Ухвала від 09.09.2021 по справі 320/9183/21

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про залишення позову без розгляду

09 вересня 2021 року м. Київ № 320/9183/21

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Шевченко А.В., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Обухівської районної державної адміністрації Київської області про визнання бездіяльності протиправною та про зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Управління соціального захисту населення Обухівської районної державної адміністрації Київської області (далі - відповідач), в якому позивач просив суд:

- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо нарахування та виплати позивачу щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік та 2021рік у розмірі відповідно до вимог Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», а саме восьми мінімальних пенсій за віком;

- зобов'язати відповідача нарахувати та виплатити позивачу недоплачену грошову допомогу до 5 травня за 2020 рік та 2021 рік у розмірі відповідно до вимог Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», а саме восьми мінімальних пенсій за віком, з урахуванням попередньо виплачених сум допомоги.

Ухвалою суду від 02.08.2021 відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Відповідно до пункту 2 резолютивної частини ухвали суду від 02.08.2021 позивачеві було запропоновано протягом десяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі подати до суду заяву про поновлення строку звернення до адміністративного суду із зазначенням поважних причин його пропуску з наданням суду на їх підтвердження відповідних доказів в частині позовних вимог про визнання протиправною бездіяльності та про зобов'язання відповідача нарахувати та виплатити позивачу недоплачену грошову допомогу до 5 травня за 2020 рік у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком, з урахуванням попередньо виплаченої суми допомоги.

Копію ухвали суду від 02.08.2021 було направлено на адресу позивача рекомендованим листом з повідомленням про вручення, яка отримана останнім 12.08.2021, про що свідчить рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення (штриховий кодовий ідентифікатор 0113300774694).

18.08.2021 від позивача до суду надійшло клопотання про поновлення строку звернення до суду в частині позовних про нарахування та виплату недоплаченої грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік, за результатом вивчення змісту якого судом не встановлено поважних причин пропуску строку звернення до суду у зазначеній частині позовних вимог.

Суд констатує, що відповідно до частини першої статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України, позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

У частині другій цієї статті зазначено, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено іншого, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів (частина третя статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України).

Аналіз наведених норм Кодексу адміністративного судочинства України свідчить про те, що законодавець передбачив, що в разі, якщо особа не знала про допущене порушення, але з певної дати повинна була про нього дізнатись, перебіг строку обчислюється саме з моменту, коли особа повинна була дізнатись про відповідне порушення її прав.

Частиною четвертою статті 17-1 Закону України від 22.10.1993 № 3551-ХІІ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» встановлено, що особи, які не отримали разової грошової допомоги до 5 травня, мають право звернутися за нею та отримати її до 30 вересня відповідного року, в якому здійснюється виплата допомоги.

Розглядаючи справу № 607/7919/17, Верховний Суд у постанові від 06.02.2018 зазначив, що 30 вересня поточного року - це встановлений законом кінцевий строк, до якого могла бути здійснена виплата оспорюваної допомоги і до якого позивач міг очікувати на отримання більшої суми, ніж була йому нарахована. Як наслідок суд Касаційної інстанції дійшов висновку, що перебіг строку звернення позивача до суду з цим позовом слід обраховувати з 30 вересня відповідного року, за який виплачується разова щорічна грошова допомога.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що, навіть з урахуванням практики суду Касаційної інстанції щодо відліку цього строку з 30 вересня, а не з фактичного дня отримання щорічної одноразової грошової допомоги у меншому розмірі, шестимісячний строк звернення позивача до суду з позовом про виплату такої допомоги до 5 травня за 2020 рік сплив 31.03.2021, тоді як позивач подав цей позов 28.07.2021.

У поданому клопотанні позивач посилався на те, що строк звернення до суду в частині позовних вимог про зобов'язання відповідача нарахувати та виплатити недоплачену грошову допомогу до 5 травня за 2020 рік ним не пропущений, оскільки вважає кінцевим строком 24.06.2021, що обумовлено протиправною, на його думку, відповіддю відповідача, викладену у листі від 29.06.2021 № 60/29-1846. Зазначив також, що позивач важко хворіє і виконати вчасно свої процесуальні права не мав змоги з огляду на постійне лікування, докази про яке надасть суду після виписки, так як у лікарні йому відмовились надавати до виписки будь-які документи.

Зазначив також, що у разі порушення законодавства про пенсійне забезпечення органом, що призначає і виплачує пенсію, адміністративний позов з виплатами сум за минулий час, у тому числі сум будь-яких її складових, може бути подано без обмеження будь-яким строком, на підтвердження чого навів правову позицію, викладену в постанові Верховного Суду від 19.03.2020 у справі № 806/1952/18.

Разом з тим, суд з такими доводами позивача не погоджується та зазначає, що предметом цього спору є бездіяльність відповідача щодо нарахування та виплати позивачу щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік та 2021рік у розмірі відповідно до вимог Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», а саме восьми мінімальних пенсій за віком, а не бездіяльність відповідача щодо обмеження його прав в отримані пенсії.

Крім того, орган соціального захисту населення не є органом Пенсійного фонду, не призначає та не нараховує пенсійні виплати, а разова грошова допомога до 5 травня не є пенсією.

Таким чином, зміст позовної заяви та клопотання про поновлення строку звернення до суду в частині позовних вимог про визнання протиправною бездіяльності та про зобов'язання відповідача нарахувати та виплатити позивачу недоплачену грошову допомогу до 5 травня за 2020 рік у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком, з урахуванням попередньо виплаченої суми допомоги, не містить інформації про наявність дійсних істотних перешкод чи труднощів для своєчасного подання позовної заяви до суду в межах установлених законом строків, які б були об'єктивними та не залежали від волевиявлення сторони. Також, позивачем не надано суду жодних доказів про неможливість вчинення відповідної процесуальної дії у визначений строк саме внаслідок його незадовільного стану здоров'я.

Крім того, суд зазначав, що позивач не був позбавлений можливості подати позовну заяву в межах установленого законом строку через систему «Електронний суд», перебуваючи вдома, або засобами поштового зв'язку.

Рішенням Конституційного Суду України від 13.12.2011 № 17-рп/2011 визначено, що держава може встановленням відповідних процесуальних строків обмежувати строк звернення до суду, що не впливає на зміст та обсяг конституційного права на судовий захист і доступ до правосуддя.

Отже, право на звернення до суду не є абсолютним і може бути обмеженим, у тому числі і встановленням строків для звернення до суду, якими чинне законодавство обмежує звернення до суду за захистом прав, свобод та інтересів. Це, насамперед, обумовлено специфікою соціальних спорів, які розглядаються в порядку адміністративного судочинства, а запровадження таких строків обумовлене досягненням юридичної визначеності у публічно-правових відносинах. Ці строки обмежують час, протягом якого такі правовідносини можуть вважатися спірними. Після їх завершення, якщо ніхто не звернувся до суду за вирішенням спору, відносини стають стабільними.

Отримуючи суму разової грошової допомоги до 5 травня 2020 року, позивач повинен знати про порушення свого права кожного разу при отриманні виплати грошової допомоги до 5 травня 2020 року та встановлений шестимісячний строк для звернення до суду за захистом своїх прав, позивач мав звернутися до суду до 30.03.2021, разом з цим цього не зробив.

Таким чином, суд не вбачає в повідомлених позивачем обставинах підстав для визнання поважними причини пропуску строку звернення до суду в зазначеній частині позовних вимог.

Згідно з частиною третьою статті 123 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо факт пропуску позивачем строку звернення до адміністративного суду буде виявлено судом після відкриття провадження в адміністративній справі і позивач не заявить про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані ним у заяві, будуть визнані судом неповажними, суд залишає позовну заяву без розгляду.

Пунктом 8 частини першої статті 240 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суд своєю ухвалою залишає позов без розгляду з підстав, визначених частинами третьою та четвертою статті 123 цього Кодексу.

Оскільки позивач не навів достатніх та вагомих підстав для визнання поважними причини пропуску строку звернення до суду, суд доходить висновку про наявність підстав для залишення позову в зазначеній частині без розгляду.

Одночасно суд роз'яснює, що в силу вимог частини четвертої статті 240 Кодексу адміністративного судочинства України, особа, позов якої залишено без розгляду, після усунення підстав, з яких позов було залишено без розгляду, має право звернутися до адміністративного суду в загальному порядку.

Керуючись статтями 123, 240, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

позов ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Обухівської районної державної адміністрації Київської області в частині позовних вимог про визнання протиправною бездіяльність Управління соціального захисту населення Обухівської районної державної адміністрації Київської області щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік у розмірі відповідно до вимог Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», а саме восьми мінімальних пенсій за віком та про зобов'язання Управління соціального захисту населення Обухівської районної державної адміністрації Київської області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 недоплачену грошову допомогу до 5 травня за 2020 рік у розмірі відповідно до вимог Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», а саме восьми мінімальних пенсій за віком, з урахуванням попередньо виплачених сум допомоги, - залишити без розгляду.

Копію ухвали надіслати (видати) учасникам справи (їх уповноваженим представникам).

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня проголошення (підписання) ухвали.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України, до визначення Положенням про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему та/або положеннями, що визначають порядок функціонування її окремих підсистем (модулів), можливості вчинення передбачених цим Кодексом дій з використанням підсистем (модулів) Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.

Суддя Шевченко А.В.