справа №380/12696/21
про залишення позовної заяви без розгляду
09 вересня 2021 року
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кравціва О.Р. розглянув у порядку письмового провадження клопотання про залишення без розгляду позову ОСОБА_1 до Департаменту соціального захисту населення Львівської обласної державної адміністрації, про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії, -
До Львівського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (фактична адреса: АДРЕСА_1 ) з позовною заявою до Департаменту соціального захисту населення Львівської обласної державної адміністрації (79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея,10), в якій просить: визнати протиправними дії Департаменту соціального захисту населення Львівської облдержадміністрації щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 , щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2021 рік у розмірі меншому, ніж передбачено ст. 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"; зобов'язати Департамент соціального захисту населення Львівської облдержадміністрації здійснити ОСОБА_1 перерахунок щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2021 рік з урахуванням розміру зазначеної соціальної виплати, визначеного ст. 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", та здійснити їх виплату з урахуванням фактично виплачених сум.
Позивач вказав, що у 2021 році виплату вказаної допомоги йому проведено у розмірі меншому ніж встановлено чинним законодавством, а тому позивач звернувся до суду із цим позовом.
Ухвалою від 04.08.2021 суд відкрив провадження у справі та призначив справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження, без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Представник відповідача подав клопотання про залишення позову без розгляду, яке мотивоване тим, що у провадженні Львівського окружного адміністративного суду вже перебуває справа №380/9168/21 з тим самим предметом та з тих самих підстав, що і у справі №380/12696/21.
Вирішуючи клопотання суд керується таким.
За приписами ч. 3 ст. 240 КАС України якщо у провадження цього або іншого суду є справа про спір між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав, суд своєю ухвалою залишає позов без розгляду.
З матеріалів поданого клопотання та Автоматизованої системи документообігу суду суд з'ясував що ухвалою від 27.07.2021 відкрито спрощене позовне провадження у справі №380/9168/21 ОСОБА_1 (в/м Липники, на території в.ч. А2166) до Департаменту соціального захисту населення Львівської обласної державної адміністрації (вул. Митрополита Андрея, 10, м. Львів 79016), про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії. Підставою подання вказаного позову стали протиправні, на думку позивача, дії відповідача щодо нарахування та виплати позивачу щорічної допомоги до 05 травня за 2021 рік, у розмірі меншому ніж передбачено ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
Тобто, на момент звернення позивача до суду із позовом у справі №380/12696/21, Львівським окружним адміністративним судом було відкрито провадження у справі №380/9168/21 з тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав.
Враховуючи вказане суд вважає, що клопотання представника відповідача про залишення позовної заяви без розгляду слід задовольнити.
Крім цього, слід звернути увагу, що прецедентна практика Європейського суду з прав людини виходить з того, що реалізуючи п. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод щодо доступності правосуддя та справедливого судового розгляду кожна держава-учасниця цієї Конвенції вправі встановлювати правила судової процедури, в тому числі й процесуальні заборони і обмеження, зміст яких не допустити судовий процес у безладний рух.
З цього приводу прецедентними є рішення Європейського суду з прав людини у справах "Осман проти Сполученого королівства" від 28.10.1998 року та "Креуз проти Польщі" від 19.06.2001 року. У вказаних рішеннях зазначено, що право на суд не є абсолютним. Воно може бути піддане обмеженням, дозволеним за змістом, тому що право на доступ до суду за самою своєю природою потребує регулювання з боку держави.
У зв'язку з зазначеним, залишення позовної заяви без розгляду не є порушенням права позивача на справедливий захист та не може вважатися обмеженням права доступу до суду.
Відповідно ч. 3, 4 ст. 240 КАС України, про залишення позову без розгляду суд постановляє ухвалу. Ухвала суду про залишення позову без розгляду може бути оскаржена. Особа, позов якої залишено без розгляду, після усунення підстав, з яких позов залишено без розгляду, має право звернутися до адміністративного суду в загальному порядку.
У відповідності до ч. 5 ст. 240 КАС України, в ухвалі про залишення позову без розгляду можуть бути вирішені питання про розподіл між сторонами судових витрат, про повернення судового збору з бюджету. Враховуючи те, що позивач звільнений від сплати судового збору, такий не підлягає поверненню.
Керуючись п. 3 ч. 1 ст. 240, ст.ст. 241-243, 248, 256 КАС України, суд -
1. Позовну заяву ОСОБА_1 до Департаменту соціального захисту населення Львівської обласної державної адміністрації, про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії - залишити без розгляду.
2. Копію ухвали надіслати учасникам справи.
3. Роз'яснити позивачу, що після усунення підстав, з яких позов було залишено без розгляду, він вправі звернутися до адміністративного суду в загальному порядку.
Ухвала набирає законної сили негайно після її підписання.
Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'ятнадцяти днів з дня проголошення ухвали. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя Кравців О.Р.