Рішення від 06.09.2021 по справі 280/5527/21

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

06 вересня 2021 року (15:25)Справа № 280/5527/21 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Калашник Ю.В., розглянув за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

01.07.2021 до Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі - відповідач), в якій позивач просить суд:

визнати протиправним та скасувати рішення відповідача, викладене у листі від 17.03.2021 № 3159-2905/Г-02/8-0800/21 про відмову ОСОБА_1 у проведенні перерахунку пенсії за вислугою років;

зобов'язати відповідача здійснити з 10.03.2020 перерахунок та виплату пенсії позивачу виходячи з розрахунку 60% від місячної заробітної плати у розмірі 28798 грн. на підставі довідки прокуратури Запорізької області від 06.03.2020 № 18-139вих-20, без обмеження граничного розміру пенсії.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач перебуває на обліку в органі Пенсійного фонду України з 09.12.2012 як отримувач пенсії по вислузі років. 21.06.2016 Веселівським районним судом винесено постанову, якою відповідний орган Пенсійного фонду України зобов'язано здійснити перерахунок пенсії позивачу розмірі 86 % місячної (чинної) заробітної плати, починаючи з 01.01.2016 без обмеження її максимального розміру. 10.03.2020 позивачем подано заяву для перерахунку пенсії за вислугу років відповідно до Закону №1697-VІІ. До вказаної заяви долучено довідку прокуратури Запорізької області від 06.03.2020 №18-139вих-20 про розмір фактично нарахованої заробітної плати за аналогічною посадою за вересень 2017 року. Проте, відповідач відповіддю за № 143/03.12 від 17.03.2020, відмовив позивачу у перерахунку пенсії з тих підстав, що після 13.12.2019 нормативно-правові акти про підвищення заробітної плати працівникам органів прокуратури не приймалися, а відповідно до п. 7 постанови Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 №1155, яка прийнята до ухвалення рішення Конституційним судом України, передбачено, що зміна посадових окладів для працівників прокуратури, передбачених цією постановою, не є підставою для перерахунку пенсій, що призначені згідно із Законом України «Про прокуратуру». Реалізуючи своє право, визначене частиною 20 статті 86 Закону № 1697-VII, позивач повторно, 11.03.2021 звернувся до відповідача із заявою про перерахунок призначеної пенсії за вислугу років у зв'язку з підвищенням з 06.09.2017 заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати за посадою начальника відділу на момент виникнення права на перерахунок. Проте, відповідач відмовив у перерахунку призначеної позивачу пенсії з надуманих підставним самим, порушив право позивача на соціальне забезпечення, гарантоване Конституцією України. З урахуванням наведеного, просить позовні вимоги задовольнити.

Ухвалою суду від 06.07.2021 відкрито провадження у справі та призначено справу до судового розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.

20.07.2021 до суду від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву (вх. № 40929), в якому зазначає, що позивач перебуває на обліку в управлінні з 19.12.2005 та отримував пенсію по інвалідності, яка призначена згідно із Законом України від 09.07.2003 № 1058 «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон №1058). З 09.12.2009 на підставі заяви переведено на пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 №1789 (далі - Закон № 1789). З 01.10.2017 на підставі заяви переведено на пенсію по інвалідності відповідності до Закону №1058. З 14.04.2021 на підставі заяви переведено на пенсію по інвалідності відповідності до Закону України «Про прокуратуру». З 15.07.2015 набрав чинності новий Закон України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 №1697 (далі Закон № 1697). Закон №1789, крім пункту 8 частини першої статті 15, частини четвертої етапі 16, абзацу першого частини другої статті 46-2, статті 47, частини першої статті 49, частини п'ятої статті 50, частини третьої, четвертої, шостої та одинадцятої статті 50-1 (ці частини не передбачали перерахунок раніше призначених пенсій) статті 53 щодо класних чинів, статті 55 щодо посвідчення працівника прокуратури, статті 2, втратив чинність одночасно з набранням чинності Закону № 1697, тобто з 15.07.2015. Зазначені частини (пункти) статей Закону № 1789, які залишились чинними на даний час, не визначають порядок і не передбачають перерахунок раніше призначених пенсій. В наданій позивачем для перерахунку довідці прокуратури Запорізької області від 06.03.2020 №18-139 вих.20, зазначено, що розмір заробітної плати (грошового забезпечення) становить за нормами чинними на 06.09.2017. Станом на 10.03.2020, позивач отримував пенсію по інвалідності відповідно до Закону № 1058. Розмір заробітної плати розраховувався відповідно до статті 40 Закону №1058. Для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 01.07.2000 року. За бажанням пенсіонера для обчислення пенсії також враховується заробітна плата за будь - які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 01.07.2000 року незалежно від перерв. Довідка про заробітну плату, яку надано позивачем для перерахунку пенсії не відповідає вимогам Закону № 1058. Лише з 14.04.2021 на підставі особисто поданої заяви, позивача переведено на пенсію по інвалідності відповідності до Закону України «Про прокуратуру». Отже, з 14.04.2021 на підставі наданої позивачем довідки про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії від 06.03.2020 року №18-139 вих.20, видану прокуратурою Запорізької області, з урахуванням Рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 № 7-р(ІІ)/2019, було здійснено відповідний перерахунок пенсії за вислугу років, згідно вимог статті 86 Закону № 1697, у розмірі 60% від суми місячної (чинної) заробітної плати. Розмір нарахованої для виплати пенсії встановлено згідно вимог чинного законодавства. Просить відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

Згідно зі ст. 258 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Згідно з ч. 4 ст. 243 КАС України, судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.

Згідно з ч. 4 ст. 229 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Таким чином, суд визнав за доцільне вирішити справу за наявними в ній матеріалами, в порядку письмового провадження.

Суд, оцінивши повідомлені обставини та наявні у справі докази у їх сукупності, встановив наявність достатніх підстав для прийняття законного та обґрунтованого рішення у справі.

Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що позивачу з 19.12.2005 призначено пенсію по інвалідності, яка призначена згідно із Законом України від 09.07.2003 № 1058 «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

З 09.12.2009 на підставі особистої заяви позивача його переведено на пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 №1789.

З 01.10.2017 на підставі особистої заяви позивача переведено на пенсію по інвалідності відповідності до Закону №1058.

10.03.2020 позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії по інвалідності у відповідності до ч.20 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 № 1697 на підставі довідки прокуратури Запорізької області від 06.03.2020 №18-139вих-20 про розмір фактично нарахованої заробітної плати за аналогічною посадою за вересень 2017 року.

Рішенням від 17.03.2020 п/с № 115684, позивачу відмовлено у перерахунку пенсії на підставі довідки прокуратури Запорізької області від 06.03.2020 №18-139вих-20 відповідно до ч.20 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 № 1697, з підстав того, що ОСОБА_1 отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону України від 09.07.2003 №1058 «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Розмір заробітної плати розраховується відповідно до ст. 40 Закону №1058. Для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу, починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера для обчислення пенсії також враховується заробітна плата за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року незалежно від перерв. Довідка про заробітну плату, яку надано для перерахунку пенсії не відповідає вимогам Закону №1058.

11.03.2021 позивач звернувся із заявою про повернення до розгляду заяви про перерахунок пенсії по інвалідності від 10.03.2020.

Листом ГУ ПФУ в Запорізькій області від 17.03.2021 №3159-29058/Г-02/8-0800/21 повідомив, що рішенням Конституційного Суду України від 13.12.2019 № 7-р(ІІ)/2019 визнані такими, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), положення частини 20 статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII зі змінами, якими передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України. Застосуванню підлягає частина 20 статті86 Закону України "Про прокуратуру" в первинній редакції, а саме: "Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв'язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому ч.2, 3 та 4 цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки". Відповідно до п.3 зазначеного Рішення Конституційного Суду України,частина20 статті 86 Закону не підлягає застосуванню в редакції щодо визначення порядку і умов перерахунку Кабінетом Міністрів України, а застосовується в первинній редакції саме з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення, тобто з 13 грудня 2019 року. Відповідно до наданої довідки, підвищення заробітної плати прокурорським працівниками відбулося з 06.09.2017, на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №657. Підвищення заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури, після набуття чинності частиною 20 статті 86 Закону України «Про прокуратуру» в редакції, що передбачає перерахунок пенсії за вислугу років, не відбувалося. Враховуючи викладене, право на перерахунок пенсії прокурорами набувається в разі підвищенням заробітної плати після ухвалення Рішенням Конституційного Суду України від 13.12.2019 № 7-р(ІІ)/2019.

Рішенням від 07.04.2021 № 923090115684, відповідачем відмовлено в перерахунку пенсії, оскільки за матеріалами пенсійної справи ОСОБА_1 отримує пенсію по інвалідності до Закону України від 09.07.2003 №1058 «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Для врахування довідки про розмір заробітної плати від 06.03.2020 №18-139вих.20, виданої Прокуратурою Запорізької області, ОСОБА_1 рекомендовано надати нову заяву та відповідні документи для переходу на інший вид пенсії , а саме: відповідно до Закону України «Про прокуратуру» № 1697 від 14.10.2014.

З 14.04.2021 на підставі особистої заяви позивача переведено на пенсію по інвалідності відповідності до Закону України «Про прокуратуру».

З 14.04.2021 на підставі довідки про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії від 06.03.2020 №18-139вих.20, виданою Прокуратурою Запорізької області, з урахуванням Рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 № 7-р(ІІ)/2019, відповідачем здійснено відповідний перерахунок пенсії, згідно вимог статті 86 Закону № 1697, у розмірі 60% від суми місячної (чинної) заробітної плати, що підтверджується рішенням від 19.04.2021 № 923090115684.

Не погоджуючись із рішенням відповідача, викладеним у листі від 17.03.2021 № 3159-2905/Г-02/8-0800/21 про відмову у проведенні перерахунку пенсії з 10.03.2020 на підставі довідки прокуратури Запорізької області від 06.03.2020 № 18-139вих-20, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною першою статті 46 Конституції України встановлено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Особливості пенсійного забезпечення прокурорів і слідчих прокуратури визначалися статтею 50-1 Закону №1789-XII (до 15 липня 2015 року).

Згідно з частиною 1 статті 50-1 Закону №1789-XII прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.

Частиною 13 статті 50-1 Закону від 05.11.1991 №1789-XII передбачено, що обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи (частина 17 статті 50-1 Закону №1789-XII.)

В подальшому, Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 №3668-VI (далі - Закон №3668-VI, набрав чинності 01.10.2011) до статті 50-1 Закону 1789-XII внесено нову норму, згідно з якою максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Цим самим Законом зменшено максимальний розмір при призначенні пенсії до 80 відсотків місячного заробітку.

При цьому положення статті 50-1 Закону №1789-XII щодо підстав та порядку перерахунку пенсій прокурорам у зв'язку з прийняттям Закону №3668-VI не зазнали змін. Відбулась лише зміна порядкового номеру частин статті, що регламентували вказаний порядок та підстави.

Так, згідно з частиною 13 та 18 статті 50-1 Закону №1789-XII (в редакції Закону №3668-VI) обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

14.10.2014 прийнято Закон України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 №1697-VII (далі - Закон №1697-VII), який набрав чинності 15.07.2015 та на цій підставі втратила чинність частина 18 статті 50-1 Закону №1789-XII.

Разом з цим, порядок пенсійного забезпечення працівників прокуратури урегульовано статтею 86 Закону №1697-VII, відповідно до частини 20 якої (в первинній редакції) призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв'язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки.

Отже, первісна редакція частини двадцятої статті 86 Закону №1697-VІІ та частина 17 (з 01.10.2011 - частина 18) статті 50-1 Закону №1789-ХІІ містили аналогічні за змістом положення щодо підстав та порядку перерахунку пенсій за вислугу років, призначених працівникам прокуратури.

Надалі, Законом України «Про внесення змін та визначення такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28.12.2014 №76-VIII, який набрав чинності 01.01.2015 (далі - Закон №76-VIII) до частини 18 статті 50-1 Закону №1789-XII (в редакції Закону №3668-VI) та до частини 20 статті 86 Закону №1697-VII внесено зміни, зокрема, вказані частини викладено у однакових редакціях: «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України».

Отже, починаючи з 01.01.2015 в Україні:

жоден закон не визначав ані умов (підстав), ані порядку перерахунку пенсій за вислугу років, призначених на підставі Закону України «Про прокуратуру»;

законодавець делегував повноваження щодо встановлення умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури Кабінету Міністрів України.

Пунктом 16 Прикінцевих положень Закону №76-VIII зобов'язано Кабінет Міністрів України у місячний строк з дня набрання чинності цим Законом, тобто до кінця січня 2015 року, забезпечити прийняття нормативно-правових актів, необхідних для реалізації цього Закону, у тому числі щодо визначення умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури.

Закон №1697-VII набрав чинності з 15.07.2015 та відповідно до пункту 3 Прикінцевих положень Закону №1697-VII попередній Закон №1789-XII із змінами частково втратив чинність, крім частин третьої, четвертої, шостої та одинадцятої статті 50-1 Закону.

Кабінет Міністрів України впродовж 2015-2019 років не визначив умов та порядку перерахунку пенсій працівникам прокуратури.

Рішенням Другого сенату Конституційного Суду України №7-р(II)/2019 від 13.12.2019 визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), положення частини 20 статті 86 Закону №1697-VII зі змінами, яким передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України. Положення частини 20 статті 86 Закону №1697-VII зі змінами, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.

Конституційний Суд України в пункті 3 вказаного рішення по справі №7-р(II)/2019 від 13.12.2019 установив такий порядок виконання ухваленого Рішення:

- частина 20 статті 86 Закону від 14.10.2014 №1697-VII зі змінами не підлягає застосуванню з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення;

- частина 20 статті 86 Закону від 14.10.2014 №1697-VII підлягає застосуванню в первинній редакції: «20. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв'язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки».

У своєму рішенні Конституційний Суд України зазначив, що до повноважень Кабінету Міністрів України законодавець відніс право визначати умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури без закріплення на законодавчому рівні відповідних критеріїв, чим поставив у залежність фінансування пенсійного забезпечення прокурорів від виконавчої влади. Таке нормативне регулювання призводить до втручання виконавчої влади в діяльність органів прокуратури, а також до недотримання конституційної вимоги щодо здійснення органами державної влади своїх повноважень у встановлених Конституцією України межах і відповідно до законів України.

Конституційний Суд України констатував, що питання пенсійного забезпечення прокурорів, у тому числі умови та порядок перерахунку призначених їм пенсій, має визначати Верховна Рада України законом, а не Кабінет Міністрів України підзаконним актом.

Отже, Закон №1697-VII з 13.12.2019 не містить вимоги про необхідність визначення умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури Кабінетом Міністрів України.

Натомість підставою для проведення перерахунку пенсій працівників прокуратури є підвищення заробітної плати прокурорським працівникам.

Суд зазначає, що Постановою №657, яка набрала законної сили 06.09.2017, було підвищено посадові оклади та надбавки за класний чин прокурорсько-слідчим працівникам. Таке рішення уряду є рішенням про «підвищення заробітної плати прокурорським працівникам».

А отже, вказана постанова є підставою для проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорським працівникам.

Вищенаведене відповідає правовому висновку, викладеному у рішенні Касаційного адміністративного суду Верховного Суду від 14.09.2020, прийнятому у зразковій справі №560/2120/20 (провадження №Пз/9901/9/20) та залишеному без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 20.01.2021.

Таким чином, надана позивачем 10.03.2020 для здійснення перерахунку пенсії довідка Прокуратури Запорізької області від 06.03.2020 №18-139вих.20, яка містить складові заробітної плати (грошового забезпечення) позивача відповідно до Постанови №657 є підставою для здійснення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорському працівнику.

Натомість, за встановленим обставинами у даній справі позивачу первинно призначено пенсію по інвалідності 19.12.2009 на підставі до Закону №1058-IV, в подальшому з 09.12.2009 переведено на пенсію відповідно до Закону України «Про Прокуратуру», а з 01.10.2017 за його особистою заявою знову переведено на інший вид пенсії - пенсію по інвалідності відповідно до Закону №1058-IV.

Суд зазначає, що перерахунок пенсії за віком відповідно до Закону №1058-IV можливий, зокрема, на підставі довідки про заробітну плату (дохід) по 30 червня 2000 року, форма якої затверджена Додатком 1 до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 №22-1 (далі - Порядок №22-1).

Суд звертає увагу, що на момент звернення позивача 10.03.2020, довідка Прокуратури Запорізької області від 06.03.2020 №18-139вих.20, видана позивачу у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам згідно Постанови №657, не є підставою для перерахунку пенсії, яка виплачується відповідно до Закону №1058-IV.

Підсумовуючи вищенаведене, суд зазначає, що оскільки за встановленими у даній справі обставинами, позивач на момент первісного звернення 10.03.2020, та 11.03.2021 перебував на обліку як отримувач пенсії по інвалідності відповідно до Закону №1058-IV, правові підстави для здійснення перерахунку пенсії позивача на підставі довідки Прокуратури Запорізької області від 06.03.2020 №18-139вих.20, відсутні.

Разом з цим, суд встановлено, що з 14.04.2021 на підставі особистої заяви позивача переведено на пенсію по інвалідності відповідності до Закону України «Про прокуратуру».

У зв'язку із цим, що позивач має право на перерахунок пенсії відповідно до статті 86 Закону № 1697-VII на підставі довідки Прокуратури Запорізької області від 06.03.2020 №18-139вих.20 з моменту подачі ним заяви про перехід та перерахунок пенсії відповідно до Закону «Про прокуратуру» з 14.04.2021.

Рішенням ГУ ПФУ в Запорізькій області від 19.04.2021 № 923090115684, на підставі довідки про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії від 06.03.2020 №18-139вих.20, виданою Прокуратурою Запорізької області, з урахуванням Рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 №7-р(ІІ)/2019, відповідачем здійснено відповідний перерахунок пенсії, згідно вимог статті 86 Закону №1697, у розмірі 60% від суми місячної (чинної) заробітної плати, починаючи з 14.04.2021.

Згідно з частиною першою статті 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Частиною другою статті 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з частиною першою статті 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до частини першої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

З урахуванням встановлених обставин справи та наведених норм чинного законодавства України, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для задоволення позовних вимог.

Керуючись ст.ст. 2, 5, 9, 72, 77, 139, 241, 243-246, 255 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м. Запоріжжя, пр. Соборний, 158-б, код ЄДРПОУ 20490012) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, - відмовити повністю.

Розподіл судових витрат не здійснюється.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його (її) проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення у повному обсязі складено та підписано 06.09.2021.

Суддя Ю.В. Калашник