Рішення від 10.09.2021 по справі 420/14116/21

Справа № 420/14116/21

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 вересня 2021 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді Аракелян М.М.,

розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративною позовною заявою ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ; адреса: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385; адреса: вул. Канатна, 83, м. Одеса, 65107) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

09 серпня 2021 року до Одеського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, у якій представник позивача просить суд:

визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо зменшення розміру пенсії ОСОБА_1 з 90% до 70% відповідних сум грошового забезпечення при здійсненні її перерахунку з 01.04.2019 року на підставі отриманої довідки від Адміністрації Державної прикордонної служби України від 02.10.2020 року за №11/2409 про розмір грошового забезпечення;

зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області перерахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію з 01.04.2019 року у розмірі 90% грошового забезпечення на підставі наданої довідки від Адміністрації Державної прикордонної служби України від 02.10.2020 року за №11/2409 про розмір грошового забезпечення.

Згідно витягу з протоколу автоматизованого розподілу справи між суддями адміністративна справа №420/14116/21 о 15:06:17 розподілена на суддю Аракелян М.М.

Ухвалою суду від 11.08.2021 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у даній справі, постановлено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін відповідно до положень ст. 263 КАС України.

В обґрунтування своїх позовних вимог позивач зазначив про те, що йому - ОСОБА_1 після звільнення з військової служби призначена та виплачується пенсія за вислугу років. Органом, яким здійснюються призначення пенсії, її перерахунок та виплата, є Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області.

14 травня 2021 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області з 01.04.2020 року проведено перерахунок пенсії позивача. Як вбачається з Перерахунку пенсії, пенсія позивачу перерахована з 01.04.2020 року, виходячи з 70% грошового забезпечення та в підсумку з урахуванням надбавок і доплат до пенсії, пенсія обчислена та має складати 11344,20 гривень. Позивач зазначив, що розмір призначеної йому пенсії за вислугу років складає 90% грошового забезпечення за вислугу 46 років. Однак, при перерахунку пенсії відповідачем зменшено основний розмір пенсії до 70% грошового забезпечення.

Водночас, позивач вважає, що здійснене відповідачем зменшення відсотку основного розміру пенсії суперечить чинному законодавству та правовій позиції Верховного Суду у зразковій справі № 240/5401/18. Так, позивач вважає, що відсоткове співвідношення, встановлене ст. 13 ЗУ Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб вже призначеної пенсії до складових грошового забезпечення є сталим, оскільки визначається на день призначення пенсії. Тому при перерахунку пенсії має застосовуватися норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, застосування меншого показника при перерахунку пенсії є протиправним, оскільки даний показник може бути застосованим лише до призначення нових пенсій, а не перерахунку раніше призначених.

З наведених підстав позивач звернувся до суду з даним позовом, оскільки вважає порушеним своє право на пенсію, гарантоване ст. 46 Конституції України.

31.08.2021 року за вх.№ЕП/23154/21 від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву. Відповідач вказує на те, що Головним управлінням на підставі рішення Одеського окружного адміністративного суду від 15.03.2021 по справі № 420/2451/21, яке набрало законної сили 15.04.2021, проведено 14.05.2021 року перерахунок пенсії позивача з 01.04.2020 з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років, а також усіх щомісячних додаткових видів грошового забезпечення в розмірах та на підставі довідки про розмір грошового забезпечення для обчислення пенсії. Розмір пенсії з 01.08.2021, згідно проведеного перерахунку, становить 11344,20 грн.

Що стосується виплати перерахованої з 01.04.2020 року пенсії у розмірі 90% грошового забезпечення, відповідач зазначив, що Головним управлінням на підставі рішення Одеського окружного адміністративного суду від 25.08.2020 по справі №420/6654/20, Позивачу проведено перерахунок пенсії з 01.01.2018 виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 90% відповідних сум грошового забезпечення.

Рішення судів, якими зобов'язано органи Пенсійного фонду України здійснити перерахунок та виплату пенсії без обмеження строком, виконуються сторонами в межах покладених зобов'язань. А саме, виплати, призначені на виконання судового рішення, продовжуються до внесення змін до норм законодавства, якими керувався суд при винесенні рішення, або до зміни умов пенсійного забезпечення.

Відповідач зазначає, що питання, щодо перерахунку пенсії Позивача у розмірі 90% грошового забезпечення, не було предметом спору по справі № 420/2451/21.

З цих підстав відповідач стверджує, що перерахунок пенсії позивача проведено відповідно до рішення Одеського окружного адміністративного суду від 15.03.2021 по справі №420/2451/21 та вимог законодавства, що діяло на момент виникнення права на такий перерахунок.

Розглянувши у письмовому провадженні справу за наявними матеріалами, суд дійшов наступного.

Судом встановлено, що позивач отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України № 2262-ХІІ та до перерахунку пенсії відповідно до постанови КМУ №103 його пенсія була розрахована з грошового забезпечення, у склад якого входили посадовий оклад; оклад за військове звання; процентна надбавка за вислугу років, а також додаткові види грошового забезпечення.

На умовах та у розмірах, передбачених постановою КМУ №103, здійснено перерахунок пенсії. При проведенні перерахунку основний розмір пенсії з 01.01.2018 розрахований з грошового забезпечення, яке складено з посадового окладу, окладу за військове звання, процентної надбавки за вислугу. Таким чином, перерахунок пенсії позивач був здійснений зі складових грошового забезпечення, встановленого постановою КМУ №103, та в нього не були включені всі додаткові види грошового забезпечення.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 25.08.2020 року у справі №420/6654/20 визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо зменшення відсоткового значення розміру пенсії ОСОБА_1 з 90% до 70% сум грошового забезпечення.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 з 01.01.2018 року пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з урахуванням основного розміру пенсії 90% відповідних сум грошового забезпечення з урахуванням виплачених сум без обмеження граничного розміру пенсії.

Позивач вважаючи, що з дня набранням законної сили судовим рішенням у справі № 826/3858/18, повинно бути поновлено встановлене Законом №2262-ХІІ, його право на перерахунок пенсії з врахуванням всіх складових грошового забезпечення, звернувся із заявою до Адміністрацією Державної прикордонної служби України, яка повідомила позивача листом від 08.12.2020 року, що нова довідка №11/2409 від 02.10.2020 року надіслана до ГУ ПФУ для проведення перерахунку пенсії з 01.04.2019 року, згідно якої розмір грошового забезпечення позивача становить 16206 грн.

Позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії за оновленою довідкою, проте відповідач листом від 05.01.2021 року №65-12734/М-02/8-1500/21 повідомив позивача про відсутність підстав для перерахунку пенсії.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 15.03.2021 року у справі №420/2451/21 визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо не проведення перерахунку та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2019 року згідно з довідкою виданою Адміністрацією Державної прикордонної служби України від 02.10.2020р. за №11/2409 про розмір його грошового забезпечення станом на 05.03.2019року.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області з урахуванням правової оцінки, наданої судом у даному рішенні, вирішити питання про перерахунок та виплату основного розміру пенсії з 01.04.2020 року ОСОБА_1 на підставі нової довідки, виданої Адміністрацією Державної прикордонної служби України від 02.10.2020 року за №11/2409 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 05.03.2019 року.

На виконання цього 14.05.2021 року проведено перерахунок пенсії позивача, втім, як вбачається з Перерахунку пенсії, наданої позивачем на вимоги суду, пенсія позивачу перерахована з 01.04.2020 року, виходячи з 70% грошового забезпечення та в підсумку з урахуванням надбавок і доплат до пенсії, пенсія обчислена та має складати 11344,20 гривень, фактично виплачувалося по 9139,50 щомісячно.

Не погоджуючись із проведеним 14.05.2021 року перерахунком, позивач звернувся до Одеського окружного адміністративного суду із даним позовом.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 1 ст. 9 КАС України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Зазначені критерії є вимогами для суб'єкта владних повноважень, який приймає відповідне рішення, вчиняє дії чи допускає бездіяльність.

01.01.1992 року введений в дію Закон України від 09.04.1992 №2262-ХІІ Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб.

Стаття 13 вказаного Закону визначає розміри пенсій за вислугу років.

При цьому, слід зазначити, що стаття 13 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб неодноразово змінювалась в частині граничного розміру пенсії у відсотковому співвідношенні до розміру грошового забезпечення.

Основний відсотковий розмір пенсії позивача за вислугу у 46 років складає 90% грошового забезпечення (з урахуванням рішення Одеського окружного адміністративного суду від 25 серпня 2020 року по справі №420/6654/20).

Під час перерахунку, здійсненого 14 травня 2021 року на виконання рішення суду від 15 березня 2021 року по справі №420/2451/21, відповідачем зменшено основний відсотковий розмір пенсії позивача з 90% на 70% грошового забезпечення.

Натомість, як вже було зазначено, рішенням Одеського окружного адміністративного суду у справі №420/6654/20 від 25.08.2020 року зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 з 01.01.2018 року пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з урахуванням основного розміру пенсії 90% відповідних сум грошового забезпечення.

Отже, основний відсотковий розмір пенсії позивача за вислугу у 46 років складає 90% грошового забезпечення, що не підлягає доказуванню у даній справі.

Так, відповідно до ч. 4 ст. 78 КАС України, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Суд зазначає, що оцінка діям відповідача щодо зменшення основного розміру пенсії за вислугу років ОСОБА_1 з 01.01.2018 року з 90% до 70% відповідних сум грошового забезпечення вже надана судом у справі №420/6654/20 рішенням від 25.08.2020 року, в якому суд встановив, що з 01.01.2018 розмір пенсії становить 90% від відповідних сум грошового забезпечення.

З огляду на вищевикладене, суд робить висновок, про наявність підстав для визнання протиправними дій відповідача щодо зменшення основного розміру пенсії позивача під час перерахунку з 01.04.2020 року з 90% на 70 % грошового забезпечення, врахованого для обчислення пенсії.

Крім того, з урахуванням обставин цієї справи, суд акцентує увагу відповідача на наступне.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно зі ст. 129-1 Конституції України, судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку.

Відповідно до ст. 370 КАС України, судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень (ч. 1 ст. 2 КАС України).

Відповідно до ч.1 ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Суд відхиляє доводи відповідача стосовно того, що перерахунок пенсії позивача проведено відповідно до вимог законодавства, що діяло на момент виникнення права на такий перерахунок, оскільки цей перерахунок проведено з 01.04.2020 року (на виконання рішення суду), а відтак, основний відсотковий розмір пенсії позивача за вислугу у 46 років з 01.01.2018 року складає 90% грошового забезпечення.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про наявність підстав визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо зменшення розміру пенсії ОСОБА_1 з 90% до 70% відповідних сум грошового забезпечення при здійсненні 14.05.2021 року перерахунку пенсії з 01.04.2020 року на підставі довідки Адміністрації Державної прикордонної служби України від 02.10.2020 року за №11/2409 та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити з 01.04.2020 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 у розмірі 90% грошового забезпечення на підставі наданої довідки від Адміністрації Державної прикордонної служби України від 02.10.2020 року за №11/2409 із урахуванням виплачених сум пенсії по день проведення перерахунку.

В іншій частині вимог щодо проведення перерахунку з 01.04.2019 року суд відмовляє, оскільки такі вимоги не ґрунтуються на фактичних обставинах справи, за якими спірні правовідносини виникли у зв'язку із перерахунком пенсії з 01.04.2020 року, а не з 01.04.2019 року.

Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Решта доводів та заперечень учасників справи висновків суду по суті позовних вимог не спростовують. Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі "Серявін та інші проти України" від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п.58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" від 9 грудня 1994 року, серія A, N 303-A, п.29).

Оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд вважає позов таким, що підлягає задоволенню частково.

Згідно ч. 1 ст. 143 КАС України суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.

Згідно ч.1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Позивачем сплачено 908 грн. судового збору при поданні даного позову (а.с.3).

Суд дійшов висновку про стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) судового збору у сумі 908 (дев'ятсот вісім) грн., поклавши ці витрати на відповідача.

Керуючись ст. ст. 139, 241-246, 250, 255, 260, 263, 295, 297 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ; адреса: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385; адреса: вул. Канатна, 83, м. Одеса, 65107) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо зменшення розміру пенсії ОСОБА_1 з 90% до 70% відповідних сум грошового забезпечення при здійсненні 14.05.2021 року перерахунку пенсії з 01.04.2020 року на підставі довідки Адміністрації Державної прикордонної служби України від 02.10.2020 року за №11/2409.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити з 01.04.2020 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 у розмірі 90% грошового забезпечення на підставі наданої довідки від Адміністрації Державної прикордонної служби України від 02.10.2020 року за №11/2409 із урахуванням виплачених сум пенсії по день проведення перерахунку.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) судового збору у сумі 908 (дев'ятсот вісім) грн.

Рішення суду може бути оскаржено в порядку та в строки, встановлені ст. 293,295 КАС України.

Рішення суду набирає законної сили в порядку та в строки, встановлені ст. 255 КАС України.

Суддя М.М. Аракелян