08 вересня 2021 року справа №380/511/20
м. Львів, вул. Чоловського, буд. 2
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Лунь З.І.,
секретар судового засідання Демчина В.Ю.,
за участю:
представника позивача Іванейко Я.Я.,
представника відповідача 1 Ясеницької Ю.В.,
представника відповідача 2 Домініка П.А.
представника відповідача 4 Таргонія В.О.
розглянув справу за позовом Головного управління ДПС у Львівській області, третя особа, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору Головне управління ДФС у Львівській області до Державного підприємства «Львівський військовий лісокомбінат», Державне підприємство «Магерівський військовий лісгосп», Державне підприємство «Костопільський військовий лісгосп», Державне підприємство «Волинський військовий лісгосп» про стягнення коштів за податковим боргом з рахунків у банках.
Головне управління ДПС у Львівській області (місцезнаходження: 79003, м.Львів, вул.Стрийська, 35) звернулося до суду з позовом до Державного підприємства «Львівський військовий лісокомбінат» (місцезнаходження: 79034, м.Львів, вул.Луганська, 3), в якому просить суд стягнути до бюджету кошти з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в органі, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів та готівкових коштів у розмірі 3923181,30грн.
Головне управління ДПС у Львівській області звернулося до суду із заявою від 16.07.2021 про зменшення позовних вимог та просило стягнути з Державного підприємства «Львівський військовий лісокомбінат» до бюджету кошти в розмірі 3815511,30грн. у зв'язку із частковим погашенням податкового боргу.
Позовні вимоги обґрунтовані наявністю у відповідача, Державного підприємства «Львівський військовий лісокомбінат», податкового боргу по податкових зобов'язаннях по податку на додану вартість, по податку на прибуток, по частині чистого прибутку, в цілому на суму 3815511,30грн. Вказана сума є узгодженою та не сплаченою відповідачем у встановлений законодавством строк. У зв'язку з цим просить позовні вимоги задовольнити в повному обсязі та стягнути означену суму податкового боргу до бюджету.
Відповідач 1, Державне підприємство «Львівський військовий лісокомбінат», відзиву на позовну заяву не подав до суду.
Відповідач 2, Державне підприємство «Магерівський військовий лісгосп», подав до суду відзив на позовну заяву, в якому не заперечив, що перед ДП «Львівський військовий лісокомбінат» має борг на суму 467000, 00грн.
Відповідач 3, Державне підприємство «Костопільський військовий лісгосп», не подав до суду відзив.
Відповідач 4, Державне підприємство «Волинський військовий лісгосп», подав до суду відзив на позовну заяву, доповнення до відзиву, у яких зазначив, що суму податкового боргу, слід стягнути з Державного підприємства «Львівський військовий лісокомбінат», оскільки такий борг виник у 2018-2019 роках, до реорганізації ДП «Львівський військовий лісокомбінат». Крім того, відповідно до ст.2.8 аудиторського звіту від 15.11.2019 №234/5/73, податковий борг у відповідача 4, стягнення якого є предметом спору у цій справі, - відсутній.
Розгляд справи відкладався у зв'язку із клопотаннями представника відповідача, які були обґрунтовані тим, що він не може з'явитися у засідання через епідемію коронавірусу COVID-19.
Ухвалою суду від 04.03.2020, що занесена до протоколу судового засідання, залучено до участі у справі Головне управління ДФС у Львівській області як третю особу, що заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору.
Ухвалою суду від 10.03.2021, що занесена до протоколу судового засідання, суд залучив до участі у справі Державне підприємство «Львівський військовий лісокомбінат», Державне підприємство «Магерівський військовий лісгосп», Державне підприємство «Костопільський військовий лісгосп», Державне підприємство «Волинський військовий лісгосп» як співвідповідачів.
Ухвалою суду від 10.03.2021 суд перейшов із спрощеного позовного провадження до розгляду справи за правилами загального позовного провадження та призначив підготовче засідання на 05.04.2021.
Ухвалою суду від 24.05.2021 суд відмовив у задоволенні клопотання про розгляд цієї справи у складі колегії суддів.
Ухвалою суду від 24.05.2021 суд закрив підготовче провадження у справі та призначив справу до судового розгляду по суті.
Ухвалою суду, що занесена до протоколу судового засідання від 08.09.2021 суд допустив заміну позивача правонаступником ГУ ДПС у Львівській області (код ЄДРПОУ ВП43968090).
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала з підстав, викладених у позовній заяві.
Представник відповідача, Державного підприємства «Львівський військовий лісокомбінат», у судовому засіданні проти позову заперечила, вважає, що податковий борг, що рахується за відповідачем повинен бути розподілений між Державним підприємством «Львівський військовий лісокомбінат», Державним підприємством «Магерівський військовий лісгосп», Державним підприємством «Костопільський військовий лісгосп», Державним підприємством «Волинський військовий лісгосп», які були створені внаслідок реорганізації Державного підприємства «Львівський військовий лісокомбінат» шляхом виділу з відповідним розподілом майна, прав та обов'язків за розподільчим балансом між юридичною особою, з якої здійснено виділ та створеними трьома юридичними особами.
Представник відповідача, Державного підприємства «Магерівський військовий лісгосп» проти позову заперечив, вважає, що має борг перед відповідачем Державним підприємством «Львівський військовий лісокомбінат», однак цей борг не стосується сплати податків.
Представник відповідача, Державного підприємства «Волинський військовий лісгосп» проти позову заперечив, вважає, що борг перед бюджетом у зв'язку із реорганізацієї Державного підприємства «Львівський військовий лісокомбінат», - відсутній.
Суд при вирішенні спору виходив з такого.
Державне підприємство «Львівський військовий лісокомбінат» перебуває на податковому обліку в ГУ ДПС у Львівській області та є платником податків.
Суд встановив, що Державне підприємство «Львівський військовий лісокомбінат» має податковий борг на загальну суму 3815511,30грн, з яких:
по податку на додану вартість - 769051,15грн. відповідно до податкової декларації з податку на додану вартість від 16.08.2019 на суму 769051,15грн.
по податку на прибуток - 1114386,64 (-101170,00грн.) відповідно до податкового повідомлення-рішення №0006401412 від 13.04.2018 на суму 607149,00грн.; №0006441412 від 13.04.2018 на суму 210894,00; податкової декларації з податку на прибуток підприємств від 11.07.2019 на суму 408,00грн.; податкового повідомлення-рішення №0050625012 від 11.07.2019 на суму 5949,98грн.; податкового повідомлення-рішення №000043305012 від 10.06.2019 на суму 1020,00грн. та пеня 396171,91грн.;
по частині чистого прибутку - 2039743,51 (-6500,00грн.) відповідно до податкового повідомлення-рішення №0006401412 від 13.04.2018 на суму 1464534,00грн. та розрахунку частини чистого прибутку від 22.05.2019 на суму 82572,69грн., а також пеня 492636,82грн.
Відповідно до інтегрованої картки платника податку на додану вартість, платника податку на прибуток та платника частини чистого прибутку господарських організацій, довідки про податкову заборгованість податковий борг Державного підприємства «Львівський військовий лісокомбінат» перед бюджетом з урахуванням сплати в сумі 6500,00грн. по частині чистого прибутку та сплати 101170,00грн. по податку на прибуток станом на 12.07.2021 становить 3815511,30грн.
Вказана сума узгоджених грошових зобов'язань заявлена позивачем до стягнення як податковий борг.
При вирішенні спору щодо стягнення з Державного підприємства «Львівський військовий лісокомбінат» податкового боргу суд виходить з того, що порядок визначення суми податкових зобов'язань та погашення податкового боргу платників податків регулюється Податковим кодексом України (надалі - ПК України).
Підпунктом 16.1.4 п. 16.1 ст. 16 ПК України передбачено, що платник податків зобов'язаний, зокрема, сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Відповідно до п. 54.1 ст. 54 ПК України, крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.
Згідно з п. 57.1 ст. 57 ПК України, платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
За визначеннями, наданими у пп.14.1.39, 14.1.265, 14.1.156, 14.1.175, 14.1.152 п.14.1 статті 14 ПК України:
- податкове зобов'язання - це сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк);
- грошове зобов'язанням - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності;
- податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом;
- погашення податкового боргу - зменшення абсолютного значення суми такого боргу, підтверджене відповідним документом.
Згідно з п. 87.1 ст. 87 ПК України, джерелами самостійної сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів.
Джерелом самостійної сплати грошових зобов'язань з податку на додану вартість є суми коштів, джерела яких зазначені в абзаці першому цього пункту та обліковуються в системі електронного адміністрування податку на додану вартість. У разі сплати податкових зобов'язань, що виникли до 1 липня 2015 року, та/або погашення податкового боргу за податковими зобов'язаннями, що виникли до 1 липня 2015 року, перерахування коштів до бюджету здійснюється безпосередньо з поточних рахунків платника податків, відкритих у банках.
Відповідно до п. 87.9 ст.87 ПК України, у разі наявності у платника податків податкового боргу контролюючі органи зобов'язані зарахувати кошти, що сплачує такий платник податків, в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення незалежно від напряму сплати, визначеного платником податків. У такому ж порядку відбувається зарахування коштів, що надійдуть у рахунок погашення податкового боргу платника податків відповідно до статті 95 цього Кодексу або за рішенням суду у випадках, передбачених законом.
Спрямування коштів платником податків на погашення грошового зобов'язання перед погашенням податкового боргу забороняється, крім випадків спрямування цих коштів на виплату заробітної плати та єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Як видно з матеріалів справи, податковий борг Державного підприємства «Львівський військовий лісокомбінат» з податку на прибуток підприємств, податку на додану вартість та частини чистого прибутку за даними інтегрованих карток складає 3815511,30грн.
Доказів погашення цього податкового боргу суду не надано.
Відповідно до п. 59.1 ст. 59 ПК України, у разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення. Податкова вимога може надсилатися (вручатися) контролюючим органом за місцем обліку платника податків, в якому обліковується податковий борг платника податків.
Пунктом 59.3 статті 59 ПК України передбачено, що податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання.
Згідно з п.59.5 ст.59 ПК України, у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення.
У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).
ГУ ДПС у Львівській області у зв'язку з виникненням у Державного підприємства «Львівський військовий лісокомбінат» податкового боргу винесено податкову вимогу форми "Ю" №91877-50 від 27.06.2019 року про сплату 3336185,84грн., яка направлена та вручена відповідачу у встановленому порядку (а.с.44). Вказана податкова вимога на даний час не відкликана, сума податкового боргу не погашена.
Згідно з пунктами 95.1, 95.2, 95.3 статті 95 ПК України, контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 30 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.
Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Підпунктами 20.1.19, 20.1.34 пункту 20.1 статті 20 ПК України передбачено, що контролюючі органи мають право стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом та іншими законами України; звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.
Відповідно до податкового законодавства України, податок на прибуток підприємств, податок на додану вартість, частина чистого прибутку належить до загальнодержавних податків. Зарахування загальнодержавних податків та зборів до державного і місцевих бюджетів здійснюється відповідно до Бюджетного кодексу України.
Стаття 19 Конституції України встановлює, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Положення ч.1 ст. 9 КАС України передбачає, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.78 вказаного Кодексу.
Таким чином, на підставі наявних у справі доказів, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню в частині, що стосується стягнення з відповідача 1, Державного підприємства «Львівський військовий лісокомбінат», податкового боргу на суму 3815511,30грн. до бюджету.
Щодо покликання Державного підприємства «Львівський військовий лісокомбінат» на те, що податковий борг, що рахується за цим підприємством повинен бути розподілений між Державним підприємством «Львівський військовий лісокомбінат», Державним підприємством «Магерівський військовий лісгосп», Державним підприємством «Костопільський військовий лісгосп», Державним підприємством «Волинський військовий лісгосп», які були створені внаслідок реорганізації Державного підприємства «Львівський військовий лісокомбінат» шляхом виділу з відповідним розподілом майна, прав та обов'язків за розподільчим балансом між юридичною особою, з якої здійснено виділ та створеними трьома юридичними особами, то таке є безпідставним, оскільки як встановлено судом, Державне підприємство «Магерівський військовий лісгосп» має борг перед Державним підприємством «Львівський військовий лісокомбінат», однак такий не є боргом зі сплати податків.
Докази того, що на підставі наявних у матеріалах справи підстав виникнення податкового боргу наявна заборгованість у Державного підприємства «Магерівський військовий лісгосп», Державного підприємства «Костопільський військовий лісгосп», Державного підприємства «Волинський військовий лісгосп» учасниками справи не надано. Відтак, підстави стверджувати, що податковий борг слід розподілити між новоствореними внаслідок виділу підприємствами, є відсутні.
Щодо клопотання представника Державного підприємства «Львівський військовий лісокомбінат» про відстрочення чи розстрочення виконання рішення суду, то суд зазначає таке.
Відповідно до ч. 1 ст. 378 Кодексу адміністративного судочинства України за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
Частиною 3 ст. 378 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
Згідно з ч.4 ст. 378 Кодексу адміністративного судочинства України вирішуючи питання про відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення, суд також враховує: 1) ступінь вини відповідача у виникненні спору; 2) щодо фізичної особи - тяжке захворювання самої особи або членів її сім'ї, її матеріальне становище; 3) стихійне лихо, інші надзвичайні події тощо.
Отже, відстрочити або розстрочити виконання, змінити чи встановити спосіб і порядок виконання рішення суд може тільки у випадку наявності обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
Відповідач, обґрунтовуючи наявність обставин, що істотно ускладнюють виконання судового рішення, надав довідку про фінансовий стан підприємства від 07.09.2021, з якого видно, що станом на 07.09.2021 на розрахунковому рахунку підприємства рахується 855,97грн., що підтверджується випискою з банківського рахунку.
Зазначені докази підтверджують обставини, що істотно ускладнюють виконання судового рішення суду по справі №380/511/20 або роблять його неможливим виконання.
Ураховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про наявність підстав, визначених ст. 378 КАС України для задоволення клопотання Державного підприємства «Львівський військовий лісокомбінат» про відстрочення виконання судового рішення у цій справі.
Судові витрати відповідно до ст. 139 КАС України стягненню зі сторін не підлягають.
Керуючись ст.ст. 242-246, 250, 257-262 КАС України, суд
адміністративний позов Головного управління ДПС у Львівській області (місцезнаходження: 79003, м.Львів, вул.Стрийська, 35, код ЄДРПОУ ВП43968090), третя особа, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета Головне управління ДФС у Львівській області (місцезнаходження: 79003, м.Львів, вул.Стрийська, 35, код ЄДРПОУ 39462700) до Державного підприємства «Львівський військовий лісокомбінат» (місцезнаходження: 79034, м.Львів, вул.Луганська, 3, код ЄДРПОУ 07361304), Державне підприємство «Магерівський військовий лісгосп» (місцезнаходження: 80327, Львівська обл., Жовківський р-н, смт. Магерів, вул. Біла, 3, код ЄДРПОУ 43254126), Державне підприємство «Костопільський військовий лісгосп» (місцезнаходження: 35000, Рівненська обл., м. Костопіль, вул. Рівненська, 70, код ЄДРПОУ 43251937), Державне підприємство «Волинський військовий лісгосп» (місцезнаходження: 43000, м.Луцьк, вул. Героїв УПА, 5, код ЄДРПОУ 43250603) про стягнення коштів за податковим боргом з рахунків у банках задовольнити частково.
Стягнути з рахунків Державного підприємства «Львівський військовий лісокомбінат» у банках, що його обслуговують та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих у органі, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів та готівкових коштів податковий борг на суму 3815511(три мільйони вісімсот п'ятнадцять тисяч п'ятсот одинадцять)грн. 30коп. до бюджету.
У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Відстрочити виконання рішення суду у справі №380/511/20 на строк 1(один) рік з моменту ухвалення рішення суду.
Судові витрати стягненню зі сторін не підлягають.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду із врахуванням п.п.15.5 Перехідних положень КАС України протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення.
Повне рішення складено 10.09.2021.
Суддя Лунь З.І.