. 1 ст. 135 СК України, ч.3 ст. 9, ч.ч.1,2 ст. 18 Закону України «Про забезпечення праві і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України, ч.1 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», Правил державної реєстрації актів громадянського стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України 18 жовтня 2000 року № 52/5, керуючись ст. ст. 11-13,80,81,293, 315,317 ЦПК України, суд,
Заяву задовольнити.
Встановити факт народження дитини чоловічої статі, дата народження ІНФОРМАЦІЯ_1 , на тимчасово окупованій території, а саме у м.Сімферополь АР Крим, у матері ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянки України.
Відомості про батька в актовий запис про народження дитини внести відповідно до приписів ч. 1 ст. 135 СК України.
Рішення підлягає негайному виконанню.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів безпосередньо до Херсонського апеляційного суду з дня проголошення рішення або з дня складання повного судового рішення у разі оголошення вступної та резолютивної частини рішення або розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи.
Відповідно до Перехідних положень Цивільного процесуального кодексу України, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через Херсонський міський суд Херсонської області.
Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Суддя: В.В.Прохоренко