Рішення від 10.09.2021 по справі 420/8842/21

Справа № 420/8842/21

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 вересня 2021 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі судді Іванова Е.А., розглянувши в порядку письмового провадження в приміщенні суду в м. Одесі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, Пенсійного фонду України про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (далі - відповідач-1, ГУ ПФУ в Одеській області), Пенсійного фонду України (далі - відповідач-2, ПФУ) про:

- визнання протиправною бездіяльність відповідача-1 що полягає у непроведенні перерахунку (індексації) у 2021 році - з 01 березня 2021 року призначеної позивачу пенсії відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 22 лютого 2021 р. № 127 «Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році» згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 “Питання проведення індексації пенсій у 2019 році”;

- зобов'язання відповідача-1 здійснити перерахунок (індексацію) раніше призначеної позивачу пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням Постанови Кабінету Міністрів України від 22 лютого 2021 р. № 127 «Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році» згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 “Питання проведення індексації пенсій у 2019 році”, починаючи з 01 березня 2021 року, та проводити її перерахунок (індексацію) відповідно до вимог діючого законодавства;

- зобов'язання відповідача-1 скласти списки на зарахування пенсійної виплати та включити до нього прізвище позивача, та подати його в електронній формі до Пенсійного фонду України;

- зобов'язання відповідача-2 на підставі складених відповідачем-1 документів провести у межах виплатного періоду перерахування коштів, необхідних для виплати перерахованої з 01 березня 2021 року пенсії позивачу.

Позивач обґрунтовує позов тим, що він отримує пенсію відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 22.02.2021 р. №127 «Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році» у 2021 році перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до ч.2 ст.42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 р. №124 “Питання проведення індексації пенсій у 2019 році”, з 1 березня проводиться перерахунок пенсій відповідно до ч.2 ст.42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, однак відповідач такий перерахунок пенсії не зробив. У зв'язку з чим у квітні 2021 року позивач звернувся з відповідною заявою до ГУ ПФУ в Одеській області про надання роз'яснень чи здійснено такий перерахунок, однак отримав лист №7524-7401/Р-02/8-1500/21 від 11.05.2021 року в якому вказано, що розмір пенсії позивача з 01.09.2019 року обчислено на виконання вішення Одеського окружного адміністративного суду від 23.03.2020 року по справі №420/5391/19 в сумі 12108,56 грн. Позивач вважає, що відповідачем протиправно не проведено перерахунок (індексацію) його пенсії з 01.03.2021 року в порушення вимог постанови Кабінету Міністрів України від 22.02.2021 №127, а відтак просить позов задовольнити в повному обсязі.

Представник ГУ ПФУ в Одеській області надав до суду письмовий відзив, який мотивований тим, що розпорядженням Головного управління від 11.08.2018 року позивача переведено з пенсії по інвалідності згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення» на пенсію за віком згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон №1058) на підставі особистої заяви ОСОБА_1 від 02.08.2021 року. На виконання Постанови П'ятого апеляційного адміністративного суду від 09.07.2020 року по справі №420/5391/19 позивачу пенсія виплачується в розмірі 12108,56 грн. Листом Головного управління №7524-7401/Р-02/8-1500/21 від 11.05.2021 року надано відповідь на заяву позивача від 28.04.2021 року та вказано про відсутність підстав для перерахунку. Так, Постановою Кабінету Міністрів України від 22.02.2021 р. №127 визначено коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески та який враховується при обчисленні пенсії у розмірі 11% (або 1,11). Представник відповідача зазначає, що на вказаний коефіцієнт збільшується не загальний розмір пенсії, а показних середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується при обчисленні пенсії. Оскільки позивача переведено на пенсію за віком згідно Закону №1058, то застосовано показник середньої заробітної плати в Україні, який значно перевищує показник, з врахуванням якого проведено індексацію пенсій, а тому підстави для перерахунку (індексації) пенсії ОСОБА_1 відповідно до ч.2 ст.42 Закону №1058 та включення до списку на зарахування пенсійної виплати та подачі до ПФУ відсутні.

Представник ПФУ відзив на позов не надав.

Ухвалою суду від 01.06.2021 року позов залишено без руху.

Ухвалою суду від 12.07.2021 року відкрито провадження у справі та вирішено справу розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні). Також вказаною ухвалою зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області в строк для надання пояснень надати до суду належним чином засвідчену копію особової справи ОСОБА_1 .

Статтею 258 КАС України передбачено, що суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Відповідно до ч.2 ст.262 КАС України розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження починається з відкриття першого судового засідання. Якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - через п'ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі.

З огляду на завершення 30-ти денного терміну для подання заяв по суті справи, суд вважає за можливим розглянути та вирішити справу по суті у порядку письмового провадження за наявними у ній матеріалами та доказами.

Дослідивши матеріали справи, та оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні доказів, суд дійшов висновку про часткову обґрунтованість позову та наявності підстав для часткового задоволення позову.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Одеській області з 10.06.2009 року та отримував пенсію по інвалідності.

Розпорядженням №824172 від 11.08.2018 року, ОСОБА_1 з 02.08.2018 року, призначено пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у загальному розмірі 12108,56 грн.

Постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 09.07.2020 року по справі №420/5391/19, зобов'язано ГУ ПФУ в Одеській області, зокрема, прийняти нове рішення про проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням складових, які використанні при прийнятті розпорядження від 11.08.2018 року №824172, відповідно до якого розмір пенсії позивача складав 12108,56 грн. та виплатити ОСОБА_1 заборгованість перерахованої пенсії відповідно до складових, які використанні при прийнятті розпорядження №824172 від 11.08.2018 року, починаючи з 01.09.2018 року по 01.09.2019 року.

28.04.2021 року позивач звернувся до ГУ ПФУ в Одеській області з заявою з проханням надати роз'яснення чи здійснено йому перерахунок відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій відповідно до ч.2 ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 року №124, якщо ні, то просив надати обґрунтовану відповідь, чому не проведено такий перерахунок (а.с.44).

Листом №7524-7401/Р-02/8-1500/21 від 11.05.2021 року ГУ ПФУ в Одеській області повідомило позивача, що проводити підвищення пенсії останньому не має підстав, так як відповідно до ч.2 ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та п.2 Постанови Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 року №124, при розрахунку пенсій призначених до 01.10.2017 року застосовується показник середньомісячної заробітної плати по народному господарству за 2014-2016 роки (3764,40 грн.), проіндексований на 1,17 з 01.03.2019 року, на 1,11 з 01.05.2020 року (3764,40 * 1,17 * 1,11=4888,83 грн.) та на 1,11 з 01.03.2021 року (3764,40 * 1,17 * 1,11 * 1,11=5426,60 грн.), а розмір пенсії ОСОБА_1 обчислено на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 27.03.2020 року по справі №420/5391/19, яким зобов'язано з 01.09.2018 року та в подальшому виплачувати позивачу пенсію в розмірі 12108,56 грн., який обчислено при страховому стажі 44 роки 7 місяців (стаж враховано по 01.08.2018 року) та середньомісячній заробітній платі 26866,48 грн. (середньомісячна заробітна плата по народному господарству 5377,90 грн. * коефіцієнт заробітку 4,99572), визначений за період з 01.07.2000 року по 31.10.2009 року (а.с.45).

Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ст.55 Конституції України права і свободи людини і громадянина захищаються судом, кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.

Так, ч. 2 ст. 2 КАС України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх в разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та інших випадках передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування регламентовані Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року №1058-IV (далі - Закон №1058-IV).

Відповідно до п.1 ч.1 ст.8 Закону №1058-IV, право на отримання пенсій із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.

Частиною 2 ст.42 Закону №1058-IVпередбачено, що для забезпечення індексації пенсії щороку проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, щороку збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

У разі відсутності дефіциту коштів Пенсійного фонду для фінансування виплати пенсій у солідарній системі розмір щорічного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, передбачений абзацом другим цієї частини, може бути збільшений, але не повинен перевищувати 100 відсотків показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

Розмір, дата та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абзацом другим цієї частини.

Постановою Кабінету Міністрів України №127 від 22.02.2021 року «Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році» встановлено, що у 2021 році:

перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 р. №124 “Питання проведення індексації пенсій у 2019 році”, проводиться з 1 березня із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,11;

у разі, коли розмір підвищення в результаті перерахунку пенсії, зазначеного в абзаці другому цього пункту, не досягає 100 гривень, встановлюється щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії;

з 1 березня у разі, коли щомісячний розмір пенсійних виплат з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексації, щомісячної компенсації в разі втрати годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших доплат до пенсій, встановлених законодавством (крім пенсій за особливі заслуги перед Україною), в осіб, які отримують пенсію, призначену відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” (далі - Закон) з урахуванням страхового стажу, передбаченого абзацом 1 ч.1 ст.28 Закону, не досягає 2200 гривень, таким особам надається щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсій.

Постановою Кабінету Міністрів України №124 від 20.02.2019 року «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році» (далі - Постанова №124) затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій відповідно до частини 2 статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Порядок) та встановлено, що у 2019 році перерахунок пенсій згідно з Порядком проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії в розмірі 1,17.

Пунктами 2 та 3 Порядку врегульовано, що перерахунку підлягають пенсії, обчислені відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», призначені за зверненнями, які надійшли по 31 грудня включно року, що передує року, в якому проводиться перерахунок, крім тих, які на дату проведення перерахунку переведено з пенсії по інвалідності на пенсію за віком на умовах, визначених абзацом 3 ч.3 ст.45 Закону №1058 (за зверненнями, які надійшли з 1 січня року, в якому проводиться перерахунок).

Пунктом 5 Порядку передбачено, що у 2019 році перерахунок пенсій у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії, станом на 1 жовтня 2017 року на коефіцієнт, визначений згідно з абзацом 1 пункту 4 цього Порядку.

Кожен наступний перерахунок у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться з урахуванням збільшеного у попередніх роках показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Таким чином, з аналізу вищевказаних правових норм вбачається, що з 01.03.2019 року перерахунок пенсій здійснюється за наступних умов: перерахунку підлягають пенсії, призначені відповідно до Закону №1058 за зверненнями, які надійшли по 31 грудня включно року, що передує року, в якому проводиться перерахунок, та для обчислення розміру яких враховувався показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, станом на 1 жовтня 2017 року.

При обчисленні пенсій станом на 01 жовтня 2017 року застосовувався усереднений показник середньої заробітної плати за 2014-2016 роки - 3764,40 гривень.

Враховуючи вищевикладене, з 01 березня 2019 року перерахунку підлягали пенсії, для обчислення розміру яких враховувався показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, станом на 1 жовтня 2017 року, тобто 3764,40 гривень, проіндексовано на коефіцієнт 1,17 (3764,40 грн.*1,17=4404,35 грн.), з 01.05.2020 року, перерахунку підлягали пенсії, для обчислення розміру яких враховувався показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески у розмірі 4888,83 грн. (4404,35 грн.*1,11), а з 01.03.2021 року, перерахунку підлягають пенсії, для обчислення розміру яких враховувався показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески у розмірі 5426,60 грн. (4888,83 грн. *1,11).

Як вбачається з матеріалів пенсійної справи, розмір пенсії ОСОБА_2 на виконання Постанови П'ятого апеляційного адміністративного суду від 09.07.2020 року по справі №420/5391/19 за розпорядженням №824172 від 11.08.2018 року обчислений зі страхового стажу 44 роки 7 місяців 11 днів (коефіцієнт стажу 0,44583) та середньомісячного заробітку 26866,48 грн., обчисленого з урахуванням середнього заробітку за повний 2017 рік 5377,90 гривень (коефіцієнт заробітку 4,99572) та склав 12108,56 грн.

На даний час, розмір пенсії позивача становить 12108,56 гривень.

Таким чином, при обчисленні розміру пенсії ОСОБА_2 , відповідачем-1 були враховані дані про заробіток із застосуванням середньої заробітної плати в Україні у розмірі 5377,90 грн., що також вбачається і з листа ГУ ПФУ в Одеській області №7524-7401/Р-02/8-1500/21 від 11.05.2021 року. Водночас оскільки показник середньої заробітної плати в Україні, який враховувався при обчисленні пенсії позивачу (5377,90 гривень) є меншим, ніж середня заробітна плата в Україні, з якої сплачені страхові внески (5426,60 грн.), суд доходить висновку, що наявні підстави для перерахунку з 01.03.2021 року пенсії ОСОБА_2 .

З огляду на вищезазначене суд доходить висновку, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню в частині визнання протиправною бездіяльність відповідача-1 що полягає у непроведенні перерахунку (індексації) призначеної позивачу пенсії з 01 березня 2021 року відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 22.02.2021 р. №127 «Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році» згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 р. №124 “Питання проведення індексації пенсій у 2019 році”, а вдітак наявні підстави для зобовязання відповідача-1 здійснити відповідний перерахунок (індексацію) пенсії позивача.

Що ж стосується вимог позивача щодо зобов'язання відповідача-1 скласти списки на зарахування пенсійної виплати та включити до нього прізвище позивача, та подати його в електронній формі до Пенсійного фонду України та зобов'язання відповідача-2 на підставі складених відповідачем-1 документів провести у межах виплатного періоду перерахування коштів, необхідних для виплати перерахованої з 01 березня 2021 року пенсії позивачу, суд зазначає таке.

Згідно з п.1 Положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 22.12.2014 року №28-2, Головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі головне управління Фонду) є територіальними органами Пенсійного фонду України (далі Фонд).

Відповідно до підпункту 7, 8 пункту 4 Положення №28-2, Головне управління Фонду відповідно до покладених на нього завдань здійснює призначає (здійснює перерахунок) і виплачує пенсії, щомісячне довічне грошове утримання суддям у відставці, допомогу на поховання та інші виплати відповідно до законодавства; забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, щомісячного довічного утримання суддям у відставці, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством.

16 грудня 2020 року Кабінетом Міністрів України було прийнято постанову №1279 Деякі питання організації виплати пенсії та грошової допомоги (далі - Постанова №1279).

Зазначеною постановою було затверджено Порядок виплати і доставки пенсій та грошової допомоги за місцем фактичного проживання одержувачів у межах України організаціями, що здійснюють їх виплату і доставку. Пунктом 1 цього Порядку передбачено, що він визначає механізм виплати пенсій та грошової допомоги їх одержувачам у готівковій формі за зазначеним у заяві місцем їх фактичного проживання в межах України організаціями, що згідно із законодавством мають право здійснювати виплату і доставку пенсій та грошової допомоги.

Як було зазначено П'ятим апеляційним адміністративним судом у постанові від 06.09.2021 року по справі №420/5214/21 Постанова №1279 не змінила повноваження Пенсійного Фонду України та її територіальних органів щодо призначення, нарахування та виплати пенсій. При цьому обов'язок щодо виплати пенсії покладається на пенсійний орган, в якому пенсіонер перебуває на обліку, яким в даному випадку є ГУ ПФУ в Одеській області до якого позивач звертав свої позовні вимоги.

Водночас згідно з ч.2 ст.9 КАС України суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Як роз'яснив Верховний Суд України у пункті 3 постанови Пленуму №14 від 18 грудня 2009 року "Про судове рішення", вихід за межі позовних вимог - це вирішення незаявленої вимоги, задоволення вимоги позивача у більшому розмірі, ніж було заявлено.

Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять. З цього випливає, що вихід за межі позовних вимог можливий за наступних умов: лише у справах за позовами до суб'єктів владних повноважень, оскільки лише в цьому випадку відбувається захист прав та інтересів позивача; повний захист прав позивача неможливий у спосіб, про який просить позивач. Повнота захисту полягає в ефективності відновлення його прав; вихід за межі позовних вимог повинен бути пов'язаний із захистом саме тих прав, щодо яких подана позовна заява.

Таким чином, суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та для належного захисту прав та інтересів позивача зобов'язати відповідача-1 здійснити виплату перерахованої пенсії позивача з 01.03.2021 року, з урахуванням раніше виплачених сум.

Суд вважає, що саме такий судовий захист є ефективним, достатнім та повним для відновлення порушених прав позивача на перерахунок пенсії.

Крім того, в прохальній частині позовної заяви позивач просить допустити негайне виконання судового рішення.

Відповідно до п.1 ч.1 ст.371 КАС України, негайно виконуються рішення суду про: присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів - у межах суми стягнення за один місяць.

Відповідно до ч.2 ст.371 КАС України, негайно також виконуються рішення суду, прийняті в адміністративних справах, визначених пунктами 1, 5 ч.1 ст.263, пунктами 1-4 ч.1 ст.283 цього Кодексу.

В той же час, указана справа не є адміністративною справою, визначеною п.п.1, 5 ч.1 ст.263 КАС України, а є справою, визначеною п.2 ч.1 ст.263 КАС України.

Також, вирішуючи спір по суті, судом не вирішувалася позовна вимога про присудження виплати пенсій з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів.

Відтак, відсутні підстави для звернення рішення суду до негайного виконання.

У п.58 Рішення Європейського суду з прав людини у справі «Серявін та інші проти України» від 10.02.2010 Суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення. Хоча національний суд має певну свободу розсуду щодо вибору аргументів у тій чи іншій справі та прийняття доказів на підтвердження позицій сторін, орган влади зобов'язаний виправдати свої дії, навівши обґрунтування своїх рішень.

Відповідно до ст.9 КАС України розгляд та вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ч.1 ст.72 та ч.1 ст.73 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування.

Частиною 1 ст.77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Відповідно до ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно ст.90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Під час перевірки правомірності оскаржуваних рішень суд керується критеріями закріпленими у ст.2 КАС України, які повною мірою відображають принципи адміністративної процедури.

З огляду на зазначене та оцінюючи у сукупності встановлені обставини і перевіривши наявні в матеріалах справи докази, суд дійшов висновку, про наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог.

Щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.

Щодо розподілу судових витрат, суд зазначає, що позивач звільнений від сплати судового збору на підставі ст.5 Закону України "Про судовий збір", у зв'язку з чим питання щодо розподілу судових витрат в цій частині судом не вирішується.

Керуючись ст.ст.9, 73, 77, 90, 139, 241-246 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, Пенсійного фонду України задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо не проведення перерахунку (індексації) призначеної ОСОБА_1 пенсії з 01 березня 2021 року відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 22.02.2021 р. №127 «Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році» згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 р. №124 “Питання проведення індексації пенсій у 2019 році”.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок (індексацію) та виплату призначеної ОСОБА_1 пенсії з 01 березня 2021 року відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням Постанови Кабінету Міністрів України від від 22.02.2021 р. №127 «Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році» згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України 20.02.2019 р. №124 “Питання проведення індексації пенсій у 2019 році”, з урахуванням раніше виплачених сум.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Рішення набирає законної сили згідно ст.255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня підписання судового рішення в порядку та строки, встановлені ст.ст.295, 297 та з урахуванням п.15-5 розділу VII Кодексу адміністративного судочинства України.

Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ).

Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (65012, м. Одеса, вул. Канатна, 83, код ЄДРПОУ 20987385).

Відповідач - Пенсійний фонд України (01601, м. Київ-14, вул. Бастіонна, 9, код ЄДРПОУ 00035323).

Суддя Іванов Е.А.