Рішення від 18.08.2021 по справі 580/2947/21

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 серпня 2021 року справа № 580/2947/21

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі : головуючого судді - Руденко А.В.,

за участю:

секретаря судового засідання - Данілової О.С.,

представника позивача - адвоката Сєтова М.О. (за ордером),

представника відповідача - Левенець А.М. (самопредставництво),

розглянувши у відкритому судовому засіданні у загальному позовному провадженні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Група Венето» до Головного управління ДПС у Черкаській області про визнання нечинним та часткове скасування податкового повідомлення-рішення, суд,-

ВСТАНОВИВ:

До Черкаського окружного адміністративного суду звернулось товариство з обмеженою відповідальністю «Група Венето» з позовною заявою до Головного управління ДПС у Черкаській області, в якій просить визнати нечинним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 16.04.2021 №0029400705 в частині завищення бюджетного відшкодування у сумі 10 329 725 грн. та накладення штрафу у розмірі 1 032 900 грн.

Обгрунтовуючи позовну заяву, позивач зазначає, що здійснював виробництво та реалізацію халатів багаторазового використання (код УКТ ЗЕД: 6210 10 98 00) із застосуванням пільги, передбаченої п. 71 підрозділу 2 розділу ХХ Податкового кодексу України, а саме: звільнення товарів від оподаткування податком на додану вартість.

Оскаржуване податкове повідомлення-рішення прийнято на підставі акта документальної позапланової виїзної від 18.03.2021 №1941/23-00-07-0505/39457891, яким встановлені порушення при реалізації халатів багаторазового використання (код УКТ ЗЕД: 6210 10 98 00) вимог постанови Кабінету Міністрів України від 20.03.2020 №224 «Про затвердження переліку товарів ( у тому числі лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання), необхідних для виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої короновірусом SARS-CoV-2, операції з ввезення яких на територію України звільняються від оподаткування податком на додану вартість» щодо виробництва та реалізації халатів багаторазових, а саме: відсутній сертифікат експертизи типу (модуль В) на виготовлення вищевказаних халатів медичних захисних (ізоляційних) багаторазових за період з 17.11.2020 по 27.12.2020 (включно). Надані сертифікат експертизи типу та декларація відповідності були видані ТОВ «Київгума», тому не надають позивачу права на податкову пільгу. Крім цього, використана тканина не відповідає сертифікату експертизи типу ТОВ «Київгума».

За висновком відповідача за таких обставин поставка халатів багаторазових підлягає оподаткуванню податком на додану вартість за ставкою 20% на загальних підставах.

Позивач не здійснював оподаткування операцій з поставки халатів у вказаний період за ставкою 20%, внаслідок чого порушив п. 188.1 ст. 188, абз. «а» п. 193.1 ст. 193, п. 201.10 ст. 201, п.п. «б» п. 200.4 ст. 200 Податкового кодексу України та занизив податок на додану вартість за листопад 2020 року на 3 099 228 грн та за грудень 2021 (з 01.12.2020 по 27.12.2020) року на суму 7 229 772 грн.

У зв'язку з виявленим порушенням на підставі п. 123.1.ст. 123 Податкового кодексу України контролюючим органом на позивача накладено штраф у розмірі 10% завищеної суми бюджетного відшкодування у сумі 1 032 900 грн.

Позивач зазначає, що висновки перевірки є необгрунтованими і спростовуються документами, наданими під час перевірки, так як головним критерієм для застосування пільги з оподаткування, встановленої п. 71 підрозділу 2 розділу ХХ Податкового кодексу України, є включення товару до переліку, визначеного у постанові КМУ від 20.03.2020 №224.

Згідно Примітки 3 до Переліку №224 віднесення до товарів, які звільняються від оподаткування ПДВ, здійснюється за умови подання декларації про відповідність та нанесення на товар або на його упаковку, а також на супровідні документи, якщо такі документи передбачені відповідним технічним регламентом, знаку відповідності технічним регламентам.

На виконання вказаної умови позивач під час перевірки надав сертифікат відповідності, зареєстрований в реєстрі органу з оцінки відповідності ТОВ «НПП Міжнародні стандарти і системи» м. Харків, виданий тов «Київгума», та декларацію про відповідність від 16.11.2020 №02МВ-20 ТОВ «Київгума», відповідно до яких здійснював виробництво та реалізацію халатів багаторазового використання (код УКТ ЗЕД: 6210 10 98 00) згідно технічних умов ТУ У 14.1-35115248-043:2020, переданих ТОВ «Київгума» відповідно до ліцензійного договору про передачу права на використання технічних умов від 01.09.2020 №0920/02 та доручення ТОВ «Київгума» від 06.10.2020 №7242.

На підставі вказаних документів позивач склав декларацію про відповідність від 16.11.2020 №02 МВ-20, отже вимоги законодавства щодо наявності декларації відповідності є дотриманими.

Щодо невідповідності використаної тканини для виробництва халатів багаторазового використання (код УКТ ЗЕД: 6210 10 98 00) Fullcover, то вказана тканина відноситься до однієї групи з тканиною GumaTex, яка передбачена сертифікатом експертизи ТОВ «Київгума».

Враховуючи вказане, вважає, що застосував податкову пільгу правомірно.

Відповідач проти позову заперечив. У відзиві на позовну заяву, наданому до суду 10.06.2021, зазначив, що ТОВ «Група Венето» не було дотримано вимоги Постанови КМУ №224 в частині поставки халатів багаторазових за період з 01.12.2020 по 27.12.2020 (включно), з огляду на те, що ТОВ «Група Венето» отримано сертифікат експертизи типу (модуль В), зареєстрований в реєстрі органу з оцінки відповідності - ТОВ «НПП Міжнародні стандарти і системи», м. Харків, від 28.12.2020 №UA.T.060/0682-20, термін дії - з 28.12.2020 до 27.12.2021 та декларацію відповідності на виготовлення продукції - одяг захисний від інфекційних агентів для багаторазового використання (халат медичний захисний (ізоляційний) багаторазовий), 4 класу по класифікації опору по проникненню в розрізі розмірів - S, M, L. Склад: Матеріал ламінований поліестер Fullcover (УКТ ЗЕД 6210109800).

У період з 01.10.2020 по 27.12.2020 власний сертифікат експертизи типу (модуль В) у позивача був відсутній, на підтвердження права користування податковою пільгою позивач надав декларацію відповідності та сертифікат експертизи відповідності ТОВ «Київгума».

Крім цього, позивач у грудні 2020 року виготовив халати багаторазові з імпортної тканини Fullcover та плащової тканини українського виробництва, що не відповідає сертифікату експертизи відповідності ТОВ «Київгума».

ТОВ «Група Венето» надало індивідуальну податкову консультацію, надану товариству ДПС України від 23.11.2020 №4795/ІПК/99-00-05-06-02-06, згідно якої у разі здійснення операцій, звільнених відповідно до пункту підрозділу 2 розділу ХХ Кодексу, положення пункту 198.5 статті 198 розділу V Податкового кодексу України та положення статті 199 розділу V Податкового кодексу України не застосовуються щодо таких операцій. Проте вказана індивідуальна податкова консультація врахована при застосуванні пільги з оподаткування ПДВ сум отриманих передоплат в частині пільгових операцій.

З огляду на зазначене відповідач вважає, що позивач не дотримав вимоги Постанови КМУ від 20.03.2020 №224, тому права на податкову пільгу не має.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, позов просив задовольнити.

Представник відповідача проти позову заперечив, у задоволенні позову просив відмовити.

Фактичні обставини справи, встановлені судом.

На підставі наказу ГУ ДПС у Черкаській області від 15.02.2021 №202-п провело документальну позапланову виїзну перевірку ТОВ «Група Венето» щодо дотримання податкового законодавства при декларуванні за грудень 2020 у податковій декларації з податку на додану вартість від 20.01.2021 №9370161559 від'ємного значення з податку на додану вартість, у тому числі заявленого до відшкодування з бюджету в сумі 14347608 грн.

За результатами перевірки був складений акт від 18.03.2021 №1941/23-00-07-0505/39457891, згідно з п. 2.6 якого встановлено, що ТОВ «Група Венето» у 2020 році отримувало податкові пільги щодо сплати ПДВ: тимчасово, на період, що закінчується останнім числом місяця, в якому завершується дія карантину, що встановлений Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), звільняються від оподаткування податком на додану вартість операції з постачання на митній території України товарів (в тому числі лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання), код пільги 14060544, податковий період, у якому застосовано податкову пільгу - грудень 2020 року, сума несплаченого ПДВ через застосування податкової пільги - 6634294,88 грн.

Порушення викладені у пунктах 3.1 та 3.2 акта перевірки.

Згідно з п. 3.1 акта перевірки встановлено, що перевіркою своєчасності, достовірності і повноти визначення суми податкових зобов'язань встановлено заниження суми податкових зобов'язань у Декларації з ПДВ за грудень 2020 року на 11684772 грн внаслідок ненарахування суми податкових зобов'язань при здійсненні господарських операцій з реалізації халатів багаторазових Державному підприємству «Медичні закупівлі України» згідно укладених договорів про закупівлю:

- №09/119-10/2020 від 29.10.2020 (з додатковою угодою №1 від 30.11.2020) на загальну суму 38445000 грн;

- №09/146-11/2020 від 06.11.2020 року (з додатковими угодами: №1 від 02.12.2020, №2 від 09.12.2020; №3 від 18.12.2020; №5 від 24.12.2020) на загальну суму 115555000 грн.

ТОВ «Група Венето» виписано та зареєстровано в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні на реалізовані у грудні 2020 року халати багаторазового використання ДП «Медичні закупівлі»: №30155 від 04.12.2020 на загальну суму 3918860 грн, №35752 від 22.12.2020 на суму 1166000 грн, №35753 від 22.12.2020 на суму 44990000 грн, №35754 від 23.12.2020 на суму 3872000 грн, №35755 від 24.12.2020 на суму 4477000 грн, №33269 від 30.12.2020 на суму 33165000 грн, без ПДВ.

При проведенні перевірки (п. 2.6 акта перевірки) відповідачем було встановлено, що позивач ТОВ «Група Венето» отримав на одяг захисний від інфекційних агентів для багаторазового використання (халат медичний захисний (ізоляційний багаторазовий) сертифікат експертизи типу (модуль В) №UA.Т.060.0682-20 від 28.12.2020, виданий органом з оцінки відповідності ТОВ «НПП Міжнародні стандарти і системи», м. Харків, виробник ТОВ «Група Венето», на одяг захисний від інфекційних агентів для одноразового використання (халат медичний захисний (ізоляційний) одноразовий, та Декларацію про відповідність засобів індивідуального захисту вимогам Технічного регламенту засобів індивідуального захисту, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №761 від 27.08.2008 реєстраційний №UA.Т.060.D.2030-20 від 28.12.2020 ( т. 1, а.с. 189-190)

Для підтвердження права на податкову пільгу ТОВ «Група Венето» надано:

- сертифікат експертизи відповідності, зареєстрований в реєстрі органу з оцінки відповідності - ТОВ «НПП Міжнародні стандарти і системи», м. Харків, виданий виробнику - ТОВ «Київгума», №UA.Т.060.0391-20, термін дії з 13.08.2020 по 12.08.2021, найменування продукції: одяг захисний від інфекційних агентів для багаторазового використання, халат захисний від інфекціійних агентів, 6 класу по класифікації опору по проникненню. Склад: тканина GumaTex;

-договір від 01.09.2020 року №0920/02 «Про передачу права на використання технічних умов ТУ у 14.1- 35115248-043:2020, укладеного з ТОВ «Київгума», яким надано право використовувати Технічні умови та посилатись на їх використання у супровідній документації на власні товари,

- гарантійний лист від ТОВ «Київгума» від 02.10.2020 №010 /86, згідно якого ТОВ «Київгума» доручає ТОВ «Група Венето» бути офіційним представником і уповноваженим представляти продукцію ТОВ «Київгума» у допороговій закупівлі, що проводить ДП «Медичні закупівлі України» та підтверджує можливість поставки запропонованого товару, який є предметом закупівлі цих торгів, у кількості, зі строками придатності та в терміни, визначені документацією торгів та пропозицією учасника торгів для виконання договорів постачання ТОВ «Група Венето».

Отже при здійсненні вказаних господарських операцій щодо поставки халатів багаторазових за період з 01.12.2020 по 27.12.2020 (включно), ТОВ «Група Венето» не було дотримано вимоги постанови Кабінету Міністрів України №224, а саме: не надано власний сертифікат експертизи типу (модуль В).

Таким чином, поставка халатів багаторазових за період з 01.12.2020 по 27.12.2020 (включно) підлягає оподаткуванню податком на додану вартість 20% згідно п. 187.1 ст. 187, п. 188.1 ст. 188, абз а) п. 193.1 ст. 193 розділу V Податкового кодексу, сума ПДВ становить 11684772 грн.

Згідно з п. 3.2 акта перевірки перевіркою достовірності і правильності визначення суми податкового кредиту встановлено завищення показника на суму 5672483 грн у Декларації з ПДВ за грудень 2020 року, яке було допущено при складанні Декларації з ПДВ за жовтень 2020 року та за листопад 2020 року.

Так, ТОВ «Група Венето» виписало та зареєструвало в ЄРПН у жовтні 2020 року податкову накладну на отриману попередню оплату за халати багаторазові від ДП «Медичні закупівлі України» №17919 від 30.10.2020 на суму 3300000 грн. ПДВ 0%.. Сума попередньої оплати в розмірі 3300000 відображена у Декларації за жовтень 2020 як операція з постачання на митній території України, яка звільняється від оподаткування ПДВ згідно Постанови №224.

ТОВ «Група Венето» виписано та зареєстровано в ЄРПН податкові накладні на реалізовані у листопаді 2020 року халати багаторазові ДП «Медичні закупівлі України»:

№21188 від 05.11.2020 на суму 6407500 грн., №21189 від 10.11.2020 на суму 13200000 грн, №29147 від 17.11.2020 на суму 12815000 грн, №29148 від 27.11.2020 на суму 24200000 грн, №29149 від 30.11.2020 на суму 2488640 грн, ПДВ 0%, всього на суму 59111140 та відображено в Декларації за листопад 2020 року як операції з постачання на митній території України, що звільняються від оподаткування податком на додану вартість згідно Постанови №224.

Враховуючи викладене у п. 3.1 акта перевірки, ТОВ «Група Венето» не було дотримано вимоги Постанови №224, а саме: відсутній власний сертифікат експертизи типу (модуль В) з виготовлення вищевказаних халатів медичних захисних (ізоляційних) багаторазових у період з 01.10.2020 по 30.11.2020.

Таким чином, поставка халатів багаторазових за період з 01.10.2020 по 30.11.2020 (включно) підлягає оподаткуванню ПДВ за ставкою 20% згідно п. 187.1 ст. 187, п. 188.1 ст. 188, абз а) п. 193.1 ст. 193 розділу V Податкового кодексу, сума ПДВ за жовтень 2020 року в сумі 3300000, сума ПДВ становить 660000, за листопад 2020 в сумі 59111140, сума ПДВ становить 1182228 грн.

Згідно з висновком перевірки (розділ 4 акта перевірки) при декларуванні за грудень 2020 року у Декларації з ПДВ від'ємного значення з ПДВ у розмірі 14347608,00 грн у тому числі заявленого до відшкодування з бюджету у сумі 14347608,00 грн встановлено порушення платником податків п. 187.1 ст. 187, п. 188.1 ст. 188, абз. а) п. 193.1 ст. 193, п. 198.1, п. 198.2, п. 198.3 ст. 198, п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України, що призвело до порушення:

1. п.п. «б» п. 200.4 ст. 200 розділу V Податкового кодексу України, оскільки позивачем завищено суму ПДВ, що підлягає бюджетному відшкодуванню, на 14 347 608,00 грн;

2. п. 200.2 ст. 200 розділу V Податкового кодексу України, оскільки позивачем занижено податкове зобов'язання з ПДВ до сплати 3 009 647,00 грн.

В ході перевірки були встановлені інші порушення оподаткування ПДВ, які позивачем не оскаржуються.

На підставі акта перевірки ГУ ДПС у Черкаській області прийняло податкове повідомлення-рішення від 16.04.2021 №0029400705, яким встановлено порушення п. 188.1 ст. 188, абз. а) п. 193.1 ст. 193, п. п. 201.10 ст. 201, п. 200.4 ст. 200 розділу V Податкового кодексу України, та зменшено суму бюджетного відшкодування з ПДВ, задекларовану на рахунок платника, у розмірі 10 329 725 грн і на підставі п. 123.1 ст. 123 Податкового кодексу України застосовано штраф у сумі 1 032 973 грн.

Не погоджуючись з вказаним податковим повідомленням-рішенням в частині щодо відсутності податкової пільги з ПДВ при реалізації халатів багаторазових, позивач звернувся з позовом до суду.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд зазначає наступне.

Нормативно-правові акти, які регулюють спірні правовідносини.

1. Податковий кодекс України.

Згідно п. 187.1ст. 187 Податкового кодексу України датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:

а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;

б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку. Для документів, складених в електронній формі, датою оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку, вважається дата, зазначена у самому документі як дата його складення відповідно до Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", незалежно від дати накладення електронного підпису.

Згідно п. 188.1 п. 188 Податкового кодексу України база оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (крім акцизного податку на реалізацію суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів, збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, що справляється з вартості послуг стільникового рухомого зв'язку, податку на додану вартість та акцизного податку на спирт етиловий, що використовується виробниками - суб'єктами господарювання для виробництва лікарських засобів, у тому числі компонентів крові і вироблених з них препаратів (крім лікарських засобів у вигляді бальзамів та еліксирів).

Згідно п.п. а) п. 193.1 ст. 193 Податкового кодексу України ставка податку встановлюються від бази оподаткування в таких розмірах: 20 відсотків.

Згідно п. 198.1 ст. 198 Податкового кодексу України до податкового кредиту відносяться суми податку, сплачені/нараховані у разі здійснення операцій з: а) придбання або виготовлення товарів та послуг.

Згідно п. 200.4 «б» ст. 200 Податкового кодексу України при від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума підлягає бюджетному відшкодуванню за заявою платника у сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів/послуг у попередніх та звітному податкових періодах постачальникам таких товарів/послуг або до Державного бюджету України, в частині, що не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 200 1.3 статті 200 1 цього Кодексу на момент отримання контролюючим органом податкової декларації на поточний рахунок платника податку та/або у рахунок сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу такого платника податку з інших платежів, що сплачуються до державного бюджету,

Згідно пункту 71 підрозділу 2 «Особливості справляння податку на додану вартість» Розділу ХХ Податкового кодексу України тимчасово, на період, що закінчується останнім календарним днем місяця, в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), звільняються від оподаткування податком на додану вартість операції з ввезення на митну територію України та/або операції з постачання на митній території України товарів (у тому числі лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання), необхідних для виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій коронавірусної хвороби (COVID-19), перелік яких визначено Кабінетом Міністрів України.

У разі здійснення операцій, звільнених відповідно до цього пункту, положення пункту 198.5 статті 198 цього Кодексу та положення статті 199 цього Кодексу не застосовуються щодо таких операцій.

Норми цього пункту застосовуються до операцій, здійснених починаючи з 17 березня 2020 року.

2. Перелік товарів, щодо яких діє пільга, передбачена пунктом 71 підрозділу 2 розділу ХХ Податкового кодексу України, визначений постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження переліку товарів (у тому числі лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання), необхідних для виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, операції з ввезення яких на митну територію України та/або операції з постачання яких на митній території України звільняються від оподаткування податком на додану вартість» від 20.03.2020 №224.

У розділі « Медичні вироби, медичне обладнання та інші товари, що необхідні для здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» підрозділі «Засоби індивідуального захисту*» заззначений: Код УКТ ЗЕД 6210 10 98 00 «Халат ізоляційний медичний багаторазовий».

У Примітці 1 до вказаного переліку зазначено, що коди згідно з УКТЗЕД наводяться у цьому переліку довідково. Основною підставою для звільнення від оподаткування податком на додану вартість товарів, що ввозяться на митну територію України, є відповідність таких товарів назві товару (медичного виробу, основного компонента), міжнародному непатентованому найменуванню (назві) лікарського засобу, які зазначені в переліку.

У пункті 2) Примітки 2 зазначено, що для цілей цього переліку термін "засоби індивідуального захисту" вживається у значенні, наведеному, зокрема, в Технічному регламенті засобів індивідуального захисту, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 27 серпня 2008 р. N 761.

У Примітці 3 вказано, що для віднесення товарів, зазначених у розділі "Медичні вироби, медичне обладнання та інші товари, що необхідні для здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2", до товарів, необхідних для здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, операції з ввезення яких на митну територію України та/або операції з постачання яких на митній території України звільняються від оподаткування на додану вартість, повинно бути:

подано декларацію про відповідність та нанесено на товар або на його упаковку, а також на супровідні документи, якщо такі документи передбачені відповідним технічним регламентом, знак відповідності технічним регламентам згідно з правилами та умовами його нанесення, визначеними, зокрема, у Технічному регламенті засобів індивідуального захисту, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 27 серпня 2008 р. N 761, або

подано повідомлення Міністерства охорони здоров'я про введення в обіг та/або експлуатацію медичних виробів (медичних виробів для діагностики in vitro, активних медичних виробів, які імплантують), стосовно яких не виконані вимоги технічних регламентів, або повідомлення Державної служби з питань праці про введення в обіг засобів індивідуального захисту, стосовно яких не виконані вимоги технічних регламентів.

3. Пунктом 11 постанови Кабінету Міністрів України від 27.08.2008 №761 «Про затвердження Технічного регламенту засобів індивідуального захисту» установлено, що на час дії пункту 71 підрозділу 2 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України та пункту 96 розділу XXI "Прикінцеві та перехідні положення" Митного кодексу України введення в обіг засобів індивідуального захисту, включених до переліку товарів (у тому числі лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання), необхідних для виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, які звільняються від сплати ввізного мита та операції з ввезення яких на митну територію України та/або операції з постачання яких на митній території України звільняються від оподаткування податком на додану вартість, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.03.2020 №224, дозволяється:

якщо вони відповідають вимогам затвердженого цією постановою Технічного регламенту; або на підставі повідомлення Державної служби з питань праці про введення в обіг окремих засобів індивідуального захисту, стосовно яких не виконані вимоги технічних регламентів, але використання яких необхідне в інтересах охорони здоров'я.

Згідно п. 1 Технічного регламенту засобів індивідуального захисту, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України, від 27 серпня 2008 р. N 761, передбачено, що цей Технічний регламент визначає вимоги до рівня безпеки засобів індивідуального захисту, проведення процедури оцінки відповідності таким вимогам, встановлює правила маркування зазначених засобів, та введення їх в обіг.

Згідно п. 4 Технічного регламенту засобів індивідуального захисту, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України, від 27 серпня 2008 р. N 761 вільний обіг засобів захисту на території України дозволяється тільки у разі безпеки таких засобів для життя та здоров'я, забезпечення захисту користувача від травм та захворювань за умови використання за призначенням і з урахуванням належного рівня обслуговування та експлуатації.

Згідно п. 50 Технічного регламенту засобів індивідуального захисту, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України, від 27 серпня 2008 р. N 761 оцінку відповідності засобів захисту вимогам цього Технічного регламенту виробник або його уповноважена особа чи постачальник проводить шляхом застосування процедур (модулів оцінки відповідності).

Згідно п. 51 Технічного регламенту засобів індивідуального захисту, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України, від 27 серпня 2008 р. N 761 під час проведення оцінки відповідності виробник або його уповноважена особа чи постачальник складає декларацію про відповідність згідно з додатком, яку пред'являє на вимогу призначених органів державної влади.

4. Модулі оцінки відповідності, які використовуються для розроблення процедур оцінки відповідності, та правила використання модулів оцінки відповідності затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 13 січня 2016 N 95.

Згідно п. 26 постанови Кабінету Міністрів України від 13 січня 2016 N 95 у разі коли типовий зразок відповідає вимогам конкретного технічного регламенту, що застосовуються до відповідної продукції, призначений орган видає виробнику сертифікат експертизи типу. У такому сертифікаті зазначаються найменування і адреса виробника, висновки дослідження, умови чинності сертифіката (у разі наявності) та дані, необхідні для ідентифікації затвердженого типу. До сертифіката експертизи типу можуть додаватися один чи більше додатків.

У сертифікаті експертизи типу та додатках до нього повинна міститися вся відповідна інформація, яка дає змогу оцінювати відповідність виготовленої продукції дослідженому типовому зразку та здійснювати контроль під час експлуатації.

Згідно п. 29 постанови Кабінету Міністрів України від 13 січня 2016 N 95 виробник зберігає копію сертифіката експертизи типу, додатків і доповнень до нього разом із технічною документацією для подання на запити органів державного ринкового нагляду протягом десяти років після введення в обіг останнього зразка моделі продукції.

Згідно п. 184 постанови Кабінету Міністрів України від 13 січня 2016 N 95 виробник складає письмову декларацію про відповідність для кожної моделі продукції та зберігає її для подання на запити органів державного ринкового нагляду протягом десяти років після введення в обіг останнього зразка такої моделі. У декларації про відповідність зазначається інформація, яка дає змогу ідентифікувати модель продукції, для якої її складено, та номер сертифіката експертизи проекту. Копія декларації про відповідність подається відповідним органам державного ринкового нагляду на їх запити.

Висновки суду.

За змістом вказаних приписів для звільнення від оподаткування ПДВ суб'єктом господарювання, який здійснює реалізацію товарів, перелік яких передбачено Постановою КМУ №224, має подати декларацію про відповідність товару Технічному регламенту засобів індивідуального захисту, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 27 серпня 2008 р. N 761 або повідомлення Державної служби з питань праці про введення в обіг засобів індивідуального захисту, стосовно яких не виконані вимоги технічних регламентів.

Аналізуючи приписи Технічного регламенту введення в обіг засобів індивідуального захисту, зокрема, халату ізоляційного медичного багаторазового, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №761, суд дійшов висновку, що перший продаж після вироблення продукції здійснюється за наявності декларації відповідності виробника, в даному випадку позивача ТОВ «Венето», яка складається після отримання сертифіката експертизи типу.

Судом встановлено, що позивач 28.12.2020 отримав сертифікат експертизи типу (модуль В) №UA.Т.060.0681-20, виданий органом з оцінки відповідності ТОВ «НПП Міжнародні стандарти і системи», м. Харків, виробник ТОВ «Група Венето», на одяг захисний від інфекційних агентів для багаторазового використання (халат медичний захисний (ізоляційний) багаторазовий, та 28.12.2020 зареєстрував Декларацію про відповідність засобів індивідуального захисту вимогам Технічного регламенту засобів індивідуального захисту, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №761 від 27.08.2008 реєстраційний №UA.Т.060.D.2030-20 ( т. 1, а.с. 189-190).

Отже право на податкову пільгу з ПДВ, підтверджене декларацією про відповідність, починаючи з 28.12.2020, є підтвердженим і відповідачем не оспорюється.

Щодо права на податкову пільгу за період з 01.10.2020 по 27.12.2020, суд зазначає наступне.

Згідно з Приміткою 3 для віднесення товарів до переліку товарів, передбаченого Постановою КМУ №224, повинно бути подано декларацію відповідності.

Відповідно до п. 184 Постанови КМУ №95 виробник складає письмову декларацію про відповідність для кожної моделі продукції та зберігає її для подання на запити органів державного ринкового нагляду протягом десяти років після введення в обіг останнього зразка такої моделі. У декларації про відповідність зазначається інформація, яка дає змогу ідентифікувати модель продукції, для якої її складено, та номер сертифіката експертизи проекту. Копія декларації про відповідність подається відповідним органам державного ринкового нагляду на їх запити.

Отже можна припустити, що декларація про відповідність повинна бути наявна у виробника на момент вимоги державного органу про її надання незалежно від дати її складання виробником.

Крім цього згідно з Приміткою 1 Постанови КМУ №224 основною підставою для звільнення від оподаткування податком на додану вартість товарів, що ввозяться на митну територію України, є відповідність таких товарів назві товару (медичного виробу, основного компонента), міжнародному непатентованому найменуванню (назві) лікарського засобу, які зазначені в переліку.

Позивач на підтвердження віднесення виготовлених та реалізованих халатів багаторазових до переліку, визначеного Постановою КМУ №224, надав ліцензійний договір №0920/02 про передачу права на використання технічних умов ТУ У 14.1-35115248-043:2020 «Одяг та покриття захисні медичні», сертифікат експертизи відповідності №UA.Т.060.0391-20, термін дії з 13.08.2020 по 12.08.2021, виданий виробнику - ТОВ «Київгума», Декларацію про відповідність засобу індивідуального захисту вимогам Технічного регламенту засобів індивідуального захисту, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.08. №761, виробника ТОВ «Київгума» (п.н. 35115248, Київська область, м. Бровари, вул. Кутузова, (Онікієнка), буд. 127), доручення ТОВ «Київгума» №7242 від 06.10.2020, яким наділив довірену особу ТОВ «Група Венето» повноваженнями діяти від свого імені щодо певних завдань, згідно обов'язків виробника, в тому числі: вводити в обіг продукцію, супроводжуючи необхідними документами (дозвільними листами, деклараціями, сертифікатами, інструкціями); складати декларацію про відповідність продукції, виготовленої згідно ТУ У 14.1-35115248-043:2020 «Одяг та покриття захисні медичні», вимогам технічних регламентів на підставі дозвільних документів (сертифікат експертизи типу, протоколи випробувань), отриманих ТОВ «Київгума» на одяг захисний від інфекційних агентів для багаторазового використання (код згідно УКТ ЗЕД: 6210 10 98 00).

Вказані докази свідчать, що позивач здійснював виготовлення халатів багаторазового використання на законних підставах, і назва халатів багаторазових, виготовлених та реалізованих позивачем, відповідає назві, яка зазначена у переліку, оскільки підтверджена сертифікатом експертизи та декларацією відповідності виробника - ТОВ «Київгума».

Зважаючи на зміст Примітки №1 можна припустити, що в даному випадку сертифікат експертизи та декларація відповідності виробника - ТОВ «Київгума» підтверджують назву халатів багаторазових, зазначених у переліку засобів індивідуального захисту, що є основною підставою для отримання податкової пільги.

Суд зазначає, що основним нормативно-правовим актом, який регулює порядок надання податкової пільги, є Постанова КМУ №224, Примітки до якої припускають неоднозначне (множинне) трактування обов'язків платників податків щодо порядку та способу підтвердження відповідності засобів індивідуального захисту декларацією відповідності.

Згідно п.п. 4.1.4 п. 4.1 ст. 4 Податкового кодексу України податкове законодавство грунтується на презумпції правомірності рішень платника податку в разі, якщо норма закону чи іншого нормативно-правового акта, виданого на підставі закону, або якщо норми різних законів чи різних нормативно-правових актів припускають неоднозначне (множинне) трактування прав та обов'язків платників податків або контролюючих органів, внаслідок чого є можливість прийняти рішення на користь як платника податків, так і контролюючого органу.

Згідно п. 1 ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.

Згідно ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Ч. 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачає, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи приписи п.п. 4.4.1 п. 4.1 ст. 4 Податкового кодексу України суд дійшов висновку, що за встановлених обставин позивач правомірно застосував податкову пільгу при реалізації халатів захисних від інфекційних агентів багаторазових.

Щодо посилання відповідача на ту обставину, що сертифікатом експертизи типу №UA.Т.060.0391-20 виробника ТОВ «Київгума» передбачено тканину «Guma Tex», в той час як позивач використав тканину Fullcover, то згідно сертифікату експертизи типу №UA.Т.060.0682-20 виробника ТОВ «Група Венето» зразок халата медичного захисного ізоляційного багаторазового виконано з матеріалу ламінованого, поліестеру Fullcover, що свідчить про відповідність халатів медичних захисних ізоляційних багаторазових вимогам Технічного регламенту, затвердженого постановою КМУ №761.

Згідно п. 123.1 ст. 123 Податкового кодексу України вчинення платником податків діянь, що зумовили визначення контролюючим органом суми податкового зобов'язання та/або іншого зобов'язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, зменшення суми бюджетного відшкодування та/або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків на підставах, визначених підпунктами 54.3.1, 54.3.2 (крім випадків зменшення суми податку на доходи фізичних осіб, задекларованої до повернення з бюджету у зв'язку із використанням права на податкову знижку), 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, тягне за собою накладення на платника податків штрафу в розмірі 10 відсотків суми визначеного податкового зобов'язання та/або іншого зобов'язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, завищеної суми бюджетного відшкодування.

Отже застосування штрафу у розмірі 10% від суми зменшення бюджетного відшкодування 10 329 725 грнтакож є безпідставним.

Враховуючи зазначене податкове повідомлення-рішення від 16.04.2021 №0029400705 в частині завищення бюджетного відшкодування у сумі 10 329 725 грн. та накладення штрафу у розмірі 1 032 900 грн. є протиправним і підлягає скасуванню, а позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.

Інші обставини, на які посилаються сторони, не мають значення для справи, тому суд не надає їм правової оцінки.

Згідно ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Позивач при поданні позову сплатив судовий збір у сумі 22 700,00 грн, отже вказана сума підлягає стягненню з відповідача на користь позивача.

Керуючись ст. 9, 14, 73-77, 139, 242 - 246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Черкаській області №0029400705 від 16 квітня 2021 року в частині завищення бюджетного відшкодування у сумі 10 329 000 (десять мільйонів триста двадцять дев'ять тисяч) гривень 00 копійок та накладення штрафу у сумі 1 032 900 (один мільйон тридцять дві тисячі дев'ятсот) гривень 00 копійок.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Черкаській області (вул. Хрещатик, 235, м. Черкаси, 18002, код ЄДРПОУ 43142920) на користь товариства з обмеженою відповідальністю «Група Венето» (вул. Юрія Іллєнка, буд. 227, м. Черкаси, 18005, код ЄДРПОУ 39457891) судові витрати зі сплати судового збору у сумі 22 700 (двадцять дві тисячі сімсот) гривень 00 копійок.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.

Апеляційна скарга може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складений 7 вересня 2021 року.

Суддя А.В. Руденко