Ухвала від 10.09.2021 по справі 591/6578/16-а

Справа № 591/6578/16-а

Провадження № 6-а/591/16/21

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 вересня 2021 року Зарічний районний суд м. Суми у складі:

головуючого - судді Клименко А.Я.

при секретарі - Устименко М.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду у м. Суми клопотання ОСОБА_1 про накладення штрафу та встановлення судового контролю за виконанням судового рішення у справі №591/6578/16-а -

встановив :

Позивачка ОСОБА_1 звернулася до суду з заявою, в якій просить за невиконання Сумською міською радою постанови Зарічного районного суду м. Суми від 10.03.2017 року по справі №591/6578/16-а, яка набрала законної сили, накласти на Сумську міську раду або на її керівника Сумського міського голову ОСОБА_2 , відповідальних за виконання цього рішення, штраф у відповідності до вимог ст. 382 КАС України, а також втретє зобов'язати Сумську міську раду подати до Зарічного районного суду м. Суми звіт про виконання постанови Зарічного районного суду м. Суми від 10.03.2017 року по справі №591/6578/16-а, яка набрала законної сили, протягом тридцяти днів з моменту набрання законної сили ухвалою, яку буде постановлено судом за наслідками розгляду цього клопотання.

Учасники справи про день та час розгляду справи повідомлялися належним чином, в судове засідання не з'явилися. Від ОСОБА_1 надійшла заява, в якій просить розглянути її клопотання про накладення штрафу та встановлення судового контролю за виконання судового рішення без її участі та участі її представника. Сумська міська рада надала до суду заперечення на клопотання, в якому просить відмовити у задоволенні клопотання позивачки про накладення штрафу та встановлення судового контролю за виконанням судового рішення у справі №591/6578/16-а.

Відповідно до ч. 4 ст. 229 КАС України у разі неявки в судове засідання усіх учасників справи, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що заява не обґрунтована та не підлягає задоволенню, виходячи з наступного:

Судом встановлено, що відповідно до постанови Зарічного районного суду м. Суми від 10.03.2017 року по справі №591/6578/16-а за позовом ОСОБА_3 до Сумської міської ради про зобов'язання вчинити певні дії, позов ОСОБА_3 задоволено. Зобов'язано Сумську міську раду на найближчому пленарному засіданні чергової сесії надати ОСОБА_3 дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки загальною (орієнтовною) площею 0,02 га у власність для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, розташованої в АДРЕСА_1 . Зобов'язано Сумську міську раду протягом одного місяця з дня набрання цією постановою законної сили, подати до Зарічного районного суду м. Суми звіт про її виконання. Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Сумської міської ради на користь ОСОБА_3 551,20 грн. витрат по сплаті судового збору.

Відповідно до положень ст. 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення. За наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб. Половина суми штрафу стягується на користь позивача, інша половина - до Державного бюджету України. Питання про накладення штрафу вирішується за клопотанням позивача або за ініціативою судді у судовому засіданні з повідомленням сторін. Неприбуття у судове засідання сторін, які були належним чином повідомлені, не перешкоджає розгляду цього питання.

Разом з цим, ОСОБА_1 заявляє альтернативну вимогу про накладання штрафу на Сумську міську раду, або на Сумського міського голову, які є різними суб'єктами місцевого самоврядування.

Міський голова не є головою Сумської міської ради, не є її керівником та її не очолює, а відтак не може бути відповідальним за ухвалення (чи не ухвалення) рішень Сумською міською радою.

Відповідно до статті 2 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» місцеве самоврядування в Україні - це гарантоване державою право та реальна здатність територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища, міста - самостійно або під відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України.

Місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст.

Згідно з частиною першою статті 1 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» територіальна громада - жителі, об'єднані постійним проживанням у межах села, селища, міста, що є самостійними адміністративно-територіальними одиницями, або добровільне об'єднання жителів кількох сіл, що мають єдиний адміністративний центр;

Представницький орган місцевого самоврядування - виборний орган (рада), який складається з депутатів і відповідно до закону наділяється правом представляти інтереси територіальної громади і приймати від її імені рішення;

Виконавчі органи рад - органи, які відповідно до Конституції України та цього Закону створюються сільськими, селищними, міськими, районними в містах (у разі їх створення) радами для здійснення виконавчих функцій і повноважень місцевого самоврядування у межах, визначених цим та іншими законами.

Відповідно до статті 141 Конституції України до складу сільської, селищної, міської, районної, обласної ради входять депутати, які обираються жителями села, селища, міста, району, області на основі загального, рівного, прямого виборчого права шляхом таємного голосування.

Територіальні громади на основі загального, рівного, прямого виборчого права обирають шляхом таємного голосування відповідно сільського, селищного, міського голову, який очолює виконавчий орган ради та головує на її засіданнях.

Статус голів, депутатів і виконавчих органів ради та їхні повноваження, порядок утворення, реорганізації, ліквідації визначаються законом.

Система та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування відповідно до Конституції України визначено у Законі України «Про місцеве самоврядування в Україні». У статтях 12, 42, 59 і 79 цього закону визначені повноваження та статус сільських, селищних, міських голів.

Статте. 141 Конституції України визначено, що міський голова очолює виконавчий орган ради та головує на її засіданнях.

Відповідно до статті 12 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільський, селищний, міський голова є головною посадовою особою територіальної громади відповідно села (добровільного об'єднання в одну територіальну громаду жителів кількох сіл), селища, міста.

Сільський, селищний, міський голова обирається відповідною територіальною громадою на основі загального, рівного, прямого виборчого права шляхом таємного голосування в порядку, визначеному законом, і здійснює свої повноваження на постійній основі. Строк повноважень сільського, селищного, міського голови, обраного на чергових місцевих виборах, визначається Конституцією України.

Сільський, селищний, міський голова очолює виконавчий комітет відповідної сільської, селищної, міської ради, головує на її засіданнях.

Сільський, селищний, міський голова не може бути депутатом будь-якої ради, суміщати свою службову діяльність з іншою посадою, в тому числі на громадських засадах, займатися іншою оплачуваною (крім викладацької, наукової і творчої діяльності, медичної практики, інструкторської та суддівської практики із спорту) або підприємницькою діяльністю.

Повноваження сільського, селищного, міського голови визначено у статті 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні». Офіційне тлумачення положень статті 42 наведено в Рішенні Конституційного Суду № 7-рп/99 від 06.07.1999.

У пунктах 4, 5 Рішення Конституційного Суду зазначено, що міський голова як особа, що має представницький мандат, виступає від імені виборців, зокрема, представляє територіальну громаду, міську раду та її виконавчий комітет у відносинах з державними органами, іншими органами місцевого самоврядування, об'єднаннями громадян тощо; звертається до суду з питань визнання незаконними актів відповідних органів місцевого самоврядування, місцевих органів виконавчої влади, підприємств, установ та організацій, які обмежують права та інтереси територіальної громади, а також повноваження ради та її органів; укладає від імені територіальної громади, міської ради та її виконавчого комітету договори відповідно до законодавства (частина третя статті 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»). Виконання цих функцій та повноважень має місце тому, що виборці обрали його і наділили мандатом (тобто дорученням).

При здійсненні наданих повноважень міський голова є підзвітним, підконтрольним і відповідальним перед територіальною громадою, відповідальним - перед міською радою (частина п'ята статті 42 зазначеного Закону). Все це зумовлюється наявністю представницького мандата, отриманого міським головою за результатами прямих виборів його територіальною громадою.

Відповідно до статті 76 Статуту територіальної громади міста Суми, затвердженого рішенням Сумської міської ради № 893-МР від 26 жовтня 2011 року та зареєстрованого Сумським обласним управлінням юстиції Свідоцтво №1 від 16 січня 2004 року (далі - Статуту територіальної громади міста Суми) до системи міської влади, через яку міська громада здійснює міське самоврядування, входять:

а) міська рада;

б) міський голова;

в) виконавчий комітет міської ради, управління, відділи, служби, районні в місті адміністрації та інші виконавчі органи міської ради;

г) органи самоорганізації населення.

Згідно із статтею 80 Статуту територіальної громади міста Суми міський голова є головною посадовою особою міської громади. Він обирається міською громадою на основі загального, рівного, прямого виборчого права шляхом таємного голосування на строк, визначений Конституцією України, у порядку, встановленому законом, і здійснює свої повноваження на постійній основі.

Діяльність і повноваження міського голови визначаються Конституцією України, Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні», Регламентом роботи Сумської міської ради, Регламентом роботи виконавчих органів Сумської міської ради та іншими нормативно-правовими актами.

При здійсненні наданих повноважень міський голова є підзвітним, підконтрольним і відповідальним перед міською громадою.

Статтею 81 Статуту територіальної громади міста Суми визначено, що виконавчими органами міської ради є, зокрема, її виконавчий комітет.

Виконавчий комітет створюється Сумською міською радою на строк її повноважень. Очолює виконавчий комітет міський голова.

Таким чином, в силу норм Конституції України та Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» міський голова не є керівником міської ради, її не очолює та, відповідно, від імені ради не приймає рішення. Навпаки, міський голова є підзвітний міській раді, статус міського голови, як головної посадової особи міської громади реалізовується у представницьких функціях щодо представлення міської громади, міської ради та її виконавчого комітету у відносинах з державними органами, та оголювання виконавчого комітету, як виконавчого органу міської ради, який утворюється за її рішенням.

Під час вирішення питання щодо накладення штрафу за невиконання судового рішення, необхідно враховувати, що специфіка застосування штрафної санкції полягає в тому, що вона накладається на керівника суб'єкта владних повноважень, яким не забезпечено виконання судового рішення у строк, встановлений судом, та який є відповідальним за діяльність державного органу, який він очолює.

Приписи процесуального законодавства щодо накладення на суб'єкта владних повноважень штрафу на невиконання рішення або неподання звіту не є імперативними, а дозволяють суду діяти на власний розсуд в питанні накладення штрафу.

При цьому, накладення на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання постанови, штрафу є мірою покарання, а тому можливість суду накласти такий штраф може бути реалізована лише за умови встановлення судом обставин, які свідчать про умисне невиконання рішення суду, недобросовісність у діях суб'єкта владних повноважень, які свідчать про ухилення останнього від виконання рішення суду.

Згідно ст. 4 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», одним із основних принципів місцевого самоврядування є принцип законності, що включає безумовне виконання судових рішень, які набрали законної сили.

Статтею 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» встановлені повноваження сільського, селищного, міського голови до яких, зокрема, належить забезпечення здійснення у межах наданих законом повноважень органів виконавчої влади на відповідній території, додержання Конституції та законів України, виконання актів Президента України та відповідних органів виконавчої влади. Зазначене повноваження безумовно включає забезпечення організації виконання судових рішень, які набрали законної сили.

Крім того, згідно цієї статті, сільський, селищний, міський голова організовує в межах, визначених цим Законом, роботу відповідної ради та її виконавчого органу; підписує рішення ради та її виконавчого органу; скликає сесії ради, вносить пропозиції та формує порядок денний сесій ради і головує на пленарних засіданнях ради; представляє територіальну громаду, раду та її виконавчий комітет у відносинах з державними органами, іншими органами місцевого самоврядування, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, громадянами; укладає від імені територіальної громади, ради та її виконавчого комітету договори; видає розпорядження у межах своїх повноважень та здійснює інші повноваження.

Згідно ч. 5 ст. 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільський, селищний, міський голова несе персональну відповідальність за здійснення наданих йому законом повноважень.

Отже, в силу норм Конституції України та Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» міський голова не наділений повноваженнями приймати рішення від імені ради. Навпаки, міський голова є підзвітним міській раді, статус міського голови, як головної посадової особи міської громади реалізовується у представницьких функціях щодо представлення міської громади, міської ради та її виконавчого комітету у відносинах з державними органами, та очолювання виконавчого комітету, як виконавчого органу міської ради, який утворюється за її рішенням.

З цього випливає, що голова міської ради не може нести відповідальність за прийняття/неприйняття відповідних рішень міською радою.

Слід також зазначити, що переслідуючи мету забезпечення реалізації конституційного принципу обов'язковості судових рішень, суд має зважено підходити до вибору процесуальних засобів такого забезпечення, а саме: встановлювати дійсні причини виникнення затримки у виконанні судового рішення, аналізувати акти законодавства, враховувати здійснені відповідною посадовою особою дії, спрямовані на виконання судового рішення, та їх відповідність вимогам законодавства, встановлювати наявність та форму вини такої посадової особи, а також зазначати про співмірність розміру штрафу та доходів (фінансової спроможності) такої посадової особи. Це не повинно зумовлювати порушення основоположних засад адміністративного судочинства, зокрема, пропорційності, необхідності дотримання оптимального балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи та цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія) тощо. Такі засоби не можуть бути надмірними за визначених умов та не мають призводити до порушення прав, гарантованих Конституцією України та Конвенцією про захист прав людини і основоположних свобод.

Клопотання позивачки не містить даних, які б свідчили про умисне невиконання саме міським головою рішення суду, недобросовісність у його діях або які б свідчили про ухилення останнього від виконання рішення суду.

Зважаючи на те, що Сумська міська рада здійснила конкретні заходи, спрямовані на виконання рішення суду, а саме підготовлено проект рішення Сумської міської ради, винесено на розгляд Сумської міської ради та розглянуто (протоколи сесій Сумської міської ради, зокрема, від 29.01.2020, 26.2.2020, 20.05.2020,27.05.2020, 22.07.2020, 16.12.2020, 27.01.2021, 24.02.2021, 31.03.2021, 12.05.2021, 19.05.2021, 30.06.2021, 14.07.2021), то підстав для застосування судом штрафних санкцій за невиконання судового рішення немає.

А тому, клопотання ОСОБА_1 про накладення штрафу та встановлення судового контролю за виконанням судового рішення у справі №591/6578/16-а не підлягає задоволенню.

Керуючись ст. ст. 229, 248, 382 КАС України, суд -

УХВАЛИВ:

Відмовити у задоволенні клопотання ОСОБА_1 про накладення штрафу та встановлення судового контролю за виконанням судового рішення у справі №591/6578/16-а.

Апеляційна скарга на ухвалу суду відповідно до ст. 295 КАС України подається до Харківського апеляційного адміністративного суду через Зарічний районний суд м. Суми протягом 15 днів.

СУДДЯ А.Я.КЛИМЕНКО