Рішення від 10.09.2021 по справі 280/5448/21

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

10 вересня 2021 року (12:30)Справа № 280/5448/21 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Калашник Ю.В., розглянув за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Запорізькій області про визнання протиправною та скасування вимоги про сплату боргу (недоїмки),

ВСТАНОВИВ:

30.06.2021 до Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління ДПС у Запорізькій області (далі - відповідач), в якій позивач просить суд: визнати протиправною та скасувати вимогу про сплату боргу (недоїмки) від 14.06.2021 №Ф-24755-49;

зобов'язати відповідача здійснити коригування інтегрованої картки платника єдиного внеску ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) з метою виключення (списання) заборгованості по єдиному внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивачем 17 червня 2021 року отримано вимогу про сплату боргу (недоїмки) від 14.06.2021 № ф-24755-49 на суму 21067,98 грн. Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 11.04.2019 у справі №280/511/19, визнано протиправною та скасовано вимогу від 09.11.2018 № Ф-24755-49. Під час розгляду справи судом встановлено з 28.05.2009 по 31.03.2011 та з 23.10.2013 по дату винесення рішення ОСОБА_1 обліковується в ГУ ДФС у Запорізькій області, як ФОП на загальній системі оподаткування, а з 28.10.2013 по 09.10.2018, обліковується фізична особа, яка займається незалежною професійною діяльністю. З 11.02.2021 на обліку як фізична особа-підприємець позивач не перебуває, відповідачем складено нову вимогу про сплату боргу (недоїмки) № Ф-24755-49. Зауважує, що не отримував доходи як фізична особа - підприємець, а отримував дохід як фізична особа, яка займається незалежною професійною діяльністю. Тобто позивачем отримувались доходи, але не як фізичною особою - підприємцем. На підставі вищевикладеного, просить скасувати оскаржувану вимогу про сплату боргу (недоїмки) від 14.06.2021 №Ф-24755-49.

Ухвалою суду від 05.07.2021 відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у письмовому провадженні).

23.07.2021 до суду від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву (вх. № 41797), в якому зазначає, що ОСОБА_2 з 29.05.2009 обліковувався на обліку ГУ ДПС у Запорізькій області як фізична особа підприємець на загальній системі оподаткування, а з 29.11.2011 по 12.03.2018, як фізична особа, яка займається незалежною професійною діяльністю. 11.02.2021 до Єдиного державного реєстру департаменту реєстраційних послуг Запорізької міської ради внесено запис щодо рішення фізичної особи - підприємця про припинення підприємницької діяльності. Щодо нарахувань за вимогою №Ф-24755-49 від 14.06.2021 зазначає наступне: за 1 квартал 2018 року по строку 19.04.2018 - 2457.18 грн., за 2 квартал 2018 року по строку 19.07.2018 - 2457,18 грн., за 3 квартал 2018 року по строку 19.10.2018 - 2457,18 грн., за 4 квартал 2018 року по строку 20.01.2019 - 2457,18 грн., таким чином, нараховано за 2018 рік - 2457,18 грн. х 4 = 9828,72 грн, а сплачено 27317,18грн.; за І квартал 2019 року по строку 19.04.2019 - 2754,18 грн., за 2 квартал 2019 року по строку 19.07.2019 - 2754,18 грн., за 3 квартал 2019 року по строку 21.10.2019 - 2754.18 грн., за 4 квартал 2019 року по строку 20.01.2020 - 2754,18 грн., таким чином, нараховано за 2019 рік - 2754,18 грн. х 4 = 11016,72грн.; за І квартал 2020 року по строку 21.04.2020 - 2078,12 грн. (за січень, лютий 2020 року); за 2 квартал 2020 року по строку 20.07.2020 - 1039,06 грн. (за червень 2020 року), за 3 квартал 2020 року по строку 19.10.2020 - 3178,12 грн., за 4 квартал 2020 року по строку 19.01.2021 - 2200,00 грн., таким чином, нараховано за 2020 рік - 8495,30 грн. Станом на 19.02.2021 в ІКП ОСОБА_1 за технологічним кодом 7104000 обліковується заборгованість у розмірі 21067,98 грн.: нарахування за 2018р. 1555,96 грн. + нарахування за 2019р. у сумі 11016,72 грн. + нарахування за 2020р. у сумі 8495,30грн. Сума боргу станом на 19.07.2021 дорівнює 21067,98 грн. Просить відмовити у задоволенні позову.

Згідно зі ст. 258 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Згідно з ч. 4 ст. 243 КАС України, судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.

Згідно з ч. 4 ст. 229 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Таким чином, суд визнав за доцільне вирішити справу за наявними в ній матеріалами, в порядку письмового провадження.

Суд, оцінивши повідомлені обставини та наявні у справі докази у їх сукупності, встановив наявність достатніх підстав для прийняття законного та обґрунтованого рішення у справі.

Розглянувши матеріали справи, судом встановлені наступні обставини.

Як встановлено з матеріалів справи, 28.05.2009 внесено запис до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань щодо державної реєстрації підприємницької діяльності ФОП ОСОБА_1 (р.н.о.к.п.п НОМЕР_1 ), номер запису: 21030000000051599.

Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 11.04.2019 у справі №280/511/19, позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено частково, зокрема: визнано протиправною та скасовано вимогу від 09.11.2018 № Ф-24755-49.

Зазначеним рішенням встановлено наступні обставини.

28.05.2009 позивача взято на податковий облік до ГУ ДФС у Запорізькій області, Олександрівське управління у м. Запоріжжі, Олександрівська ДПІ (Шевченківський район м. Запоріжжя).

31.03.2011 до Єдиного державного реєстру внесено запис щодо рішення ФОП ОСОБА_1 про припинення підприємницької діяльності.

23.10.2013 до Єдиного державного реєстру року внесено запис щодо внесення рішення фізичної особи - підприємця про відміну власного рішення щодо припинення підприємницької діяльності (як зазначив представник відповідача у наданому відзиві, до органу ДФС електронна відомість надійшла 24.10.2013).

28.10.2013 внесено заяву (для самозайнятих осіб) за формою 5-ОПП, з ознакою здійснення фізичною особою підприємцем незалежної діяльності, а саме «адвокат».

09.10.2018 внесено заяву про ліквідацію або реорганізацію платника податків за формою 8-ОПП.

09.10.2018 внесено заяву про зняття з обліку платника єдиного внеску за формою 7-ЄСВ.

Таким чином, з 28.05.2009 по 31.03.2011 та з 23.10.2013 по теперішній час (на дату ухвалення рішення) ОСОБА_1 обліковується у ГУ ДФС у Запорізькій області, як фізична особа - підприємець на загальній системі оподаткування, а з 28.10.2013 по 09.10.2018, обліковувався як фізична особа, яка займається незалежною професійною діяльністю.

На протязі 2014-2017 років ОСОБА_1 звітував та сплачував єдиний внесок згідно діючого законодавства, як особа, яка провадить незалежну професійну діяльність, а як фізична особа - підприємець на загальній системі оподаткування, не звітував.

16.11.2018 на адресу позивача від ГУ ДФС у Запорізькій області надійшла вимога про сплату боргу (недоїмки) від 09.11.2018 № Ф-24755-49.

Відповідно до інформації зазначеної в даній вимозі, станом на 31.10.2018, позивач має заборгованість зі сплати ЄСВ у розмірі 14918,32 грн.

Як вбачається з витягу з ІКП ОСОБА_1 за 2018 рік, нарахування єдиного внеску позивачу проведено і як підприємцю, і як адвокату:

- за 1 квартал 2018 року по строку 19.04.2018 - 2457,18 грн., як приватному підприємцю, та 2457,18 грн., як особі, яка провадить незалежну професійну діяльність (адвокату);

- за 2 квартал 2018 року по строку 19.07.2018 - 2457,18 грн., як приватному підприємцю, та 2457,18 грн., як особі, яка провадить незалежну професійну діяльність (адвокату);

- за 3 квартал 2018 року по строку 19.10.2018 - 2457,18 грн., як приватному підприємцю, та 2457,18 грн., як особі, яка провадить незалежну професійну діяльність (адвокату).

Крім цього, 02.05.2018 нараховано за 2017 рік, як особі, яка провадить незалежну професійну діяльність (згідно наданого звіту № 16031 від 02.04.2018) зобов'язання на суму 19 044,72 грн.

Таким чином, нараховано за 2017 рік 8448,00 грн. (автоматично, як фізичній особі підприємцю) + 19044,72 грн. (згідно наданого самостійно особою, яка провадить незалежну професійну діяльність звіту від 02.04.2018 за № 16031) = 27492,72 грн.

Нараховано за 3 картали 2018 року - 2457,18 грн. х 2 х 3= 14743,08 грн. (і як фізичній особі-підприємцю і як особі, яка провадить незалежну професійну діяльність).

Сплачено за 2017-2018 роки станом на 09.11.2018 (на дату формування вимоги) 27317,18 грн.

Нараховано за 3 картали 2018 року - 2457,18 грн. х 2 х 3= 14743,08 грн. (і як фізичній особі-підприємцю і як особі, яка провадить незалежну професійну діяльність).

Сплачено за 2017-2018 роки станом на 09.11.2018 (на дату формування вимоги) 27317,18 грн.

Сума боргу зазначена у вимозі № Ф-24755-49 від 09.11.2018 про сплату боргу (недоїмки) відповідно складає 14 918,32 грн.

Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 11.04.2019 у справі №280/511/19 визнано протиправною та скасовано вимогу від 09.11.2018 № Ф-24755-49.

11.02.2021 Державним реєстратором в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань здійснено запис №2001030060003051599 про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця. Підстава: власне рішення.

14.06.2021, на підставі даних інформаційної системи органу доходів і зборів та відповідно до статті 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08 липня 2010 року №2464-VI ГУ ДПС у Запорізькій області позивачу сформовано вимогу про сплату боргу (недоїмки) №Ф-24755-49 на загальну суму 21067,98 грн., у т.ч.: недоїмка 21067,98 грн. (а.с.14).

Як вбачається з витягу з ІКП ОСОБА_1 за 2018, 2019 та 2020 роки, нарахування єдиного внеску позивачу проведено наступним чином:

за 2018 рік - 1555,96 грн. (частина яка залишилась не сплаченою позивачем);

за 1 квартал 2019 року по строку 19.04.2019 - 2754,18 грн.,

за 2 квартал 2019 року по строку 19.07.2019 - 2754,18 грн.,

за 3 квартал 2019 року по строку 21.10.2019 - 2754,18 грн.,

за 4 квартал 2019 року по строку 20.01.2020 - 2754,18 грн., таким чином, нараховано за 2019 рік - 2754,18 грн. х 4 = 11016,72грн.;

за 1 квартал 2020 року по строку 21.04.2020 - 2078,12 грн. (за січень, лютий 2020 року);

за 2 квартал 2020 року по строку 20.07.2020 - 1039,06 грн. (за червень 2020 року),

за 3 квартал 2020 року по строку 19.10.2020 - 3178,12 грн.,

за 4 квартал 2020 року по строку 19.01.2021 - 2200,00 грн., таким чином, нараховано за 2020 рік - 8495,30 грн.

Станом на 19.02.2021 в ІКП ОСОБА_1 за технологічним кодом 7104000 обліковується заборгованість у розмірі 21067,98 грн.: нарахування за 2018р. 1555,96 грн. + нарахування за 2019р. у сумі 11016,72 грн. + нарахування за 2020р. у сумі 8495,30грн.

Окрім того, 10.02.2021 позивачем подана відповідачу заява про списання недоїмки, штрафних санкцій та пені з єдиного внеску відповідно до п.9-15 Прикінцевих та перехідних положень Закону України від 08 липня 2010 року № 2464 «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».

Відповідачем прийнято Акт камеральної перевірки з питання своєчасного подання звітності з податку на доходи фізичних осіб від 13.04.2021 №2801/08-01-24-05/ НОМЕР_1 , яким встановлено, що ОСОБА_1 отримано дохід (прибуток) від діяльності, що підлягає оподаткуванню податком на доходи фізичних осіб за період за з 1 січня 2017року до 1 грудня 2020року.

Разом з цим, як зазначено відповідачем у своєму відзиві, відповідач повідомив позивача, що підстави для проведення камеральної перевірки щодо можливості списання боргу по єдиному внеску ФОП ОСОБА_1 (р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 ) відсутні у зв'язку з невідповідністю вимогам пункту 9-15 розд. VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2464.

Позивач не погодившись із вказаною вимогою звернувся до суду із вказаним позовом про її скасування.

Всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, дослідивши надані позивачем та відповідачем докази, суд приходить до наступних висновків.

Статтею 67 Конституції України визначено, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначає Закон України від 08.07.2010 № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (далі - Закон № 2464-VI).

Відповідно до статті 1 Закону №2464, єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Частиною 1 статті 4 Закону №№ 2464-VI визначено, що платниками єдиного внеску є: роботодавці; фізичні особи - підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування; особи, які провадять незалежну професійну діяльність, а саме наукову, літературну, артистичну, художню, освітню або викладацьку, а також медичну, юридичну практику, в тому числі адвокатську, нотаріальну діяльність, або особи, які провадять релігійну (місіонерську) діяльність, іншу подібну діяльність та отримують дохід від цієї діяльності; члени фермерського господарства, якщо вони не належать до осіб, які підлягають страхуванню на інших підставах; особи, які беруть добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування; центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері зовнішніх зносин, уповноважений орган центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики з питань національної безпеки у воєнній сфері, сфері оборони і військового будівництва у мирний час та особливий період, - за непрацюючого іншого з подружжя працівника дипломатичної служби, який перебуває за кордоном за місцем довготермінового відрядження такого працівника.

Пунктом п'ятим частини першої цієї статті до платників єдиного внеску віднесено також осіб, які провадять незалежну професійну діяльність, а саме наукову, літературну, артистичну, художню, освітню або викладацьку, а також медичну, юридичну практику, в тому числі адвокатську, нотаріальну діяльність, або осіб, які провадять релігійну (місіонерську) діяльність, іншу подібну діяльність та отримують дохід від цієї діяльності.

Як визначено підпунктом14.1.226 пункту14.1статті14 Податкового кодексу України (в редакції чинній, на момент винесення спірної вимоги), самозайнята особа - платник податку, який є фізичною особою - підприємцем або провадить незалежну професійну діяльність за умови, що така особа не є працівником в межах такої підприємницької чи незалежної професійної діяльності.

Незалежна професійна діяльність - участь фізичної особи у науковій, літературній, артистичній, художній, освітній або викладацькій діяльності, діяльність лікарів, приватних нотаріусів, приватних виконавців, адвокатів, арбітражних керуючих (розпорядників майна, керуючих санацією, ліквідаторів), аудиторів, бухгалтерів, оцінщиків, інженерів чи архітекторів, особи, зайнятої релігійною (місіонерською) діяльністю, іншою подібною діяльністю за умови, що така особа не є працівником або фізичною особою - підприємцем та використовує найману працю не більш як чотирьох фізичних осіб.

Частиною другою статті 6 Закону № 2464-VI визначено, що платник єдиного внеску зобов'язаний, зокрема, своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок; подавати звітність та сплачувати до органу доходів і зборів за основним місцем обліку платника єдиного внеску у строки, порядку та за формою, встановленими центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, за погодженням з Пенсійним фондом та фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Відповідно до пункту 2 частини 1статті 7 Закону №2464-VI, єдиний внесок нараховується: для платників, зазначених у пунктах 4 (крім фізичних осіб - підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування) та 5 частини першої статті 4 цього Закону, - на суму доходу (прибутку), отриманого від їх діяльності, що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску за місяць, у якому отримано дохід (прибуток).

У разі якщо таким платником не отримано дохід (прибуток) у звітному кварталі або окремому місяці звітного кварталу, такий платник зобов'язаний визначити базу нарахування, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої цим Законом. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску.

Платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4,5 та 5-1 частини першої статті 4 Закону 2464-VI, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця. Відповідно до абзацу 3 частини восьмої статті 9 платники єдиного внеску, зазначені у пунктах 4, 5 та 5-1 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний квартал, до 20 числа місяця, що настає за кварталом, за який сплачується єдиний внесок.

Крім того, єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника (частина 12статті 9 Закону України №2464-VI).

За таких обставин справи, суд вважає, що позивач, перебуваючи на податковому обліку як фізична особа-підприємець з ознакою провадження незалежної професійної діяльності, повинен вести єдиний податковий облік та сплату податків, саме як фізична особа-підприємець з ознакою провадження незалежної професійної діяльності «адвокат».

Як вбачається з витягу з ІКП ОСОБА_1 за 2018, 2019 та 2020 роки, остання сплата позивачем єдиного внеску здійснена 20.09.2018 на суму 2460,00 грн. та 16.10.2018 на суму 825,00 грн. В подальшому, починаючи з 2019 року позивачем не здійснювалась сплата єдиного внеску.

Тобто, протягом спірного періоду позивач мав статус ФОП та в супереч вимог Закону №2464-VI не сплачував єдиний внесок, що свідчить про те, що контролюючим органом правомірно нараховано позивачу єдиний внесок та прийнято спірну вимогу.

Крім того, відповідно до ч. 8 статті 4 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань», фізична особа - підприємець позбавляється статусу підприємця з дати внесення до Єдиного державного реєстру запису про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності цією фізичною особою.

Зважаючи на те, що згідно з даними Єдиного державного реєстру позивачем припинено діяльність лише 11.02.2021, а отже і статусу платника єдиного внеску позбавлений з 11.02.2021, то вимога про сплату боргу з єдиного соціального внеску за період частини 2018 року та з 2019 по 2020 роки є законною та обґрунтованою.

З огляду на зазначене, суд відхиляє доводи позивача стосовно того, що оскаржувана вимога прийнята після трати позивачем статусу ФОП.

Також необхідно зазначити, що відповідно до ч. 16 ст. 25 Закону №2464-VI строк давності щодо нарахування, застосування та стягнення сум недоїмки, штрафів та нарахованої пені по єдиному внеску не застосовуються.

Щодо посилання позивача на виконання вимог п. 9-15 Прикінцевих та перехідних положень закону України від 08.07.2020 року № 2464 «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», суд зазначає наступне.

Відповідно до пункту 9-15 Розділ VIII Закону №2464, підлягають списанню за заявою платника та у порядку, визначеному цим Законом, несплачені станом на 1 грудня 2020 року з урахуванням особливостей, визначених цим пунктом, суми недоїмки, нараховані платникам єдиного внеску, зазначеним у пунктах 4 (крім фізичних осіб - підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування) та 5 частини першої статті 4 цього Закону, за період з 1 січня 2017 року до 1 грудня 2020 року, а також штрафи та пеня, нараховані на ці суми недоїмки включно до дати подання заяви про списання недоїмки, у разі якщо такими платниками не отримано дохід (прибуток) від їх діяльності, що підлягає оподаткуванню податком на доходи фізичних осіб, та за умови подання до 1 березня 2021 року:

а) особами, які станом на дату подання заяви про списання недоїмки є платниками, або у період з 1 січня 2017 року до дати подання заяви вважалися платниками, зазначеними у пункті 4 частини першої статті 4 цього Закону (крім фізичних осіб - підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування), - державному реєстратору за місцем знаходження реєстраційної справи фізичної особи - підприємця заяви про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності та до податкового органу - звітності відповідно до вимог частини другої статті 6 цього Закону за період з 1 січня 2017 року до 1 грудня 2020 року. Такі документи подаються платником (особою) виключно у випадку, якщо вони не були подані раніше;

б) особами, які станом на дату подання заяви про списання недоїмки є платниками, або у період з 1 січня 2017 року до дати подання заяви вважалися платниками, зазначеними у пункті 5 частини першої статті 4 цього Закону, - до податкового органу за основним місцем обліку заяви про зняття з обліку як платника єдиного внеску та звітності відповідно до вимог частини другої статті 6 цього Закону за період з 1 січня 2017 року до 1 грудня 2020 року. Такі документи подаються платником (особою) виключно у випадку, якщо вони не були подані раніше.

Після отримання у встановленому законом порядку відповідних відомостей від державного реєстратора або заяви про зняття з обліку як платника єдиного внеску та за умови подання платником єдиного внеску (особою) зазначених документів (якщо відповідні документи не були подані раніше) податковий орган протягом 15 робочих днів проводить камеральну перевірку, за результатами якої приймає рішення про списання суми недоїмки, штрафних санкцій і пені або вмотивоване рішення про відмову списання суми недоїмки, штрафних санкцій і пені.

Податковим органом може бути прийнято рішення про відмову списання суми недоїмки, штрафних санкцій і пені, за умови якщо за результатами перевірки буде встановлено, що:

1) платник податків отримав дохід (прибуток) від здійснення підприємницької та/або незалежної професійної діяльності протягом періоду з 1 січня 2017 року до 1 грудня 2020 року;

2) суми недоїмки, а також штрафи та пеня, нараховані на суми недоїмки, були в повному обсязі самостійно сплачені платником (особою) або стягнуті у порядку, передбаченому цим Законом.

У разі якщо суми недоїмки, а також штрафи та пеня, нараховані на суми недоїмки, були частково самостійно сплачені платником (особою) та/або стягнуті у порядку, передбаченому цим Законом, податковий орган приймає рішення про списання суми недоїмки, штрафних санкцій і пені у частині, що залишилася несплаченою.

Штрафні санкції до платника єдиного внеску, передбаченіпунктом 7частини одинадцятої статті 25 цього Закону, за наведених умов не застосовуються.

Вимога про сплату суми недоїмки, штрафних санкцій і пені вважається відкликаною у день прийняття податковим органом рішення про списання суми недоїмки, штрафних санкцій і пені.

Нараховані та сплачені або стягнуті за зазначений період суми недоїмки, штрафних санкцій і пені відповідно до цього Закону не підлягають поверненню.

Податковий орган протягом п'яти робочих днів з дня прийняття рішення про списання недоїмки з єдиного внеску, а також штрафів та пені, нарахованих на ці суми, надає територіальним підрозділам державної виконавчої служби інформацію про такі списані суми недоїмки з єдиного внеску в розрізі платників єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

З дня винесення податковим органом рішення про списання недоїмки з єдиного внеску, а також штрафів та пені, нарахованих на ці суми недоїмки, на підставі наданої податковим органом інформації підлягають закінченню відкриті державною виконавчою службою виконавчі провадження та припиняються заходи примусового виконання рішень щодо стягнення таких сум з платників єдиного внеску, яким здійснюється списання сум недоїмки, а також штрафів та пені, нарахованих на ці суми недоїмки, відповідно до цього пункту в порядку, визначеному Законом України «Про виконавче провадження».

Як зазначено позивачем, контролюючим органом винесено Акт камеральної перевірки з питання своєчасного подання звітності з податку на доходи фізичних осіб від 13.04.2021 №2801/08-01-24-05/3214216757, яким встановлено, що ОСОБА_1 отримано дохід (прибуток) від діяльності, що підлягає оподаткуванню податком на доходи фізичних осіб за період за з 1 січня 2017року до 1 грудня 2020року.

Разом з цим, як зазначено відповідачем у своєму відзиві, відповідач повідомив позивача, що підстави для проведення камеральної перевірки щодо можливості списання боргу по єдиному внеску ФОП ОСОБА_1 (р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 ) відсутні у зв'язку з невідповідністю вимогам пункту 9-15 розд. VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №2464-VI.

При цьому позивач таку відповідь контролюючого органу, та/або відповідні дії/рішення в межах даної справи не оскаржує.

Суд не розглядає в межах даної справи питання правомірності списання боргу позивача з ЄСВ, оскільки позивачем не була заявлена вимога про визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо не списання або неповного списання суми недоїмки та про спонукання відповідача вчинити таке списання.

Оскільки оскаржувана вимога є обґрунтованою, правомірною та такою, що не підлягає скасуванню, позовна вимога про зобов'язання відповідача здійснити коригування інтегрованої картки платника єдиного внеску ОСОБА_1 з метою виключення (списання) заборгованості по єдиному внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування також не підлягає задоволенню.

Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень. (ч.2 ст. 9 КАС України).

Частиною 1 статті 73 КАС України встановлено, що предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Згідно із частиною 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача (ч. 2 ст. 77 КАС України).

Беручи до уваги викладене в сукупності, суд дійшов висновку про відмову в задоволені позову. У зв'язку з відмовою у задоволенні адміністративного позову відсутні підстави для розподілу судових витрат.

Керуючись ст.ст.9, 139, 243-246 КАС України, суд,

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) до Головного управління ДПС у Запорізькій області (69107, м. Запоріжжя, пр. Соборний. 166, код ЄДРПОУ ВП: 44118663) про визнання протиправною та скасування вимоги про сплату боргу (недоїмки), - відмовити у повному обсязі.

Розподіл судових витрат не здійснюється.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його (її) проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення у повному обсязі складено та підписано 10.09.2021.

Суддя Ю.В. Калашник