Рішення від 10.09.2021 по справі 560/2716/21

Справа № 560/2716/21

РІШЕННЯ

іменем України

10 вересня 2021 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Фелонюк Д.Л. розглянув адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Новоушицької селищної ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії.

І. СТИСЛИЙ ВИКЛАД ПОЗИЦІЙ СТОРІН

ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до Новоушицької селищної ради, в якому просить:

- визнати протиправним та скасувати рішення позачергової сесії Новоушицької селищної ради Хмельницької області VII скликання №14 від 30.10.2020 року в частині відмови ОСОБА_1 у затвердженні проекту землеустрою зі зміною виду цільового призначення земельних ділянок із КВЦПЗ-01.02 "Для ведення фермерського господарства" в КВЦПЗ 01.03 "Для ведення особистого селянського господарства" з подальшою передачею безоплатно у власність за межами с. Капустяни Новоушицького району Хмельницької області;

- зобов'язати Новоушицьку селищну раду Хмельницької області на найближчому пленарному засіданні повторно розглянути проект землеустрою щодо відведення ОСОБА_1 земельної ділянки із зміною виду цільового призначення земель, із (01.02) для ведення фермерського господарства в (01.03) для ведення особистого селянського господарства, кадастровий номер земельної ділянки 6823383500:04:001:0661, площею 2,0 га з метою подальшої безоплатної передачі у власність для ведення особистого селянського господарства за межами с. Капустяни Новоушицького району Хмельницької області та за результатами розгляду прийняти рішення відповідно до норм Земельного кодексу України та з урахуванням висновків суду і встановлених обставин справи.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що звернувся до Новоушицької селищної ради з заявою про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність зі зміною виду цільового призначення в межах категорії земель сільськогосподарського призначення із КВЦПЗ-01.02 "Для ведення фермерського господарства" в КВЦПЗ 01.03 "Для ведення особистого селянського господарства" з подальшою передачею безоплатно у власність за межами с. Капустяни Новоушицького району Хмельницької області.

За результатом розгляду заяви відповідач прийняв рішення позачергової сесії селищної ради VII скликання №14 від 30.10.2020, яким відмовив позивачу у затвердженні проекту землеустрою. Підставою відмови зазначено, що пріоритетним та першочерговим є забезпечення земельними ділянками громадян, що постійно проживають на території селищної ради.

Позивач вважає спірне рішення протиправним, оскільки в ньому не міститься посилання на будь-яку з підстав, передбачених Земельним кодексом України (далі - ЗК України) для відмови у затвердженні проекту землеустрою.

До суду надійшов відзив, в якому відповідач зазначає, що оскаржене рішення прийняте з урахуванням обставин, які вказують на те, що під час отримання дозволів на розробку проектів землеустрою окремими особами вчинялись дії, які свідчать про можливі зловживання в частині оформлення документів та надання вказаних дозволів.

Вказує, що звернувся до Новоушицького відділення поліції Дунаєвецького відділу поліції ГУ НП в Хмельницькій області щодо скоєння діянь, які містять ознаки кримінального правопорушення. Надалі до Новоушицької селищної ради надійшло повідомлення про початок досудового розслідування, а згодом - документи про затвердження землеустрою були вилучені для розслідування.

До суду надійшла відповідь на відзив, в якій позивач просить задовольнити позовні вимоги. Вказує, що у відповідача відсутні правові підстави для прийняття оскарженого рішення.

ІІ. ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ

Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 15.03.2021 позовну заяву залишено без руху.

Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 26.03.2021 відкрито провадження в цій справі та вирішено її розглянути за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.

Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 14.04.2021 у задоволенні заяви ОСОБА_2 про залучення в якості третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору у справі №560/2716/21 відмовлено.

Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 20.04.2021 у задоволенні клопотання Новоушицької селищної ради про зупинення провадження у справі №560/2716/21 відмовлено.

Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 07.05.2021 позовну заяву залишено без руху.

Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 14.05.2021 продовжено розгляд справи №560/2716/21.

ІІІ. ОБСТАВИНИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ

ОСОБА_1 звернувся до Новоушицької селищної ради з заявою від 12.05.2020 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення із зміною цільового призначення орієнтовною площею 2,0 га з 01.02 "Для ведення фермерського господарства" в 01.03 "Для ведення особистого селянського господарства" за рахунок частини сформованої земельної ділянки комунальної власності із кадастровим номером 6823383500:04:001:0582 з метою подальшої передачі безоплатно у власність за межами населеного пункту с. Капустяни Новоушицької селищної ради.

Рішенням позачергової сесії VII скликання Новоушицької селищної ради від 15.05.2020 №16 громадянам згідно з переліком, у тому числі позивачу, надано дозвіл на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність зі зміною виду цільового призначення.

У пункті 3 цього рішення вказано, що розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок здійснити відповідно до вимог, у терміни визначені чинним законодавством та подати на розгляд сесії селищної ради для прийняття рішення про затвердження.

На замовлення позивача ФОП ОСОБА_3 виготовлено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки із зміною виду цільового призначення земель, із КВЦПЗ-01.02 "Для ведення фермерського господарства" в КВЦПЗ 01.03 "Для ведення особистого селянського господарства", розмір земельної ділянки 2,00 га, кадастровий номер: 6823383500:04:001:0661.

Позивач звернувся до Новоушицької селищної ради з заявою про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.

Рішенням позачергової сесії Новоушицької селищної ради VII скликання №14 від 30.10.2020 позивачу відмовлено у затвердженні проекту землеустрою. В якості підстави для відмови відповідач зазначив, що пріоритетним та першочерговим є забезпечення земельними ділянками громадян, що постійно проживають на території селищної ради.

Позивач, вважаючи порушеними його права, звернувся з позовом до суду.

IV. ЗАКОНОДАВСТВО ТА ОЦІНКА СУДУ

Відповідно до частини 6 статті 118 ЗК України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу.

Частиною 7 статті 118 ЗК України визначено, що проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється за замовленням громадян суб'єктами господарювання, що є виконавцями робіт із землеустрою згідно із законом, у строки, що обумовлюються угодою сторін.

Статтею 30 Закону України "Про землеустрій" встановлено, що погодження і затвердження документації із землеустрою проводиться в порядку, встановленому Земельним кодексом України, цим Законом.

Згідно з частинами 8, 9 статті 118 ЗК України проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується в порядку, встановленому статтею 186-1 цього Кодексу.

Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а в разі необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи) приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.

Приписами частини 6 статті 186-1 ЗК України встановлено, що підставою для відмови у погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки може бути лише невідповідність його положень вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, документації із землеустрою або містобудівній документації.

Отже, єдиною підставою для відмови у затвердженні проекту землеустрою може бути лише те, що проект землеустрою не погоджено в порядку, встановленому статтею 186-1 ЗК України, а також відсутність обов'язкової державної експертизи у визначених законом випадках та відомостей щодо державної реєстрації сформованої земельної ділянки у Державному земельному кадастрі.

Жодних інших правових підстав для відмови у затвердженні проекту землеустрою після його погодження в порядку статті 186-1 ЗК України, норми статті 118 ЗК України не містять. При цьому перевірка на відповідність проекту землеустрою вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів має здійснюватись саме на етапі погодження такого проекту.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 30.10.2018 №820/4852/17.

Відповідач прийняв рішення про відмову позивачу у затвердженні проекту землеустрою, з підстав того, що пріоритетним та першочерговим є забезпечення земельними ділянками громадян, що постійно проживають на території селищної ради.

Проте така підстава для відмови, як пріоритетне та першочергове забезпечення земельними ділянками громадян, що постійно проживають на території селищної ради, не передбачена в статті 186-1 ЗК України.

Вирішуючи питання про затвердження проекту землеустрою, відповідач як орган місцевого самоврядування зобов'язаний керуватись чинними нормами та може відмовити у затвердженні проекту землеустрою тільки з підстав, визначених законодавством.

Тобто, Новоушицька селищна рада у спірному рішенні зазначила підставу відмови, яка не передбачена вимогами чинного законодавства, а тому, оскаржене рішення є протиправним та його слід скасувати.

Наявність проведення слідчими органами досудового розслідування за повідомленням про підроблення підписів в заявах на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок (за заявою відповідача від 01.02.2021 того ж дня внесено до ЄРДР відомості про заяву) не свідчить про правомірність спірного рішення.

Як наслідок, суд вважає за необхідне зобов'язати Новоушицьку селищну раду на найближчому пленарному засіданні повторно розглянути заяву про затвердження проекту землеустрою щодо відведення ОСОБА_1 земельної ділянки із зміною виду цільового призначення земель, із (01.02) "Для ведення фермерського господарства" в (01.03) "Для ведення особистого селянського господарства", кадастровий номер земельної ділянки 6823383500:04:001:0661, площею 2,0 га з метою подальшої безоплатної передачі у власність для ведення особистого селянського господарства за межами с. Капустяни Новоушицького району Хмельницької області та за результатами розгляду прийняти рішення відповідно до норм ЗК України та з урахуванням висновків суду у цьому судовому рішенні і встановлених обставин справи.

За нормами частин 1 та 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Наведене свідчить про наявність правових підстав для задоволення позовних вимог.

Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Позивач сплатив судовий збір в розмірі 908,00 грн. Інші докази документально підтверджених судових витрат, понесених позивачем у матеріалах справи відсутні.

Враховуючи задоволення позовних вимог, суд вважає за необхідне стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Новоушицької селищної ради 908,00 грн судових витрат у вигляді судового збору.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

позов ОСОБА_1 задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення позачергової сесії Новоушицької селищної ради VII скликання №14 від 30.10.2020 в частині відмови ОСОБА_1 у затвердженні проекту землеустрою зі зміною виду цільового призначення земельних ділянок із КПЦЗВ 01.02 "Для ведення фермерського господарства" в КПЦЗВ 01.03 "Для ведення особистого селянського господарства" з подальшою передачею безоплатно у власність за межами с. Капустяни Новоушицького району Хмельницької області.

Зобов'язати Новоушицьку селищну раду на найближчому пленарному засіданні повторно розглянути заяву про затвердження проекту землеустрою щодо відведення ОСОБА_1 земельної ділянки із зміною виду цільового призначення земель із (01.02) "Для ведення фермерського господарства" в (01.03) "Для ведення особистого селянського господарства", кадастровий номер земельної ділянки 6823383500:04:001:0661, площею 2,0 га з метою подальшої безоплатної передачі у власність для ведення особистого селянського господарства за межами с. Капустяни Новоушицького району Хмельницької області та за результатами розгляду прийняти рішення відповідно до норм Земельного кодексу України та з урахуванням висновків суду у цьому судовому рішенні і встановлених обставин справи.

Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору в сумі 908 (дев'ятсот вісім) грн за рахунок бюджетних асигнувань Новоушицької селищної ради.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач:ОСОБА_1 (с. Мизяків, Калинівський район, Вінницька область, 22437 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 )

Відповідач:Новоушицька селищна рада (вул. Подільська 12, смт. Нова Ушиця, Новоушицький район, Хмельницька область, 32600 , код ЄДРПОУ - 04407388)

Головуючий суддя Д.Л. Фелонюк