Справа № 202/5524/21
Провадження № 2-о/202/160/2021
Іменем України
10 вересня 2021 року Індустріальний районний суд м. Дніпропетровська у складі:
головуючого судді Мачуського О.М.
за участю секретаря - Ситника С.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Дніпро цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Амур-Нижньодніпровський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Дніпрі Південно-Східного міжрегіонального управління міністерства юстиції (м. Дніпро), про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території України,
Заявник ОСОБА_1 звернулась до суду із заявою про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, посилаючись на те, що вона є племінницею ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 в місті Донецьк.
Вимоги своєї заяви ОСОБА_1 мотивує тим, що вона є племінницею громадянина України ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 у місті Донецьку, що є тимчасово окупованою територією України. Враховуючи викладене, заявник просить суд встановити факт смерті громадянина України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 у місті Донецьку, Донецької області.
Заявник у судове засідання не з'явилась, в прохальній частині заяви зазначила. Що просить розглядати справи без її участі.
Представник заінтересованої особи -Амур-Нижньодніпровського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Дніпрі Південно-Східного міжрегіонального управління міністерства юстиції (м. Дніпро) у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, причини неявки суду не повідомив, заяв чи клопотань до суду не подавав.
У відповідності до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Дослідивши матеріали справи, суд доходить наступного висновку.
Пункт п'ятий частини другої статті 293 ЦПК України, визначає, що суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Відповідно до п. 8 ч. 1 ст. 315 ЦПК України суд вправі встановити факт смерті особи в певний час в разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
Статтею 317 ЦПК України встановлено особливості провадження у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України. Заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми.
Судом встановлено, що заявник є племінницею ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується копіями наступних документів: паспорта громадянина України серії НОМЕР_1 , виданого 05 серпня 2000 року Куйбишевським РВ ДМУ УМВС України в Донецькій області, на ім'я ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 ; паспорта громадянина України серії НОМЕР_2 , виданого 22 січня 2001 року Київським РВ ДМУ УМВС України в Донецькій області, на ім'я ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ; свідоцтва про народження серії НОМЕР_3 , виданого 04.05.1950 року Дзержинським районним РАЦС; свідоцтва про народження серії НОМЕР_4 , виданого 31 жовтня 1950 року районним РАЦС міста Казатина Вінницької області; свідоцтва про одруження серії НОМЕР_5 , виданого 21 жовтня 1967 року Палацом одруження міста Донецька; свідоцтва про народження серії НОМЕР_6 , виданого 08 травня 1970 року Куйбишевським районним бюро РАЦС міста Донецька; свідоцтва про одруження серії НОМЕР_7 , виданого 27 липня 2000 року міським відділом реєстрації актів громадянського стану міста Донецька Донецької області..
З матеріалів справи також вбачається, що ІНФОРМАЦІЯ_2 в м. Донецьк Донецької області, помер дядько заявника - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
На підтвердження факту смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , заявник надала довідку про причину смерті № 3343 від 07 липня 2021 року та лист від 16.07.2021 року в якому зазначено відомості про смерть та поховання ОСОБА_2 , видані «Отделом судмедэкспертизы трупов Республиканским бюро судебно-медицинской экспертизы Донецкой Народной Республики»
Відповідно до Додатку 1 до Розпорядження Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2014 року №1085 «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення» із змінами, м. Донецьк Донецької області віднесено до Переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження.
Зазначене місце смерті є тимчасово окупованою територією України, визначеною Постановою Верховної Ради України від 17.03.2015 року № 254-VIII «Про визначення окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей тимчасово окупованими територіями».
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» тимчасово окупована територія України є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України.
Стаття 4 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» передбачає, що на тимчасово окупованій території на строк дії цього Закону поширюється особливий правовий режим реалізації прав і свобод людини і громадянина.
Відповідно до ч. 1 ст. 5 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» Україна вживає всіх необхідних заходів щодо гарантування прав і свобод людини і громадянина, передбачених Конституцією та законами України, міжнародними договорами, усім громадянам України, які проживають на тимчасово окупованій території.
Відповідно до ч. 1 ст. 17 цього ж Закону, у разі порушення його положень цього Закону державні органи України застосовують механізми, передбачені законами України та нормами міжнародного права, з метою захисту миру, безпеки, прав, свобод і законних інтересів громадян України, які перебувають на тимчасово окупованій території, а також законних інтересів держави Україна.
Частинами 2, 3, 4 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» передбачено, що будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законодавством України. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
Враховуючи, що документи, які підтверджують факт смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , видані установою на тимчасово непідконтрольній Україні території, ці документи є недійсними і не створюють правових наслідків.
Частинами 3, 4 ст. 49 ЦК України визначено, що державній реєстрації підлягають народження фізичної особи та її походження, громадянство, шлюб, розірвання шлюбу у випадках, передбачених законом, зміна імені, смерть. Реєстрація актів цивільного стану провадиться відповідно до закону. Народження фізичної особи та її походження, усиновлення, позбавлення та поновлення батьківських прав, шлюб, розірвання шлюбу, зміна імені, смерть підлягають обов'язковому внесенню до Державного реєстру актів цивільного стану громадян в органах юстиції в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п. 13 постанови №5 Пленуму Верховного суду України від 31.03.1995 року «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», заяви про встановлення факту смерті в певний час приймаються до провадження суду і розглядаються за умови подання заявниками документів про відмову органів реєстрації актів громадянського стану в реєстрації події смерті. Заявник зобов'язаний обґрунтувати свою заяву посиланнями на докази, що достовірно свідчать про смерть особи у певний час і за певних обставин.
Однак, у відповідності до листа Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду вих. № 987/0/208-21 від 22.04.2021 року, щодо особливостей розгляду судами справ про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, положення цивільного процесуального закону не вимагають від осіб які звертаються із заявою до суду про встановлення відповідного факту , подання до суду письмової відмови органу реєстрації цивільного стану у здійсненні реєстрації таких фактів.
Отже, враховуючи, що для проведення державної реєстрації смерті на території України є об'єктивні перешкоди, з метою захисту прав і свобод громадянина України, яким є заявник, суд вважає, що заявлені вимоги слід задовольнити, встановивши факт смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 в м. Донецьку, Донецької області.
Керуючись ст. ст. 1, 4, 9, 17 Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України", п. 13 постанови №5 Пленуму Верховного суду України від 31.03.1995 року "Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення", Постановою Верховної Ради України від 17.03.2015 року № 254-VIII "Про визначення окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей тимчасово окупованими територіями", Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2014 року № 1085 «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення», ст. 13, 19, 43, 49, 82, 293-294, 315-319 ЦПК України, суд,-
Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа: Амур-Нижньодніпровський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Дніпрі Південно-Східного міжрегіонального управління міністерства юстиції (м. Дніпро), про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території України - задовольнити.
Встановити факт смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 в м. Донецьк, Донецької області, громадянина України ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_8 ), який народився ІНФОРМАЦІЯ_5 в м. Новосибірськ.
Відповідно до ч. 2 с т. 319 ЦПК України, рішення суду про встановлення факту, який підлягає реєстрації в органах державної реєстрації актів цивільного стану або нотаріальному посвідченню, не замінює собою документів, що видаються цими органами, а є тільки підставою для одержання зазначених документів.
Рішення підлягає негайному виконанню.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Дніпровського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги через Індустріальний районний суд м. Дніпропетровська протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення.
Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом тридцяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Суддя О.М.Мачуський