справа № 380/15283/21
про залишення позовної заяви без руху
10 вересня 2021 року
Львівський окружного адміністративний суд у складі головуючої судді Сподарик Н.І., перевіривши заяву Головного управління ДПС у Львівській області до товариства з обмеженою відповідальністю «ГАЛИЧ-МЕТ» про підтвердження обґрунтованості адміністративного арешту майна платника податків, -
10.09.2021 о 13:25 до Львівського окружного адміністративного суду надійшла заява Головного управління ДПС у Львівській області до товариства з обмеженою відповідальністю «ГАЛИЧ-МЕТ», в якій заявник просить підтвердити обґрунтованість арешту майна товариства з обмеженою відповідальністю «ГАЛИЧ-МЕТ».
Суд зазначає, що особливості провадження у справах за зверненням податкових та митних органів викладені у статті 283 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).
Так, відповідно до частини другої вказаної статті заява подається до суду першої інстанції протягом 24 годин з моменту встановлення обставин, що зумовлюють звернення до суду, за загальними правилами підсудності, встановленими вказаним Кодексом, у письмовій формі та повинна містити:
1) найменування адміністративного суду;
2) найменування, поштову адресу, а також номер засобу зв'язку заявника;
3) найменування, поштову адресу, а також номер засобу зв'язку, якщо такий відомий, щодо сторони, до якої застосовуються заходи, визначені частиною першою цієї статті;
4) підстави звернення із заявою, обставини, що підтверджуються доказами, та вимоги заявника;
5) перелік документів та інших матеріалів, що додаються;
6) підпис уповноваженої особи суб'єкта владних повноважень, що скріплюється печаткою.
Суд зазначає, що подана до суду органом доходів і зборів заява про підтвердження обґрунтованості адміністративного арешту майна платника податків є особливою формою позовної заяви.
Відповідно до частини третьої статті 161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Частиною другою статті 132 КАС України передбачено, що розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Згідно з частиною першою статті 1 Закону України від 08.07.2011 № 3674-VI «Про судовий збір» (далі - Закон № 3674-VI) судовий збір - збір, що справляється на всій території України за подання заяв, скарг до суду, за видачу судами документів, а також у разі ухвалення окремих судових рішень, передбачених цим Законом. Судовий збір включається до складу судових витрат.
За змістом частини першої статті 3 Закону України № 3674-VI судовий збір справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.
Таким чином, сплата судового збору здійснюється за подання до суду як позовної заяви, так і іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством, а отже і за подання заяви щодо підтвердження обґрунтованості адміністративного арешту майна платника податків.
Серед визначених у частині другій статті 3 Закону № 3674-VI заяв (у тому числі і позовних) та скарг, за подання яких судовий збір не справляється, відсутня заява органу доходів і зборів про підтвердження обґрунтованості адміністративного арешту майна.
Крім того, органи доходів і зборів не належать до суб'єктів, визначених у статті 5 Закону України № 3674-VI, звільнених від сплати судового збору.
Системний аналіз вищенаведених положень у сукупності дає підстави для висновку про те, що умовою реалізації права органу доходів і зборів на подання до суду заяви про підтвердження обґрунтованості адміністративного арешту майна платника податків у порядку, встановленому статтею 283 КАС України, є долучення до такої заяви документа про сплату судового збору.
Суд при розгляді справи враховує висновки Верховного Суду щодо застосування норм права у подібних правовідносинах, викладені у постанові від 09.09.2020 у справі №640/14486/19.
Питання сплати судового збору за звернення контролюючого органу до суду щодо питань підтвердження обґрунтованості/застосування адміністративного арешту майна/коштів платника податків після внесення змін до КАС України (після 15.12.2017) вже була предметом дослідження суду касаційної інстанції; Верховний Суд дійшов висновку про необхідність сплати контролюючим органом судового збору (ухвали від 24.01.2019 у справі №640/18757/18, від 16.07.2019 у справі №640/9392/19).
Відповідно до частини 1 статті 4 Закону України «Про судовий збір» судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Згідно з підпунктом 1 пункту 3 частини 2 статті 4 Закону України «Про судовий збір» за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано суб'єктом владних повноважень, юридичною особою ставка судового збору становить 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2021 рік» встановлено, що прожитковий мінімум для працездатних осіб з 01.01.2021 становить 2270,00 грн.
Враховуючи наведені висновки, суд вважає, що за подання до суду заяви про підтвердження обґрунтованості адміністративного арешту майна платника податків Головне управління ДПС у Львівській області повинно було сплатити судовий збір у розмірі 2270,00 грн.
Інформацію про платіжні реквізити для перерахування судового збору за подання заяви до Львівського окружного адміністративного суду можна довідатися, зокрема, на офіційному сайті суду (https://adm.lv.court.gov.ua) в розділі «Судовий збір». Такими реквізитами є: отримувач коштів: УДКСУ у Залізничному районі м. Львова; код отримувача: 38007594; банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); номер рахунку (ІВАN): UA128999980313101206084013951, код класифікації доходів бюджету: 22030101; найменування коду класифікації доходів бюджету: Судовий збір (Державна судова адміністрація України, 050); наявність відомчої ознаки: « 84» Окружні адміністративні суди. На згаданому вище сайті є також можливість автоматично розрахувати та сформувати квитанцію для сплати судового збору.
Відповідно до частини третьої статті 283 КАС України у разі недотримання вимог частини другої вказаної статті суд повідомляє про це заявника та надає йому строк, але не більше ніж 24 години, для усунення недоліків.
Невиконання вимог суду в установлений строк тягне за собою повернення заявнику заяви та доданих до неї документів.
Повернення заяви не є перешкодою для повторного звернення з нею до суду після усунення її недоліків, але не пізніше ніж протягом 48 годин з моменту встановлення обставин, що зумовлюють звернення до суду.
З огляду на викладене, суддя вважає за необхідне залишити заяву Головного управління ДПС у Львівській області до товариства з обмеженою відповідальністю «ГАЛИЧ-МЕТ» про підтвердження обґрунтованості адміністративного арешту майна платника податків необхідно залишити без руху, надавши такому строк для усунення виявлених недоліків.
Враховуючи те, що із вказаною заявою до суду заявник звернувся о 13:25 10.09.2021, а наступні дні 11.09.2021 та 12.09.2021 є вихідними днями, що позбавляє можливості заявника усунути недоліки, тому суд вважає за необхідне надати заявнику строк для усунення, зазначених в ухвалі недоліків до 13.09.2021 09:00 год.
Керуючись статтями 161, 169, 248, 256, 283 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
залишити без руху заяву Головного управління ДПС у Львівській області до товариства з обмеженою відповідальністю «ГАЛИЧ-МЕТ» про підтвердження обґрунтованості адміністративного арешту майна платника податків.
Встановити Головному управлінню ДПС у Львівській області строк для усунення недоліків заяви - до 13.09.2021 09:00 год., шляхом подання суду:
- документа про сплату судового збору у розмірі 2270,00 грн.
Ухвала суду про залишення заяви без руху набирає законної сили з моменту її підписання. Заперечення на ухвалу суду може бути включено до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя Сподарик Н.І.