01 вересня 2021 року м. ТернопільСправа № 921/107/21
Господарський суд Тернопільської області
у складі судді Чопка Ю.О.
при секретарі судового засідання Бега В.М.
розглянув матеріали справи
за позовом: ОСОБА_1 , АДРЕСА_1
треті особи, які не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача:
1) ОСОБА_2 , АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1
2) ОСОБА_3 , АДРЕСА_3
до відповідача 1: Тернопільської районної державної адміністрації, майдан Перемоги, 1, м. Тернопіль, 46009
відповідача 2: Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, м. Івано-Франківськ, вул. Грюнвальдська,11, 76018.
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача: ліквідатор юридичної особи Тернопільського ПрАТ "Агропромтехніка" Авдєєнко Владислав Валерійович, 47740, Тернопільська область, Тернопільський район, смт. Великі Бірки, вул. Грушевського, 134.
про скасування запису № 16511100009000593 в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, щодо Тернопільського приватного акціонерного товариства "Агропромтехніка" ЄДРПОУ 04541891 про Внесення рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу щодо припинення юридичної особи в результаті її ліквідації.
За участю представників від:
Позивача: Потіха Юрій Йосипович, паспорт
Третя особа 1: Стельмащук Ігор Миколайович, паспорт
Третя особа 2: адвокат Скиба Віталій Михайлович, ордер №ВО 1018611 від 31.05.2021
Відповідача 1: не з'явився
Відповідача 2: головний спеціаліст Гула Тетяна Віталіївна, наказ №185/03 від 26.12.2019
Третя особа: не з'явився
Суть справи.
ОСОБА_1 звернувся з позовом до Тернопільської районної державної адміністрації, Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про скасування запису № 16511100009000593 в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, щодо Тернопільського приватного акціонерного товариства "Агропромтехніка" ЄДРПОУ 04541891 про Внесення рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу щодо припинення юридичної особи в результаті її ліквідації.
Ухвалою Господарського суду Тернопільської області від 25.02.2021 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі № 921/107/21 за правилами загального позовного провадження та призначено у справі № 921/107/21 підготовче засідання на 17 березня 2021 на 10:00 год., яке неодноразово відкладалось з підстав викладених у відповідних ухвалах, востаннє на 31.05.2021.
Ухвалою Господарського суду Тернопільської області від 31.05.2021 закрито підготовче провадження та призначено справу № 921/107/21 до судового розгляду по суті на 14 червня 2021 року, яке відкладено на 30.06.2021.
Ухвалою суду від 30.06.2021 залучено до участі у справі як співвідповідача - Південно-Західне міжрегіональне управління Міністерства юстиції та відкладено розгляд справи на 21 липня 2021 року на 14 год. 30 хв.
Ухвалою суду, за клопотанням представника третьої особи на стороні позивача 2, відкладено розгляд справи на 01.09.2021 на 14:30 год.
В судове засідання 01.09.2021 з'явився позивач та підтримав подане через систему "Елекетронний суд" клопотання від 31.08.2021 (вх.№7107 від 31.08.2021) яким просить виключити неналежного співвідповідача Південно-Західне міжрегіональне управління Міністерства юстиції з числа відповідачів та просить суд залучити останнього до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача.
Представниця відповідача 2 не заперечила щодо виключення Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції з числа відповідачів по справі, однак заперечила щодо залучення управління в якості третьої особи, так як останнє не наділене повноваженнями щодо державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців, проведення інших реєстраційних дій в сфері державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців. У зв'язку з чим прийняте судом рішення жодним чином не вплине на права управління.
Суд, розглянувши клопотання трактує його як відмову від позову до Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції та закриває провадження у справі на підставі за п.4 ч.1 ст.231 ГПК України в цій частині.
Щодо залучення Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції до участі у справі в якості третьої особи яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача клопотання відхиляється.
Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі.
Треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача 1, 2 позовні вимоги позивача підтримали.
Відповідач 1 участі уповноваженого представника в засіданні 01.09.2021 не забезпечив, причини неявки суду не повідомив, хоча про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином. Водночас подав додаткові пояснення б/н від 29.07.2021 (вх.№6298 від 02.08.2021) у яких повідомив суд, що відповідно до постанови Верховної Ради України від 17 липня 2020 року № 807-ІХ "Про утворення та ліквідацію районів", розпорядження КМ України від 16 грудня 2020 року №1635-р "Про реорганізацію та утворення районних державних адміністрацій" розпочався процес реорганізації районних державних адміністрацій. Даний процес зумовив внесення відповідних змін та доповнень до законодавчих актів, які регулювали питання як надання адміністративних послуг в цілому, так і державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.
Також зазначив, що відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо оптимізації мережі та функціонування центрів надання адміністративних послуг та удосконалення доступу до адміністративних послуг, які надаються в електронній формі" від 3 листопада 2020 року № 943-ІХ районні державні адміністрації (крім Київської, Севастопольської міської, районної у місті Києві, Севастополі державних адміністрацій) не є суб'єктами, які наділені правом на утворення центрів надання адміністративних послуг.
Після внесених змін в законодавство України, Тернопільською районною державною адміністрацією приведено у відповідність свої розпорядчі документи, затверджено нову структуру та проведено скорочення посад, зокрема і державного реєстратора та адміністратора. У зв'язку з чим у адміністрації відсутні державні реєстратори та працівники які мають доступ до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань та не може вчиняти будь-яких реєстраційних дій.
Також звертає увагу суду на те, що Тернопільська районна державна адміністрація є неналежним відповідачем, оскільки не наділена повноваженнями щодо проведення державної реєстрації, в тому числі і скасування записів в Єдиному державному реєстрі юридичних та фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
Третя особа - ліквідатор юридичної особи Тернопільського ПрАТ "Агропромтехніка" Авдєєнко Владислав Валерійович в засідання 21.07.2021 не прибув, причини неявки суду не повідомив, хоча про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення позивача та третіх осіб, суд відмовляє в задоволенні позову з наступних мотивів.
Правові засади реалізації прав, свобод і законних інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері надання адміністративних послуг визначаються Законом України "Про адміністративні послуги" (надалі - Закон).
Відповідно до Закону, адміністративна послуга - це результат здійснення відповідних повноважень суб'єктом надання адміністративних послуг за заявою фізичної або юридичної особи, спрямований на набуття, зміну чи припинення прав та/або обов'язків та/або обов'язків такої особи відповідно до закону (стаття 1, ч.1, п.1)
Дія Закону поширюється на суспільні відносини, пов'язані з наданням адміністративних послуг (стаття 2, ч.1). Винятки, коли адміністративні послуги надаються не у відповідності з Законом, встановлені ч.2 статті 2. Надання послуг, пов'язаних з реєстрацією юридичних осіб, серед цих винятків немає. Отже, Закон поширюється на послуги з реєстрації юридичних осіб.
Відповідно до Закону виключно законами, які регулюють суспільні відносини щодо надання адміністративних послуг, встановлюється суб'єкт надання адміністративних послуг та його повноваження щодо надання адміністративної послуги (стаття 5, ч.1, п.2)
Таким суб'єктом надання адміністративних послуг є центр надання адміністративних послуг, тобто постійно діючий робочий орган або виконавчий орган (структурний підрозділ) органу місцевого самоврядування або місцевої державної адміністрації, що визначений в частині другій цієї статті, в якому надаються адміністративні послуги згідно з переліком, визначеним відповідно до цього Закону (стаття 12). В частині другій статті 12 сказано:
Центри надання адміністративних послуг утворюються:
1) Київською, Севастопольською міською, районною у місті Києві, Севастополі державною адміністрацією;
2) міською, селищною сільською радою.
Таким чином, відповідно до Закону, послуги з державної реєстрації юридичних осіб надаються лише Київською, Севастопольською міською чи районними в місті Києві і Севастополі державними адміністраціями. В усіх інших випадках надання таких послуг належить до компетенції органів місцевого самоврядування - міських, селищних чи сільських рад. Тернопільська районна державна адміністрація є неналежним відповідачем за цим позовом, а тому в задоволенні позовних вимог належить відмовити.
Виходячи з вищенаведеного, керуючись ст.ст. 73-75, 79, 86, 92, 233, 236-238, 240, 242 ГПК України суд
1.Провадження в частині позовних вимог до Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, м.Івано-Франківськ, - закрити.
2.В задоволенні позовних вимоги до Тернопільської районної державної адміністрації - відмовити.
Протягом двадцяти днів з дня виготовлення повного тексту рішення сторони, треті особи вправі його оскаржити до Західного апеляційного господарського суду через господарський суд Тернопільської області.
Повний текст рішення виготовлено 10 вересня 2021 року.
Суддя Ю.О. Чопко