ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
про залишення позовної заяви без руху
"10" вересня 2021 р. справа № 300/4894/21
м. Івано-Франківськ
Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Чуприна О.В., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання дій протиправними щодо зменшення основного розміру пенсії до 70% і зобов'язання здійснити перерахунок пенсії з урахуванням 100% сум підвищення, визначеного станом на 01.03.2018, починаючи з 01.01.2018 з врахуванням виплачених сум, однією сумою та протиправною відмову у перерахунку пенсії на підставі оновленої довідки, а також зобов'язання здійснити з 01.04.2019 відповідний перерахунок пенсії згідно довідки про розмір грошового забезпечення №9/1/186 від 15.12.2020, з урахуванням 100% сум підвищення, без обмеження максимального розміру пенсії, з урахуванням проведених платежів, -
ОСОБА_1 (надалі по тексту також - позивач, ОСОБА_1 ), в інтересах якої діє адвокат Хомич Іван Олександрович, 07.09.2021 звернулася в суд із вказаним адміністративним позовом.
Пунктом 3 частини 1 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі по тексту також - КАС України, Кодекс) встановлено, що суддя після одержання позовної заяви, серед іншого, з'ясовує чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.
За приписами пунктів 5, 8 частини 5 статті 160 коментованого Кодексу, серед іншого, зазначається виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини; зазначення доказів, які не можуть бути подані разом із позовною заявою (за наявності).
Так, в обґрунтування заявлених позовних вимог позивача зазначає, що Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (надалі по тексту також - відповідач, Управління) безпідставно відмовило у вчиненні дій і перерахунку пенсії (за вимогами сформованими у позові), при цьому такій відмові передувало звернення адвоката Івана Хомича, який діяв в інтересах ОСОБА_1 . Вказуючи про такі звернення у адміністративному позові, ОСОБА_1 їх не подала, а долучила лише дві відповіді Управління №0900-0202-8/15277 від 28.04.2021 та за №0900-0202-8/18225 від 26.05.2021. У зв'язку із таким наповненням матеріалів позовної заяви, суд не може оцінити зміст порушених перед відповідачем питань і зміст їх вимоги до відповідача, які передували спору.
Отже, позивач до матеріалів позову не подала звернень до відповідача, на які надано відповіді 28.04.2021 та 26.05.2021.
Також, згідно з частиною 1 статті 161 вказаного Кодексу до позовної заяви додаються її копії, а також копії доданих до позовної заяви документів відповідно до кількості учасників справи, крім випадків, визначених частиною другою цієї статті.
В силу вимог другого речення частини 10 статті 44 КАС України, якщо документи подаються учасниками справи до суду або надсилаються іншим учасникам справи в паперовій формі, такі документи скріплюються власноручним підписом учасника справи (його представника).
Вивчивши матеріали адміністративного позову суддя встановив, що позивачем, не дотримуючись вимог частини 1 статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України, долучено не підписану копію позовної заяви для відповідача.
Учасники справи зобов'язані, поряд з іншим, сприяти своєчасному, всебічному, повному та об'єктивному встановленню всіх обставин справи, а також подавати наявні у них докази в порядку та строки, встановлені законом або судом, не приховувати докази (пункти 2, 4 частини 5 статті 44 Кодексу адміністративного судочинства України).
Частиною 4 статті 161 КАС України визначено, що позивач зобов'язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги.
Письмовими доказами є документи (крім електронних документів), які містять дані про обставини, що мають значення для правильного вирішення спору. Письмові докази подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії, якщо інше не визначено цим Кодексом. Якщо для вирішення спору має значення лише частина документа, подається засвідчений витяг з нього. Копії документів вважаються засвідченими належним чином, якщо їх засвідчено в порядку, встановленому чинним законодавством. Учасник справи, який подає письмові докази в копіях (електронних копіях), повинен зазначити про наявність у нього або іншої особи оригіналу письмового доказу. Учасник справи підтверджує відповідність копії письмового доказу оригіналу, який знаходиться у нього, своїм підписом із зазначенням дати такого засвідчення (частини 1, 2, 4, 5 статті 94 КАС України).
Згідно з пунктом 5.27 Національного стандарту України "Державна уніфікована система документації. Уніфікована система організаційно-розпорядчої документації. Вимоги до оформлювання документів" (ДСТУ 4163-2003), затвердженого наказом Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 07.04.2003 за №55, копія документа засвідчується відміткою, що складається зі слів "Згідно з оригіналом", назвою посади, особистим підписом особи, яка засвідчує копію, її ініціалами та прізвищем, датою засвідчення копії.
Як встановлено суддею, позивачем до адміністративного позову долучено не засвідчені належним чином копії документів, які слід вважати доказами при розгляді справи, а саме: протоколи Управління за пенсійною справою №0901005720 від 31.12.2017, від 01.01.2018, від 01.01.2019, 01.01.2021 та довідку за №ХД-21150 від 16.10.2018.
Поряд з вказаним, в відповідності до вимог частини 3 статті 161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
За змістом акту Відділу документального забезпечення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 07.09.2021 при відкритті поштового конверта, який надійшов від ОСОБА_1 не виявилося вказаних у додатку документів, а саме: відсутня квитанція про сплату судового збору.
Судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи. Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом (частини 1 та 2 статті 132 КАС України).
Згідно зі статями 1 та 2 Закону України "Про судовий збір" від 08.07.2011 за №3674-VI (надалі по тексту також - Закон №3674-VI) судовий збір - збір, що справляється на всій території України за подання заяв, скарг до суду, за видачу судами документів, а також у разі ухвалення окремих судових рішень, передбачених цим Законом. Судовий збір включається до складу судових витрат. Платники судового збору - громадяни України, іноземці, особи без громадянства, підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні) та фізичні особи-підприємці, які звертаються до суду чи стосовно яких ухвалене судове рішення, передбачене цим Законом.
Пунктом 1 частини 1 статті 3 Закону №3674-VI передбачено, що судовий збір справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.
Судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі (частина 1 статті 4 Закону №3674-VI).
Абзацом 6 підпункту 1 пункту 3 частини 2 статті 4 Закону України "Про судовий збір" передбачено, що за подання фізичною особою до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру встановлена ставка судового збору - 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Відповідно до пункту 3 абзацу 1 статті 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2021 рік", встановлено прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць для працездатних осіб з 1 січня 2021 року у розмірі 2 270,00 гривня.
Із змісту позовних вимог слідує, що ОСОБА_1 просить:
1. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо зменшення основного розміру пенсії ОСОБА_1 з 74% до 70% від сум грошового забезпечення та виплати у 2018 році лише 50%, у 2019 році лише 75% підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018.
2. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано- Франківській області перерахувати та виплатити пенсію ОСОБА_1 в розмірі 74% грошового забезпечення згідно зі статтею 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 за №2262-ХІІ та постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 за №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу га деяких інших осіб" з урахуванням 100 відсотків суми підвищення, визначеного станом на 01.03.2018, починаючи з 01.01.2018 з врахуванням проведених раніше виплат, здійснивши виплачу невідкладно та однією сумою.
3. Визнати протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській обласні щодо відмови ОСОБА_1 перерахувати та виплатити пенсію в розмірі 74% грошового забезпечений на підставі довідки Івано-Франківського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 15.12.2020 за №9/1/186.
4. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області перерахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію в розмірі 74% від суми грошового забезпечений на підставі довідки Івано-Франківського обласного центру комплектування та соціальної підтримки від 15.12.2020 за №9/1/186, з урахуванням 100 відсотків суми підвищення без обмеженим максимального розміру пенсії і урахуванням проведених раніше виплат, починаючи з 01.04.2019.
Вказані всі перелічені позовні вимоги суддя вважає двома самостійними позовними вимогами немайнового характеру, визначеними позивачем (в частині спору про обмеження виплати підвищення до пенсії у 2018-2019 роках та про обмеження у виплаті пенсії х 01.04.2019 за довідкою від 15.12.2020 за №9/1/186 не у значенні 74% грошового забезпечення).
Такі вимоги мають різне правове регулювання, предмети оскарження і доказування, та за своїм змістом містять відмінні шляхи (способи) захисту порушеного права.
Позивач безпосередньо визначила такі вимоги, які можуть бути заявлені і розглянуті в суді самостійно, окремо одна від одної.
У разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру (абзац 2 частини 3 статті 6 Закону України "Про судовий збір").
Враховуючи положення абзацу 2 пункту 3 частини 2 статті 4 Закону України "Про судовий збір" позивач повинен сплатити судовий збір за подання адміністративного позову в загальному розмірі 1 816,00 гривень (908,00 + 908,00 (2 270,00 х 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб = 908,00)).
Проте до матеріалів позовної заяви позивачем не долучено доказ сплати судового збору за дві вимоги немайнового характеру, що є недоліком оформлення позовної заяви.
Зважаючи на вказане, позовну заяву подано без додержання вимог частини 5 статті 160 та частин 1, 3, 4 статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України.
Згідно частин 1, 2 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
У зв'язку із викладеним, відповідно до частин 1, 2 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України позовну заяву слід залишити без руху та надати позивачу строк, достатній для усунення недоліків шляхом приведення у відповідність адміністративного позову до вимог, встановлених частиною 5 статті 160 та частинами 1, 3, 4 статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України.
На підставі наведеного, керуючись статтями 160, 161, 171, частинами 1, 2 статті 169 та статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -
1. Позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання дій протиправними щодо зменшення основного розміру пенсії до 70% і зобов'язання здійснити перерахунок пенсії з урахуванням 100% сум підвищення, визначеного станом на 01.03.2018, починаючи з 01.01.2018 з врахуванням виплачених сум, однією сумою та протиправною відмову у перерахунку пенсії на підставі оновленої довідки, а також зобов'язання здійснити з 01.04.2019 відповідний перерахунок пенсії згідно довідки про розмір грошового забезпечення №9/1/186 від 15.12.2020, з урахуванням 100% сум підвищення, без обмеження максимального розміру пенсії, з урахуванням проведених платежів, - залишити без руху.
2. Встановити позивачу з дня вручення цієї ухвали десятиденний строк для усунення вказаних в описовій частині ухвали недоліків шляхом приведення у відповідність адміністративного позову до вимог, встановлених частиною 5 статті 160 та частинами 1, 3, 4 статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України.
2.1. Необхідно надати до позовної заяви:
- квитанцію (платіжне доручення) про сплату судового збору в розмірі 1 816,00 гривень.
2.2. належним чином засвідчену копію чи підписаний оригінал позовної заяви для відповідача.
2.3. оформлені за правилами частини 5 статті 94 КАС України письмових документів (доказів), визначених позивачем у позовній заяві як додатки у двох екземплярах, а саме:
2.3.1. протоколи за пенсійною справою за №0901005720 від 31.12.2017, від 01.01.2018, від 01.01.2019, 01.01.2021;
- довідку за №ХД-21150 від 16.10.2018;
2.3.2. звернення ОСОБА_1 (її адвоката чи представника), на які надано Управлінням відповіді за №0900-0202-8/15277 від 28.04.2021 та за №0900-0202-8/18225 від 26.05.2021.
Роз'яснити, що в разі не усунення недоліків у вище зазначений строк позовна заява буде повернена позивачу.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не підлягає оскарженню.
Суддя /підпис/ Чуприна О.В.