10.09.2021 р. № 400/3482/20
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Гордієнко Т. О. розглянув у письмовому провадженні заяву по справі
за позовомАкціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Миколаївгаз", вул. Погранична, 159, м. Миколаїв, 54003,
доОфісу великих платників податків ДПС, вул. Дегтярівська, 11-Г, м. Київ 119, 04119,
провизнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 12.08.2020 № 0000015304,
Рішенням Миколаївського окружного адміністративного суду від 09.11.2020 позов Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Миколаївгаз" до Офісу великих платників податків ДПС задоволено: визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення від 12.08.2020 року № 0000015304; стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Офісу великих платників податків ДПС на користь Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Миколаївгаз" судовий збір у сумі 2102,00 грн., сплачений платіжним дорученням № 301 від 20.08.2020 року.
13.04.2021 року Миколаївський окружний адміністративний суд видав виконавчий лист по справі № 400/4041/19.
На адресу суду надійшла заява позивача про заміну боржника у виконавчому листі на правонаступника - Південне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків. Також позивач просив видати новий виконавчий лист, а виконавчий лист, виданий 13.04.2021 року по справі № 400/3482/20 визнати таким, що не підлягає виконанню у зв'язку із знаходженням боржника в стані ліквідації.
Заява обгрунтована тим, що постановою Кабінету Міністрів України від 30.09.2020р. № 893 “Деякі питання територіальних органів Державної податкової служби” постановлено ліквідувати Офіс великих платників податків ДПС, який був правонаступником Офісу великих платників податків ДФС.
Відповідно до абзацу 3 пункту 2 постанови КМУ від 30.09.2020р. № 893 “Деякі питання територіальних органів Державної податкової служби” права та обов'язки територіальних органів Державної податкової служби, що ліквідуються, переходять до Державної податкової служби та її територіальним органам у межах, визначених положенням про ДПС та її територіальні органи.
Згідно з відомостями із Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, Південне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків (код ЄДРПОУ ВІІ 44104032) зареєстровано 30.09.2020.
Відповідно до Положення про Південне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків затвердженого наказом Державної податкової служби України від 12.11.2020р. №643 Південне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків є правонаступником майна, прав та обов'язків Офісу великих платників податків ДПС у відповідних сферах діяльності.
Пунктом 15 цього Положення визначено, що Міжрегіональне управління створюється без статусу юридичної особи та є органом державної влади, має окремий баланс, рахунки в органах, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, печатку та бланк зі своїм найменуванням та із зображенням Державного Герба України, є розпорядником бюджетних коштів.
Згідно п. 1 наказу Державної податкової служби України від 24.12.2020р. №755 “Про початок забезпечення здійснення територіальними органами ДПС повноважень та функцій” з 01.01.2021р. розпочато здійснення територіальними органами ДПС, утвореними як відокремлені підрозділи згідно з наказом ДПС від 30.09.2020р. №529 “Про утворення територіальних органів Державної податкової служби”, повноважень та функцій територіальних органів ДПС, що ліквідуються відповідно до пункту 1 постанови №893.
Тому Південне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків (код ЄДРПОУ ВП 44104032) є правонаступником Офісу великих платників податків ДПС по справі №400/3482/20.
Рішення про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників виконуються на підставі виконавчих документів виключно органами Казначейства у порядку черговості надходження таких документів до органів Казначейства (про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів - з попереднім інформуванням Мінфіну, про стягнення коштів боржників - у межах відповідних бюджетних призначень, наданих бюджетних асигнувань (залишків коштів на рахунках підприємств, установ, організацій), (пункт 3 Порядку 845).
На підставі ст.129 Конституції України основними засадами судочинства є обов'язковість рішень суду.
Відповідно до ст. 14 КАС України, судове рішення, яким закінчується розгляд справи в адміністративному суді, ухвалюється іменем України. Судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Відповідно до ч. 1, 4 ст. 379 КАС України, у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, замінює сторону виконавчого провадження її правонаступником. Положення цієї статті застосовуються також у випадку необхідності заміни боржника або стягувача у виконавчому листі до відкриття виконавчого провадження.
Враховуючи викладене, суд вважає за необхідне заяву позивача про заміну боржника правонаступником задовольнити та замінити боржника у виконавчому провадженні з виконанню виконавчого листа, виданого 13.04.2021 року по справі № 400/3482/20.
Відповідно до ч. 2 ст. 374 КАС України, суд визнає виконавчий документ таким, що не підлягає виконанню повністю або частково, якщо його було видано помилково або якщо обов'язок боржника відсутній повністю чи частково у зв'язку з його припиненням, добровільним виконанням боржником чи іншою особою або з інших причин.
Правові підстави для визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню, відсутні.
Норми КАС України взагалі не містять положень щодо видачі нового виконавчого листа, натомість, відповідно до п. 18.4. Перехідних положень КАС, суд може видати дублікат виконавчого листа у разі його втрати.
Проте, знаходження боржника в стані ліквідації не є підставою для видачі дубліката виконавчого листа. У цьому випадку суд замінює сторону виконавчого провадження.
Керуючись статтями 52, 241, 248, 374, 379, п. 18.4. Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
1. Заяву позивача про заміну сторони виконавчого провадження задовольнити.
2. Замінити боржника - Офіс великих платників податків ДПС (вул. Дегтярівська, 11Г, м. Київ, 04119, ідентифікаційний код 43141471) його правонаступником - Південним міжрегіональним управлінням ДПС по роботі з великими платниками податків (код ЄДРПОУ ВП 44104032) у виконавчому провадженні з виконання виконавчого листа, виданого 17.08.2020 року по справі № 400/4041/19.
3. Заяву позивача про видачу нового виконавчого листа та визнання виконавчого листа від 13.04.2021 по справі № 400/3482/20 таким, що не підлягає виконанню у зв'язку із знаходженням боржника в стані ліквідації, залишити без задоволення.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення (підписання) суддею в порядку ст. 256 КАС України.
Апеляційна скарга на цю ухвалу може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення (складання) в порядку, визначеному ст.ст. 295-297 з урахуванням п. 15.5. Перехідних положень КАС України.
Суддя Т.О. Гордієнко