Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 705-14-14, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
"30" серпня 2021 р.м. ХарківСправа № 922/2073/21
Господарський суд Харківської області у складі:
судді Шарко Л.В.
при секретарі судового засідання Васильєвій Л.О.
розглянувши в порядку загального позовного провадження справу
за позовом Харківської міської ради, м. Харків
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Альянс Компані", м. Харків 3-я особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Державний реєстратор Печенізької районної державної адміністрації Гаспарян Гамлет Аветікович
про скасування рішення
за участю представників:
позивача - Оганова К.О., (самопредставництво) посвідчення № 2098;
відповідача - Сколота Н.О. (адвокат), довіреність № б/н від 07.07.21;
третьої особи - не з'явився.
Харківська міська рада, м. Харків звернулась до господарcького суду Харківської області з позовною заявою, в якій просить скасувати рішення державного реєстратора Печенізької районної державної адміністрації Гаспаряна Гамлета Аветіковича від 13.12.19р. №50204014 з одночасним припиненням права власності (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 348788163101). Судові витрати просить покласти на відповідача.
Ухвалою суду від 31.05.21р. прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі №922/2073/21 за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання.
17.06.21р. від позивача надійшла заява про залучення до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Державного реєстратора Печенізької районної державної адміністрації Гаспаряна Гамлета Аветіковича.
Ухвалою суду від 23.06.21р. заяву позивача про залучення до участі у справі третьої особи, яка надійшла до суду 17.06.21р., - задоволено. Залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Державного реєстратора Печенізької районної державної адміністрації Гаспаряна Гамлета Аветіковича. Продовжено строк підготовчого провадження на 30 днів по 29.08.21р. Підготовче засідання відкладено на "25" серпня 2021 р. о 12:00 год.
20.08.21р. від відповідача надійшов відзив на позовну заяву.
25.08.21р. від позивача надійшла заява про зміну предмету позову, в якій позивач просить скасувати рішення державного реєстратора Печенізької районної державної адміністрації Гаспаряна Гамлета Аветіковича від 13.12.19р. №50204014 (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 348788163101) без одночасного припинення права власності (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 348788163101).
27.08.21р. від відповідача надійшов відзив на позовну заяву з урахуванням заяви про зміну предмета позову, в якому він не заперечує проти позову.
30.08.21р. від відповідача надійшла заява про визнання позовних вимог.
Представник позивача в підготовчому засіданні 30.08.21р. підтримав заяву про зміну предмета позову. Підтримав позовні вимоги з урахуванням заяви про зміну предмета позову.
Представник відповідача в підготовчому засіданні 30.08.21р. не заперечував проти задоволення заяви позивача про зміну предмета позову. Визнав позовні вимоги з урахуванням заяви зміну предмета позову.
Щодо заяви позивача про зміну предмету позову, суд зазначає наступне.
У відповідності до ч. 3 ст. 46 ГПК України до закінчення підготовчого засідання позивач має право змінити предмет або підстави позову шляхом подання письмової заяви. У справі, що розглядається за правилами спрощеного позовного провадження, зміна предмета або підстав позову допускається не пізніше ніж за п'ять днів до початку першого судового засідання у справі.
Під предметом позову розуміється певна матеріально-правова вимога позивача до відповідача, стосовно якої позивач просить прийняти судове рішення. Підставу позову становлять обставини, якими позивач обґрунтовує свої вимоги щодо захисту права та охоронюваного законом інтересу. Відтак зміна предмета позову означає зміну вимоги, з якою позивач звернувся до відповідача
Дослідивши заяву позивача про зміну предмету позову, приймаючи до уваги, що така зміна є правом позивача, та з урахуванням того, що дану заяву подано позивачем до закінчення підготовчого провадження, суд вважає за можливе її задовольнити та подальший розгляд справи ведеться з її урахуванням.
У відповідності до ч. 3 ст. 185 ГПК України, за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення суду у випадку визнання позову відповідачем.
На виконання положень ч. 2 ст. 191 ГПК України, судом здійснено перевірку повноважень представника відповідача на подачу заяви про визнання позовних вимог.
Згідно ч.4 ст. 191 ГПК України, у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.
Частиною 6 ст. 236 ГПК України передбачено, якщо одна із сторін визнала пред'явлену до неї позовну вимогу під час судового розгляду повністю або частково, рішення щодо цієї сторони ухвалюється судом згідно з таким визнанням, якщо це не суперечить вимогам статті 191 цього Кодексу.
Враховуючи те, що заяву про визнання відповідачем позовних вимог суд прийняв та задовольнив на стадії підготовчого провадження, суд, згідно ч.3 ст.185 ГПК України, ухвалює рішення по справі.
Розглянувши матеріали справи, повно та всебічно дослідивши обставини та докази на їх підтвердження, судом встановлено наступне.
В позовній заяві позивач вказує, що відповідно до інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно рішенням про державну реєстрацію прав та їх обтяжень рішенням Державного реєстратора Харківського міського управління юстиції від 28.04.2014 № 12708666 зареєстровано право власності на нежитлову будівлю літ. "А-2" загальною площею 1044,3 кв.м по просп. Гагаріна, 106 у м. Харкові за ТОВ "АЛЬЯНС КОМПАНІ" (реєстровий номер об'єкта нерухомого майна 348788163101).
Підставою реєстрації визначено свідоцтво про право власності від 28.04.2014 № 21020474. Вказане свідоцтво містить інформацію про загальну площу нежитлової будівлі літ. "А-2", яка становила 1044,3 кв.м.
Згідно з технічним паспортом від 10.10.2013 інвентаризаційний номер 92705, розробленим ТОВ "ІНВЕНТАРБЮРО" на громадський будинок літ. "А-2" по просп. Гагаріна, 106 у м. Харкові, загальна проща літ. "А-2" - 1044,3 кв.м. Загально площа 1 поверху - 763,1 кв.м, загально площа 2 поверху - 281,2 кв.м.
В подальшому, рішенням державного реєстратора Печенізької районної державної адміністрації Харківської області Гаспаряна Г.А. від 13.12.2019 № 50204014 зареєстровано зміни до розділу об'єкта нерухомого майна реєстраційний номер 348788163101 літ. "А-2" по просп. Гагаріна, 106 у м. Харкові, а саме:
Об'єкт нерухомого майна:
нежитлова будівля літ. "А-2" загальною площею 1044,3 кв.м, об'єкт житлової нерухомості: Ні змінено на нежитлова будівля літ. «А-2» загальною площею 1073,6 кв.м, об'єкт житлової нерухомості: Ні.
Площа:
загальна площа (кв.м): 1044,3 змінено на загальна площа (кв.м): 1073,6.
Підстава для державної реєстрації:
довідка, серія та номер: 346, виданий 12.12.2019, видавник: ТОВ "НТБ КИЇВ";
технічний паспорт, серія та номер: б/н, виданий 12.12.2019, видавник: ТОВ "НТБ КИЇВ".
Інших документів серед підстав державної реєстрації змін не зазначено.
Відповідно до технічного паспорту від 12.12.2019 на громадський будинок літ. "А-2" по просп. Гагаріна, 106 у м. Харкові, загальна площа літ. "А-2" - 1073,6 кв.м. Загально площа 1 поверху - 804,9 кв.м, загально площа 2 поверху - 268,7 кв.м.
Згідно з довідкою від 12.12.2019 № 346 нежитлова будівля літ. "А-2" побудована в 2013 році, у зв'язку з уточненням при поточній інвентаризації, уточненням лінійних розмірів, встановлено, що загальна площа становить 1073,6 кв.м. Також, вказано, що зазначені зміни не потребують введення в експлуатацію і отримання дозвільних документів відповідно до постанови КМУ від 01.06.2017 № 406.
Відповідно до п. 1 Постанови Кабінету Міністрів № 406 від 07.06.2017 "Про затвердження переліку будівельних робіт, які не потребують документів, що дають право на їх виконання, та після закінчення яких об'єкт не підлягає прийняттю в експлуатацію" є роботами з переобладнання та перепланування житлового будинку і житлового приміщення, а також нежилого будинку, будівлі, споруди, приміщення в них, виконання яких не передбачає втручання в огороджувальні та несучі конструкції та/або інженерні системи загального користування, - щодо об'єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об'єктів з незначними (CCI).
Позивач вказує, що дослідивши зміст технічних паспортів 2013 та 2019 років, а саме поверхневий план будівлі літ. "А-2", вбачається факт самочинного будівництва, що полягає в будівництві прибудови, яка відповідно до технічного паспорту 2019 року є суміжною з зовнішньою стіною літ. "А-2" на першому поверсі.
З огляду на вищезазначене, за твердженнями позивача, відомості визначені в довідці № 346 від 12.12.2019 спростовуються відомостями технічних паспортів 2013 та 2019 років, які підтверджують, що станом на 2019 рік наявне самочинне будівництво прибудови до літ. "А-2" після набуття ТОВ "АЛЬЯНС КОМПАНІ" в 2014 році права власності на нежитлову будівлю літ. "А-2" загальною площею 1044,3 кв.м.
Разом з цим, як зазначає позивач, відповідно до проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, станом на 2020 рік, зі схематичного зображення земельної ділянки та будівлі на ній, вбачається, що на місці самочинної прибудови був навіс.
Як зазначає позивач, в реєстрі будівельної діяльності, розміщеному на офіційному веб-сайті Держархбудінспекції України («www.dabi.gov.ua»), який містить відповідну інформацію з травня 2011 року відсутня будь-яка інформація щодо спірного об'єкта. Будь-яка інформація щодо прийняття його до експлуатації у міській раді також відсутня.
Викладене, на переконання позивача, свідчить про те, що об'єкт будівництва на момент реєстрації змін у Реєстрі до експлуатації не приймався в силу чого є самочинно реконструйованим.
В позовній заяві позивач вказує про те, що вивчивши порядок та підстави проведення вище перерахованих реєстраційних дій щодо об'єкта нерухомого майна нежитлової будівлі літ. "А-2" по просп. Гагаріна, 106 у м. Харкові, а також дослідивши зміст документів електронної реєстраційної справи (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: 34878816301) вбачається, що рішення державного реєстратора Печенізької районної державної адміністрації Харківської області від 13.12.2019 № 50204014 прийняте з порушення вимог Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2015 № 1127 та Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", а саме внесено зміни до об'єкта нерухомого майна, що призвело до виникнення права власності на самочинно реконструйований об'єкт нерухомого майна літ. "А-2", побудований ТОВ "АЛЬЯНС КОМПАНІ" у порушення вимог містобудівного та земельного законодавства, що є підставою для захисту інтересів Харківської міської ради та Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю Департаменту територіального контролю та земельних відносин Харківської міської ради (далі - Інспекція) щодо реєстрації права власності без попереднього прийняття об'єкта нерухомості до експлуатації на земельній ділянці комунальної власності.
Надаючи правову кваліфікацію доказам, які надані сторонами та викладеним обставинам з урахуванням фактичних та правових підстав позовних вимог і заперечень проти них суд виходить з наступного.
Частинами 1, 2 ст. 376 ЦК України унормовано, що житловий будинок, будівля, споруда, інше нерухоме майно вважаються самочинним будівництвом, якщо вони збудовані або будуються на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без відповідного документа, який дає право виконувати будівельні роботи чи належно затвердженого проекту, або з істотними порушеннями будівельних норм і правил. Особа, яка здійснила або здійснює самочинне будівництво нерухомого майна, не набуває права власності на нього.
За загальним правилом, визначеним ч. 2 ст. 331 ЦК України, якщо договором або законом передбачено прийняття нерухомого майна до експлуатації, право власності виникає з моменту його прийняття до експлуатації. Якщо право власності на нерухоме майно відповідно до закону підлягає державній реєстрації, право власності виникає з моменту державної реєстрації.
В силу вимог ст. 26 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" проведенню державної реєстрації прав на об'єкт нерухомого майна має передувати прийняття його до експлуатації.
Таким чином, об'єкт підлягає прийняттю до експлуатації після завершення робіт з його зведення або реконструкції, у тому числі коли змінюються його геометричні розміри.
Частиною 2 ст. 18 Закону визначено, що перелік документів, необхідних для державної реєстрації прав, та порядок державної реєстрації прав визначаються Кабінетом Міністрів України у Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень.
Так, постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2015 № 1127 затверджено Порядок державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (далі - Порядок № 1127).
У частині обов'язку реєстрації права власності виключно на ті об'єкти будівництва, які прийняті до експлуатації (за винятком випадків, визначених ст. 31 Закону) Порядок також відповідає вимогам Закону.
Відповідно до п. 40 Порядку № 1127 державна реєстрація прав проводиться на підставі документів, необхідних для відповідної реєстрації, передбачених статтею 27 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" та цим Порядком.
При цьому, у силу ч. 1 ст. 27 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", державна реєстрація права власності та інших речових прав, крім державної реєстрації права власності на об'єкт незавершеного будівництва, проводиться на підставі, зокрема, але не виключно, інших документів, що відповідно до законодавства підтверджують набуття, зміну або припинення прав на нерухоме майно.
До визначених пунктом 14 "інших документів" можна віднести декларацію про готовність об'єкта до експлуатації або сертифікат готовності.
Так, згідно п. 13 Порядку прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.04.2011 № 461, зареєстрована декларація або сертифікат є підставою для оформлення права власності на нього. Таким чином, ці два документи законодавець відносить до правовстановлюючих документів на нерухоме майно, визначених у п. 14 ч. 1 ст. 27 Закону.
Пунктом 41 Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2015 № 1127 (далі - Порядок), унормовано, що для державної реєстрації права власності на новозбудований об'єкт нерухомого майна подаються:
1) документ, що відповідно до вимог законодавства засвідчує прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта;
2) технічний паспорт на об'єкт нерухомого майна;
3) документ, що підтверджує присвоєння об'єкту нерухомого майна адреси;
4) письмова заява або договір співвласників про розподіл часток у спільній власності на новозбудований об'єкт нерухомого майна (у разі, коли державна реєстрація проводиться щодо майна, що набувається у спільну часткову власність);
5) договір про спільну діяльність або договір простого товариства (у разі, коли державна реєстрація проводиться щодо майна, будівництво якого здійснювалось у результаті спільної діяльності).
Документ, що відповідно до вимог законодавства засвідчує прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта, не вимагається у разі, коли реєстрація такого документа здійснювалася в Єдиному реєстрі документів.
У такому разі державний реєстратор відповідно до наданих заявником у відповідній заяві відомостей про реєстраційний номер документа, що відповідно до вимог законодавства засвідчує прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта, обов'язково перевіряє наявність реєстрації такого документа в Єдиному реєстрі документів, відсутність суперечностей між заявленими правами та відомостями, що містяться в цьому Реєстрі.
Документ, що підтверджує присвоєння об'єкту нерухомого майна адреси, не вимагається у разі, коли державна реєстрація права власності проводиться на індивідуальний (садибний) житловий будинок, садовий, дачний будинок, збудований на земельній ділянці, право власності на яку зареєстровано в Державному реєстрі прав. У такому разі заявник в поданій заяві обов'язково зазначає відомості про кадастровий номер відповідної земельної ділянки.
Пунктом 45 Порядку № 1127 визначено, що для державної реєстрації права власності у зв'язку із зміною суб'єкта такого права в результаті реконструкції об'єкта нерухомого майна, у тому числі в результаті переведення об'єкта нерухомого майна із житлового у нежитловий або навпаки подаються:
1) документ, що посвідчує право власності на об'єкт нерухомого майна до його реконструкції (крім випадків, коли право власності на такий об'єкт вже зареєстровано в Державному реєстрі прав);
2) документ, що відповідно до вимог законодавства засвідчує прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта;
3) технічний паспорт на об'єкт нерухомого майна;
4) письмова заява або договір співвласників про розподіл часток у спільній власності на реконструйований об'єкт нерухомого майна (у разі, коли державна реєстрація проводиться щодо майна, що набувається у спільну часткову власність);
5) договір про спільну діяльність або договір простого товариства (у разі, коли державна реєстрація проводиться щодо майна, реконструкція якого здійснювалась у результаті спільної діяльності).
За приписами п. 58 Порядку за бажанням заявника у разі зміни технічних характеристик об'єкта нерухомого майна для державної реєстрації права власності на такий об'єкт може бути подано технічний паспорт, що містить актуальні відомості про технічні характеристики об'єкта, незалежно від наявності таких відомостей в документах, що подаються для відповідної реєстрації. У разі коли зміни технічних характеристик об'єкта нерухомого майна відбулися у зв'язку з проведенням будівельних робіт, що відповідно до законодавства потребують отримання дозволу на їх проведення, також подається документ, що відповідно до вимог законодавства засвідчує прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта.
У випадках, передбачених абзацами першим та другим цього пункту, державний реєстратор під час проведення державної реєстрації прав до Державного реєстру прав вносить відомості про об'єкт нерухомого майна відповідно до технічного паспорта на такий об'єкт та документа, що відповідно до вимог законодавства засвідчує прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта.
Викладене вище свідчить про те, що у забудовника відсутній документ, що підтверджує прийняття спірного об'єкту до експлуатації, а реєстрація прав на нього проведена з порушенням вимог діючого законодавства.
Відповідно до статті 55 Конституції України, статей 15,16 Цивільного кодексу України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Згідно з положеннями ст. 86 ГПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Відповідно до ч.3 ст.185, ч.2,4 ст.191, ч.6 ст.236 ГПК України, на підставі вищевикладеного, а також враховуючи те, що відповідач визнав позовні вимоги з урахуванням заяви про зміну предмету позову, з огляду на наявність законних підстав для задоволення позову на стадії підготовчого провадження, рішення від 13.12.2019 № 50204014 державного реєстратора Печенізької районної державної адміністрації Харківської області, яким внесено зміни щодо площі спірного об'єкта підлягає скасуванню, а позовні вимоги підлягають задоволенню.
Вирішуючи питання розподілу судових витрат, суд керується положеннями ст. 130 ГПК України.
Так, у відповідності до ч. 1 ст. 130 ГПК України у разі укладення мирової угоди до прийняття рішення у справі судом першої інстанції, відмови позивача від позову, визнання позову відповідачем до початку розгляду справи по суті суд у відповідній ухвалі чи рішенні у порядку, встановленому законом, вирішує питання про повернення позивачу з державного бюджету 50 відсотків судового збору, сплаченого при поданні позову.
Таким чином судові витрати, в розмірі 50 відсотків судового збору, сплаченого при поданні позову, покладаються на відповідача; інші 50 відсотків судового збору, сплаченого при поданні позову, підлягають поверненню позивачу з державного бюджету.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 6, 8, 19, 124, 129 Конституції України; ст.ст. 331, 376 Цивільного кодексу України; ст.ст. 1, 2, 4, 5, 12, 13, 14, 15, 73, 74, ч.1 ст.130, ч.3 ст.185, ч.2,4 ст.191, ст.ст. 232, 233, ч.6 ст. 236, 237, 238, 240, 241, 256, 257 Господарського процесуального кодексу України, суд -
Позовні вимоги задовольнити повністю.
Скасувати рішення державного реєстратора Печенізької районної державної адміністрації Гаспаряна Гамлета Аветіковича від 13.12.19р. №50204014 (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 348788163101).
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Альянс Компані" (61003, м. Харків, пр. Московський, 15, код ЄДРПОУ 35860340) на користь Харківської міської ради (61003, м. Харків, м-н Конституції, 7, код ЄДРПОУ 04059243) судовий збір в сумі 1135,00 грн.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Управлінню державної казначейської служби України у Шевченківському районі м. Харкова повернути Харківській міській раді (61003, м. Харків, м-н Конституції, 7, код ЄДРПОУ 04059243) з Державного бюджету 1135,00 грн. судового збору, сплаченого до господарського суду Харківської області згідно платіжного доручення №1266 від 24.05.21р., відповідно до ч. 3 ст. 7 Закону України "Про судовий збір".
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення двадцятиденного строку для оскарження. Зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо у судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Згідно ст.257 ГПК України, апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції, або до суду першої інстанції відповідно до п.17.5 Перехідних положень ГПК України.
Повне рішення складено "09" вересня 2021 р.
Суддя Л.В. Шарко